Справа № 308/2692/25
У Х В А Л А
24 лютого 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., ознайомившись з спільною позовною заявою:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , до
Туроператора TourGroup, адреса: вул. 16 липня № 6 а, м. Рівне, код ЄДРПОУ 35413581,
про захист прав споживачів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися в суд зі спільною позовною заявою про захист прав споживачів, в якій просять стягнути з відповідача Туроператора Tour Group на їх користь суму вартості ненаданих послуг у розмірі по 10 Євро, суму вартості оплаченого таксі у розмірі по 40 Євро, а також по 50 000,00 грн моральної шкоди.
Вивчивши подану заяву, суддя дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтями175,177 ЦПК Українивизначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.
Згідно з ч. 1ст. 185 ЦПК України,суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177 ЦПК України, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно з ч. 1 ст. 80 ЦК України, юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
За ч. 1 ст. 90 ЦК України, юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву.
З позовної заяви вбачається, що вона пред`явлена до "Туроператора Tour Group", однак із зазначеного позивачами найменування не вбачається інформації про організаційно правову форму підприємства, що свідчить про те, що вказане позивачами найменування юридичної особи-відповідача, є неповним.
Під час усунення недоліків позовної заяви, позивачам слід зазначити повне найменування юридичної особи, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
За ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Разом з цим, з позовної заяви вбачається, що позивачі обрали спосіб захисту своїх порушених прав - шляхом стягнення суми грошових коштів і просять стягнути з відповідача суми коштів ненаданих послуг, а також суми вартості оплаченого таксі, однак у позовній заяві не наводять безпосередньої підстави виникнення у відповідача обов`язку сплатити вищевказані грошові кошти.
Зокрема, згідно з ч. 1 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
За ч. 2 даної статті, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Позовна заява містить короткий виклад фактичних обставин, що стали підставою для звернення позивачів до суду, однак не містить правового обгрунтування виникнення у відповідачів обов`язку надавати послуги/сплачувати кошти, про які йдеться у позовній заяві, а також відшкодовувати завдану шкоду.
Зокрема, у позовній заяві не зазначено з якого виду договору (правочину) чи акта цивільного законодавства виникають такі обов`язки, з яких юридичних фактів випливають обов`язки відповідача сплатити грошові кошти.
Окрім цього, як вбачається з позовної заяви, позивачі просять стягнути з відповідача моральну шкоду, посилаючись на норми Закону України "Про захист прав споживачів".
Разом з цим, вищевказаним Законом (п. 5 ч. 1 ст. 4) передбачено право споживачів на відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону. Інших підстав для відшкодування моральної шкоди даний закон не містить.
Поряд з цим, у позовній заяві не викладано обставин, які свідчать про те, що позивачам завдано шкоду внаслідок недоліків продукції.
Зокрема, згідно з п. 19 ч. 1 ст. 1 даного Закону, під продукцією розуміється будь-який виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 1 даного Закону, споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Даним законом передбачені права споживачів, гарантовані цим законом, однак позивачами не зазначено прав, передбачених цих Законом, які на їх думку є порушеними.
Окрім цього, у постанові Великої Палати Верховного Суду 20 березня 2019 року у справі № 761/26293/16-ц (провадження № 14-64 цс 19) вказано: «Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення вимоги про стягнення моральної шкоди, оскільки відшкодування моральної шкоди у разі порушення зобов`язання (стаття 611 ЦК України) може здійснюватися виключно у випадках, що прямо передбачені законом, а також якщо умови про відшкодування передбачені укладеним договором. Відповідно до положень статей 4, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров`я людей продукцією у випадках, передбачених законом».
Разом з цим, обгрунтування того, що позивачам заподіяна моральна шкода внаслідок небезпечної для життя і здоров`я продукції у позовній заяві не наведено, а будь-якого договору, яким передбачений обов`язок відповідача відшкодувати моральну шкоду у разі порушення зобов`язання позивачами не долучено до позовної заяви.
На підставі наведеного, суддя дійшов висновку, що до даної позовної заяви слід застосувати правила ч. 1 ст. 185 ЦПК України та залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищевказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 13, 175, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачам строк для усунення вказаних у даній ухвалі недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз`яснити при цьому, що в разі не усунення у визначений строк недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачам.
Копію ухвали надіслати позивачам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Н.І. Зарева
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2025 |
Оприлюднено | 26.02.2025 |
Номер документу | 125378737 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Зарева Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні