Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/2504/25
У Х В А Л А
27 лютого 2025 року м. Київ
Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , у відкритому судовому засіданні, розглянувши клопотання прокурора про арешт майна,
ВСТАНОВИВ:
прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся до Подільського районного суду м. Києва з клопотанням про арешт майна у кримінальному провадженні № 12024100070002654 від 02.12.2024.
В обґрунтування клопотання його автор зазначив, що подільською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12024100070002654 від 02.12.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 201-2 КК України.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, 19.02.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру про те, що вони підозрюється у продажі товарів (предметів) гуманітарної допомоги, з метою отримання прибутку, вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб під час воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Так, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, термін дії воєнного стану Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Положеннями статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв`язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім, у тому числі: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях для отримання і використання Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
У той же час, статтею 12 Закону України «Про гуманітарну допомогу» встановлено, що особи, винні у порушенні законодавства про гуманітарну допомогу, несуть відповідальність згідно із законами України. Порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно із законом, є: використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням; використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку; нерозміщення та/або несвоєчасне розміщення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги рішення про визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою на своєму офіційному веб-сайті; не направлення та/або несвоєчасне направлення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги рішення про визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою до митних органів, податкових органів та інших державних органів; порушення органами, які безпосередньо проводять заходи офіційного контролю щодо товарів (предметів) гуманітарної допомоги, строків проведення відповідних видів контролю товарів (предметів) гуманітарної допомоги. Товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за грошові кошти або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку.
Разом з тим, положеннями статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що отримувачами гуманітарної допомоги зокрема є благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
Відповідно до ст. 3, 5 ЗУ "Про благодійну діяльність та благодійні організації" Цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Зокрема сферами благодійної діяльності, серед інших - є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану.
Благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів зокрема : - безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав; - безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права.
Статтею 6 ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації» Благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
В порушення вказаних вимог законодавства України, під час дії воєнного стану введеного на всій території України, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше ІНФОРМАЦІЯ_4, у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виник злочинний умисел спрямований на отримання незаконного прибутку з метою власного збагачення, шляхом продажу предметів гуманітарної допомоги, а саме транспортних засобів, ввезених на територію України в спрощеному порядку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», та до вказаної протиправної дії вона залучила ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та інших невстановлених на теперішній час осіб.
Для реалізації протиправної діяльності, ОСОБА_5 разом з
невстановленими на теперішній час особами, розробила злочинний план, який полягав у ввезені на територію України транспортних засобів під видом гуманітарної допомоги для використання Благодійною організацією «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255), та подальшому продажі вказаних транспортних засобів фізичним особам в тому числі військовослужбовцям Збройних Сил України за готівкові грошові кошти.
Так, з метою реалізації своєї протиправної діяльності ОСОБА_5 разом з невстановленими на теперішній час особами, у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше ІНФОРМАЦІЯ_4, незаконно заволоділи кваліфікованим електронним підписом керівника «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255) ОСОБА_6 , який помер внаслідок хвороби ІНФОРМАЦІЯ_4 (актовий запис про смерть №4335 від 08.03.2024), та в умовах дії воєнного стану, організували прибуття до місця перетину державного кордону у пунктах пропуску в межах зони діяльності Державної митної служби України транспортних засобів FORD, VIN НОМЕР_1 і «MITSUBISHI PAJERO», VIN НОМЕР_2 та подальше ввезення даних транспортних засобів на митну території України, як предмету гуманітарної допомоги, отримувачем якого є Благодійна організація «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255).
В подальшому, продовжуючи реалізовувати злочинний умисел направлений на отримання прибутку від продажу предметів гуманітарної допомоги, діючи за попередньої змовою із невстановленими особами та на виконання спільного злочинного плану, ОСОБА_5 доручила ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що такі транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавствам існує заборона щодо їх продажу та передбачена відповідальність за такі дії, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17.02.2025 підшукати покупців на транспортні засоби FORD TRANSIT, VIN НОМЕР_1 та «MITSUBISHI PAJERO», VIN НОМЕР_2 .
В подальшому, 17.02.2025, маючи інформацію від свого знайомого про те, що ОСОБА_4 здійснює продаж автомобілів, ОСОБА_7 , який мав на меті придбати транспортні засоби для власних потреб, у тому числі для подальшої безоплатної їх передачі Збройним силам України звернувся до останнього. Таким чином, цього ж дня, між ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було проведено зустріч за адресою м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 4-А. Надалі під час зустрічі ОСОБА_4 провів демонстрацію наявних для продажу автомобілів, зокрема двох транспортних засобів FORD TRANSIT, VIN НОМЕР_1 і «MITSUBISHI PAJERO», VIN НОМЕР_2 . Також в ході розмови, ОСОБА_4 повідомив, що вартість вищевказаних транспортних засобів встановлена ОСОБА_5 , від якої існує необхідінсть в отриманні дозволу щодо їх продажу. У подальшому, в цей же день, ОСОБА_7 у присутності ОСОБА_4 зателефонував ОСОБА_5 , від якої отримав дозвіл на придбання вищевказаних транспортних засобів за 16 800 доларів США, а ОСОБА_4 вказівку про їх продаж.
Реалізовуючи протиправний умисел направлений на отримання прибутку від продажу товару (предмету) гуманітарної допомоги та подальшого розподілу такого прибутку між собою та іншими невстановленими особами, 19.02.2025 ОСОБА_4 за вказівкою ОСОБА_5 , перебуваючи за адресою м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 4-А, зустрівся з ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі ОСОБА_7 передав ОСОБА_4 грошові кошти у сумі
16 800 доларів США, як оплату за купівлю транспортних засобів FORD TRANSIT, VIN НОМЕР_1 і «MITSUBISHI PAJERO», VIN НОМЕР_2 , які є предметом гуманітарної допомоги.
У результаті вказаних кримінально протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та інші невстановлені на теперішній час особи, фактично отримали та могли розпоряджатися незаконним прибутком у розмірі 16 800 доларів США, що згідно з п. 2 примітки до ст. 201-2 КК України у триста п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та становить значний розмір.
19.02.2025, слідчим складено протокол огляду місця події, під час якого за адресою: м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 4а, виявлено та вилучено автомобілі, які ввезено на митну територію України як гуманітарна допомога, декларантом яких є Благодійна організація «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255), а саме: «TOYOTA LAND CRUISER» д.н.з. НОМЕР_3 , VIN: № НОМЕР_4 ; «VOLVO XC90» д.н.з. НОМЕР_5 , VIN: № НОМЕР_6 ; «VOLKSWAGEN TUAREG» д.н.з. НОМЕР_7 , VIN: № НОМЕР_8 ; «HUNDAI TUKSON» д.н.з. НОМЕР_9 , VIN: № НОМЕР_10 ; «MITSUBISHI PAJERO» д.н.з. НОМЕР_11 , VIN: № НОМЕР_2 .
В ході досудового розслідування встановлено, що засновник та керівник Благодійної організації «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно державного реєстру актів цивільного статусу громадян помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Будучи допитаним як свідок ОСОБА_8 повідомив, що він є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - директора БО «БФ «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255), який помер внаслідок інфаркту ІНФОРМАЦІЯ_4, був алкозалежним і з даного приводу неодноразово лікувався. З сином він майже не спілкувався. Останній проживав окремо. Чим саме собі на життя заробляв син повідомити не може, однак, стверджує, що син будь-якою благодійною діяльністю не займався.
Крім того, відповідно до протоколу огляду «Телеграм» від 16.12.2024 в розділі «реклама», виявлено посилання на сторінку « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Оглядом вказаної сторінки встановлено, що вона створена з метою надання послуг по пригону т продажу транспортних засобів із-за кордону (з позначкою: оформлення як гуманітарна допомога). На сторінці зазначена контактна особа ОСОБА_9 та її номер мобільного телефону НОМЕР_12 . Під час огляду сторінок сайту встановлено, що на продаж виставлено автомобілі, які ввезено як гуманітарну допомогу на митну територію України.
Крім того, відповідно до рапорту старшого оперуповноваженого ДВБ НПУ ОСОБА_10 щодо виконання доручень встановлено, що за юридичною адресою Благодійної організації «Благодійний фонд «Центр Хелп Груп» (ЄДРПОУ 43998255), а саме: м. Київ, пр. Миколи Бажана, 26, прим. 345, вказаної благодійної організації не виявлено, оскільки приміщень (квартир) у будинку всього 330.
Вищевказані автомобілі постановою слідчого від 19.02.2025 визнані речовими доказами, оскільки являються предметом злочину.
Автор клопотання в судове засідання не з`явився, подав заяву про проведення судового розгляду без його участі, якою просив клопотання задовольнити.
Власник майна в судове засідання не з`явився, що не перешкоджає розгляду клопотання по суті.
Дослідивши доводи клопотання слідчий суддя дійшов до такого.
Арешт майна є одним заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується на підставі ухвали слідчого судді або суду (ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 132 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
За приписами ч. 3 ст. 132 КПК застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна (ч.1 ст.170 КПК).
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження (ч. 2 ст. 170 КПК).
Метою арешту, згідно з положеннями ч. 2 ст. 170 КПК, є забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна (ч. 10 ст. 170 КПК).
Відповідно до положень ч. 3 ст. 170 КПК з метою забезпечення збереження речових доказів арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, тобто є речовими доказами, тобто матеріальними об`єктами, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
З`ясовано, що Подільською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 12024100070002654 від 02.12.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 201-2 КК України.
В межах вказаного кримінального провадження в ході огляду місця події 19.02.2025 в період часу з 11 год. 03 хв. по 11 год. 17 хв. проведеного в присутності понятих, за адресою: м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 4а, виявлено та вилучено автомобілі, які ввезено на митну територію України як гуманітарна допомога, декларантом яких є Благодійна організація «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255), а саме: «TOYOTA LAND CRUISER» д.н.з. НОМЕР_3 , VIN: № НОМЕР_4 ; «VOLVO XC90» д.н.з. НОМЕР_5 , VIN: № НОМЕР_6 ; «VOLKSWAGEN TUAREG» д.н.з. НОМЕР_7 ,VIN: № НОМЕР_8 ; «HUNDAI TUKSON» д.н.з. НОМЕР_9 , VIN:
№ НОМЕР_10 ;«MITSUBISHI PAJERO» д.н.з. НОМЕР_11 ,VIN: № НОМЕР_2 .
Постановою слідчого СВ УП В метрополітені ГУНП в м. Києві від 19.12.2025 вилучене майно визнано речовим доказом у вказаному кримінальному провадженні.
Матеріалами клопотання доведено, що речі на які прокурор просить накласти арешт можуть містити відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому з метою їх збереження, тобто запобігання спробам їх приховування, знищення тощо (шляхом правомірного утримання органом досудового розслідування), наявні підстави для накладення на них арешту.
Отже, клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 98, 170-173, 309 КПК, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12024100070002654 від 02.12.2024 - задовольнити.
Накласти з метою забезпечення збереження речового доказу арешт на майно із заборонною користування та розпорядження ним, а саме на автомобілі вилучені 19.02.2025 протоколом огляду місця події, проведеного за адресою: м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 4а, та які ввезено на митну територію України як гуманітарна допомога, декларантом яких є Благодійна організація «Благодійний фонд «Центр хелп груп» (код ЄДРПОУ 43998255), а саме: «TOYOTA LAND CRUISER» д.н.з. НОМЕР_3 , VIN: № НОМЕР_4 ; «VOLVO XC90» д.н.з. НОМЕР_5 , VIN: № НОМЕР_6 ; «VOLKSWAGEN TUAREG» д.н.з. НОМЕР_7 , VIN: № НОМЕР_8 ; «HUNDAI TUСSON» д.н.з. НОМЕР_9 , VIN: № НОМЕР_10 ; «MITSUBISHI PAJERO» д.н.з. НОМЕР_11 , VIN: № НОМЕР_2 .
Арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням власника або володільця майна у порядку, передбаченому частиною 1 статті 174 КПК.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення п`ятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала слідчого судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2025 |
Оприлюднено | 03.03.2025 |
Номер документу | 125505557 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Якимець О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні