Справа № 758/15721/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2025 року Подільський районний суд м. Києва у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 у кримінальному провадженні №42023102070000263, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.08.2023, з якого виділено кримінальне провадження щодо ОСОБА_5 №12025100070000176 за ч.2 ст.367 КК України про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Подільського районного суду міста Києва надійшло клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 у кримінальному провадженні №42023102070000263, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.08.2023, з якого виділено кримінальне провадження щодо ОСОБА_5 №12025100070000176 за ч.2 ст.367 КК України про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що на підставі розпорядження т.в.о. голови Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації №483 від 31.12.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі по тексту - Голосіївська РДА).
Таким чином, ОСОБА_5 , на момент вчинення кримінального правопорушення, постійно обіймаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, була службовою особою.
Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що 08.02.2022 Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в особі начальника ОСОБА_5 із ТОВ «Енергетичні-Рішення», в особі директора ОСОБА_8 укладено договір № 32 про постачання електричної енергії споживачу на загальну суму 12 746 481, 72 грн.
Предметом вказаного договору є: електрична енергія ДК 021:201509310000-5 «Електрична енергія», за ціною 2,94 грн. з ПДВ за 1 кВт*год, за обсяг електричної енергії: 1 200 000 кВт*год група «А» та 3 135 538 кВт/год група «Б», загальною вартістю 12 746 481, 72 грн. (п.п. 2.1, 2.2, 5.1 договору, п.1.3 комерційної пропозиції).
Відповідно до п. 14.1 вказаного договору, Договір набуває чинності з дати підписання Сторонами та діє до 31.12.2022 включно, а в частині розрахунків діє до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов`язань за цим договором.
Положеннями пунктів 5.1, 5.2 Договору визначено, що загальна вартість Договору становить 10 622 068, 10 грн., крім ПДВ - 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12 746 481, 72 грн. Ціна за 1 кВт. год електричної енергії за цим договором становить 2,45 грн. без ПДВ (ПДВ 0,49 грн.), разом з ПДВ 2,94 грн. До загальної вартості цього Договору включено витрати на послуги з передачі електричної енергії за регульованими тарифами. На дату підписання договору регульований тариф на передачу електричної енергії становить 0,34564 грн. за 1 кВт/год.
Пунктом 5.5 Договору передбачено, що оплата по даному Договору буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів.
При цьому, п.14.5.2 Договору передбачено, що збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Сторони протягом дії цього договору вносять зміни у Договір в частині ціни за одиницю товару у разі коливання ціни товару на ринку. В такому випадку Постачальник (Учасник) письмово звертається до Споживача щодо збільшення ціни за одиницю товару. Наявність факту коливання ціни товару на ринку підтверджується довідкою (завіреними копіями) компетентного органу (Торгово-промислової палати України та/або її регіональних представництв або ДП «Держзовнішінформ» або ДП «Укрпромзовнішекспертиза» чи іншого погодженого Сторонами органу щодо величини коливання на ринку або інформацією з сайту http//www.oreе.com.ua (відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 14.08.2019 №3304-04/33869-06). Якщо зміна ціни підтверджується інформацією з сайту, то електропостачальник ініціює таку зміну шляхом надсилання Споживачу листа в якому зазначає інформацію про зміну ціни та вказує на якому ринку ним здійснювалася закупівля електричної енергії. До листа електропостачальник додає на підтвердження скріншоти з сайту, які засвідчують зміну ціни.
Пунктом 5.3 Договору встановлено, що розрахунковим періодом, за цим договором є календарний місяць.
Розділом 13 Договору «Порядок зміни умов договору про закупівлю» передбачено, що зміна договору допускається лише за згодою сторін. Зміни до договору про закупівлю можуть вноситися у випадках, зазначених у цьому Договорі та оформляються у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди.
Істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином, на час укладання основного договору № 32 від 08.02.2022 директором ТОВ «Енергетичні-Рішення» ОСОБА_8 підписано вищевказаний Договір, чим засвідчено наявну можливість та згоду виконати домовленість, вказану у Договорі та додатках до нього, тобто добровільно взяло на себе зобов`язання поставити Споживачу електричну енергію обсягом 1 200 000 кВт/год група «А» та 3 135 538 кВт/год група «Б», загальною вартістю 12 746 481, 72 грн.
Як встановлено під час досудового розслідування, до первісного договору, у порушення вимог п. 2 ст. 5, ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 180 ГК України, ст. 653 ЦК України, у період з 20.04.2022 до 22.11.2022 в робочий час начальник Управління освіти Голосіївської РДА ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою м. Київ, проспект Голосіївський, 118Б, через неналежне виконання своїх службових обов`язків та несумлінне ставлення до них, уклала ряд додаткових угод, якими зменшено обсяги електричної енергії та збільшено її вартість на підставі листів - повідомлень ТОВ «Енергетичні-Рішення».
Зокрема, встановлено, що ОСОБА_5 , будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, 20.04.2022 уклала додаткову угоду № 1 до договору № 32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 Договору в наступній редакції: очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 100 00 кВт/год. Група «А» та 2 915 950 кВт/год. Група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору. Загальна вартість цього Договору становить 10 622 068,10 грн., крім того ПДВ 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12 746 481, 72 грн. Ціна за 1кВт/год. Електричної енергії за цим договором становить 2,64497 грн. без ПДВ, ПДВ 0,528994 грн., разом з ПДВ 3,173964 грн.
Тобто, обсяг електроенергії зменшено з 1 200 000 кВт/год група «А» та 3 135538 кВт/год. Група «Б» до 1 100 000 кВт/год група «А» та 2915 950 кВт/год. Група «Б», а ціну за 1 кВт*год. підвищено з 2,94 грн. до 3,173964 грн., яка на 7,97% більше ніж передбачено первинним договором.
Також, ОСОБА_5 , аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, 16.06.2022 уклала додаткову угоду № 2 до Договору № 32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 договору в новій редакції, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 1 000 000кВт/ група «А» та 2803759 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору. Загальна вартість цього договору становить 10 622 068, 10 грн., крім того ПДВ 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12 746 481,72 грн. Ціна за 1 кВт/год електричної енергії за цим договором становить 2,815640 грн. без ПДВ, ПДВ 0,563128 грн., разом з ПДВ 3,378768».
Тобто, обсяг електроенергії зменшено з 1 100 000 кВт/год група «А» та 2 915 950 кВт/год група «Б» до 1 000 000 кВт*год група «А» та 2 803 759 кВт/год група «Б», а ціну за 1 кВт*год. підвищено з 3,173964 грн. до 3,3787668 грн., яка на 6,45 % більше ніж передбачено попередньою додатковою угодою.
Також, ОСОБА_5 , аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, 17.08.2022 уклала додаткову угоду № 4 до Договору №32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 договору, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 482 645 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору». Загальна вартість Договору становить 10 622 068, 10 грн., крім того ПДВ - 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12746481,72 грн. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить 3,05 грн. без ПДВ, ПДВ, 061 грн., разом з ПДВ 3, 66 грн.
Тобто, обсяг електроенергії зменшено з 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 803 759 кВт/год група «Б» до 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 482 645 кВт/год група «Б», а ціну за 1 кВт*год. підвищено з 3,378768 грн. до 3,66 грн., яка на 8,32 % більше ніж передбачено попередньою додатковою угодою.
Крім цього, ОСОБА_5 25.08.2022, аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, уклала додаткову угоду № 5 до Договору № 32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 договору, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 243 379 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору». Загальна вартість Договору становить 10 622 068, 10 грн., крім того ПДВ - 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12746481,72 грн. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить 3,312605 грн. без ПДВ, разом з ПДВ 3,975126 грн.
Тобто, обсяг електроенергії зменшено з 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 482 645 кВт/год група «Б» до 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 243 379 кВт/год група «Б», а ціну за 1 кВт*год. підвищено з 3,66 грн. до 3,975126 грн., яка на 8,61 % більше ніж передбачено попередньою додатковою угодою.
Фактично з урахуванням ціни вказаної в договорі №32 від 08.02.2022, а саме: 2,94 грн. за 1 кВт.год та ціни визначеної додатковою угодою №5 - 3,975126 грн. за 1 кВт.год., встановлено, що ціну Договору збільшено на 35,20%.
Також, ОСОБА_5 13.09.2022, аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, уклала додаткову угоду № 6 до Договору №32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 договору, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 243 379 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору». Загальна вартість Договору становить 10 622 068, 10 грн., крім того ПДВ - 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12746481,72 грн. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить 3,50 грн. без ПДВ, разом з ПДВ 4,2 0грн.
Таким чином, ціну за 1 кВт*год. підвищено з 3,975126 грн. до 4,20 грн., яка на 5,65 % більше ніж передбачено попередньою додатковою угодою.
Фактично з урахуванням ціни вказаної в договорі №32 від 08.02.2022, а саме: 2,94 грн. за 1 кВт.год та ціни визначеної додатковою угодою №6 - 4,20 грн. за 1 кВт.год., встановлено, що ціну Договору збільшено на 42,85%.
Також, ОСОБА_5 18.10.2022, аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, уклала додаткову угоду № 7 до Договору №32 від 08.02.2022.
Згідно вказаної додаткової угоди сторонами викладено пункти 2.2, 5.1 договору, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 000 000 кВт/год група «А» та 2 234 128 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору». Загальна вартість Договору становить 10 622 068, 10 грн., крім того ПДВ - 2 124 413, 62 грн., разом з ПДВ - 12746481,72 грн. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить 3,8489 грн. без ПДВ, разом з ПДВ 4,61868 грн.
Таким чином, ціну за 1 кВт*год. підвищено з 4,20 грн. до 4,61868 грн., яка на 9,96 % більше ніж передбачено попередньою додатковою угодою.
Фактично з урахуванням ціни вказаної в договорі №32 від 08.02.2022, а саме: 2,94 грн. за 1 кВт.год та ціни визначеної додатковою угодою №7 - 4,61868 грн. за 1 кВт.год., встановлено, що ціну Договору збільшено на 57%.
Також, ОСОБА_5 22.11.2022, аналогічно, будучи службою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, уклала додаткову угоду № 8 до Договору №32 від 08.02.2022.
З Додаткової угоди №8 вбачається зменшення обсягів закупівлі електроенергії, а саме: викладено пункти 2.2, 5.1 договору, очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим договором становлять 1 000 000 кВт/год група «А» та 938 353 кВт/год група «Б» та визначені в Додатку 1 до Договору». Загальна вартість Договору становить 5 475 732, 68 грн., крім того ПДВ - 1 095 146, 53 грн., разом з ПДВ - 6 570 879,21 грн. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить 3,8489 грн. без ПДВ, разом з ПДВ 4,61868 грн.
Як наслідок, в результаті укладення, в порушення вимог законодавства, додаткових угод у період дії договору на постачання електричної енергії з ініціативи ТОВ «Енергетичні - Рішення», збільшено ціну за електричну енергію з 2,94 грн з ПДВ до 4,61868 грн з ПДВ, за 1 кВт год, що становить на 79,7 % більше в порівнянні з погодженою під час закупівлі ціною, на підставі листів-повідомлень, які не містять відомостей щодо динаміки ціни на предмет закупівлі, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, у зв`язку з чим не містить належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно вказана інформація не може підтверджувати коливання ціни на електроенергію.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов`язків, через несумлінне ставлення до них, на підставі платіжних доручень №№1000, 1003, 1004 від 14.03.2022, №1013 від 22.03.2022, №2438 від 21.04.2022, №2435 від 28.04.2022, №№5233, 5235, 5323, 5263, 5170 від 03.06.2022, №5161 від 14.06.2022, №5563 від 16.06.2022, №№5560, 5561 від 30.06.2022, №№6098, 6099, 6092, 6093, 6094 від 12.07.2022, №6095 від 27.07.2022, №№6893, 6898, 6900, 6890, 6891, 6892 від 26.08.2022, №№7308, 7303, 7311, 7312, 7313 від 15.09.2022, №№7287, 7302, 7304, 7310 від 27.09.2022, №7305 від 27.09.2022, №№ 8032, 8033, 8034 від 19.10.2022, №№8061, 8064, 8065 від 27.10.2022, складених за її вказівкою на підставі договору № 32 від 08.02.2022, з урахуванням безпідставно укладених угод №№ 1, 2, 4, 5, 6, 7, Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації з розрахункового рахунку № UA928201720344290009000077962, відкритого у Державній казначейській службі, на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 ТОВ «Енергетичні-Рішення» у період з 14.03.2022 по 27.10.22 перераховано грошові кошти в сумі 6 570 879,21 грн. за 1 000 000 кВт*год група «А» та 938 353 кВт/год група «Б».
Одночасно з тим, встановлено, що згідно рішення Господарського суду Полтавської області від 23.05.2024 по справі № 917/1754/23, додаткові угоди №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №32 від 08.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37479398) та ТОВ «Енергетичні-Рішення» (код ЄДРПОУ 38203111), визнано недійсними, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергетичні - Рішення» на користь Управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації надмірно сплачені бюджетні кошти в сумі 872 121, 39 грн.
Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків ОСОБА_5 , через несумлінне ставлення до них, маючи відповідну освіту, теоретичні знання та практичні навички, фактичну можливість належним чином виконати покладені на неї обов`язки та повноваження, без будь-якого психічного та фізичного примусу, всупереч вимог законодавства та інтересам служби, не перевіривши зміни вартості електричної енергії на конкретну дату укладання додаткових угод у порівнянні з попередніми періодами від дати укладання попередньої додаткової угоди, не передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоча повинна була і могла їх передбачити, охоронюваним законом державним інтересам спричинено тяжкі наслідки у виді матеріальної шкоди (збитку) на суму 872 121,39 грн., внаслідок необґрунтованої надмірної сплати Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації коштів на виконання умов договору від 08.02.2022 №32, що у 250 разів і більше перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення.
В ході досудового розслідування кримінального провадження, 06.12.2024 повідомлено ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Київ, громадянці України, з вищою освітою, працюючій на посаді начальника Управління освіти Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимій, про те, що вона підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, а саме у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Крім того, в ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що перебування підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на посаді начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі по тексту - Голосіївська РДА) сприяло вчиненню нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки надавало йому можливість підписувати від управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в межах своїх повноважень, документи, щодо господарської діяльності підприємства, у тому числі в частині здійснення закупівель, а саме: щодо укладення та виконання укладених договорів.
Враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, пов`язаного з її перебуванням на посаді, а саме на посаді начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, з підстав та у порядку ст.ст. 154,157 КПК України вона може бути відсторонена від займаної посади, оскільки остання користуючись своїм впливом, будучи службовою особою, перебуваючи на посаді начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації має стійкі зв`язки та робочі відносини зі співробітниками установи, які можуть володіти інформацією про деталі та обставини вчиненого кримінального правопорушення, остання може здійснювати незаконний вплив на таких працівників з метою зміни показань свідками чи відмови від надання свідчень, з метою уникнення кримінальної відповідальності. Крім цього, може знищити, сховати або спотворити будь-який документ або річ, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, у тому числі документів щодо укладення та виконання умов договору № 32 про постачання електричної енергії споживачу на загальну суму 12 746 481, 72 грн. від 08.02.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в особі начальника ОСОБА_5 та ТОВ «Енергетичні-Рішення», в особі директора ОСОБА_8 .
З метою запобігання перешкоджанню підозрюваною ОСОБА_5 розслідуванню кримінального провадження та вчинення нею інших правопорушень, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме відсторонення останньої від займаної посади, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав, у ньому наведених. При цьому, зазначив, що з моменту повідомлення про підозру та по даний час стороною обвинувачення не зафіксовано жодних фактів неналежної процесуальної поведінки підозрюваної. Також вказав, що 22.01.2025 підозрюваній та захиснику вручено повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025100070000176, яке виділено з кримінального провадження №42023102070000263.
Захисники підозрюваної ОСОБА_5 - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні вказав на відсутність підстав для застосування заходу забезпечення у виді відсторонення від посади, оскільки підозра є необґрунтованою, а ризики недоведеними. Крім цього, на стадії відкриття матеріалів досудового розслідування стороною обвинувачення уже зібрано усі докази, які є достатніми для складання обвинувального акту та скерування його до суду.
Підозрювана ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримала думку захисників, просила відмовити у задоволенні клопотання.
Заслухавши думку учасників, вивчивши та дослідивши матеріали на обґрунтування клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
У відповідності до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади. У клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; посада, яку обіймає особа; виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
Як передбачено вимогами ч. 2, 3 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб. За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає: мотиви застосування або відмови у задоволенні клопотання про відсторонення від посади; перелік документів, які посвідчують обіймання особою посади та які підлягають поверненню особі або вилученню на час відсторонення від посади; строк відсторонення від посади, який не може становити більше двох місяців; порядок виконання ухвали.
Таким чином, відсторонення від посади, як захід забезпечення кримінального провадження, здійснюється з метою припинення кримінального правопорушення; припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного/обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Слідчим суддею встановлено, що 06.12.2024 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці м. Київ, громадянці України, з вищою освітою, працюючій на посаді начальника Управління освіти Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимій, повідомлено про підозру у кримінальному провадженні №42023102070000263 від 25.08.2023 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме про те, що вона підозрюється у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Відповідно до постанови прокурора Подільської окружної прокуратури міста Києва від 16.01.2025 з кримінального провадження №42023102070000263 від 25.08.2023 виділено в окреме провадження №12025100070000176 матеріали провадження щодо ОСОБА_5 за ч.2 ст.367 КК України.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України віднесено до категорії нетяжких злочинів.
22.01.2025 складено повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025100070000176 та вручено підозрюваній та її захиснику.
З клопотання вбачається, що метою відсторонення від посади ОСОБА_10 є те, що у разі продовження роботи на посаді начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, підозрювана може здійснювати незаконний вплив на свідків - працівників правління, інших учасників кримінального провадження, чи іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, зокрема знищити чи підробити речі та документи, які мають значення для кримінального провадження.
Слідчий суддя враховує той факт, що 22.01.2025 сторонам повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів до кримінального провадження у порядку ст. 290 КПК України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження.
За вимогами ч. 1 ст. 290 КПК визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Таким чином, на даній стадії виконання вимог ст. 290 КПК України стороною обвинувачення зібрано усі необхідні докази для складання обвинувального акту та скерування його до суду, а тому наведені прокурором ризики впливу на свідків, які ще не допитані, чи перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином є не актуальними та не знайшли свого підтвердження за результатами розгляду клопотання.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що відсутні достатні підстави вважати, що перебуваючи на посаді начальника управління освіти Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, використовуючи свої службові повноваження та зв`язки з колегами, на стадії виконання вимог ст. 290 КПК України, підозрювана може будь-яким чином здійснити перешкоди стороні обвинувачення у встановленні об`єктивної істини у кримінальному провадженні, а тому подане клопотання слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 155-157, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_6 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 у кримінальному провадженні №42023102070000263, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.08.2023, з якого виділено кримінальне провадження щодо ОСОБА_5 №12025100070000176 за ч.2 ст.367 КК України про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_11
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2025 |
Оприлюднено | 03.03.2025 |
Номер документу | 125493720 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про відсторонення від посади |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Будзан Л. Д.