13.02.25
Справа № 521/1683/24
Номер провадження № 2/521/356/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Роїк Д.Я.
за участю секретаря судового засідання Каліної П.О.,
розглянувши в приміщенні Малиновського районного суду м. Одеси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Одеського національного морського університету до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення плати за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги,-
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2024 р. до Малиновського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява Одеського національного морського університету до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення плати за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги.
Ухвалою суду від 06 березня 2024 року у вказаній справі було відкрито провадження та ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом Сторін,
У судове засідання 13.02.2025 року Сторони не з`явились. Представник позивача через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та просив задовольнити позовні вимоги. Також, представник позивача повідомив суд, що між Сторонами 13.02.2025 року було укладено договір про реструктуризацію заборгованості та надав суду копію цього договору.
Відповідачі в судове засідання не з`явились, були повідомлені судом належним чином.
ОСОБА_1 подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, зазначила в клопотанні про укладення Сторонами договору про реструктуризацію заборгованості та заявила про визнання боргу.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги, підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В господарчому віданні Одеського національного морського університету (надалі - ОНМУ) як закладу освіти знаходиться будівля гуртожитку (об`єкт житлової нерухомості за адресою АДРЕСА_1 ), що належить державі в особі Міністерства освіти і науки України, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 15.09.2017 року.
Одеський національний морський університет здійснює утримання будинку гуртожитку та забезпечує його комунальними послугами.
Відповідачі проживають у гуртожитку за адресою: АДРЕСА_2 та займають кімнати АДРЕСА_3 , що підтверджується Заочним рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2009, та укладеними договорами про реструктуризацію заборгованості за проживання в гуртожитку.
Відповідачі фактично займають певну площу у гуртожитку кімнати 133, 134, 135 загальною площею 42 кв.м, та споживають комунальні послуги.
Зобов`язання у споживача можуть виникати і за відсутності формальних договірних стосунків про споживання комунальних послуг. Аналогічна позиція викладена в Рішенні Смілянського міськрайонного суду Черкаської області по справі 703/935/22 від 30.03.2023 та Постановою Черкаського апеляційного суду від 31 травня 2023 року у тій же справі.
Таким чином, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.
Відповідно до п. 15 Постанови КМУ від 20 червня 2018 р. № 498 «Про затвердження Примірного положення про користування гуртожитками», особи, які проживають у гуртожитку на умовах договору найму (оренди), вносять плату за таке проживання відповідно до умов договору. Плата за проживання у гуртожитку включає витрати на оплату житлово-комунальних послуг (послуги з управління гуртожитком, послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами).
Відповідачі довгий час не сплачували комунальні послуги в повному обсязі. Суми спожитих та сплачених послуг за 2017-2023 роки відображені в Довідках, які були надані позивачем разом з позовною заявою.
Заборгованість на 01 вересня 2023 року склала 76348,00 грн., що підтверджуються бухгалтерськими довідками, складеними бухгалтерією ОНМУ.
Відповідачі не заперечували про існування заборгованості, що підтверджується договором про реструктуризацію заборгованості від 01 квітня 2021 та 03 березня 2010 та договором про реструктуризацію заборгованості від «13» лютого 2025 року.
Плата за гуртожиток складається з вартості його утримання та вартості спожитих комунальних послуг. З врахуванням того, що гуртожиток є блочним, облік спожитих відповідачем послуг відбувається особливим чином.
В пункті 15 Примірного положення про користування гуртожитками затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року № 498 встановлено:
«Особи, які проживають у гуртожитку на умовах договору найму (оренди), вносять плату за таке проживання відповідно до умов договору.
Плата за проживання у гуртожитку включає:
-витрати на оплату житлово-комунальних послуг (послуги з управління гуртожитком, послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами);
-інші витрати, необхідні для забезпечення створення належних умов для проживання (утримання майна гуртожитку, зазначеного вабзаці першомупункту 14 цього Положення) та організації побуту (заміна, прання, дезінфекція постільних речей тощо у разі їх видачі).
Конкретний розмірплатизапроживанняв гуртожитках встановлюється керівником вищого навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом студентів і розраховується відповідно до Порядку надання інших платних послугдержавними та комунальниминавчальнимизакладами,затвердженогонаказомМіністерстваосвітиінаукиУкраїни,МіністерстваекономікиУкраїни, Міністерства фінансівУкраїни від23.07.2010року№736/902/758,виходячизнормативужитловоїплощінакожногомешканця,встановленогозгіднозпроектноюдокументацієюприбудівництвігуртожитку,тарозрахункового коефіцієнта загальної площі, що припадає на кожного мешканця гуртожитку.
Наказом ректора ОНМУ №293 від 05.11.2015р. було встановлено з 01.09.2015 року плату за утримання аспірантського гуртожитку за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 4,30 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №212 від 13.07.2017р. було встановлено з 01.08.2017 року плату за утримання гуртожитку за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 6,63 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №60 від 12.02.2019р. було встановлено з 01.01.2019 року плату за утримання гуртожитку за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 6,19 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №225 від 12.10.2020р. було встановлено з 01.09.2020 року плату за утримання гуртожитку та прилеглої території за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 10,70 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №273 від 28.08.2021р. було встановлено з 01.09.2021 року плату за утримання гуртожитку та прилеглої території за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 12,50 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №227 від 29.08.2022р. було встановлено з 01.09.2022 року плату за утримання гуртожитку та прилеглої території за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 12,50 грн. за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Наказом ректора ОНМУ №302 від 28.08.2023р. було встановлено з 01.09.2023 року плату за утримання гуртожитку та прилеглої території за адресою АДРЕСА_1 у розмірі 13,00 грн. з ПДВ за 1 кв.м. житлової площі. Плату за комунальні послуги, а саме електро-, водо-, теплопостачання, водовідведення та вивіз сміття нараховувати за фактично спожиті послуги згідно виставлених рахунків відповідних організацій та Методики розрахунку платежів за спожиті послуги.
Так, відповідно до Методики розрахунку платежів за спожиті послуги, затвердженої розпорядженням №20 від 21.12.2018 року ректора ОНМУ:
1.Тариф за опалення розраховується щомісячно, шляхом поділу загального обсягу витрат (згідно рахунку постачальника комунальної послуги) на сукупну площу всіх житлових блоків. Плата за опалення в кожному місяці розраховується шляхом множення площі проживання на тариф за опалення в цьому місяці.
2.Тариф за водопостачання та водовідведення (воду) розраховується щомісячно, шляхом поділу загального обсягу витрат (згідно рахунку постачальника комунальної послуги) на загальну кількість осіб, що проживають в гуртожитку. Плата за водопостачання та водовідведення (воду) в кожному місяці розраховується шляхом множення кількості проживаючих в боксі (кімнаті) осіб на тариф за водопостачання та водовідведення (воду) в цьому місяці.
3.Тариф за газопостачання (газ) розраховується щомісячно, шляхом поділу загального обсягу витрат (згідно рахунку постачальника комунальної послуги) на загальну кількість осіб, що проживають в гуртожитку. Плата за газопостачання (газ) в кожному місяці розраховується шляхом множення кількості проживаючих в боксі (кімнаті) осіб на тариф за газопостачання (газ) в цьому місяці.
4.Тариф за вивіз сміття розраховується щомісячно, шляхом поділу загального обсягу витрат (згідно рахунку постачальника комунальної послуги) на загальну кількість осіб, що проживають в гуртожитку. Плата за вивіз сміття в кожному місяці розраховується шляхом множення кількості проживаючих в боксі (кімнаті) осіб на тариф за вивіз сміття в цьому місяці.
5.Жителі гуртожитку сплачують за постачання та розподіл електричної енергії відповідно до показників індивідуальних приладів обліку. В той же час, різниця між загальнобудиковим споживанням електричної енергії та сукупним споживанням боксів (кімнат), відповідно до показників приладів обліку, розподіляється між усіма жителями в рівних частинах та нараховується у вигляді плати за придомову електричну енергію.
Згідно ст. 68 Житлового кодексу УРСР, Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими територіями, затверджених Кабінетом Міністрів України від 08 жовтня 1992 року, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов`язок споживача комунальних послуг щомісячно вносити плату за комунальні послуги.
Відповідно до п. 7Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. №572, вбачається, що власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Цей обов`язок, також, встановлено у ст. 68 Житлового кодексу УРСР, Правилах користування приміщеннями житлових будинків та прибудинковими територіями, затверджених Кабінетом Міністрів України від 08 жовтня 1992 року.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до висновку Верховного Суду України, висловленого у постанові від 20 квітня 2016 року у справі №6-2951цс15, хоч у частині першій статті 19 Закону й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 20 цього Законуспоживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 вересня 2018 року у справі N 750/12850/16-ц і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 6 листопада 2019 року у справі №642/2858/16).
Отже, факт відсутності укладеного договору між позивачем та відповідачем не може вважатись підставою звільнення відповідача від обов`язку по оплаті на користь позивача плати за житлово-комунальні послуги.
13 лютого 2025 року Одеським національним морським університетом (Кредитор) та ОСОБА_1 (Боржник) було укладено договір про реструктуризацію заборгованості.
Відповідно до пункту 1.2. договору про реструктуризацію заборгованості Боржник звертається до Кредитора задля погашення заборгованості по сплаті за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги. Кредитор надає Боржникові право на поетапну сплату заборгованості по сплаті за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги, що утворилася станом на «01» лютого 2025 року у розмірі 85689 гривень 03 копійки, включно з заборгованістю, яка була пред`явлена до стягнення в рамках цивільної справи №521/1683/24.
У пунктах 1.3.-1.5. Договору про реструктуризацію заборгованості встановлено, що Сторони прийшли до згоди, що Боржник буде проводити оплату наявної заборгованості згідно погодженого Сторонами графіку, а саме у розмірі 700 гривень 00 копійок щомісячно. Сторони прийшли до згоди, що Боржник зобов`язується своєчасно сплачувати поточні нарахування, відповідно до квитанцій (рахунків), що виставляються Кредитором, а графік часткового погашення, зазначений в пункті 1.3. цього Договору, стосується виключно вже сформованих заборгованостей. Сторони прийшли до згоди, що окрім заборгованості, яка зазначена в пункті 1.2. цього Договору Боржник компенсує Кредитору вартість судових витрат понесених Кредитором в рамках цивільної справи №521/1683/24, а саме судовий збір у розмірі 3028 гривень 00 копійок.
Пункт 2.2. договору про реструктуризацію заборгованості регламентує, що Кредитор зобов`язується, в разі дотримання Боржником, передбачених цим договором етапів погашення заборгованості не нараховувати Боржнику санкції та не звертатись до державних та/або приватних виконавців з метою виконання рішень суду про стягнення заборгованості зазначеної в п. 1.2. цього Договору
В пункті 4.5. договору про реструктуризацію заборгованості встановлено, що Боржник підтверджує, що визнає існуючу заборгованість, що передбачена у пункті 1.2 цього Договору, вважає її законною та в подальшому не буде оскаржувати її. Боржник бере зобов`язання по самостійному погашенню всього обсягу заборгованості, з правом подальшого стягнення заборгованості з інших осіб, що проживають в приміщенні. Сторони домовилися, що на суму заборгованості, визначену п.1.2., строки позовної давності не поширюються.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до положення ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як встановлено в статті 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.
Згідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов`язання умов (неналежне виконання).
Як зазначено у ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму богу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., тому дані виплати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 322, 526, 549, 551 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 2, 4, 6-13, 82, 89, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 279, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Одеського національного морського університету до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Адреса: АДРЕСА_4 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , Адреса: АДРЕСА_4 ) про стягнення плати за проживання в гуртожитку та спожиті комунальні послуги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Адреса: АДРЕСА_4 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , Адреса: АДРЕСА_4 ) на користь Одеського національного морського університету (код ЄДРПОУ: 01127777, Адреса: 65029, Одеса, вул. Мечникова, 34) грошові кошти в сумі 76348 грн. (Сімдесят шість тисяч триста сорок вісім гривень).
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Адреса: АДРЕСА_4 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , Адреса: АДРЕСА_4 ) на користь Одеського національного морського університету (код ЄДРПОУ: 01127777, Адреса: 65029, Одеса, вул. Мечникова, 34) судові витрати в сумі 3028 грн. (Три тисячі двадцять вісім гривень).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Д.Я. Роїк
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2025 |
Оприлюднено | 03.03.2025 |
Номер документу | 125487505 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Роїк Д. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні