ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
"27" лютого 2025 р. м. Житомир Справа № 906/1269/24
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.
розглянувши заяву фізичної особи ОСОБА_1 від 25.02.2025 (вх. г/с №01-44/575/25 від 26.02.2025) про відмову від позову у справі
за позовом: фізичної особи ОСОБА_1
до: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вацківський 9"
про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув
від відповідача: Красильникова Н.В. керівник, Виписка з ЄДР від 06.11.2024; Приведьон В.М., адвокат, ордер серії АМ №1108982 від 16.12.2024
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд Житомирської області ухвалою від 16.12.2024 відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вацківський 9" про визнання протиправним та скасування рішення загальних зборів, перше підготовче засідання призначив на 21.01.2025 о 10:00 (далі за текстом - Позивач, Відповідач, Суд).
Суд ухвалою від 21.01.2025 відклав підготовче засідання на 27.02.2025 о 10:00.
26.02.2025 через діловодну службу надійшла заява фізичної особи ОСОБА_1 від 25.02.2025 (вх. г/с №01-44/575/25 від 26.02.2025) про відмову від позову ( далі за текстом - Заява про відмову від позову).
Заява про відмову від позову місить клопотання про повернення 50% сплаченого судового збору.
В підготовчому засіданні представник відповідача адвокат Приведьон В.М. заявив усне про подання протягом 5 днів доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу.
Заяву про відмову від позову Суд ухвалює задовольнити. Мотиви суду.
1. Відповідно до ч. 1 ст. 14 Кодексу учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Принцип диспозитивності у господарському процесі, закріплений у статті 14 ГПК України, означає, що процесуальні правовідносини виникають, змінюються і припиняються за ініціативи безпосередніх учасників спірних матеріальних правовідносин, які мають можливість за допомогою господарського суду розпоряджатися процесуальними правами і спірним матеріальним правом (аналогічні правові висновки викладено ВС/КГС у постановах від 08.05.2018 у справі №922/1249/17, від 23.04.2019 у справі №911/1602/18, від 22.07.2021 у справі №910/18389/20).
У частині 2 ст. 46 Кодексу передбачено право позивача відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Аналогічного змісту норма викладена у ч. 1 ст. 191 ГПК України про право позивача відмовитися від позову на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Правило ч. 2 ст. 191 ГПК України вимагає до ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову роз`яснити стороні наслідки відповідної процесуальної дії, а також перевірити, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.
Статтею 231 ГПК України визначено підстави для закриття провадження у справі. Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи (див., зокрема постанову Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі №13/51-04, постанову Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 30.08.2024 у справі №916/3006/23).
Верховний Суд зазначає, що поняття "юридичного спору" має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття "спір про право" (п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття "спору про право" має розглядатися не суто технічно, йому необхідно надавати сутнісного, а не формального значення.
Предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення, з приводу якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову - це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Від підстав позову необхідно відрізняти правові підстави позову (правове обґрунтування позову) - правову кваліфікацію обставин, якими позивач обґрунтовує свої позиції (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц).
На виконання вимог ч.2 ст. 191 ГПК України Суд встановив, що Заяву про відмову від позову подано безпосередньо Позивачем, остання обізнана з наслідками відмови від позову.
2. Відповідно до ч.2 ст.123 Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
2.1. Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Як зазначав Суд, Позивач звернулася з позовною вимогою немайнового характеру - визнати недійсним та скасувати рішення загальних зборів ОСББ "Вацківський 9" (код ЄДРПОУ 40348462), яке оформлене протоколом від 26.09.2024 та яка підлягала оплаті судовим збором в розмірі 3 028, 00 грн.
При зверненні з позовом до суду Позивач сплатила судовий збір на суму 6 056, 00 грн. згідно квитанції до платіжної інструкції №13 від 29.11.2024.
Частина 1 ст. 130 ГПК України визначає, що у разі, зокрема, відмови позивача від позову до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
У ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено аналогічне правило, що у разі відмови позивача від позову до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
2.2. Водночас Суд враховує, що 07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 "Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233. Даним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України "Про судовий збір".
Згідно п. 5 Порядку повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов`язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб`єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов`язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". До заяви одночасно подається копія: платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету, судового рішення, засвідчена належним чином (у разі повернення грошового стягнення за адміністративні правопорушення), документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчена належним чином.
Суд ухвалює повернути фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України 50% судового збору на суму 1 514, 00 грн (3 028, 00 грн : 2).
2.3. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Позивачем при зверненні з позовною вимогою сплачено судовий збір у більшому розмірі на суму 3 028, 00 грн.
Оскільки за наслідками розгляду Заяви про відмову від позову Суд повертає Позивачу 50% судового збору в розмірі 1514,00грн, тому питання повернення зайво сплаченого судового збору в розмірі 3028,00грн Суд розгляне у разі подання Позивачем відповідного клопотання.
Керуючись ч. 2 ст. 46, ст. 130, п. 4 ч.1 та ч. 4 ст. 231, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти відмову фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від позову до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вацківський 9" (код ЄДРПОУ 40348462) про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів ОСББ "Вацківський 9" , оформленого протоколом від 26.09.2024.
2. Повернути фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з Державного бюджету України 50% судового збору на суму 1514,00грн, сплаченого згідно квитанції № 13 (52584049SB) від 29.11.2024 на загальну суму 6 056, 00 грн.
Ухвала набрала законної сили 27.02.2025 та може бути оскаржена.
Повний текст ухвали складено та підписано 27.02.2025.
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2- позивачу (рек. з повідомл), РНОКПП НОМЕР_1
3- відповідачу (через Ел. суд)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2025 |
Оприлюднено | 03.03.2025 |
Номер документу | 125460235 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Машевська О.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні