Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2778/24
25 лютого 2025 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
з участю: представника позивача - Попової Н.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна справу за позовом Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради, як представника органу опіки та піклування до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини, -
ВСТАНОВИВ:
19.11.2024 року представник Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради звернулася в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
Просить суд ухвалити рішення, яким стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на утримання неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь особи, якій останнього передано під опіку, у розмірі 1/4 частки всіх видів доходу відповідача.
В судовому засіданні представник позивача вимоги Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради, як представника органу опіки та піклування підтримала з підстав, наведених в позовній заяві та просила їх задоволити в повному обсязі. Крім того зазначила, що не заперечує щодо заочного розгляду даної справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася заздалегідь та належним чином рекомендованою кореспонденцією. Крім того, про час і місце розгляду справи відповідач повідомлена належним чином, у відповідності до ч.11 ст.128 ЦПК України, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України, з опублікуванням якого особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
Про причини неявки відповідач не повідомила, заяви про слухання справи у її відсутність на адресу суду не надходило.
Враховуючи наведене, зі згоди сторони позивача, згідно ухвали від 25.02.2025 року про розгляд вказаної справи в порядку заочного розгляду, суд ухвалює рішення в порядку заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.ст.280-281 ЦПК України.
Отже, вислухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.ст.80, 81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та з`ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування служби у справах дітей Надвірнянської міської ради (а.с.4).
Мати останнього, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до рішення Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 20.07.2022 року позбавлена батьківських (материнських) прав щодо неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис в книзі реєстрації народжень відділу реєстрації актів цивільного стану Надвірнянського районного управління юстиції Івано-Франківської області №116 від 08.06.2007 року (а.с.12-15).
Батько неповнолітньої дитини, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 (а.с.9).
Як з`ясовано судом, відповідно до розпорядження Надвірнянської районної державної адміністрації №313 від 17.11.2010 року, ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.11).
Рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №101 від 09.09.2022 року «Про призначення ОСОБА_4 опікуном над дитиною, позбавленою батьківського піклування, ОСОБА_2 » призначено ОСОБА_4 опікуном над дитиною, позбавленою батьківського піклування, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.17).
Судом перевірено, що ОСОБА_4 забезпечує дитину необхідним одягом відповідно до сезону, повноцінним харчуванням, необхідним шкільним приладдям. Опікун своєчасно реагує на бажання та потреби дитини, проявляє турботу, завжди з розумінням та терплячістю ставиться до дитини. Стосунки дитини з опікуном - дружні та родинні. Опікун приймає активну участь у вихованні та навчанні хлопчика.
Через початок вторгнення російських військ в Україну, опікун разом з дитиною переїхали за кордон, а саме в США. Отже, з 19.11.2022 року ОСОБА_2 перебуває на тимчасовому консульському обліку Генерального консульства України в Чикаго (3 USA2).
В ході судового розгляду встановлено, що опікун постійно виходить на зв`язок із працівниками служби у справах дітей, повідомляє про стан здоров`я та утримання дитини. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 щорічно проходять медичний огляд.
Неповнолітній ОСОБА_2 навчається у школі за місцем проживання, відвідує музичну школу по грі на гітарі.
Представник позивача звертає увагу суду на те, що відповідно до ст.ст.150, 157 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків (в даній ситуації мама) від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Таким чином сторона позивача вважає, що аліменти у розмірі 1/4 частки всіх видів доходу ОСОБА_1 щомісячно до досягнення дитиною повноліття будуть достатніми для задоволення першочергових потреб дитини та його гармонійного розвитку.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідно до ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Україною 27 лютого 1991 року, частин 7, 8 ст.7 СК України в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Частиною 1 ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» закріплено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Згідно ст.ст.2, 8 даного Закону, завданням законодавства про охорону дитинства є розширення соціально-правових гарантій дітей, забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління, створення соціально-економічних і правових інститутів з метою захисту прав та законних інтересів дитини в Україні.
Відповідно із ст.27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Україною 27 вересня 1991 року, держави-учасники визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.
У відповідності до ст.ст.180, 181 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а за рішенням суду кошти на утримання дитини, аліменти, присуджуються в частці від доходу її матері, батька, і (або) у твердій грошовій сумі.
Частиною 1 ст.182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Виходячи ізвимог ст.ст.150,157СК України,батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків (в даному випадку - матір) від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01 січня 2025 року становить 2563 гривні, а для дітей віком від 6 до 18 років 3196 гривень.
Згідно абз.2 ч.2 ст.182 СК України, мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З врахуванням всіх обставин справи, встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для неповнолітніх дітей відповідного віку, матеріального становища дитини, а також матеріального стану платника аліментів, суд прийшов до висновку, що відповідач взмозі утримувати дану дитину в розмірі, достатньому для її нормального фізичного та духовного розвитку.
За вказаних обставин, із урахуванням доводів сторін, зокрема викладених позивачем у позовній заяві, суд вважає, що відповідач має змогу надавати матеріальну допомогу на утримання неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і аліменти можуть бути визначені судом у відсотковому відношенні,а саме по 1/4 частці всіх видів заробітку (доходу) відповідача щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.
Що стосується вирішення питання з якого часу на відповідача покладається обов`язок по сплаті аліментів, суд зазначає наступне:
У відповідності до ч.1 ст.191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
Таким чином, вирішуючи питання з якого часу на відповідача покладається обов`язок по сплаті аліментів, суд встановлює, що згідно вимог ст.191СК України аліменти слід стягувати від дня пред`явлення позову, тобто з 19.11.2024 року.
Відносно розподілу судових витрат між сторонами, суд приходить до наступного висновку:
У відповідності до вимогст.141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, повязані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.5Закону України«Про судовийзбір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Також, як визначено п.14 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання: заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
За таких обставин позивач у справі про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини звільнений від сплати судового збору, що є підставою для стягнення із відповідача в порядку ст.141ЦПК України 3028 грн. 00 коп. судового збору в дохід держави.
На підставі ст.ст.180, 182, 183, 191 СК України, керуючись ст.ст.141, 258, 259, 263, 265, 268, 280-282, 289 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Служби у справах дітей Надвірнянської міської ради, як представника органу опіки та піклування до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини задоволити.
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_1 на користь особи, якій передано під опіку неповнолітнього ОСОБА_2 , аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання неповнолітньої дитини: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнення аліментів розпочати з 19.11.2024 року і проводити щомісячно до повноліття дитини.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрованої: АДРЕСА_1 на користь держави 3028 грн. 00 коп. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення
складено 28.02.2025 року.
Суддя Грещук Р.П.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2025 |
Оприлюднено | 05.03.2025 |
Номер документу | 125551958 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Грещук Р. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні