ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2025 р. Справа№ 911/4610/15 (911/1417/23)
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сотнікова С.В.
суддів: Руденко М.А.
Суліма В.В.
за участю секретаря судового засідання Макухи О.А.,
представника позивача адвоката Рожкової Л.О.,
представника третьої особи-1 Валентинової О.М.,
розглянувши апеляційні скарги Державного підприємства "Регіональні електричні мережі", Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"
на рішення Господарського суду Київської області
від 07.11.2024 (повний текст складено 27.11.2024, суддя Лутак Т.В.)
у справі № 911/4610/15 (911/1417/23)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги"
до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
1. Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго",
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація",
про визнання дій такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та зобов`язання вчинити дії,
в межах справи №911/4610/15
про банкрутство Державного підприємства "Регіональні електричні мережі",
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст і підстави позовних вимог.
Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (далі - позивач) звернулось у Господарський суд Київської області з позовом до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за договорами поставки в розмірі 2 975 279,80 грн, з яких: 2111774,24 грн - основний борг, 77690,69 грн - 3% річних, 605283,80 грн - інфляційні втрати, 157059,18 грн - пеня, 23501,89 грн - штраф в розмірі 5% від суми боргу.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач вказує, що на підставі п. 3.2.15 та розділу 6.2 Правил НКРЕКП №312, у зв`язку з відсутністю намірів продовжити дію договору на наступний календарний місяць, листом було повідомлено відповідача - оператора системи розподілу та Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" - постачальника "останньої надії" про припинення договору про постачання електричної енергії із споживачем - ТОВ "Техіновація".
Проте, відповідач не вніс зміни в реєстр споживачів ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" на платформі адміністратора комерційного обліку MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання за ТОВ "Донецькі енергетичні послуги".
Позивач вважає, що відповідно до норм чинного законодавства, повноваження оператора системи - Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" як адміністратора комерційного обліку (далі - АКО), зводяться до того, що останній виконує лише адміністративну функцію під час фіксації припинення договору постачання електричної енергії одним постачальником та початком постачання іншим. При отриманні повідомлень від постачальників про припинення договорів, відповідач має повноваження щодо повідомлення постачальника "останньої надії" про зміну записів у реєстрах споживачів та дату початку поставки постачальником "останньої надії", але не має право щодо перевірки обґрунтованості вчинюваних дій іншими учасниками ринку електричної енергії.
Рішенням Господарського суду Київської області від 20.07.2023 позов залишено без задоволення.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2024 залишено без змін рішення Господарського суду Київської області від 20.07.2023.
Постановою Верховного Суду від 23.05.2024 скасовано постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.02.2024 та рішення Господарського суду Київської області від 20.07.2023, справу №911/4610/15(911/1417/23) передано на новий розгляд до Господарського суду Київської області.
Підставами для направлення справи на новий розгляд стало те, що господарськими судами не з`ясовано, чи відповідач виконав/не виконав у договірних правовідносинах з позивачем свої функції та чи забезпечив/не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів, та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто чи перевів/не перевів споживача ТОВ "Техіновація" в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на виконання чинного законодавства, чи втрутився у договірні відносини постачальника та споживача штучно продовживши дію договору про постачання електричної енергії з ТОВ "Техіновація".
Господарські суди першої та апеляційної інстанцій під час прийняття оскаржуваних рішень не враховано і невірно застосовано положення п. 3.2.15 Правил НКРЕКП №312, як такого, що містить обов`язкові вимоги до змісту повідомлення та обсягу відомостей, які в ньому мають бути зазначені.
Так, п. 3.2.15 Правил НКРЕКП №312 передбачено, що: у разі закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання (за ініціативою електропостачальника) електропостачальник не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електричної енергії повинен повідомити про це споживача, відповідного (відповідних) оператора (операторів) системи та постачальника "останньої надії", на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача, із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу.
Отже, зазначена норма Правил НКРЕКП №312 містить обов`язок електропостачальника щодо направлення повідомлення про припинення постачання електроенергії, розірвання договору споживачеві, оператору (операторам) систем, постачальника "останньої надії" на території діяльності якого розташовані електроустановки споживача і не містить повноважень, прав інших учасників постачання електричної енергії щодо перевірки, надання оцінки на предмет законності вказаному повідомленню електропостачальника про припинення дії договору із споживачем.
Постачання електричної енергії поза межами дії відповідного договору є незаконним в силу положень абзацу 9 п. 1.2.15 Правил НКРЕКП №312, відповідно до якого на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами. За змістом положень п. 6.2.3 Правил НКРЕКП №312 початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вважається дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
До відповідної поведінки відповідача щодо тлумачення норм чинного законодавства має бути застосована позиція Верховного Суду викладена у постанові від 25.01.2024 у справі №910/1294/23 щодо неприпустимості здійснення розширеного тлумачення правової норми ширше ніж буквальний текст внаслідок суб`єктивного тлумачення відповідачем "волі закону" на власну користь. Вказані норми носять визначений, недвозначний характер і їх не можливо тлумачити без урахування її дійсного змісту (ширше, ніж буквальний текст), так як відповідне може призвести до безпідставного та довільного пристосування норми права до поточних фактичних правовідносин та відходу від її дійсного змісту. Однак господарські суди першої та апеляційної інстанцій фактично погодились з довільним трактуванням відповідачем норм Правил НКРЕКП №312, вказавши, що відповідне повідомлення не відповідає вимогам Правил НКРЕКП №312, оскільки, на думку суду, повідомлення має містити і дату припинення договору і дату припинення постачання.
З огляду на предмет і підстави позову, господарські суди першої та апеляційної інстанцій не досліджено і не встановлено обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи без допустимих доказів, які б підтверджували, що ДП "РЕМ" (відповідач) виконав вимоги чинного законодавства, зокрема пунктів 3.2.15, 6.2.3, 6.2.4 Правил НКРЕКП №312 та п. 2.2.2 Кодексу комерційного обліку, а саме: судами не встановлено на підставі допустимих доказів, що оператор системи мав повноваження на вчинення дій у вигляді відмови від зміни записів у реєстрі точок комерційного обліку споживачів позивача.
Господарські суди попередніх інстанцій також не дослідили наявності/відсутності між позивачем та відповідачем договірних відносин (в позовній заяві зазначено про укладення договору між позивачем і відповідачем), укладення між ними договору, які правовідносини виникли між позивачем і відповідачем, ким є ТОВ "ДЕП" і ДП "РЕМ" у цих правовідносинах, які права і обов`язки позивач і відповідач мали за договором (за його наявності), згідно з вимогами чинного законодавства; чи відповідно до умов договору (за наявності укладеного договору) / чинного законодавства позивач, відповідач вчиняли дії у спірній ситуації.
Господарські суди першої та апеляційної інстанцій не було досліджено та не надано оцінки твердженням позивача щодо суперечливої поведінки відповідача, який здійснював перевірку лише окремих повідомлень про розірвання договорів. Так, у постановах Верховного Суду від 28.04.2021 у справі №910/9351/20, від 25.01.2024 у справі 910/1294/23 викладено позицію, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона розумно покладається на них. Застосовано доктрину "venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини "venire contra factum proprium" лежить принцип добросовісності. Таким чином, в разі підтвердження доказами, що поведінка відповідача мала вибірковий характер, тобто була суперечливою, то має бути застосовано принцип заборони суперечливої поведінки, яка базується на тому, який базується на тому, що ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці.
При новому розгляді справи, позивач подав заяву від 26.06.2024 про зміну предмета позову, яка була прийнята судом першої інстанції, про що постановлено ухвалу від 27.06.2024.
У заяві позивач просив вважати позовними вимогами:
- зобов`язати Державне підприємство "Регіональні електромережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Market management system" (MMS) в реєстрі споживачів ТОВ "Донецькі енергетичні послуги";
- стягнути з Державного підприємства "Регіональні електромережі" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" судовий збір у розмірі 4294,40 грн.
Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.
Рішенням Господарського суду Київської області від 07.11.2024р. у справі №911/4610/15(911/1417/23) позов задоволено; зобов`язано Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги"; стягнуто з Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" 4294,40 грн судового збору.
Судове рішення обґрунтоване тим, що згідно діючого на даний час законодавства, відповідач продовжує здійснювати комерційний облік електричної енергії та забезпечувати обмін даними комерційного обліку, також здійснює коригування даними комерційного обліку і може коригувати дані за інші періоди, що вже минули. Відповідач не виконав діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, зокрема пунктів 3.2.15., 6.2.3., 6.2.4. ПРРЕЕ та п. 2.2.2. ККОЕЕ, не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів на платформі комерційного обліку MMS та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто не перевів споживача - третю особу-2 в реєстр споживачів постачальника "останньої надії", чим втрутився у договірні відносини позивача та третьої особи-2, штучно продовжуючи дію договору про постачання електричної енергії з третьою особою-2. Водночас, згідно діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, у відповідача були відсутні повноваження на вчинення дій у вигляді відмови від зміни записів у реєстрі точок комерційного обліку споживачів позивача.
Також, суд першої інстанції дійшов висновку, що нормами законодавства передбачено певний порядок розгляду скарг та вирішення спорів між учасниками ринку електричної енергії, відтак обставина про порушення позивачем законодавства, що регулює спірні правовідносини у сфері енергопостачання, має підтверджуватися актом перевірки, складений Регулятором і відповідним рішенням на підставі цього акта. Втім, відсутні оскарження дій позивача щодо припинення договору від 01.05.2022.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, 16 грудня 2024 через електронний кабінет в ЄСІТС третя особа Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 в повному обсязі та винести нове рішення, яким відмовити ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування підстав для скасування оскаржуваного судового рішення третя особа посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме ч. 3 ст. 46 ГПК України, та неповне з`ясування обставини, які мають значення для справи.
Так, суд першої інстанції, приймаючи рішення за результатами розгляду позовних вимог з урахуванням заяви позивача про зміну предмета позову, помилково не врахував, що частина четверта статті 46 ГПК України надає позивачу право змінити предмет або підставу позову при новому розгляді справи тільки у разі зміни саме фактичних обставин справи, а не, як обґрунтовував позивач, з огляду на те, що зміна предмета позову є процесуальним правом позивача. Позивачем не доведено, а судом першої інстанції не встановлено, що фактичні обставини у цій справі змінилися, у розумінні частини четвертої статті 46 ГПК України.
Також, третя особа звертає увагу, що заявлена позивачем у цій справі вимога про зобов`язання відповідача відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання, шляхом проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання Товариством з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" не призводить до поновлення порушеного права позивача та у разі її задоволення, не може бути виконана, що свідчить про обрання неефективного способу захисту порушеного права.
За твердженням третьої особи, на даний час відповідач не має повноважень переводити споживача ТОВ "Техіновація" на постачання електричної енергії постачальником "останньої надії", оскільки функції адміністратора комерційного обліку виконує оператор системи передачі Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго", у зв`язку з виключенням пункту 10 постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" на підставі постанови НКРЕКП № 1142 від 19.06.2024, яка набрала чинності з 01 липня 2024 року.
17 грудня 2024 року відповідач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 в повному обсязі та винести нове рішення, яким відмовити ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що судом першої інстанції не з`ясовано обставини, які мають значення для справи.
Так, на переконання відповідача, суд першої інстанції не з`ясував ті обставини, що станом на момент розгляду справи відповідач не наділений повноваженнями щодо проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання, обставини про розірвання з 01.08.2022 договору, який був укладений між позивачем, що є постачальником універсальних послуг, та ТОВ "Техіновація", відповідно коригування обсягів та переведення даного споживача до постачальника "останньої надії" (ПОН) з 01.08.2022 було неможливим внаслідок прямої законодавчої заборони (п. 3.1.6 глави 3.1 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ)) та позиції НКРЕКП, яка наведена у листі від 28.07.2022 №7204/20.4/7-22 та мала обов`язковий характер.
Позиції учасників справи.
Позивач у відзиві, просив відмовити Державному підприємству "Регіональні електричні мережі" в задоволенні апеляційної скарги, рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (911/1417/23) залишити без змін.
Дії суду під час апеляційного розгляду справи.
Ухвалами Північного апеляційного господарського суду від 23.01.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Державного підприємства "Регіональні електричні мережі", Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго", справу №911/4610/15 (911/1417/23) призначено до розгляду в судовому засіданні на 27.02.2025.
Відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивоване тим, що неможливо забезпечити явку повноважного представника у судове засідання, у зв`язку з необхідністю забезпечення участі представника відповідача у судовому засіданні Господарського суду міста Києва у справі №910/332/25 за позовом ПрАТ "НЕК "Укренерго" про стягнення 28 853 008,81 грн, яке призначено на 27.02.2025 о 12 год. 30 хв. Необхідність участі в іншому судовому засіданні підтверджується ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2025 у справі №910/332/25 про призначення підготовчого засідання.
В судовому засіданні суд ухвалив, відхилити клопотання та розглянути справу за наявними матеріалами, без участі в судовому засідання представника відповідача, оскільки явка представників обов`язковою не визнавалась, відсутність представника не перешкоджає апеляційному розгляду справи, а наведені у клопотанні обставини, як підстава для відкладення розгляду справи, щодо участі в іншому судовому засіданні належить визнати неприйнятними, оскільки дана справа була призначена до розгляду 23.01.2025, а відповідач мав достатньо часу для забезпечення участі представника в судовому засіданні.
В судовому засіданні 27.02.2025 оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції.
Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Як вбачається з матеріалів справи, при новому розгляді справи, позивач подав заяву від 26.06.2024 про зміну предмета позову, яка була прийнята судом першої інстанції, про що постановлено ухвалу від 27.06.2024.
У заяві позивач просив вважати позовними вимогами:
Зобов`язати Державне підприємство "Регіональні електромережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Market management system" (MMS) в реєстрі споживачів ТОВ "Донецькі енергетичні послуги"; стягнути з Державного підприємства "Регіональні електромережі" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" судовий збір у розмірі 4294,40 грн.
В ухвалі від 27.06.2024, суд першої інстанції встановив, що позивач не змінюючи підстав позову змінив предмет позову, а у відповідності до ст.ст. 14, 46 Господарського процесуального кодексу України зміна предмету позову є процесуальним правом позивача.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 46 ГПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею.
Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною третьою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - після початку першого судового засідання при первісному розгляді справи.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 46 ГПК України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги третьої особи про порушення судом першої інстанції норм процесуального права при прийнятті заяви позивача про зміну предмета спору, оскільки при новому розгляді справи, позивач фактично відмовився від частини позовних вимог, а саме від позовної вимоги про визнання дій відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням законодавства, а також від вимоги про покладення обов`язку на відповідача перевести обсяги електричної енергії до реєстру споживачів постачальника "останньої надії". При цьому, позивач не змінював, ані предмет позову, ані підстав позову, тобто не посилався на нові обставини в обґрунтування позову.
Відтак, дії суду про прийняття заяви позивача про зміну предмета позову від 26.06.2024, яка є фактично заявою про відмову від частини позовних вимог, належить визнати такими, що відповідають ч. 3, 4 ст. 46 ГПК України, позаяк позивач відмовився від частини позовних вимог, не змінюючи предмета та підстав позову.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (позивач) є постачальником електричної енергії на підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачам відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 429 від 14.06.2018, а також відповідно до ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" здійснює постачання електричної енергії як постачальник універсальних послуг.
Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (відповідач) здійснює діяльність з розподілу електричної енергії споживачам на підставі ліцензії, яка видана Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1444 від 16.11.2018.
На виконання Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (позивач) уклало з оператором системи розподілу - Державним підприємством "Регіональні електричні мережі" (відповідач) публічний договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом приєднання до нього, згідно з умовами якого оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи постачальника згідно з реєстром за ЕІС-кодами споживачів та їх точками вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи в електронному вигляді. Оператор системи забезпечує надання послуг з розподілу (передачі) в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб`єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів.
Відповідно до Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 (із змінами) в Україні з 24.02.2022 введений воєнний стан.
Наказом Міністерства енергетики України "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022 (далі - наказ №104) встановлено, що тимчасово на період дії воєнного стану в Україні та впродовж 30 днів після завершення воєнного стану споживачі електричної енергії, які станом на 01.03.2022 не перебували на постачанні постачальником "останньої надії" та яким припиняється постачання електричної енергії поточним постачальником, переводяться на постачання до електропостачальника, на якого покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг (п. 1 наказу № 104).
Пунктом 2 наказу № 104 встановлено, що електропостачальнику, на якого покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг, необхідно здійснювати постачання електричної енергії такому споживачу з дня, наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником.
Згідно з п. 4 наказу № 104 переведення споживача на постачальника універсальних послуг здійснює оператор системи розподілу шляхом зміни записів в реєстрах точок комерційного обліку постачальників електричної енергії.
Відповідно до п. 6 наказу № 104 на споживачів електричної енергії, які станом на 01.03.2022 перебували на постачанні постачальником "останньої надії", норми цього наказу не поширюються.
12.04.2022 Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (Донецька філія), враховуючи положення наказу № 104 та те, що на відповідній території постачальником універсальних послуг є Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", листом №17/517 повідомило позивача про зміну постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація", а саме з 01.05.2022 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоцентр Плюс" на Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоцентр Плюс" повідомило по припинення договору на постачання електричної енергії третій особі 2 з 01.05.2022.
У зв`язку з вищезазначеним, 01.05.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація" приєдналося до публічного договору Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції "Універсальна" шляхом направлення заяви-приєднання з переліком об`єктів та точок комерційного обліку споживача.
На офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" розміщено публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційні пропозиції до нього.
Так, відповідно до вказаного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник - позивач) продає електричну енергіюТовариству з обмеженою відповідальністю "Техіновація" (споживач - третя особа 2) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно з п. 13.1 договору від 01.05.2022 цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднання.
Зі змісту комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до договору від 01.05.2022 вбачається, що споживач приєднався до комерційної пропозиції "Універсальна", якою передбачено (розділ 10 "Термін дії договору"), зокрема, що: для споживачів, які приєднались та/або приєднуються до умов цієї комерційної пропозиції на виконання вимог законодавства України та які не відповідають критеріям, що передбачені в цій комерційній пропозиції, договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв`язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором, але в будь-якому випадку договір діє до повної оплати заборгованості по договору, включаючи штрафні санкції.
Наказом Міністерства енергетики України № 179 від 21.05.2022 "Про внесення змін до складу Робочої групи з підготовки узгоджених рішень в рамках процесу об`єднання ринків електричної енергії України з країнами що є членами Європейського Союзу чи Енергетичного співтовариства", а саме, пунктом 2, визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства енергетики України № 104 від 04.03.2022.
11.07.2022 позивачем надіслані листи - повідомлення про розірвання договору про постачання (закупівлю) електричної енергії № 2/2324 на адресу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та №2/2326 на адресу Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі", в яких, із посиланням на п.3.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14.03.2018, зазначено про намір не подовжувати договірні відносини з Товариством з обмеженою відповідальністю "Техіновація" з 01.08.2022. Крім того, у даних повідомленнях вказано, що у разі подовження/не продовження договірних відносин з цим клієнтом, адресатам буде відправлена уточнююча інформація.
Також, 11.07.2022 позивачем було надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю "Техіновація" лист-повідомлення № 659 про дострокове, а саме з 01.08.2022, розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 01.05.2022, укладеного на умовах комерційної пропозиції "Універсальна".
29.07.2022 позивачем були направлені на адресу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" листи № 2/2508, № 2/2509, у яких він в додаток до листів № 2/2324, №2/2326 від 11.07.2022 направив уточнюючий реєстр клієнтів, з якими не продовжено договірні відносини з 01.08.2022, серед яких Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація".
Листом № 17/928від 29.07.2022 Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (Східна філія), із посиланням на ст. 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п.1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії №312 від 14.03.2018, повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", що відповідно до роз`яснень НКРЕКП № 01-10/820 від 28.07.2022 та задля дотримання вимог чинного законодавства, споживач -Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація" залишається у постачальника універсальної послуги - Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги".
У відповідь на вищезазначений лист, позивач листом № 3613 від 15.11.2022 повідомив Державне підприємство "Регіональні електричні мережі" (Східна філія) про те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" в повному обсязі виконано вимоги, встановлені відповідними нормативними актами щодо здійснення порядку переведення споживача на постачальника "останньої надії", у зв`язку з чим він наполегливо рекомендує якомога швидше скоригувати дії Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" та внести відповідні зміни на платформі MMS щодо об`єму електричної енергії ТОВ "Техіновація".
Проте, як зазначає позивач, відповідач, всупереч вимогам пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ, не виконав відповідні зміни в реєстрі споживачів позивача на платформі MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання електроенергії третьою особою 2 за позивачем.
15.04.2024 позивачем на адресу Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" надіслано лист № 2/6958, у якому повідомлено про зміну категорії клієнта Покровського ЦОК, зокрема Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація", з постачальника універсальних послуг на постачальника з вільними цінами з 01.04.2024.
08.05.2024 позивачем на адресу Східної філії Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" направлено лист - повідомлення № 2/8074 про припинення договору про постачання електричної енергії, в якому, із посиланням на п.3.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14.03.2018, повідомлено про закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії постачальником з Товариством з обмеженою відповідальністю "Техіновація" з 01.06.2024.
Після повідомлення оператора системи розподілу (відповідач) та постачальника "останньої надії" (третя особа 1) про припинення договору від 01.05.2022 із споживачем (третя особа 2) з 01.08.2022 відповідач не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів на платформі комерційного обліку MMS та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто не перевів споживача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в реєстр споживачів постачальника "останньої надії", чим фактично втрутився у договірні відносини постачальника (позивача) та споживача, штучно продовжуючи дію договору про постачання електричної енергії з Товариством з обмеженою відповідальністю "Техіновація" та фактично примушуючи сторін договору на укладення додаткової угоди щодо його припинення.
Вказана бездіяльність стала підставою для звернення позивача із даним позовом про зобов`язання відповідача вчинити дії, шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Товариства з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів позивача.
Заперечуючи проти позову, відповідач стверджує, що у період воєнного стану на ринку електричної енергії встановлено особливості функціонування, на позивача покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг, який не може відмовити у постачанні електричної енергії споживачам, які відповідно до законодавства мають право на отримання універсальних послуг, до яких і відноситься третя особа 2, а розірвання договору між позивачем як постачальником універсальних послуг та третьою особою 2 з 01.08.2022 було неможливим внаслідок прямої законодавчої заборони, а саме п. 3.1.6 глави 3.1 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії №312 від 14.03.2018; перевірка правильності та достовірності наданої інформації для внесення до ММS покладається на адміністратора комерційного обліку, функції якого виконував відповідач; надіслане позивачем повідомлення про припинення договору не відповідало положенням п. 3.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14.03.2018; Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація" належить до категорії споживачів, відключення яких повинно здійснюватися виключно за погодженням з відповідною військовою адміністрацією на адміністративній території розташування об`єкта споживача, а такого погодження отримано не було; наявність прямої заборони на припинення розподілу електричної енергії, відображена в наказі Міністерства енергетики України № 91 від 27.02.2022; наразі закінчення дії договору на постачання/припинення постачання електричної енергії ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" з третьою особою 2 повинно супроводжуватися відображенням відповідної інформації в Датахаб самим постачальником, при цьому, жодним нормативним актом не передбачено роль відповідача як оператора систем розподілу у даному процесі, тобто станом на сьогодні відповідач не наділений повноваженнями щодо проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання.
Третя особа-1 - Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" також заперечує проти позову та зазначає, що споживач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація" не переводився на постачальника останньої надії з 01.08.2022 та станом на 01.03.2022 не перебував на постачанні останнього,за інформацією електропостачальника - ТОВ "Донецькі енергетичні послуги", споживач з 01.05.2022 приєднався до комерційної пропозиції постачальника універсальних послуг, яким і є позивач, тобто, з урахуванням наказу Міністерства енергетики України № 104 від 04.03.2022 на постачанні даного постачальника споживач мав перебувати до кінця воєнного стану, плюс 30 днів після його завершення. З повідомлень позивача неможливо встановити чи договір припинив свою дію у зв`язку із закінченням строку його дії чи розривався за ініціативою постачальника. Також, третя особа-1 стверджує, що на даний час відповідач не має повноважень проводити зняття (коригування, заміни) обсягів споживання електричної енергії у базах даних комерційного обліку, оскільки функції адміністратора комерційного обліку виконує оператор системи передачі - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними регулюються такими нормативно-правовими актами, зокрема, як ЗакономУкраїни "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, іншими нормативно-правовими актами.
Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".
Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) визначає, зокрема, основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальник - це суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; постачальник універсальної послуги - це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов`язання щодо надання універсальної послуги; універсальна послуга - це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу (ОСР) - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Статтею 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що адміністратор комерційного обліку електричної енергії (далі - адміністратор комерційного обліку або АКО) - це юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку;комерційний облік електричної енергії - це сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Відповідно до п. 10 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до запуску електронної платформи Датахаб (централізована платформа обміну інформацією з єдиною базою даних точок комерційного обліку та історією електропостачання) адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.
Аналогічні положення містилися і у ККОЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у пункті 12.4.4 якого передбачено, що до запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку (ТКО), адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.
Крім того, Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ на оператора системи розподілу також були покладені вимоги щодо виконання обов`язків постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Статтею 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачальник "останньої надії" - це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.
Позивач є постачальником електричної енергії на підставі ліцензії з постачання електричної енергії споживачам відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 429 від 14.06.2018, а також відповідно до ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ринок електричної енергії" здійснює постачання електричної енергії як постачальник універсальних послуг.
Відповідач є ліцензіатом з розподілу електричної енергії споживачам (постанова НКРЕКП від 16.11.2018 №1444) та надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам, об`єкти енергоспоживання яких розташовані у Донецькій, Дніпропетровській, Луганській, Львівській та Волинській областях
Відповідач на момент виникнення спірних правовідносин виконував функції як оператора системи розподілу так і функції адміністратора комерційного обліку в межах території своєї ліцензованої діяльності.
Третя особа-2 (Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація") є споживачем у спірних правовідносинах.
Відповідно до розпорядження кабінету Міністрів України № 1023-р від 12.12.2018 третя особа-1 (Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго") є постачальником "останньої надії" з 01.01.2019 до 31.12.2024; територією провадження діяльності зазначеного підприємства визначено територію України, крім території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричноїенергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Згідно з ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії".
Права та обов`язки електропостачальника визначені ст. 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 5.2 ПРРЕЕ, а права та обов`язки споживача - ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 5.5 ПРРЕЕ.
Статтею 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, до яких належать, зокрема, виконання функцій постачальника універсальних послуг та виконання функцій постачальника "останньої надії".
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та/або малому непобутовому споживачу, який знаходиться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі указів Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" та 65/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" Міністерством енергетики України був прийнятий наказ "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022, яким на постачальника універсальних послуг, з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, були покладені спеціальні обов`язки.
Так, згідно з п. 1 наказу № 104 тимчасово на період дії воєнного стану в Україні та впродовж 30 днів після завершення воєнного стану споживачі електричної енергії, які станом на 01.03.2022 не перебували на постачанні постачальником "останньої надії" та яким припиняється постачання електричної енергії поточним постачальником, переводяться на постачання до електропостачальника, на якого покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг.
Пунктом 2 наказу № 104 встановлено, що електропостачальнику, на якого покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг, необхідно здійснювати постачання електричної енергії такому споживачу з дня, наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником.
Згідно з п. 4 наказу № 104 переведення споживача на постачальника універсальних послуг здійснює оператор системи розподілу шляхом зміни записів в реєстрах точок комерційного обліку постачальників електричної енергії.
12.04.2022 відповідач, враховуючи положення наказу № 104 та те, що на відповідній території постачальником універсальних послуг є позивач, листом №17/517 повідомив останнього про зміну постачальника третьої особи-2, а саме з 01.05.2022 з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоцентр плюс" на позивача, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоцентр плюс" повідомило по припинення договору на постачання електричної енергії третій особі-2 з 01.05.2022.
У зв`язку з вищезазначеним, 01.05.2022 третя особа-2 приєдналося до публічного договору позивача про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах комерційної пропозиції "Універсальна" шляхом направлення заяви-приєднання з переліком об`єктів та точок комерційного обліку споживача.
Так, відповідно до вказаного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник, позивач) продає електричну енергію Товариству з обмеженою відповідальністю "Техіновація" (споживач, третя особа-2) для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Цей договір про постачання електричної енергії постачальником електричної енергії універсальних послуг є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Положенням про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, шляхом приєднання споживача до цього договору згідно із заявою-приєднанням, яка є додатком до цього договору.
Як вірно встановив суд першої інстанції, договірні відносини між позивачем та третьою особою-2 виникли на виконання вказівки чинних на той час норм законодавства, а саме наказу "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" № 104 від 04.03.2022, який втратив чинність 21.05.2022 згідно наказу Міністерства енергетики України № 179 від 21.05.2022.
Відповідно до п. 6.1 договору від 01.05.2022 споживач має право: вільно обирати іншого електропостачальника або достроково розірвати цей договір відповідно до процедури, встановленої цим договором; оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії постачальник, що порушують права споживача та брати участь у розгляді цих скарг відповідно до порядку, визначеного чинним законодавством та цим договором.
Згідно з п. 7.1 договору від 01.05.2022 постачальник має право ініціювати припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним законодавством.
Відповідно до п. 13.1 договору від 01.05.2022 цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднання.
Зі змісту комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до договорувід 01.05.2022 вбачається, що споживач приєднався до комерційної пропозиції "Універсальна", якою передбачено (розділ 10 "Термін дії договору"), зокрема, що: для споживачів, які приєднались та/або приєднуються до умов цієї комерційної пропозиції на виконання вимог законодавства України та які не відповідають критеріям, що передбачені в цій комерційній пропозиції, договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв`язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором, але в будь-якому випадку договір діє до повної оплати заборгованості по договору, включаючи штрафні санкції.
Згідно з п. 13.8 договору від 01.05.2022 усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо повідомлення здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто під підпис за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Дата отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку, у якому обслуговується одержувач. Додатками до договору можуть бути передбачені інші способи направлення повідомлень. Всі додатки до договору є його невід`ємною частиною.
У розділі 12 "Інші умови" комерційної пропозиції визначено, що постачальник може інформувати, попереджати, повідомляти споживача, з яким укладено договір, про закінчення терміну дії, розірвання або припинення дії договору, зміну тарифів, суми до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами договору, строки їх оплати, про відключення за несплачену заборгованість, надавати рахунки на оплату та іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисною для споживача, шляхом направлення відповідної інформації будь-яким із наступних способів, зокрема, засобами електронного зв`язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднання до умов договору або заяві-приєднання до умов Додатку "Умови електронного обміну інформацією" до договору про постачання електричної енергії або зазначену у будь-якому іншому додатку до укладеного між сторонами договору, вказану у листуванні між сторонами, як інформація для здійснення зв`язку або зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У разі суперечностей (невідповідності) будь-якої з умов договору умовам, викладеним в цій комерційній пропозиції, застосовуються умови цієї комерційної пропозиції.
На офіційному сайті позивача у розділі для бізнесу за посиланням: https://dn.yasno.com.ua/business/postachalnik_universalnoi_poslugi, розміщено публічні договірні документи щодо постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги споживачам, які не відносяться до індивідуальних побутових споживачів. На цій же сторінці є окремий розділ, в якому розміщена історія щодо термінів публікації та періоду дії всіх редакцій договору і додатків до нього, зокрема і комерційної пропозиції "Універсальна".
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин між позивачем та третьою особою-2 діяла комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до договору від 01.05.2022, що була опублікована 31.03.2022 і почала діяти 20.04.2022, а для третьої особи-2 - з 01.05.2022, відповідно до якої договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць, якщо постачальник не повідомить про продовження дії договору на наступний календарний місяць. Надання (направлення) споживачу повідомлення про продовження дії строку договору здійснюється постачальником не пізніше дати припинення договору. Направлення додаткового повідомлення про припинення договору у зв`язку із закінченням строку його дії, не вимагається та може бути надане постачальником за його бажанням. Договір може бути розірвано або припинені і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим договором.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач не направляв третій особі-2 будь-якого повідомлення про продовження строку дії договору від 01.05.2022.
При цьому, позивач направив засобами електронного зв`язку на електронну адресу третьої особи-2 повідомлення № 659 про розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу від 01.05.2022, укладеного на умовах комерційної пропозиції "Універсальна", з 01.08.2022.
Пунктом 3.2.15 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання (за ініціативою електропостачальника) електропостачальник не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору та постачання електричної енергії повинен повідомити про це споживача, відповідного (відповідних) оператора (операторів) системи та постачальника "останньої надії", на території діяльності якого розташовані електроустановки такого споживача, із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу.
Споживач після отримання повідомлення електропостачальника має право ініціювати зміну електропостачальника у порядку, встановленому в розділі VI цих Правил.
Отже, вказаною нормою ПРРЕЕ встановлено обов`язок електропостачальника у визначений строк повідомити споживача, відповідного оператора системи розподілу та постачальника "останньої надії" про припинення дії договору та постачання електричної енергії, розірвання договору із зазначенням дати припинення постачання електричної енергії споживачу. При цьому, окремі вимоги щодо форми такого повідомлення, його змісту чи порядку направлення зазначена норма ПРРЕЕ не містить. Разом з тим, вказана норма ПРРЕЕ не містить повноважень, прав інших учасників постачання електричної енергії щодо перевірки, надання оцінки на предмет законності вказаному повідомленню електропостачальника про припинення дії договору із споживачем, про що також зазначено в постанові Верховного Суду від 23.05.2024 у справі № 911/4610/15 (911/1417/23).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач надіслав повідомлення № 2/2324 від 11.07.2022, № 2/2326 від 11.07.2022 на адресу оператора системи розподілу (відповідача) та постачальника "останньої надії" (третьої особи-1), в яких на виконання п. 3.2.15 ПРРЕЕ позивач повідомив їх про те, що має намір припинити договірні відносини з третьою особою-2 з 01.08.2022.
29.07.2022 позивач направив на адресу оператора системи розподілу (відповідача) та постачальника "останньої надії" (третьої особи-1) листи № 2/2508, № 2/2509, у яких він в додаток до листів № 2/2324, №2/2326 від 11.07.2022 направив уточнюючий реєстр клієнтів, з якими не продовжені договірні відносини з 01.08.2022, серед яких Товариство з обмеженою відповідальністю "Техіновація".
11.07.2022 позивач надіслав третій особі-2 повідомлення № 659 щодо припинення з 01.08.2022 договору про постачання електричної енергії споживачу від 01.05.2022, укладеного на умовах комерційної пропозиції "Універсальна".
За наведених обставин, колегія суддів погоджується з обґрунтованим висновком суду першої інстанції про виконання позивачем обов`язку, встановлений п. 3.2.15 ПРРЕЕ, щодо повідомлення у визначений строк споживача, відповідного оператора системи розподілу та постачальника "останньої надії" про припинення дії договору від 01.05.2022 та постачання електричної енергії, із зазначенням конкретної дати (01.08.2022) передбачуваного припинення постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з ст. 64 Закону України "Про ринок електричної енергії" та п. 3.4.2, п. 3.4.4 ПРРЕЕ постачальник "останньої надії" надає послуги з постачання електричної енергії споживачам у разі: необрання споживачем електропостачальника, зокрема після розірвання (припинення) договору з попереднім електропостачальником; в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.
Постачальник "останньої надії" здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
Докази на підтвердження вчинення третьою особою-2 дій зі зміни електропостачальника у порядку, встановленому в розділі VI Правил, після отримання повідомлення електропостачальника, суду не надано.
Відповідно до п. 6.2.2 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) датою зміни електропостачальника вважається дата зміни реєстрів точок комерційного обліку електропостачальників згідно з Кодексом комерційного обліку.
Згідно з п. 6.2.3 ПРРЕЕ початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" вважається дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.
Пунктом 6.2.4 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що початком постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" є дата припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником, яка визначається відповідно до вимог пунктів 6.2.2 та 6.2.3 цієї глави.
Адміністратор комерційного обліку повідомляє постачальника "останньої надії" в одноденний термін про перелік споживачів (за формою згідно з додатком 8 до цих Правил), які переходять до постачальника "останньої надії", не пізніше дати такого переходу.
Отже, з вищезазначеного вбачається, що пунктом 3.2.15 ПРРЕЕ тому і передбачено одночасне повідомлення адміністратора комерційного обліку та постачальника "останньої надії", оскільки відповідно до пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником розпочинається постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" та вважається укладеним договір постачання електричної енергії між постачальником "останньої надії" і споживачем. Датою зміни електропостачальника вважається дата зміни реєстрів точок комерційного обліку електропостачальників згідно з Кодексом комерційного обліку.
Таким чином належить визнати правильним висновок суду про те, всупереч пунктів 6.2.3 - 6.2.4 ПРРЕЕ відповідач не виконав з 01.08.2022 зміни в реєстрі споживачів позивача на платформі адміністратора комерційного обліку MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання третьою особою-2 за позивачем.
Колегія суддів відхиляє посилання третьої особи-1 в апеляційній скарзі про обрання неефективного способу захисту порушеного права в частині вимоги про переведення обсягів електричної енергії до реєстру споживачів постачальника "останньої надії", яка за твердженням скаржника не призводить до поновлення порушеного права позивача та у разі її задоволення, не може бути виконана, оскільки позивач відмовився від позовних вимог в цій частині, відповідно суд першої інстанції в цій частині не ухвалював рішення.
Таким чином, належить погодитись із висновками суду першої інстанції, що відповідач не виконав діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, зокрема пунктів 3.2.15., 6.2.3., 6.2.4. ПРРЕЕ та п. 2.2.2. ККОЕЕ, не забезпечив своєчасну зміну записів у реєстрах споживачів на платформі комерційного обліку MMS та дату початку постачання постачальником "останньої надії", тобто не перевів споживача - третю особу-2 в реєстр споживачів постачальника "останньої надії", чим втрутився у договірні відносини позивача та третьої особи-2, та фактично продовжив договірні відносини на підставі договору про постачання електричної енергії з третьою особою-2. Водночас, у відповідача, згідно діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, були відсутні повноваження на вчинення дій у вигляді відмови від зміни записів у реєстрі точок комерційного обліку споживачів позивача.
З огляду на зазначене суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про задоволення позовної вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" про зобов`язання Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", шляхом проведення зняття (коригування, зміни) обсягів споживання Товариством з обмеженою відповідальністю "Техіновація" в період з 01.08.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Marketmanagementsystem" (MMS) в реєстрі споживачів Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", підлягають.
Щодо доводів апеляційних скарг про відсутність повноважень у відповідача на виконання функцій адміністратора комерційного обліку у зв`язку з постановою НКРЕКП № 1142 № 19.06.2024, яка набрала чинності з 01.07.2024, то такі доводи належить відхилити з огляду на наступне.
Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ на оператора системи розподілу були покладені вимоги щодо виконання обов`язків адміністратора комерційного обліку (АКО) та постачальника послуг комерційного обліку (ППКО).
Відповідач як адміністратор комерційного обліку:
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів:
1) здійснює адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом забезпечення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії, а також контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог кодексу комерційного обліку;
2) координує інформаційний обмін на ринку електричної енергії шляхом визначення регламентів та протоколів інформаційної взаємодії учасників ринку щодо обміну даними комерційного обліку електричної енергії;
3) отримує від постачальників послуг комерційного обліку дані комерційного обліку електричної енергії, визначає їхню придатність до використання та забезпечує центральну агрегацію;
4) надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку;
5) створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії;
6) здійснює інші функції, передбачені правилами ринку та кодексом комерційного обліку.
Адміністратор комерційного обліку має інші повноваження, права та обов`язки, передбачені цим Законом, правилами ринку, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктом 2.2.1 ККОЕЕ передбачено, що права, обов`язки і відповідальність АКО визначаються Законом України "Про ринок електричної енергії", ПРРЕЕ, цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Згідно з п. 2.2.2 ККОЕЕ АКО, крім вищезазначених, виконує функції, зокрема: контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог цього Кодексу; адміністрування процесу зміни інформації про учасників ринку та постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, які пов`язані з точкою комерційного обліку; нагляду за відповідністю стану комерційного обліку на ринку електричної енергії вимогам цього Кодексу; нагляду за дотриманням нормативних документів та законодавства, які застосовуються згідно з цим Кодексом.
Отже, з вищезазначеного вбачається, що адміністрування інформації під час проведення процедури зміни постачальника електричної енергії для споживача є законодавчо встановленою функцією відповідача. При цьому, слід зазначити, що вищевказаними положеннями передбачено здійснення адміністратором комерційного обліку контролю за дотриманням учасниками ринку електричної енергії вимог не всього законодавства про ринок електричної енергії, а лише вимог ККОЕЕ.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 10 ПРРЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до запуску електронної платформи Датахаб (централізована платформа обміну інформацією з єдиною базою даних точок комерційного обліку та історією електропостачання) функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.
Аналогічні положення містилися і у ККОЕЕ (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у пункті 12.4.4 якого було встановлено, що до запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку (ТКО), адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.
Інформація про систему Датахаб знаходиться на сайті ПрАТ "НЕК "Укренерго" за посиланням https://ua.energy/uchasnikam_rinku/administrator-komertsijnogo-obliku/.
Наразі зміна постачальника та повідомлення про розірвання (припинення) договору між постачальником та споживачем здійснюється через систему Датахаб. При цьому безпосередня участь у цьому процесі оператора системи чи адміністратора комерційного обліку не передбачена.
Так, згідно Інструкції по роботі з процесом "Закінчення дії договору про постачання електроенергії" в ПП "Датахаб" ПрАТ "НЕК "Укренерго" визначено, що після створення заявки в системі постачальником, споживач автоматично у визначену дату переводиться на постачання до постачальника "останньої надії". Тобто на сьогоднішній день реалізований механізм припинення договірних відносин між постачальником та споживачем, який виключає можливість стороннього впливу третіх осіб на відповідні взаємовідносини та повністю відповідає положенням ККОЕЕ та ПРРЕЕ.
З огляду на вищезазначене вбачається, що на момент виникнення спірних правовідносин відповідач як адміністратор комерційного обліку виконував функції з ведення реєстрів точок комерційного обліку, адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник послуг комерційного обліку - це суб`єкт господарювання, який надає послуги комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до вимог цього Закону.
Згідно з ст. 74 Закону України "Про ринок електричної енергії" комерційний облік на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог цього Закону, кодексу комерційного обліку та правил ринку.
Оператор системи передачі та оператори систем розподілу мають зареєструватися в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку електричної енергії.
Пунктом 2.3.11 ПРРЕЕ та п. 2.1.1 ККОЕЕ передбачено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил.
Відповідно до п. 2.1.3 ККОЕЕ надання послуг комерційного обліку здійснюється ППКО на конкурентних засадах за умови реєстрації ППКО та реєстрації його автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії АКО в порядку, установленому цим Кодексом.
Відповідач зареєстрований як ППКО у Реєстрі постачальників послуг комерційного обліку адміністратора комерційного обліку - ПрАТ "НЕК "Укренерго" за посиланням https://ua.energy/uchasnikam_rinku/administrator-komertsijnogo-obliku/reyestr-ppko-ta-protsedura-yih-reyestratsiyi.
Згідно з п. 2.1.7 ККОЕЕ відповідач виконує такі функції:
- установлення, налаштування (зокрема параметризація), заміна, розвиток, введення та виведення з експлуатації, а також технічна підтримка та обслуговування засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО), їх програмного та апаратного забезпечення
- адміністрування точок комерційного обліку (ТКО), пов`язаних з ними ЗКО, областей комерційного обліку, учасників ринку та ППКО;
- зчитування результатів вимірювань (первинних даних комерційного обліку) та даних про стан ЗКО, контроль якості зчитування, формування первинних даних комерційного обліку та їх передача оператору даних комерційного обліку (ОДКО - функція (роль), яку виконує постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії у процесі надання послуг (виконання робіт) із формування та керування даними, зокрема їх обробки, перевірки, валідації, зберігання, архівування та передачі валідованих даних комерційного обліку АКО, учасникам ринку та споживачам);
- отримання даних від оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД);
формування, обробка, перевірка, валідація, зберігання, архівування та передача валідованих даних комерційного обліку АКО, суміжним операторам даних комерційного обліку, учасникам ринку та споживачам.
Отже, відповідач станом на момент виникнення спірних правовідносин виконував функції: оператора системи розподілу електричної енергії (ОСР); постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, що в свою чергу, виконує функції оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД) та оператора даних комерційного обліку (ОДКО); адміністратора комерційного обліку.
Разом з тим, у зв`язку із запуском електронної платформи Датахаб, відповідач зберіг за собою функції оператора системи розподілу електричної енергії та постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії, а отже їх права та обов`язки.
Відповідно до п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 1470 від 27.12.2017, до обов`язків оператора системи розподілу електричної енергії належить забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Отже, відповідач і як оператор системи розподілу і як постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії продовжує здійснювати роботу з ведення реєстрів точок комерційного обліку, агрегації даних комерційного обліку за місцем провадження ним господарської діяльності з розподілу електричної енергії.
Згідно з п. 9.1.1, п. 9.1.2 ККОЕЕ обмін даними комерційного обліку електричної енергії між АКО (станом на дату ухвалення рішення суду - ПрАТ "НЕК "Укренерго"), ППКО (відповідач) та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів. Обсяг, формат та порядок обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку визначається регламентами та протоколами інформаційного обміну АКО, а також укладеними договорами між відповідними сторонами інформаційного обміну. Дані комерційного обліку електричної енергії надаються винятково стороні договору та в обсязі, визначеному його умовами.
На офіційному сайті ПрАТ "НЕК "Укренерго" (АКО) за посиланням: https://ua.energy/electricity-market/komertsijnij-oblik/pro-nadannya-danyh-komertsijnogo-obliku-postachalnykamy-poslug-komertsijnogo-obliku/, міститься Порядок підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії, відповідно до п. 1.1 якого постачальники послуг комерційного обліку (ППКО) мають забезпечити щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії на платформу Датахаб адміністратора комерційного обліку (АКО).
Отже, відповідач продовжує щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії на платформу Датахаб.
Відповідно до п. 1.4 Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії дані комерційного обліку в системі MMS в залежності від дати надання та цільового призначення класифікуються по версіям та релізам, зокрема, останній реліз ДКО версії 3 - використовується для розрахунків другого врегулювання з АР за небаланси, коригувальних розрахунків з ОСП за послуги передачі та диспетчеризації, коригувальних розрахунків з ОСР за послуги розподілу.
Пунктом 5.2 вказаного Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії передбачено, що ППКО, в разі отримання рішення за суперечкою, або отримання уточненої інформації щодо його ТКО, та виникнення необхідності формування оновлених валідованих даних комерційного обліку, звертаються до АКО шляхом надання відповідного звернення на адресу: datahub@ua.energy, з зазначенням причини коригування, точки комерційного обліку та періоду, за який буде перезавантажено дані. При цьому ППКО має забезпечити інформування всіх заінтересованих сторін, яких стосуються такі зміни, та надання до АКО оновленої звітної документації згідно з пунктами 4.9-4.10 цього Порядку.
Згідно з п. 5.3 Порядку підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії уточнені валідовані дані комерційного обліку приймаються АКО до прийняття адміністратором розрахунків рішення щодо проведення чергового врегулювання, про що адміністратор розрахунків повідомляє учасників ринку засобами електронного зв`язку.
Таким чином, відповідач продовжує здійснювати комерційний облік електричної енергії та забезпечувати обмін даними комерційного обліку, здійснює коригування даними комерційного обліку і може коригувати дані за інші періоди, що вже минули.
Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, належним чином з`ясував обставини, що мають значення для справи, а відтак належить відмовити у задоволенні апеляційних скарг.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги.
Згідно з пунктом 1) частини 1 статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (стаття 276 ГПК України).
Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають до застосування у спірних правовідносинах, колегія суддів дійшла висновку, що рішення місцевого господарського суду у цій справі є законним, обґрунтованим і підстав для його скасування або зміни не вбачається, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційних скарг.
Судові витрати.
У зв`язку з відхиленням апеляційної скарги судовий збір за її подання у відповідності до статті 129 ГПК України належить покласти на скаржника.
Керуючись ст. 269, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" залишити без задоволення.
2. Апеляційну скаргу Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" залишити без задоволення.
3. Рішення Господарського суду Київської області від 07.11.2024 у справі № 911/4610/15 (911/1417/23) залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у строки, встановлені ст. 288 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена та підписана 03.03.2025.
Головуючий суддя С.В. Сотніков
Судді М.А. Руденко
В.В. Сулім
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125584400 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Сотніков С.В.