Рішення
від 25.02.2025 по справі 703/6899/24
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/6899/24

2/703/418/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2025 року м. Сміла

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у складі:

головуючого - судді Овсієнка І.В.

за участю секретаря судового засідання Батаргіної Т.М.

представника позивача - адвоката Багмет Н.М.

відповідача ОСОБА_1

представника третьої особи Кугота В.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засідання у залі судових засідань у м. Сміла в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи - відділ ДВС у м. Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Служба в справах дітей Виконавчого комітету Смілянської міської ради, про припинення стягнення аліментів

установив:

27.12.2024 ОСОБА_2 через представника, адвоката Багмет Н.М. звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , треті особи - відділ Державної виконавчої служби у м. Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Служба в справах дітей Виконавчого комітету Смілянської міської ради, про припинення стягнення аліментів.

В обґрунтування заяви зазначив, що рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 16.11.2018 в справі №703/3696/18 з нього стягнуто на користь ОСОБА_1 , аліменти на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 10.10.2018 і до досягнення дитиною повноліття. На виконання судового рішення 22.12.2018 відкрите виконавче провадження №57965331. У зв`язку із тим, що мати неналежним чином виконує обов`язки щодо догляду та виховання дитини, дочка взята на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Колишня дружина притягувалася до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання батьківських обов`язків. З листопада 2024 року дочка постійно проживає зі своєю бабусею, тобто його матір`ю, а він сплачує аліменти безпосередньо на рахунок, відкритий ні ім`я дитини, оскільки отримувач аліментів не витрачає їх за цільовим призначенням. У зв`язку із тим, що змінилися обставини, а саме дочка не проживає з особою, яка отримує аліменти на її утримання, вважає, що стягнення з нього аліментів слід припинити.

Ухвалою від 02.01.2025 відкрите провадження в справі за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначене на 17.01.2025, встановлений учасникам справи строк для подання письмових заяв по суті справи.

Ухвалою суду від 07.02.2025 закрите підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду, залучено до участі в справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору Службу в справах дітей Виконавчого комітету Смілянської міської ради.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити. Пояснила, що після розлучення батьків дитина з 2018 року залишилася проживати разом із матір`ю, а з відповідача як батька дитини стягуються аліменти на її утримання у розмірі 1/4 всіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на підставі виконавчого листа від 17.12.2018, виданого Смілянським міськрайонним судом. Мати дитини зловживає спиртними напоями. Внаслідок невиконання відповідачкою обов`язків по її утриманню та вихованню, дитина перебуває на обліку дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах. З листопада 2024 року дитина проживає разом із бабусею, ОСОБА_4 , матір`ю позивача, оскільки останній тривалий час перебуває на військовій службі. Місце проживання дитини змінене за її волею, після численних конфліктних ситуацій, востаннє 02.11.2024, коли мати фактично виганяла її жити до бабусі. Того дня відповідачка особисто зверталася із заявою до правоохоронних органів, мотивуючи тим, що дочка застосовувала щодо неї фізичне насильство та виштовхувала зі своєї кімнати. Однак за вказані дії відповідачка ОСОБА_1 сама була притягнута до адміністративної відповідальності, а дочка після даного випадку проживає постійно в житлі бабусі і та займається її вихованням. Позивач припинив сплачувати аліменти на користь ОСОБА_1 починаючи із грудня 2024 року, а дитині відкритий рахунок, куди він сплачує аліменти добровільно. Посилаючись на ч. 4 ст. 273 ЦПК України, представник наполягала, що у зв`язку із тим, що дитина на даний час фактично перебуває на утриманні особи, яка зобов`язана сплачувати аліменти на її ж утримання, стягнення аліментів з позивача слід припинити.

Відповідач не скористалася процесуальним правом надати письмовий відзив, однак в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала. Посилалася на те, що дочка після розлучення залишилася проживати з нею. На даний час їй 13 років, з її слів відомо, що остання не бажає проживати із бабусею, а бажає жити в матері. Для проживання дитини в неї вдома створені всі належні умови, а відповідач працює перукарем, намагається забезпечувати дитину, як може. Свекруха іноді забирала онуку тимчасово пожити до себе, але вона свідомо налаштовує дитину проти матері. З дочкою дійсно досить часто виникають конфліктні ситуації, що пов`язане з підлітковим віком. До поліції зверталася кілька разів з приводу конфліктних ситуацій з дочкою, зокрема через те, що вона мала намір застосовувати щодо матері фізичне насильство. За рекомендацією служби в справах дітей кілька разів відвідували психолога, як разом, так і окремо. Категорично заперечує зловживання спиртним на даний час та наполягає, що витрачає аліменти за призначенням.

Представник Служби у справах дітей ВК Смілянської міської ради, ОСОБА_5 не скористався правом подати письмові пояснення третьої особи, однак в судовому засіданні надав інформацію про те, що місце проживання ОСОБА_3 не визначалося органом опіки та піклування. Остання перебуває на обліку служби як дитина, що потрапила в складні життєві обставини з 25.11.2024. Службою були отримані скарги від бабусі дитини, що були підтверджені і самою неповнолітньою, на поведінку матері, яка зловживає спиртними напоями, не доглядає дитину, вчиняє сварки. В зв`язку із цим з відповідачкою проводилися профілактичні бесіди. 11.11.2024 отримав лист зі Смілянського відділу поліції про те, що ОСОБА_1 скаржилася, що її ображає дочка. Під час профілактичної бесіди встановлено, що мати наполягала, щоб та ішла жити до бабусі. ОСОБА_3 з 10.11.2024 постійно проживає в сім`ї своєї бабусі, де для неї створені належні побутові умови.

Представник третьої особи, відділу ДВС у м. Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи належним чином повідомленим про дату та час судового розгляду, в судове засідання не прибув, причин неявки не повідомив, клопотань про відкладення судового засідання або проведення судового розгляду за його відсутності, не подавав.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 16.11.2018 в справі №703/3696/18 стягнуто зі ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку/доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку починаючи з 10.10.2018 і до досягнення дитиною повноліття.

22.12.2018 державним виконавцем Смілянського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на підставі заяви стягувача та виконавчого листа №703/3696/18, 2/703/2072/18, що виданий Смілянським міськрайонним судом 17.12.2018, відкрите виконавче провадження №57965331 про стягнення зі ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліментів в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку/доходу щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 10.10.2018 і до досягнення дитиною повноліття.

ОСОБА_3 з 25.11.2024 взята на облік дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах служби у справах дітей виконавчого комітету Смілянської міської ради.

З 10.11.2024 ОСОБА_3 проживає без реєстрації в сім`ї бабусі ОСОБА_4 , за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками служби у справах дітей ВК СМР, довідкою ОСББ «Мрія-2», актами обстеження житлово-побутових умов за вказаною адресою, складених органом опіки та піклування та правлінням ОСББ.

Згідно із відомостями із Єдиного державного реєстру судових рішень, постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 16.12.2024 в справі №703/6009/24 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП і накладене стягнення у виді попередження. Постановою встановлено, що ОСОБА_1 02.11.2024 близько 14-53 год, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , ухилилася від виконання покладених на неї батьківських обов`язків щодо догляду та виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , внаслідок чого вчинила сварку з донькою та виганяла жити доньку до свекрухи ОСОБА_4 .

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП

Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Отже суд вважає встановленим факт протиправної поведінки ОСОБА_1 щодо своєї дочки ОСОБА_3 .

Згідно з ч. 2 ст. 160 СК України місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Як встановлено в ході судового розгляду, вказаний випадок став приводом до зміни неповнолітньою особою місця свого проживання. Водночас, як вбачається із пояснень представника третьої особи, служби в справах дітей ВК СМР і це не заперечувалося сторонами, органом опіки та піклування не визначалося місце проживання неповнолітньої ОСОБА_3 , дитина залишалася проживати разом із матір`ю після розлучення батьків добровільно.

Свідок ОСОБА_4 , бабуся ОСОБА_3 , надала суду показання про те, що мати дитини, відповідач в справі, не дбає про неї належним чином та не забезпечує її потреб. У зв`язку із цим вона змушена періодично разом із дитиною ходити в магазини та створювати їй запас продуктів та інших необхідних в побуті речей. Така ситуація була 02.11.2024, коли після покупок провела онуку до під`їзду, а та невдовзі зателефонувала та повідомила, що мати вчинила сварку, виганяла її жити до бабусі, навіть викликала поліцію бо вона випихала матір зі своєї кімнати. З даного приводу ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання батьківських обов`язків. Та наполягала, щоб дитина залишалася проживати з бабусею. З 10.11.2024 онука постійно проживає з нею, перебуває на утриманні батька, який перераховує грошові кошти дочці безпосередньо, а також надає і їй самій, щоб вона могла купити онуці потрібні речі. Відповідач не використовує аліменти, що отримує, за призначенням, зокрема з останнього платежу, що був у листопаді 2024 року, дала дитині лише 1000 грн, решту залишила собі.

Свідок ОСОБА_6 , мати відповідача в справі, суду показала, що її онука, ОСОБА_3 , близько одного місяця проживає в бабусі, ОСОБА_4 , однак це викликано тим, що вона налаштовує дитину проти матерії, з якою в неї до цього були добрі відносини, посилаючись на те, що мати зловживає спиртним, а це не відповідає дійсності. Для дитини створені належні побутові умови в місці, де вона проживала разом із матір`ю, там вона мала окрему кімнату. Батько дитини не виконує своїх обов`язків належним чином, аліменти платить нерегулярно.

За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до положень статті 3 Конвенції Організації Об`єднаних Націй «Про права дитини», яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Зокрема, передбачено, що дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживаються всі відповідні законодавчі і адміністративні заходи.

Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частинами першою-третьою статті 181 СК України передбачено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Як вбачається із копії судового рішення та постанови про відкриття виконавчого провадження, з позивача на користь відповідача стягуються аліменти на утримання дитини. Зазначене рішення набрало законної сили та виконується позивачем.

За змістом частини першої статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

У частині першій статті 10 СК України зазначено, що якщо певні сімейні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами або домовленістю (договором) сторін, до них застосовуються норми цього Кодексу, які регулюють подібні відносини (аналогія закону).

Відповідно до частини четвертої статті 273 ЦПК України якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Зазначена норма не визначає чіткого переліку обставин, що впливають на припинення платежів, а тому ними можуть бути будь які обставини, що з урахуванням інтересів дитини змінюють обов`язок щодо сплати цих платежів.

Суд виходить із того, що у листопаді 2024 року настали істотні обставини, що мають вирішальне значення для вирішення питання про стягнення з позивача періодичних платежів (аліментів) на утримання дитини: дитина припинила проживати з матір`ю та відповідно отримувати утримання від особи, з якою дитина на час ухвалення рішення про стягнення аліментів проживала та фактично на даний час проживає з бабусею та перебуває на утриманні батька, який водночас зобов`язаний сплачувати аліменти на утримання цієї ж дитини. Вказані обставини підтверджені належними доказами, а також зі сторони відповідача не заперечуються.

При цьому позивач, з огляду на принцип обов`язковості судових рішень, також зобов`язаний виконувати рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 16.11.2018 в справі №703/3696/18 та сплачувати аліменти на користь відповідачки.

Разом з тим наявність відкритого виконавчого провадження з виконання рішення суду про стягнення аліментів із позивача свідчить про порушення його майнових прав та інтересів, оскільки право розпоряджатися аліментами, які стягуються на утримання дитини, має той із батьків, з ким вона проживає.

Вказаних висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 03.02.2021 в справі №520/21069/18.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Під час судового розгляду встановлено, що після прийняття рішення про стягнення аліментів, місце проживання дитини змінилося та на даний час вона проживає не з матір`ю, на користь якої стягуються аліменти. Дитина утримувалася та продовжує утримуватися за рахунок батька і це відповідачем не заперечується. Підстави вбачати самовільну зміну місця проживання дитини, що вчинене одним із батьків або ж іншими особами, відсутні, оскільки з матеріалів справи та пояснень учасників вбачається, що органом опіки та піклування не вирішувався спір між батьками щодо визначення місця проживання дитини та дочка після розлучення добровільно залишалася проживати із матір`ю, однак на даний час змінила місце проживання та живе в сім`ї бабусі. Вказані обставини виключають стягнення із позивача як батька дитини аліментів на користь матері, з якою дитина більше не проживає, відтак позов підлягає до задоволення.

У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. 180, 181, 182, 191,192 СК України, ст. 12, 81, 89, 141, 258-259,263-265, 273, 274-279, 354ЦПК України

вирішив:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи - відділ ДВС у м. Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Служба в справах дітей Виконавчого комітету Смілянської міської ради, про припинення стягнення аліментів - задовольнити.

Припинити стягнення аліментів зі ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стягуються на підставі рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 16.11.2018 в справі №703/3696/18, провадження 2/703/2072/18.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Треті особи:

Служба у справах дітей Виконавчого комітету Смілянської міської ради, вул. Незалежності, 37, м. Сміла.

Відділ Державної виконавчої служби у м. Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), вул. Житомирська, 6, м. Сміла.

Повне судове складене 03.03.2025.

Суддя І.В. Овсієнко

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення25.02.2025
Оприлюднено04.03.2025
Номер документу125522346
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —703/6899/24

Рішення від 25.02.2025

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

Рішення від 25.02.2025

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

Ухвала від 07.02.2025

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

Ухвала від 02.01.2025

Цивільне

Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Овсієнко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні