Справа № 203/40/25
Провадження № 2/0203/761/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.02.2025 року Кіровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Єдаменко С.В.,
при секретарі Пархоменко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доСелидівської міськоївійськової адміністраціїПокровського районуДонецької області, третя особабез самостійнихвимог приватний нотаріусПокровського районногонотаріального округуДонецької областіЛеонов СергійІванович, про поновлення строку для прийняття спадщини,
встановив:
06 січня 2025 року ОСОБА_1 , відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя № 2584/0/15-24 від 29.08.2024 року, яким змінено територіальну підсудність судових справ Селидівського міського суду Донецької області шляхом їх передачі до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з 02.09.2024 року, звернулась до Кіровського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про поновлення строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті чоловіка відкрилася спадщина на спадкове майно, що складається з банківського депозиту в АТ КБ «ПРИВАТБАНК». Крім позивачки, ніхто із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа була заведена за заявою позивачки. Постановою приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області Леонова С.І., про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 23.10.2024 р., позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, оскільки вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини. Шестимісячний строк, встановлений для прийняття спадщини позивачкою було пропущено внаслідок збройної агресії Російської федерації проти України та впровадженням в Україні воєнного стану. Також, позивачка просила врахувати той факт, що внаслідок збройної агресії РФ, вона була змушена евакуюватися та переїхати за кордон. У зв`язку з вищевикладеним позивачка просила встановити додатковий строк для поданнязаяви проприйняття спадщини. (а.с.1-2)
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 07 січня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено її до судового розгляду в порядку загального позовного провадження з викликом сторін, а також залучено до справи в якості третьої особи без самостійних вимог приватного нотаріусаПокровського районногонотаріального округуДонецької областіЛеонова СергіяІвановича та витребувано додаткові докази. (а.с.11-12)
13 січня 2025 року від представника відповідача надійшли письмові пояснення. (а.с.15-18)
28 січня 2025 року від позивачки надійшло клопотання про долучення додаткових доказів. (а.с.26-30)
В підготовче засідання 29 січня 2025 року сторони по справі не з`явились, повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи належним чином, у зв`язку з чим розгляд справи було відкладено на 07 лютого 2025 року. (а.с.31)
В підготовче засідання 07 лютого 2025 року сторони по справі не з`явились, від позивачки та представника відповідача надійшли заяви про проведеннязасідання заїх відсутності. Оскільки всі дії з підготовки справи до розгляду в судовому засіданні були виконані 07 лютого 2025 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження у даній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 25 лютого 2025 року. (а.с.а.с.38, 39)
В судовому засіданні 25 лютого 2025 року було проведено розгляд справи по суті.
Позивачка у судове засідання не з`явилась, надала клопотання про розгляд справи за її відсутності. (а.с.42-43)
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, в матеріалах справи наявна заява від нього про розгляд справи за його відсутності. (а.с.15-18)
Третя особа без самостійних вимог в судові засідання не з`явився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення на електронну адресу судових повісток. (а.с.а.с.13, 40)
Враховуючи, що сторони у судове засідання не з`явились, справа розглянута без фіксування судового засідання технічними засобами, згідно ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24 вересня 1966 року позивачка уклала шлюб із ОСОБА_2 та змінила дошлюбне прізвище « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 від 24 вересня 1966 року (актовий запис № 154). (а.с.3 на зв.)
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер у віці 78 років ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Селидівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) складено 07 лютого 2022 року актовий запис під № 96 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 . (а.с.3)
Отже, позивачка являється дружиною померлого, а відповідно і спадкоємцем першої черги.
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складається з банківського депозиту в АТ КБ «ПРИВАТБАНК».
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.3 ст.46 ЦК України).
Відповідно до постанови приватного нотаріуса Покровського районного нотаріального округу Донецької області Леонова С.І. від 23.10.2024 р., ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини. (а.с.8)
Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №78854870 від 23.10.2024 р. спадкова справа після смерті ОСОБА_2 була заведена 23 жовтня 2024 року за заявою позивачки. (а.с.7 на зв.)
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини сплинув 05 серпня 2022 року.
Таким чином, шестимісячний строк, встановлений для прийняття спадщини позивачкою було пропущено.
Згідно зі ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
Як роз`яснено в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Верховний Суд у своїй постанові від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17 визначив, коли строк прийняття спадщини буде вважатися пропущеним з поважних причин. Згідно з цим судовим рішенням поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Виходячи із досліджених доказів, судом встановлено, що спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачка спадкоємець за законом першої черги 23 жовтня 2024 року звернулась з заявою про прийняття спадщини за законом до приватного нотаріуса, та їй було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з пропуском строку.
Загальновідомими обставинами, які не потребують доказування, відповідно до ст.82 ЦПК України, є введення Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022, воєнного стану, який продовжений понині.
Впровадження воєнного стану є надзвичайними невідворотними обставинами - форс-мажором, що підтверджується висновком Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, яким ТПП України засвідчила військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) до їх офіційного закінчення.
Як зазначила позивачка вона пропустила строк для подачі заяви з поважних причин, так як почалася війна, ведуться активні бойові дії в Донецькій області, позивачка вимушена була евакуюватися і не мала можливості для звернення до нотаріуса.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, так суд приймає, як інші поважну причину пропуску строку позивачем ведення активних бойових дій.
Зважаючи на викладені обставини, суд вважає поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, тому доходить висновку, що зазначені обставини перешкоджали позивачці у встановлений законом строк звернутися із заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи, що судом визнано поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, а саме визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини строком на три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.9 ст.141 ЦПК України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник не внаслідок неправильних дій відповідача, тому відповідно до ч.9 ст.141 ЦПК України, суд покладає на позивачку судові витрати зі сплати судового збору, пов`язані із розглядом справи у суді першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 16, 1216, 1217, 1218, 1220, 1262, 1266, 1268, 1269, 1270, 1272, 1276 ЦК України, ст.ст.4, 10, 13, 76-81, 141, 247, 259, 263-265, 268, 274 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Селидівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про поновлення строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,РНОКПП - НОМЕР_3 ,адреса: АДРЕСА_1 ) додатковий строк для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в м. Селидове Покровського району Донецької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченомуст.273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його підписання.
Суддя С.В.Єдаменко
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2025 |
Оприлюднено | 27.02.2025 |
Номер документу | 125420527 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Єдаменко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні