Рішення
від 24.02.2025 по справі 440/8/25
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/8/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Політичної партії "Рідне місто" про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Політичної партії "Рідне місто" про визнання протиправним та скасування Рішення політичної ради партії ПОЛТІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "РІДНЕ МІСТО" "Про вікликання депутата місцевої ради" від 10 грудня 2024 року, яким відкликано Позивача, як депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області за народною ініціативою.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що 25 жовтня 2020 року його було обрано депутатом Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання за виборчим списком Політичної партії "Рідне місто". Спірним рішенням вищого керівного органу політичної партії депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 відкликано за народною ініціативою. На думку позивача, оспорюване рішення є протиправним та необґрунтованим, оскільки у ньому не зазначені підстави прийняття такого рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

15 січня 2025 року позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).

Цією ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Семенівську селищну раду Кременчуцького району Полтавської області.

Відповідач позов не визнав. У наданому 30 січня 2025 року до суду відзиві на позов представник відповідача просила у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість. Свою позицію мотивувала посиланням на те, що спірне рішення ухвалене з послідовним дотриманням вимог Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", є правомірним та обґрунтованим.

Третя особа письмових пояснень до суду не надала.

10 лютого 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наполягає на задоволенні позовних вимог. Стверджує, що при прийняттті оскаржуваного рішення Політична рада партії ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «РІДНЕ МІСТО» розглядала протокол конференції Полтавської обласної організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «РІДНЕ МІСТО», що є порушенням порядку вікликання депутата місцевої ради, відповідно до закону.

Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

На чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року ОСОБА_1 обрано депутатом Семенівської селищної ради восьмого скликання за виборчим списком політичної партії "Рідне місто" .

У Семенівській селищній раді Кременчуцького району Полтавської області 8 депутатів, які обрані від Політичної партії "Рідне місто" (у тому числі, ОСОБА_1 ) були об`єднані у депутатську фракцію Політичної партії "Рідне місто".

Семенівську районну організацію Політичної партії "Рідне місто" припинено 14.11.2024 (код ЄДРПОУ 39945595) за рішенням Політичної ради Політичної партії "Рідне місто" від 16.01.2024 (з метою приведення структури Партії до нового адміністративно - територіального устрою Полтавської області).

Семенівська районна організація Політичної партії "Рідне місто" входила до структури Полтавської обласної організації політичної партії "Рідне місто" (була підпорядкована).

У свою чергу, 14.11.2023 зареєстровано структурне утворення Політичної партії "Рідне місто", що не має статусу юридичної особи - Семенівську селищну організацію Політичної партії "Рідне місто".

Згідно із протоколом засідання фракції Політичної партії "Рідне місто" в Семенівській селищній раді від 28.10.2024 ОСОБА_1 виключено зі складу фракції Політичної партії "Рідне місто" в Семенівській селищній раді Кременчуцького району Полтавської області.

29.10.2024 на засіданні тридцять сьомої (позачергової) сесії восьмого скликання Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання перед початком розгляду питань порядку денного селищний голова Л. Милашевич проінформувала про надходження повідомлень від голови фракції політичної партії "Рідне місто" у Семенівській селищній раді ОСОБА_2 про виключення зі складу фракції депутатів ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу конференції Семенівської селищної організації Політичної партії "Рідне місто" від 14.11.2024 вирішено звернутися до Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто", як організації вищого рівня після ліквідації Семенівської районної організації політичної партії, яка була підпорядкованою структурою Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто", з пропозицією відкликати безпартійного депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 з числа депутатів Семенівської селищної ради обраного за списками Політичної партії "Рідне місто".

Згідно із протоколом Ради Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" від 03.12.2024 вирішено:

- скликати конференцію Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" 10.12.2024 о 11:00 год. за адресою: вул. Дмитра Коряка, 5, м. Полтава;

- затвердити проект порядку денного конференції у т.ч.: "Про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області ОСОБА_4 за народною ініціативою";

- встановити норму представництва від місцевих парторганізацій на конференцію.

06.12.2024 у Всеукраїнській громадсько-політичній газеті "Зоря Полтавщини" опубліковано оголошення такого змісту: "Полтавська обласна організація Політичної партії "Рідне місто" повідомляє медіа, що 10.12.2024 об 11:00 за адресою: вул. Дмитра Коряка, 5, м. Полтава, відбудеться конференція обласної організації, на якій розглядатиметься питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутатів Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області ОСОБА_1 та ОСОБА_3 за народною ініціативою. Право на акредитацію мають: українські медіа, зареєстровані відповідно до чинного законодавства України. Порядок акредитації представників медіа визначається організатором. Акредитація завершується за 1 годину до конференції. Голова обласної організації М. Перепелиця".

Листами від 04.12.2024 вих. №02-01/01, вих. №02-01/03 Полтавська обласна організація Політичної партії "Рідне місто" повідомила ОСОБА_1 про те, що 10.12.2024 об 11:00 за адресою: вул. Дмитра Коряка, 5, м. Полтава, Полтавська область, відбудеться конференція обласної організації Партії, на якій розглядатиметься питання про внесення пропозиції до Вищого керівного органу Політичної партії "Рідне місто" щодо відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.

10.12.2024 з 54 обраних делегатів на конференцію Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" прибуло і зареєструвалось 43 делегати.

Згідно із протоколом конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024 (11:00) вирішено:

- внести пропозицію до Вищого керівного органу Політичної партії "Рідне місто" про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою;

- повідомити Семенівську селищну територіальну виборчу комісію Кременчуцького району Полтавської області про факт проведення конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" з надсиланням витягу з протоколу конференції;

- протокол конференції Полтавської обласної організації Політичної парти "Рідне місто" надіслати Політичній партії "Рідне місто" для розгляду питання про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 Вищим керівним органом Партії.

Листом від 10.12.2024 вих. №02-01/04 Полтавська обласна організація Політичної партії "Рідне місто" повідомила Семенівську селищну територіальна виборчу комісію Кременчуцького району Полтавської області про факт проведення конференції 10.12.2024, на якій прийнято рішення про внесення пропозиції до Вищого керівного органу Політичної партії "Рідне місто" щодо відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою; додатком до якого є витяг із протоколу від 10.12.2024.

10.12.2024 о 13:00 Політичною радою Політичної партії "Рідне місто" розглянуто пропозицію Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" щодо відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.

Рішенням Політичної ради Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024 (13:00 год.) вирішено відкликати депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Порядок відкликання депутатів місцевих рад та заміщення депутатів місцевих рад регулюється Законом України Про статус депутатів місцевих рад та Виборчим кодексом України.

У силу пункту 1 частини першої статті 5 Закону України Про статус депутатів місцевих рад повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

За змістом пункту 3 частини першої статті 37 Закону України Про статус депутатів місцевих рад підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути: невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано.

Порядок відкликання депутата, який обраний від місцевої організації партії, за народною ініціативою визначений у статтях 38-41 вищеназваного Закону.

Так, згідно з частиною першою статті 38 Закону України Про статус депутатів місцевих рад право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

А відповідно до частини дев`ятої цієї статті, рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).

Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє медіа. Порядок акредитації представників медіа на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.

Як визначено частиною другою статті 39 Закону України Про статус депутатів місцевих рад, у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.

Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.

Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.

Відповідно до частин сьомої, дев`ятої статті 41 Закону України Про статус депутатів місцевих рад вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов`язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

За змістом абзаців третього, четвертого статті 48 Закону України Про статус депутатів місцевих рад про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою. Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Спір у цій справі стосується правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата місцевої ради, обраного за списком місцевої організації такої партії, за народною ініціативою.

Верховний Суд у постанові від 29.12.2020 у справі №819/151/18 виклав висновок про належність вирішення цього спору до юрисдикції адміністративного суду відповідно до пункту 10 частини першої статті 19 КАС України, у силу якого юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо формування складу органів місцевого самоврядування.

Суд враховує, що оспорюване рішення Політичної ради Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024 про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою є підставою для припинення повноважень позивача, як депутата місцевої ради.

Також відповідне рішення у силу частини дев`ятої статті 41 Закону України Про статус депутатів місцевих рад зобов`язує відповідну територіальну виборчу комісію у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.

За наведених обставин, суд зазначає, що цей спір стосується формування органу місцевого самоврядування, а тому оскаржуване рішення може бути окремим предметом судового спору, вирішення якого відноситься до юрисдикції адміністративного суду.

Оцінюючи правомірність спірного рішення відповідача, який не є суб`єктом владних повноважень в розумінні положень пункту сьомого частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства, суд виходить з таких міркувань.

Згідно з положеннями частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладені норми Кодексу адміністративного судочинства України, а також аналізуючи норми Закону України Про статус депутатів місцевих рад суд дійшов таких висновків:

1) однією із законних підстав для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, є відкликання депутата за народною ініціативою;

2) перелік правових підстав для відкликання депутата за народною ініціативою є вичерпним, а сама процедура відкликання депутата чітко регламентована законом;

3) право ініціювати відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою належить двом суб`єктами: місцевій організації політичної партії, від якої особу обрано депутатом; громадянам України, які є виборцями відповідного виборчого округу. Водночас алгоритм дій у процедурах відкликання депутата різниться залежно від суб`єкта ініціативи;

4) рішення про відкликання депутата за ініціативою місцевої організації політичної партії приймається вищим керівним органом політичної партії за результатами розгляду протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії про внесення пропозиції про відкликання такого депутата за народною ініціативою, та реалізується територіальною виборчою комісією.

Закон України Про статус депутатів місцевих рад також визначає певні вимоги до керівних органів політичної партії та ТВК, якими слід керуватись під час ухвалення рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

До таких вимог належать:

1) вибір та обґрунтування конкретної підстави, засвідченої офіційними документами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою / ч. 1 ст. 5 та ст. 37 Закону/;

2) повідомлення медіа про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою /ч. 9 ст. 38 Закону/;

3) письмове повідомлення депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання, про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії; надання йому права на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції, а у разі неприбуття депутата на збори (конференцію) - перевірка, чи був він належним чином повідомлений про них /ч. 1 ст. 48 Закону/;

4) ведення протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення /ч. 2 ст. 39 Закону/;

5) обов`язок місцевої організації партії протягом трьох днів повідомити територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції) та про прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, з направленням додатків, витягів з протоколу зборів (конференції). Це, в свою чергу, слугує підставою виникнення обов`язку голови, заступника або секретаря відповідної ТВК на наступний день поінформувати депутата та відповідну місцеву раду про прийняте на зборах (конференції) рішення абз. 1, 2 ч. 2 ст. 39 Закону/.

Суд встановив, що питання про ініціювання відкликання депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою розглянуто на Конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" 10.12.2024.

Про проведення Конференції опубліковано 06.12.2024 оголошення у Всеукраїнській громадсько-політичній газеті "Зоря Полтавщини", тобто відповідач виконав вимоги частини дев`ятої статті 48 Закону України Про статус депутатів місцевих рад щодо необхідності повідомлення медіа про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Листами від 04.12.2024 вих. №02-01/01, вих. №02-01/04 Полтавська обласна організація Політичної партії "Рідне місто" повідомила ОСОБА_1 про проведення 10.12.2024 об 11:00 за адресою: вул. Дмитра Коряка, 5, м. Полтава, Полтавська область конференції обласної організації Партії, на якій розглядатиметься питання про внесення пропозиції до Вищого керівного органу Політичної партії "Рідне місто" щодо відкликання депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.

Згадані листи отримані позивачем 05.12.2024, що підтверджено відомостями з вебпорталу АТ "Укрпошта" про вручення поштового відправлення.

Таким чином, позивач завчасно повідомлений про про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Крім того, 10.12.2024 до конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" надійшло звернення від депутатів Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання, зокрема, ОСОБА_5 .

У клопотанні викладено прохання про озвучення звернення на конференції через неможливість особистої участі депутатів (зокрема позивача).

З урахуванням наведеного, суд погоджується з доводами представника відповідача, що позивачу було достеменно відомо про ініціювання та розгляд питання щодо його відкликання за народною ініціативою і він мав можливість бути присутнім під час розгляду такого питання, однак цим правом не скористався.

Позивач наведені обставини не заперечив та не спростував.

Хід обговорення питання порядку денного Конференції про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою відображений у Протоколі Конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" 10.12.2024.

Так, з 54 обраних делегатів на конференцію Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" прибули і зареєструвались 43 делегати, тобто, присутня більшість делегатів із відповідними повноваженнями, а відповідно до пункту 4.9.9. Статуту Політичної партії "Рідне місто" (надалі - Статут) наявний необхідний кворум для роботи Конференції.

У ході проведення Конференції відбулось обговорення питань порядку денного, зокрема, щодо підстав відкликання ОСОБА_1 за народною ініціативою, до якого долучились члени Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто".

Зокрема, депутат Семенівської селищної ради " ОСОБА_2 повідомив про порушення партійної дисципліни і зрив засідань фракції у Семенівській селищній раді, депутат Семенівської селищної ради, голова Семенівської районної організації Політичної партії "Рідне місто" Книш В.Є. навів приклади, які підтверджують порушення партійної дисципліни.

За ухвалення рішення про внесення пропозиції до Вищого керівного органу Політичної партії "Рідне місто" про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою проголосували 42 делегати (із 43 присутніх з них), що відповідає пункту 4.9.9. Статуту (більшість присутніх делегатів) та частині дев`ятій статті 38 Закону України Про статус депутатів місцевих рад (не менше ніж дві третини голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції)).

Відповідно до 5.1. Статуту статутними органами Партії є З`їзд, Політична Рада Партії та Центральна контрольно-ревізійна комісія Партії. Політичними керівними органами є З`їзд та Політична Рада Партії.

Згідно із пунктом 5.9. Статуту у період між З`їздами вищим керівним органом Партії є Політична Рада Партії. До складу Політичної Ради Партії, крім обраних, за посадою членів Політичної Ради Партії входить Голова Партії та його заступники.

Засідання Політичної Ради Партії скликаються Головою Партії не менше одного разу на півроку. Засідання Політичної Ради Партії вважається правомочним, якщо у ньому бере участь більше половини від її складу. Рішення Політичної Ради Партії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів Політичної Ради. Головує на засіданні Політичної Ради Голова Партії або за його дорученням заступник Голови Партії або член Політичної ради Партії.

А пунктом 5.10. Статут встановлено, що до повноважень Політичної Ради Партії належить, у тому числі, розгляд звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата(ів) місцевої ради за народною ініціативою чи протоколу Конференції (Зборів) Структурного утворення Партії, на якій прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата(ів) місцевої ради за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

Суд враховує, що на засіданні Політичної ради Політичної партії "Рідне місто" 10.12.2024 були присутні 9 членів Політичної Ради Партії із 12 обраних.

За ухвалення рішення про відкликання депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою проголосували 9 членів Політичної Ради Партії із 9 присутніх на засіданні, що відповідає пункту 5.9. Статуту (приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів).

За вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про дотримання відповідачем порядку ухвалення рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Позивач у поданій до суду позовній заяві не посилався на порушення керівними органами партії порядку ухвалення спірного рішення.

Натомість єдиною підставою для оскарження рішення позивач зазначив відсутність у такому рішенні посилання на конкретну підставу відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, перелік яких визначений у статті 37 Закону України Про статус депутатів місцевих рад.

Оцінюючи наведені доводи позивача, суд враховує, що Закон України Про статус депутатів місцевих рад відносить питання визначення підстав для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою до виключних повноважень керівних органів політичної партії та передбачає, що обґрунтування наявності таких підстав має бути наведено у протоколі зборів (конференції) місцевої організації партії /частина друга статті 39 Закону/.

У силу пункту 5 частини першої статті 37 Закону України Про статус депутатів місцевих рад підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Як зазначено у Протоколі Конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024 , підставою відкликання депутата Семенівської селищної ради Семигреєнка С.В. за народною ініціативою слугував факт виключення ОСОБА_1 з депутатської фракції Семенівської районної організації Політичної партії "Рідне місто" у Семенівській селищній раді відповідно до рішення від 28.10.2024.

Таким чином, підстава ухвалення спірного рішення відображена у Протоколі Конференції Полтавської обласної організації Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024, як того вимагають приписи частини другої статті 39 Закону України Про статус депутатів місцевих рад.

До того ж, така підстава передбачена у статті 37 Закону України Про статус депутатів місцевих рад.

Верховний Суд у постанові від 30.09.2024 у справі №380/4166/22 зазначив, що в межах перевірки правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії суд не може втручатись у дискреційні повноваження та впливати на свободу вільного вибору керівництва партії щодо ставлення до тих чи інших дій депутатів, обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії, натомість до повноважень суду належить саме перевірка дотримання визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (пункт 97).

Суд у ході розгляду цієї справи здійснив перевірку дотримання керівними органами Політичної партії "Рідне місто" визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата Семенівської селищної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та за її наслідками не встановив наявності порушень, що у своїй сукупності надавали б підстави для висновку про порушення відповідної процедури.

При цьому суд акцентує увагу на відсутності у поданій до суду позовній заяві тверджень про те, що такі порушення мали місце.

Отож суд констатує, що рішення Політичної ради Політичної партії "Рідне місто" від 10.12.2024 про відкликання депутата Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою ухвалено з дотриманням вимог Закону України Про статус депутатів місцевих рад та Статуту Політичної партії "Рідне місто"; підстави для визнання протиправним та скасування такого рішення - відсутні.

Згідно з частинами першою, другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У силу статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За наведених обставин, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Згідно з частиною першою 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Відповідач та третя особа доказів понесення судових витрат не надали.

З огляду на ухвалення рішення суду про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем та третьою особою, підстав для їх розподілу немає.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Політичної партії «Рідне місто» ( вул. Соборності, 29/15, м.Полтава, 36000, код ЄРДПОУ 36681860), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Семенівська сенлищна рада Кременчуцького району Полтавської області (вул. Незалежності, 44а, Семенівка, Полтавська область, код ЄРДПОУ 22538295) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.02.2025
Оприлюднено26.02.2025
Номер документу125372606
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо статусу народного депутата України, депутата місцевої ради, організації діяльності представницьких органів влади, з них

Судовий реєстр по справі —440/8/25

Постанова від 29.04.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Чалий І.С.

Ухвала від 31.03.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Чалий І.С.

Ухвала від 31.03.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Чалий І.С.

Рішення від 24.02.2025

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Бойко

Ухвала від 20.01.2025

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Бойко

Ухвала від 07.01.2025

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

С.С. Бойко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні