Справа №538/2485/24
Провадження по справі №2/538/234/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2025 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Бондарь В.А.
за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Лохвиця Полтавської області цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Волторніста Сергія Миколайовича до Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернувся до Лохвицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом. Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 . До складу спадкового майна входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Від імені ОСОБА_2 був посвідчений заповіт 08.02.1990 року старшим державним нотаріусом Сєвєродонецької державної нотаріальної контори за реєстром № 840, яким житловий будинок з надвірними побудовами, який знаходиться в АДРЕСА_1 - заповів доньці ОСОБА_1 . При зверненні позивачки до Першої лохвицької державної нотаріальної контори, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, тому що відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок. Тому, посилаючись на вищевикладені обставини, позивач змушена звернуться до суду.
Представник позивача та позивач в підготовче судове засідання не з`явилися, але направили заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з"явився, але надіслав заяву про розгляд справи без його участі та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Представник третьої особи в підготовчесудове засіданняне з"явилася,але надіслалавідповідь назапит судута клопотанняпро розглядсправи безучасті нотаріуса.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2ст. 247 ЦПК Українибез фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Ознайомившись із матеріалами цивільної справи, дослідивши та давши оцінку доказам по справі суд прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованою Верховною Радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов`язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Суд зазначає, що Конвенція про захист прав і основоположних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.
Згідно дост. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 04.01.2008 року серії НОМЕР_1 , актовий запис № 02 (а.с.8).
До складу спадкового майна входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Від імені ОСОБА_2 був посвідчений заповіт 08.02.1990 року старшим державним нотаріусом Сєвєродонецької державної нотаріальної контори за реєстром № 840, яким житловий будинок з надвірними побудовами, який знаходиться в АДРЕСА_1 - заповів доньці ОСОБА_1 (а.с.9).
Із заявою до Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори Луганської області про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 звернулася позивачка, спадкова справа заведена 23.06.2008 року за № 379/2008.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
При зверненні позивачки до нотаріуса, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з допоміжними господарськими прибудовами в зв"язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.12.2024 року № 673/02-31 (а.с.18).
Відповідно до Акту обстеження про факт проживання ОСОБА_2 проживав без реєстрації з 2005 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 . За даною адресою зареєстровані: дочка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та онук - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).
Згідно довідки КП "Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" від 18.04.2024 року № 738, станом на 31.12.2012 року об"єктів нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 в КП "Лубенське МБТІ" не зареєстровано (а.с.17).
Станом на 18.04.2024 року ТОВ "Експертне бюро "Рідний дім" виготовлено відповідну технічну документацію на ім"я позивачки (а.с.20-22).
На запит суду в.о. завідувача 1-ї Лохвицької державної нотаріальної контори Карбан Л.М. надала інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), відповідно до якої до Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори Луганської області із заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 звернулася дочка спадкодавця - ОСОБА_1 . Спадкова справа заведена державним нотаріусом Першої Сєвєродонецької державної нотаріальної контори Луганської області 23.06.2008 року за № 379/2008. Заповіт від імені спадкодавця посвідчувався 08.02.1990 року старшим державним нотаріусом Сєвєродонецької державної нотаріальної контори, за реєстром 840 (а.с.42-44).
Звернувшись до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно, позивачкою надано відповідні докази того, що на сьогоднішній день існують реальні перешкоди у оформленні її спадкових прав, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно.
Відповідно до ч. 1ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідност. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно дост. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Разом з цим при розгляді спору між сторонами суд вважає, що заслуговують на увагу слідуючі норми законодавства.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя який пережив його, та батьки.
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 1 ст. 1273 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.
З огляду на вказані норми чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як не порушують чиї-небуть права чи інтереси.
Керуючись ст. ст. 392, 1218, 1261, 1268, 1269, 1273, 1296 ЦК України, ст. ст.12, 13, 200, 206, 258, 263, 265, 354 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позовні вимоги представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Волторніста Сергія Миколайовича до Заводської міської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: нотаріус Першої лохвицької державної нотаріальної контори про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в порядку спадкування за заповітом після померлого батька ОСОБА_2 , право власності на житловий будинок (літ.А-1) загальною площею 73,9 м.кв, житловою площею 46,8 м.кв, з господарськими будівлями та спорудами - літня кухня з прибудовами (літ. Б, б, б1), погріб (літ. В), вбиральня (літ. Г), саж (літ. Д), гараж (літ. Е), огорожа (№ 1), водопровід (№ 2), зливна яма (№ 3), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЛохвицького районного судуПолтавської області В.А. Бондарь
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2025 |
Оприлюднено | 04.03.2025 |
Номер документу | 125521198 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Бондарь В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні