Справа № 703/6184/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2025 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.,
секретар судових засідань Яковенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаського району Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про припинення стягнення аліментів у зв`язку зі зміною місця проживання дитини,
ВСТАНОВИВ
15 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області з вищевказаним позовом, в якому просить припинити стягнення з нього аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які стягуються на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року у цивільній справі №703/2879/19.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач та відповідач з 2013 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано у 2019 році. Від даного сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає разом з позивачем. Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року у цивільній справі №703/2879/19 вирішено, зокрема стягувати з нього аліменти на утримання сина в розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 16 липня 2019 року та до повноліття дитини. Відповідач за весь час не зверталася до виконавчого органу за примусовим виконанням рішення, так як було достатньо коштів, які позивач сплачував добровільно.
З 2022 року по 2024 року відповідач з сином проживала у Румунії як біженка. Там вона вступила у шлюб та народила третю дитину, внаслідок чого син сторін почував себе непотрібним. З боку чоловіка відповідача на сина здійснювався психологічний тиск, пригнічення. Постійні дзвінки сина призвели до того, що позивач у червні 2024 року був змушений звернутися до служби у справах дітей в м. Сміла з приводу даного факту. В результаті була проведена перевірка ювенальними органами за місцем проживання відповідача і сина в Румунії, внаслідок чого відповідач вирішила на прохання сина, дати згоду на зміну його постійного місця проживання з позивачем.
З 21 червня 2024 року син проживає з позивачем та своєю бабусею за адресою: АДРЕСА_1 , ходить у 6-В клас Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Смілянської міської ради Черкаської області, має друзів, відвідує гуртки та проходить курс лікування.
Оскільки дитина, на яку з позивач на користь відповідача стягуються аліменти, проживає разом з позивачем, останній звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 13 грудня 2024 року, після усунення позивачем недоліків позовної заяви, відкрито провадження у цивільній справі за вказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, відмовлено у залученні до участі у справі як третьою особою службу у справах дітей виконавчого комітету Смілянської міської ради, відповідачу роз`яснено право на подання до суду відзиву на позовну заяву та призначено судове зсідання.
23 січня 2025 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просив розгляд справи провести без його участі, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, проти постановлення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, відповідно до вимог ст.128 ЦПК України, шляхом направлення судових повісток за місцем її реєстрації, а також відповідно до вимог ч.10 ст.187 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. Відзиву на позовну заяву та заперечень до суду не направила.
З урахуванням положень ч.4 ст.223 та ч.1 ст.280 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити, за результатами її розгляду, заочне рішення.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, врахувавши позицію позивача, яка викладена в заяві про розгляду справи без її участі, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з 24 листопада 2012 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року, яке набрало законної сили 06 листопада 2019 року, у справі №703/2879/19 (а.с.4-5).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Смілі Смілянського міськрайонного управління юстиції у Черкаській області 23 травня 2013 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6).
Згідно ст.180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно ч.5 ст.183 СК України, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року, яке набрало законної сили 06 листопада 2019 року, у справі №703/2879/19, вирішено, зокрема стягувати із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 16 липня 2019 року та до повноліття дитини (а.с.4-5).
Зі змісту ст.181 СК України вбачається, що право на пред`явлення позову про стягнення аліментів на утримання дитини належить тому з батьків, з ким проживає дитина.
Відповідно до ч.1, 2 ст.179 СК України, аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
Як вбачається з заяви відповідача ОСОБА_5 від 19 червня 2024 року, вона згодна, щоб її син ОСОБА_3 поїхав до свого рідного батька в Україну в супроводі своєї тітки ОСОБА_6 до кордону Румунія-України, де його забирає під подальший супровід для перетину кордону бабуся по батьковій лінії ОСОБА_7 , щоб відвезти сина до тата в Україну (а.с.10).
Згідно заяви ОСОБА_3 від 19 червня 2024 року, останній заявив, що бажає поїхати до батька ОСОБА_1 в Україну за власним бажанням (а.с.11).
Відповідно до заяви ОСОБА_8 від 19 червня 2024 року, остання засвідчила, що вона бере на себе відповідальність для супроводу її рідного племінника, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до кордону Румунія Україна, де передасть його рідній бабусі по батьковій лінії ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для перетину кордону її племінником, для того, щоб вона його доставила йому рідному батьку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для подальшого проживання з батьком за місцем проживання (а.с.9).
Як вбачається з довідки №891/01, складеної Смілянською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №7 Смілянської міської ради Черкаської області 08 жовтня 2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно навчається у 6-В класі Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Смілянської міської ради Черкаської області (а.с.12).
Згідно акту №33 про фактичне проживання без реєстрації, складаного 30 вересня 2024 року комісією у складі мешканців будинку АДРЕСА_2 , підписи в якому засвідчені головою правління ОСББ «Вулик», ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом зі своїм батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).
Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов, складеного комісією у складі: головного спеціаліста-юрисконсульта служби у справах дітей ВК Смілянської МР Смаляного М., головного спеціаліста ССД ВК СМР Кугота В., який затверджений начальником служби у справах дітей Шуригіною О.В. 26 вересня 2024 року, комісією проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Встановлено, що для виховання, розвитку та проживання дитини створено умови кімната, в якій знаходиться ліжко, стіл для занять, в наявності одяг, харчування та необхідні предмети гігієни. За даною адресою проживають і мають постійне місце реєстрації проживання, зокрема: ОСОБА_1 , 1988 року народження, - зареєстрований та проживає (батько дитини); ОСОБА_3 , 2013 року народження, проживає з червня 2024 року. Висновок: за адресою АДРЕСА_1 , проживає малолітній ОСОБА_9 , 2013 року народження, разом з батьком ОСОБА_1 , який здійснює догляд за дитиною. Мати дитини проживає за межами території України (а.с.12).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 право на отримання аліментів, які стягуються з позивача ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року, яке набрало законної сили 06 листопада 2019 року, у цивільній справі №703/2879/19, втратила з червня 2024 року, оскільки відповідач ОСОБА_2 разом із сином ОСОБА_10 не проживає, свої обов`язки з забезпечення сина не виконує.
Відповідно до положень статті 3 Конвенції Організації Об`єднаних Націй «Про права дитини», яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Зокрема, передбачено, що дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживаються всі відповідні законодавчі і адміністративні заходи.
За своєю суттю аліменти - це кошти покликані забезпечити дитину усім необхідним для повноцінного розвитку, тому вони можуть бути стягнуті лише на користь того з батьків хто проживає із дитиною та бере більш активну участь у її вихованні (аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 4 вересня 2019 року у справі № 711/8561/16-ц (провадження № 61-21318св18).
Сімейний Кодекс України не містить норми про те, коли саме припиняється стягнення аліментів на дитину.
Згідно ч.4 ст.273 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
Наявність рішення про стягнення аліментів не є перешкодою для вирішення спору про припинення такого стягнення і стягнення аліментів на користь іншого з батьків, бо саме у зміні обставин, які існували на момент ухвалення першого рішення, полягає новий спір.
У постанові Верховного Суду від 29 червня 2022 року у справі № 596/826/21-ц (провадження № 61-3738св22) звернено увагу на застосування принципу найкращих інтересів дитини у справах щодо припинення стягнення аліментів. Міжнародні норми закріплюють, що в кожному з питань, які стосуються дітей, всі органи мають керуватися принципом найкращих інтересів дитини. У питаннях щодо аліментів, майнового утримання дитини тощо цей принцип також є застосовним, тому суди зобов`язані його враховувати.
Припинення стягнення аліментів можливе тоді, коли одержувач аліментів не витрачає одержані ним аліменти на дитину, дитина проживає з іншим із батьків, який її повністю утримує. У такому разі відбувається припинення стягнення аліментів на ім`я їх одержувача (постанова ВС від 28 вересня 2022 року у справі № 686/18140/21 (провадження № 61-6611св22)).
Відповідно до ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що під час судового розгляду встановлено наявність підстав для припинення стягнення з позивача ОСОБА_1 на користь відповідача ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до платіжної інструкції №НВЕ8-ЕЕ5Т-6Х33-Е07Н від 29 листопада 2024 року, позивачем при поданні даної позовної заяви до суду сплачений судовий збір у сумі 1211 гривень 20 копійок (а.с.21).
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 1211 гривень 20 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.4, 12, 13, 28, 76-82, 223, 247, 258-259, 263-265, 268, 280, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про припинення стягнення аліментів у зв`язку зі зміною місця проживання дитини - задовольнити.
Припинити стягнення аліментів з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які підлягають сплаті на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 жовтня 2019 року у справі №703/2879/19.
Стягнути з ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , судові витрати по оплаті судового збору за подачу позову в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Головуючий: Т.В. Ігнатенко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2025 |
Оприлюднено | 03.03.2025 |
Номер документу | 125469366 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні