ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 501/3755/24
Провадження № 2/483/92/2025
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
27лютого 2025року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді Шевиріної Т.Д.,
за участю секретаря Шилінскас О.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуу порядкуспрощеного позовногопровадження цивільнусправу запозовом приватногоакціонерного товариства«Страхова компаніяУкраїнська страховагрупа» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу,
В С Т А Н О В И В :
01 жовтня 2024 року з Іллічівського міського суду Одеської області в порядку п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства (надалі ПрАТ) «Страхова компанія Українська страхова група», предметом якої є: стягнення з ОСОБА_1 21 355 грн 00 коп. в рахунок відшкодування шкоди в порядку регресу.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 26 лютого 2023 року о 09 год. 20 хв. у м. Миколаєві сталася дорожньо-транспортна пригода за участю відповідача. Постановою Центрального районного суду міста Миколаєва від 11 квітня 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а також було встановлено, що останній керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння. За змістом підпункту «в»підпункту 38.1.1пункту 38.1статті 38ЗУ «Прообов`язковестрахування цивільно-правовоївідповідальності власниківназемних транспортнихзасобів» страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, зокрема, якщо він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння. Відповідач у добровільному порядку не повертає відшкодовану позивачем шкоду, у зв`язку із чим останній змушений звернутися до суду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій також зазначив, що повністю підтримує позовні вимоги та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, до суду не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив.
Суд, враховуючи згоду позивача, ухвалив розглядати справу в заочному порядку на підставі статей 280-282 ЦПК України.
Дослідивши долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 26 лютого 2023 року сталася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортних засобів «Nissan Primera», д.н.з. НОМЕР_1 », яким керував ОСОБА_2 , та «Nissan Leaf», д.н.з. НОМЕР_2 . Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва відповідача визнано винним та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Цивільно-правова відповідальність власника транспортного засобу, яким керував відповідач, була застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (Поліс №ЕР-212749250).
ПрАТ «Страховакомпанія Українськастрахова група»прийняла насебе майновувідповідальність запротиправні дії ОСОБА_1 і здійсниловиплату страховоговідшкодування замеханічні пошкодженняавтомобіля «NissanLeaf»,д.н.з. НОМЕР_2 ,у загальномурозмірі 21355грн, що підтверджується платіжним дорученням № 51544 від 18 травня 2023 року.
Згідно із заявою про виплату страхового відшкодування № 13936 від 26 квітня 2023 року та ремонтної калькуляції № 5522946 від 07 березня 2023 року, вартість матеріального збитку складає 21 355 грн.
За змістом платіжної інструкції №5700 від 17 березня 2023 року позивачем сплачено 21355 грн в рахунок матеріальної шкоди.
Вирішуючи цивільно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
За змістом положень статті 1Закону України«Про страхування» страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (стаття 979 ЦК України).
Статтею 9Закону України«Про страхування» визначено, що страхове відшкодування - це страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
Статтею 29 ЗУ «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», встановлено, що зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
В той же час Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (стаття 39.1 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»).
Тому, у випадку заподіяння шкоди потерпілому транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, передбачено здійснення регламентної виплати на користь потерпілої сторони МТСБУ за рахунок централізованих страхових резервних фондів та на умовах, визначених цим Законом (стаття 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»).
За змістом ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Частиною 1 ст. 1191 ЦК України встановлено, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
З урахуванням викладеного, а також того, що позивач свій процесуальний обов`язок доказування виконав довів належними та допустимими доказами факт завдання відповідачем шкоди потерпілому та її відшкодування позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що позивачем сплачено в рахунок судового збору за звернення до суду із цим позовом 3 028 грн 00 коп., що підтверджується відповідною платіжною інструкцією (а.с. 1).
При цьому, відповідно до ч.ч. 1, 2, 13 статті 141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, виходячи з принципу пропорційності відшкодування судових витрат до задоволених вимог, з відповідача на користьпозивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 3 028 грн 00 коп..
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Цивільний позовприватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія Українськастрахова група»до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьприватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія Українськастрахова група»в рахуноквідшкодування шкодив порядкурегресу 21 355 (двадцять одну тисячу триста п`ятдесят п`ять) грн 00 коп. сума сплаченого страхового відшкодування.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь приватного акціонерного товариства «Страхова компанія Українська страхова група» 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. в рахунок відшкодування судових витрат.
Рішення є заочним і може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідач, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, воно може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуюча:
Суд | Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2025 |
Оприлюднено | 28.02.2025 |
Номер документу | 125451230 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Шевиріна Т. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні