Рішення
від 28.02.2025 по справі 712/9677/22
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Провадження № 2др/712/20/25

Справа № 712/9677/22

Д О Д А Т К О В Е

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2025 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі ГАНДЖА В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси заяву представника позивача ОСОБА_1 адвоката ГЛУЩЕНКА Олександра Сергійовича про ухвалення додаткового рішення,

В С Т А Н О В И В:

Адвокат позивача Глущенко О.С. звернувся до суду з заявою про прийняття додаткового рішення про відшкодування судових витрат.

Заяву обґрунтовує тим, що в провадження Соснівського районного суду м. Черкаси знаходилася справа за позовом ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 32-2016», третя особа: Комунальне підприємство теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради про відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири. Рішенням суду від 19 лютого 2025 року позовні вимоги задоволені повністю.

Просить ухвалити додаткове рішення у справі, яким стягнути з відповідача на користь позивача понесені витрати на правову допомогу в розмірі 20 000 грн., судовий збір у розмірі 992,40 грн. та вартість проведення судової будівельно-технічної експертизи у розмірі 5474,26 грн.

Суд не вбачає необхідності викликати сторони в судове засідання, враховуючи характер вирішуваного питання, що відповідає вимогам ч. 4ст. 270 ЦПК України.

У зв`язку з цим, згідно з ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідившиматеріали справи, приходить до наступного.

Згідно п. 2 ч. 5ст. 265 ЦПК України, у резолютивній частині рішення суду зазначається розподіл судових витрат.

Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно з ч. 1ст. 246 ЦПК Україниякщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Частиною 1статті 133 ЦПК Українипередбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК Українидо витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно ч.1ст.137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Відповідно дост. 141 ч. 2 п. 2 ЦПК Україниінші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на позивача у разі відмови в позові.

Згідно ізст. 141 ч. 8 ЦПК Українирозмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Отже, заява про ухвалення додаткового рішення направлена адвокатом позивача через підсистему «Електронний суд» 24 лютого 2025 року, та зареєстрована судом 24 лютого 2025 року, про що мається відповідна відмітка канцелярії суду. Про вирішення питання щодо відшкодування витрат на правову допомогу було заявлено адвокатом позивача під час останнього судового засідання до закінчення судових дебатів, що зафіксовано відповідним аудіо записом судового засідання. Таким чином, стороною позивача дотримано строки для подання даної заяви.

Частиною 2статті 137 ЦПК Українивизначено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду,збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Отже, з аналізустатті 137 ЦПК Українивбачається, що розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката має стягуватись на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_2 правничу допомогу у вказаній справі надавав адвокат Глущенко Олександр Сергійович, що підтверджується договором про надання правової допомоги від 06 липня 2022 року, Додатковою угодою від 06.07.2022 року, Актом приймання-передачі наданої правничої допомоги від 24 лютого 2025 року та довідкою адвоката про сплату суми гонорару.

Згідно ч. 8ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Згідно роз`яснень, наведених у п.48 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 року №10 визначено, що підстави, межі та порядок відшкодування судових витрат на правову допомогу, надану в суді регламентовано ЦПК України. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені.

Разом з цим, при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд, відповідно до частини третьоїстатті 141 ЦПК України, враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.

Відповідно до ч. 4ст. 137 ЦПК Українирозмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Позивач дійсно отримав правову допомогу від адвоката Глущенка О.С., а тому не викликає сумнівів, що позивачем понесені витрати на правничу допомогу у справі.

Але, з урахуванням складності даної справи, обсягу і складності виконаної адвокатом роботи, виходячи з конкретних обставин справи, суд вважає, що зазначена вартість та обсяг виконаної адвокатом роботи у розмірі 20 000 грн. є завищеними та належним чином не обґрунтованими, що суперечить принципу пропорційності розподілу судових витрат.

Суд вирішуючи питання про розмір витрат на правову допомогу виходить з того, що заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим. Отже, відшкодовуються лише ті витрати, які мають розумний розмір.

А тому, враховуючи фактичний обсяг наданої правничої допомоги, кількість судових засідань, з врахуванням виконаної адвокатом роботи, керуючись принципами співмірності та розумності судових витрат, критерієм реальності адвокатських витрат, а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи, значення справи для сторін, суд прийшов до висновку про часткове задоволення заяви про стягнення витрат на правничу допомогу та вважає за необхідне зменшити їх розмір та стягнути з відповідача на користь позивача10 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Щодо стягнення судового збору у розмірі 992,40 грн. та вартості проведення судової будівельно-технічної експертизи у розмірі 5474,26 грн., то в цій частині заява задоволенню не підлягає, оскільки питання про стягнення таких судових витрат вирішено судом при винесенні рішення суду, про що зазначено у тексті судового рішення від 19 лютого 2025 року.

Керуючись ст.ст. 3-13, 141, 235, 258, 259, 263-265, 268, 270 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву задоволити частково.

Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корольова 32-2016» (адреса: м. Черкаси, вул. Корольова 32, кв. 3), код ЄДРПОУ 40832430, на користь ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , витрати на правову допомогу в розмірі 10000 (десять тисяч) грн..

Додаткове рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення28.02.2025
Оприлюднено03.03.2025
Номер документу125493034
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —712/9677/22

Повістка від 14.05.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Повістка від 14.05.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Постанова від 29.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Постанова від 29.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Постанова від 29.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Постанова від 29.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Фетісова Т. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні