Рішення
від 03.03.2025 по справі 608/242/25
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія:

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" березня 2025 р. Справа № 608/242/25

Номер провадження2-о/608/53/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Запорожець Л. М.

за участю секретаря с/з Фаштиковської М. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чортків в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту приналежності правовстановлюючого документа,

В С Т А Н О В И В :

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду, вказавши заінтересовану особу: Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту приналежності правовстановлюючого документу посилаючись на те, що вона є власником земельної ділянки загальною площею 1,64 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, згідно Державного акту на право власності на землю від 11.12.2000р. серії IV-ТР №016445, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №64. Оскільки заявниця має намір відчужити вказану вище земельну ділянку виникла необхідність надати приватному нотаріусу Чортківського районного нотаріального округу Пивовару Валерію Анатолійовичу правовстановлюючий документ на нерухоме майно. Під час огляду Державного акту на право приватної власності на землю від 11.12.2000р. ОСОБА_1 було виявлено розбіжність у написанні її прізвища та імені у вказаному документі із її паспортом громадянина України. Так, у Державному акті на право приватної власності на землю від 11.12.2000р. серії IV-ТР №016445, власником помилково значиться « ОСОБА_2 », замість вірного « ОСОБА_1 », тобто в наявності є розбіжність у написанні прізвища та імені власника земельної ділянки.

У зв`язку з цим, приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Пивоваром Валерієм Анатолійовичем їй було роз`яснено, що слід звернутись до суду з заявою про приналежність вказаного державного акту ОСОБА_1 .

Вказує, що факт належності ОСОБА_1 Державного акту на право приватної власності на землю від 11 грудня 2000 року Серія IV-ТР №016445, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №64, на земельну ділянку загальною площею 1,64 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області підтверджується доданими до справи письмовими доказами.

Встановлення факту належності правовстановлюючого документа заявниці має для неї юридичне значення, оскільки надасть їй можливість розпоряджатися своєю власністю.

Заявниця ОСОБА_1 до суду не з`явилась, її адвокат Калінніков М.О. подав суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі, подану заяву підтримують, вважають її обгрунтованою та просять її задоволити.

Представник заінтересованої особи Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі та повне визнання поданої заяви.

Суд, дослідивши заяву, додані до неї письмові докази, приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Пунктом 5 ч.2ст. 293 ЦПК Українивизначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або паспорті (п.6 ч.1ст.315 Цивільного процесуального кодексу України).

Згідно зіст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа.

Проте, сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом.

Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Предметом розгляду заяви є встановлення факту належності заявниці документу, який необхідний їй для відчуження земельної ділянки, що випливають із цього факту.

У даному випадку виключним способом захисту права заявниці є звернення до суду із заявою про встановлення факту належності їй правовстановлюючого документу.

Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа можуть подавати: особа - власник правовстановлюючого документа, якій необхідно довести належність цього документа їй; спадкоємці померлої особи - власника цього документа для оформлення спадкових прав; утриманці померлого для одержання пенсії; прокурор у порядку статей 45,46 ЦПК; інші особи, які заінтересовані у встановленні факту.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Пунктом 5 ч.2ст. 293 ЦПК Українивизначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 2ст.315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до вимог п.6 ч.1ст. 315 ЦПК Українисуд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

У пункті 1Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Факти, що мають юридичне значення, встановлюються в судовому порядку, коли ці факти безпосередньо породжують юридичні наслідки для заявника: право володіти, користуватись та розпоряджатись своєю власністю, право на спадщину; право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Відповідно до листа ВСУ 01.01.2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа у відповідності до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК.

Згідно довідки виконкому Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області №55 від 27.01.2025р., земельна ділянка загальною площею 1,64 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Нагірянської сільської ради (Державний акт на право приватної власності на землю IV-ТР №016445, власник ОСОБА_2 ) дійсно межує із землями Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області. Даною земельною ділянкою користується, володіє та розпоряджається ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю IV-ТР №016445 від 11.12.2000р. Громадянка ОСОБА_2 в селі Нагірянка Чортківського району Тернопільської області ніколи не проживала, в даному селі проживає ОСОБА_1 .

Згідно заповіту від 15.05.2023р., посвідченого секретарем виконавчого комітету Нагірянської сільської ради Лазарчук О.Ф., ОСОБА_1 , як власник земельної ділянки загальною площею 1,64 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Нагірянської сільської ради (Державний акт на право приватної власності на землю IV-ТР №016445), на випадок своєї смерті заповіла її ОСОБА_3 .

Аналізуючи наявнів справідокази уїх сукупності,суд вважаєдоведеним фактналежності ОСОБА_1 Державного актуна правоприватної власностіна землювід 11грудня 2000року,Серія IV-ТР№016445,який зареєстрованов Книзізаписів державнихактів направо приватноївласності наземлю за№ 64,на земельнуділянку загальноюплощею 1,64га,із цільовимпризначенням:для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка розташованана територіїНагірянської сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті,де вонавказана,як « ОСОБА_2 ».

Встановлення факту належності документу має юридичне значення для заявниці, оскільки наявність належним чином оформлених правовстановлюючих документів дає можливість заявниці реалізувати свої конституційні права, зокрема розпоряджатися своєю власністю на власний розсуд.

Відповідно дост.76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно дост.77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч. 2ст.124 Конституції Україниюрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Враховуючи все вище наведене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 є підставною, доведеною належними та допустимими доказами та підлягає до задоволення, оскільки встановити даний факт в іншому порядку неможливо.

Відповідно до положень ч.7 ст.294ЦПК України передбачено, що при ухвалені судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст.76,81,89,141,263,264,265,273,293,294,315,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Нагірянська сільська рада Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - задоволити.

Встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , Державного акту на право приватної власності на землю від 11 грудня 2000 року Серія IV-ТР №016445, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №64, на земельну ділянку загальною площею 1,64 га, із цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, де вона вказана, як « ОСОБА_2 ».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Чортківський районний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя/підпис/

Копія вірна:

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/242/25

Рішення набрало законної сили " "


року.

Суддя: Л. М. Запорожець

Копію рішення видано " "


року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення03.03.2025
Оприлюднено06.03.2025
Номер документу125570367
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —608/242/25

Рішення від 03.03.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 04.02.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні