Рішення
від 26.02.2025 по справі 336/3213/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

ЄУН: 336/3213/24

Провадження №: 2/336/191/2025

РІШЕННЯ

Іменем України

26 лютого 2025 року м. Запоріжжя

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Дацюк О.І., при секретарі Пустовіт В.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Запоріжжяобленерго» звернулось з позовом до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вказавши, що відповідачі мешкають за адресою: АДРЕСА_1 користуються електричною енергією. 06.02.2021 року працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» була проведена перевірка дотримання ПРРЕЕ за адресою мешкання відповідачів та в ході перевірки встановлено факт порушення ПРРЕЕ, а саме самовільного підключення електропроводки до електричної мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» з порушенням схеми обліку. По даному факту порушення Правил, складено акт №10004659 від 06.02.2021 року та здійснено розрахунок вартості необлікованої електричної енергії в сумі 26690,53 гривень. Оскільки відповідачі добровільно збитки у вигляді вартості не облікованої електричної енергії не сплатили, просять стягнути зі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вартість не облікованої електричної енергії в сумі 26690,53 гривень, 156,49 гривень додаткових витрат, які виникли внаслідок порушення та судовий збір.

Ухвалою суду від 17.06.2021 року відмовлено у відкритті провадження в частині пред`явлених вимог до відповідача ОСОБА_2 на підставі ст. 186 ч. 1 п. 6 ЦПК України.

Ухвалою суду від 17.06.2024 року відкрите провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 17.12.2024 року позовну заяву залишено без руху.

23.12.2024 року позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.

Відповідач у наданий судом строк та станом на 26.02.2025 року своїм правом подання до суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не скористався, відзив на позов не подав, заперечення щодо розгляду справи в спрощеному порядку подано не було, будь-яких клопотань та заяв від відповідача подано до суду не було, відтак у відповідності до ч. 8 ст. 178 та ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.

В ході розгляду справи сторонами заяви чи клопотання не подавались.

При дослідженні матеріалів справи встановлено наступне.

За відомостями Департаменту адміністративних послуг ЗМР, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 16.04.1998 року по теперішній час.

11.11.2012 року між ОСОБА_2 та ВАТ «Запоріжжяобленерго» укладено договір №532405085 про користування електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 .

06.02.2021 року трьома працівниками ПАТ «Запоріжжяобленерго» складено Акт про порушення №10004659 за участі споживача ОСОБА_1 , згідно з яким, встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1 , порушив п. 2.3.4., п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» з порушенням схеми обліку підключення електропроводки поза розрахунковим засобом обліку. Місце підключення на ввідному кабелі на горищі будинку. Порушення виявлене під час технічної перевірки та продемонстровано споживачу.

Схема обліку електричної енергії відновлена, було усунуто самовільне підключення на горищі будинку.

ОСОБА_1 своїм підписом засвідчив ознайомлення з актом про порушення, відмовився від свідків та зазначив про намір надати усні пояснення на комісії ОКРС 17.03.2021 року.

ОСОБА_1 також під підпис був ознайомлений з додатком №1 до акту про порушення схемою електроживлення споживача за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з протоколом №336 засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 17.03.2021 року, комісією прийнято рішення: виконати розрахунок недооблікованої електроенергії по акту Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 зі змінами, внесеними постановою НКРЕ КП від 18.07.2019 року №1525, п. 8.2.6., п.п. 6 п. 8.4.2., п.п. 4 п. 8.4.8., п. 8.4.13. за період з 06.02.2020 року по 06.02.2021 року.

Споживач не був присутнім на засіданні комісії.

17.03.2021 року позивачем здійснений розрахунок обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, відповідно до якого, за період з 06.02.2020 року по 06.02.2021 року вартість не облікованої електроенергії становить 26690,53 гривень.

17.03.2021 року ПАТ «Запоріжжяобленерго» складено рахунок №4024/30 за послугу позачергової технічної перевірки однофазного лічильника за заявою споживача на суму 156,49 гривень.

Особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , відкритий на ім`я ОСОБА_2 , що підтверджується витягом по особовому рахунку.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 року, споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання

Стаття 56Закону України«Про ринокелектричної енергії»та п.1.2.Правил

роздрібного ринку електричної енергії,затвердженихПостановоюНаціональної комісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послуг№312від 14.03.2018року (даліпотекстуПРРЕЕ),вказують,щопостачанняелектричної енергіїспоживачамздійснюєтьсяелектропостачальниками,якіотрималивідповідну ліцензію,задоговоромпостачання електричноїенергіїспоживачу.

Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», якою встановлена відповідальність за порушення функціонування ринку електричної енергії, визначено, що правопорушенням на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Положення п.п. 2.3.4. ПРРЕЕ вказує, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Як вказує п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності, не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

У разі порушення схеми розрахункового обліку електроенергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів вимірювання обсягу електричної енергії внаслідок дій (бездіяльності) споживача їх ремонт, заміну, встановлення засобів вимірювальної техніки і технічну перевірку здійснюють за рахунок споживача, згідно з п. 5.5.10 ПРРЕЕ.

Підпунктом 8.4.2.6 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюєтьсяакт про порушеннязгідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Вартість не облікованої електричної енергії позивачем нарахована відповідно до вимог п. 8.2.6, п. 8.4.2 п.п. 6, п. 8.4.8. п.п. 4, п. 8.4.13. ПРРЕЕ, відповідачем не оскаржувалась.

Ст. 610 ЦК України визначено, що порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 1192 ч.1 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі або відшкодувати завдані збитки в повному обсязі.

Оскільки електропостачальником в установленому законом порядку виявлено порушення ПРРЕЕ споживачем, складено акт та нараховані збитки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені наданими доказами, а відповідач жодними доказами не спростував нараховану позивачем суму заборгованості, тож дії представників ПАТ «Запоріжжяобленерго» з приводу складання акту протоколу засідання комісії та розрахунку не облікованої електричної енергії відповідають нормам діючого законодавства, тому суд вбачає підстави для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 76-81, 133, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії задовольнити та стягнути зі ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 26690,53 гривень (двадцять шість тисяч шістсот дев`яносто гривень 53 коп.) вартості не облікованої електричної енергії, 156,49 гривень (сто п`ятдесят шість гривень 49 коп.) додаткових витрат, які виникли внаслідок порушення та судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Відповідно до ст. 265 ч. 5 ЦПК України зазначаються наступні відомості:

Позивач Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго», м Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , відомості про РНОКПП відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо всудовомузасіданнібуло оголошенолишевступнута резолютивнучастинисудовогорішення абоуразірозгляду справи(вирішенняпитання)безповідомлення(виклику)учасниківсправи,зазначенийстрокобчислюється здняскладенняповного судовогорішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.І. Дацюк

Повний текст рішення суду складений 26.02.2025 року

СудШевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення26.02.2025
Оприлюднено28.02.2025
Номер документу125438020
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —336/3213/24

Рішення від 26.02.2025

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дацюк О. І.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дацюк О. І.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дацюк О. І.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Дацюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні