ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" лютого 2025 р. Справа № 924/1095/24
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Томковій А.І., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія "Європлюс" м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Спірітс Преміум" м. Хмельницький
про стягнення 185621,68 грн.
Представники сторін:
від позивача: Денисюк О.І. за довіреністю від 02.01.2025р.
від відповідача: не з`явився
В судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія "Європлюс" м. Київ звернулося з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Спірітс Преміум" м. Хмельницький про стягнення 185621,68 грн., з яких 161800,00 грн. основного боргу, 15631,83 грн. пені, 6386,18 грн. інфляційних втрат, 1803,67 грн. 3 % річних
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем обов`язку з оплати за надані послуги, за договором №2024/202460/Є-ПС від 16.02.2024р.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16.12.2024р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 15.01.2025р.
За результатами підготовчого засідання 15.01.2025р. постановлено ухвалу суду про оголошення в підготовчому засіданні перерви до 28.01.2025р.
Ухвалою суду від 28.01.2025р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/1095/24 до судового розгляду по суті на 101.02.2025р.
Ухвалою суду від 10.02.2025р. відкладено розгляд справи по суті на 19.02.2025р.
Відповідач в судові засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату судового розгляду справи, відзиву на позовну заяву не подав.
Статтею 202 ГПК України передбачено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причини неявки.
Зважаючи на те, що судом вжито всіх передбачених ГПК України заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також обмеженість строків вирішення даного спору, суд доходить висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.
Між товариством з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія "Європлюс" (Виконавець, позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Ворлд Спірітс Преміум" (Замовник, відповідач) 16.02.2024р. укладено договір про надання послуг №2024/202460/Є-ПС, згідно з п. 1.1 якого Виконавець зобов`язується за завданням Замовника надавати комплекс маркетингових та/або інших погоджених Сторонами у відповідних додаткових угодах послуг, а Замовник зобов`язується прийняти ці послуги та оплати їх на умовах передбачених цим Договором.
Відповідно до п. 1.2 договору, Орієнтовний (але не виключний) перелік Послуг, які можуть надаватися Виконавцем згідно цього Договору, включає: розповсюдження інформації про товар, що постачається Замовником (надалі - «Товар»), у місцях де цей товар реалізується чи надається споживачеві, в тому числі шляхом розміщення інформації в картках товару та/або на банерах та/або елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі; стимулювання та збільшення обсягу закупівель товару шляхом виконання Виконавцем погодженого з Замовником плану закупівлі товару; формування повноцінної асортиментної присутності товару у місцях де цей товар реалізується чи надається споживачеві; вивчення ринку, визначення відносної динаміки продажів товару; дотримання планограми розміщення товару; проведення передпродажної підготовки товару; послуги по збільшенню обізнаності та попиту кінцевих споживачів до продукції Замовника; послуги, які сприяють відсутності повернення Замовнику товару, що втратив товарний вигляд; послуги з централізації поставок - це сукупність заходів, що надають Замовнику можливість не передавати товар безпосередньо у кожну торгівельну точку Виконавця в окремій адміністративно-територіальній одиниці, а поставляти товар на центральний склад Виконавця, та, тим самим, отримувати Замовником економію у логістичних витратах; послуги з розпродажу товарів Замовника, що не користуються попитом; послуги із внесення до автоматизованої бази даних Виконавця нових номенклатурних позицій товару та заміна існуючих; послуги з організації поставок товару без використання технології EDI (Electronic Data Interchange - Електронний документообіг); інші додатково погоджені Сторонами Послуги.
Згідно п. 1.3 договору перелік, опис, характеристика, обсяги, способи, строки та вартість Послуг, що надаються згідно з цим Договором у кожному відповідному періоді, визначаються Сторонами у Додаткових угодах до цього Договору, що після підписання Сторонами стають невід`ємною частиною цього Договору.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що загальна вартість послуг, наданих за даним Договором, визначається з урахуванням ціни послуг і обсягу послуг, погодженого Сторонами в відповідних Додаткових угодах, які після їх підписання уповноваженими представниками Сторін стають невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п. 3.2 договору якщо інше не передбачено умовами Додаткової угоди до цього Договору, оплата згідно цього Договору здійснюється наступним чином: сума в розмірі 100 % від загальної вартості послуг сплачується Замовником протягом 10 (десяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту надання послуг.
Згідно п. 3.3. договору Виконавець надає Замовнику два примірники підписаного зі свого боку Акту надання послуг, впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг. Акт надання послуг має містити перелік наданих послуг, строк та загальну вартість наданих Послуг. Разом з Актом надання послуг Виконавець надає Замовнику рахунок для оплати Послуг.
Акт надання послуг повинен бути підписаний Замовником протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту його отримання. У разі, якщо у Замовника є обґрунтовані заперечення щодо виконання Виконавцем умов даного Договору, він має право не підписувати Акт надання послуг, а надати Виконавцеві письмові заперечення протягом 5 (п`яти) днів з моменту отримання Акту надання послуг. У випадку якщо в встановлені строки Замовник не повернення Виконавцю підписаний Акт надання послуг та не надасть письмових заперечень, надані Послуги вважаються виконаним належним чином та в повному обсязі, правові наслідки такого факту прирівнюються до правових наслідків підписання Акта надання послуг.(п. 3.4 договору).
Згідно п. 3.5 договору оплата Послуг Виконавця здійснюється Замовником шляхом безготівкового перерахування коштів, у національній валюті України гривні, на поточний рахунок Виконавця.
Відповідно до п. 3.7 договору Сторони домовились, що в Додаткових угодах до даного Договору можуть бути передбачені інші строки оплати / строки підписання Актів надання послуг, ніж це передбачено даним Договором.
Пунктом 3.8 договору передбачено, що Сторони прийшли до згоди, що зобов`язання Замовника перед Виконавцем по оплаті Послуг вважаються виконаними, якщо перераховані грошові кошти надійшли на поточний рахунок Виконавця. Підтвердженням надходження грошових коштів на поточній рахунок Виконавця є банківська виписка.
Згідно п. 3.9. договору Сторони домовилися про те, що всі банківські комісійні витрати за перерахування коштів сплачуються Замовником.
Відповідно до п. 4.2 договору у випадку порушення строків здійснення платежів за цим Договором (несплати, неповної оплати) Замовник зобов`язаний сплатити Виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення оплати. Зобов`язання Замовника зі сплати пені виникає з дня отримання Замовником від Виконавця відповідної претензії.
Відповідно до п. 7.1 договору цей Договір укладається Сторонами шляхом його підписання кваліфікованим електронним підписом уповноважених осіб Сторін з використанням онлайн-сервісу електронного документообігу «ВЧАСНО». Сторони, керуючись принципом свободи договору, домовились, що датою укладення (датою набуття чинності) Договору є єдина календарна дата, безпосередньо вказана у самому Договорі, навіть коли накладання (застосування) кваліфікованого електронного підпису однією із Сторін або обома Сторонами відбувається пізніше за дату, вказану у тексті (у преамбулі відповідного документу).
Згідно п. 7.2 договору даний Договір діє до « 31» грудня 2024 року включно.
Договір вважається автоматично пролонгованим на кожний наступний рік, якщо жодна зі Сторін не менш як за тридцять календарних днів до закінчення дії Договору письмово не заявить про бажання його розірвати.(п. 7.3 договору).
Даний договір підписаний кваліфікованим електронним підписом зі сторони позивача директором Заболотною О.М. т а зі сторони відповідача директором Прядун Ю.О.
02.06.2024р. між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору про надання послуг, згідно п. 1.1 якої описано послуги, які надаватимуться Виконавцем, а саме: розміщення та показ інформаційних матеріалів щодо Товару Замовника на он-лайн платформі Rozetka, згідно з макетом наведеним в п. 1.5. цієї Додаткової угоди.
Відповідно до п. 1.2 додаткової угоди місце надання послуг: он-лайн платформа Rozetka, яку складає веб-сайт rozetka.com.ua та мобільний додаток Rozetka.
Строк надання послуг: з 02.06.2024 по 17.06.2024 включно.(п. 1.3 додаткової угоди).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70800 ,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Згідно п. 1.6 додаткової угоди Сторони впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг підписують Акт надання послуг.
Пунктом 1.7 додаткової угоди оплата послуг Виконавця здійснюється протягом 10 (десяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту надання послуг, шляхом перерахування Замовником грошових коштів у національній валюті України (гривні) на поточний рахунок Виконавця, вказаний в Договорі.
Відповідно до п. 1.8 додаткової угоди разом з Актом надання послуг Виконавець надає Замовнику рахунок для оплати Послуг та Фотозвіт.
Додаткова угода підписана та скріплена відтиском печатки позивача.
02.06.2024р. між сторонами укладено додаткову угоду №2 до договору про надання послуг, згідно п. 1.1 якої описано послуги, які надаватимуться Виконавцем, а саме: розміщення та показ інформаційних матеріалів щодо Товару Замовника на он-лайн платформі Rozetka, згідно з макетом наведеним в п. 1.5. цієї Додаткової угоди.
Відповідно до п. 1.2 додаткової угоди місце надання послуг: он-лайн платформа Rozetka, яку складає веб-сайт rozetka.com.ua та мобільний додаток Rozetka.
Строк надання послуг: з 02.06.2024 по 17.06.2024 включно.(п. 1.3 додаткової угоди).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70560,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Згідно п. 1.6 додаткової угоди Сторони впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг підписують Акт надання послуг.
Пунктом 1.7 додаткової угоди оплата послуг Виконавця здійснюється протягом 10 (десяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту надання послуг, шляхом перерахування Замовником грошових коштів у національній валюті України (гривні) на поточний рахунок Виконавця, вказаний в Договорі.
Відповідно до п. 1.8 додаткової угоди разом з Актом надання послуг Виконавець надає Замовнику рахунок для оплати Послуг та Фотозвіт.
Додаткова угода підписана та скріплена відтиском печатки позивача.
02.06.2024р. між сторонами укладено додаткову угоду №3 до договору про надання послуг, згідно п. 1.1 якої описано послуги, які надаватимуться Виконавцем, а саме: розміщення та показ інформаційних матеріалів щодо Товару Замовника на он-лайн платформі Rozetka, згідно з макетом наведеним в п. 1.5. цієї Додаткової угоди.
Відповідно до п. 1.2 додаткової угоди місце надання послуг: он-лайн платформа Rozetka, яку складає веб-сайт rozetka.com.ua та мобільний додаток Rozetka.
Строк надання послуг: з 02.06.2024 по 17.06.2024 включно.(п. 1.3 додаткової угоди).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70440,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Згідно п. 1.6 додаткової угоди Сторони впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг підписують Акт надання послуг.
Пунктом 1.7 додаткової угоди оплата послуг Виконавця здійснюється протягом 10 (десяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту надання послуг, шляхом перерахування Замовником грошових коштів у національній валюті України (гривні) на поточний рахунок Виконавця, вказаний в Договорі.
Відповідно до п. 1.8 додаткової угоди разом з Актом надання послуг Виконавець надає Замовнику рахунок для оплати Послуг та Фотозвіт.
Додаткова угода підписана та скріплена відтиском печатки позивача.
На виконання умов договору позивач надав відповідачу послуги на загальну суму 211800,00 грн. з ПДВ, що підтверджується актами надання послуг и№30375 від 17.06.2024р. на суму 70800,00 грн., №30396 від 17.06.2024р. на суму 70560,00 грн., №30397 від 70440,00 грн.
Дані акти наданих послуг підписані кваліфікованим електронним підписом зі сторони позивача директором Заболотною О.М. та зі сторони відповідача директором Прядун Ю.О.
Позивачем виставлено відповідачу рахунки на оплату за надані послуги №407 від 17.06.2024р. на суму 70440,00 грн., №395 від 17.06.2024р. на суму 70800,00 грн., №406 від 17.06.2024р. на суму 70560,00 грн.
Дані рахунки на оплату за надані послуги підписані кваліфікованим електронним підписом зі сторони позивача директором Заболотною О.М. та зі сторони відповідача директором Прядун Ю.О.
17.06.2024р. позивачем надано фотозвіти від 17.06.2024р., згідно якоих у відповідності до додаткових угод до договору Виконавцем на користь Замовника були надані послуги з розміщення та показу інформаційних матеріалів щодо товару Замовника.
Відповідач за надані позивачем послуги розрахувався частково на суму 50000,00грн., що підтверджується платіжною інструкцією №223 від 25.09.2024р. на суму 50000,00 грн.
Таким чином, станом на день подання позову заборгованість відповідача перед позивачем становить 161800,00 грн.
14.11.2024р. позивач на адресу відповідача надіслав претензію №14/11/24-231, згідно якої просив оплатити заборгованість за надані послуги у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги в розмірі 161800,00 грн., яка останнім залишена без відповіді та задоволення.
Враховуючи, що відповідач не розрахувався за надані послуги, позивач звернувся до суду із даним позовом в якому просить стягнути з відповідача 185621,68 грн., з яких 161800,00 грн. основного боргу, 15631,83 грн. пені за період з 28.07.2024р. по 10.12.2024р., 6386,18 грн. інфляційних втрат та 1803,67 грн. 3% річних.
До матеріалів справи додані скріни листування щодо узгодження додаткових угод №№1, 2, 3 від 02.06.2024р
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (далі ГК України) майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 901 ЦК України встановлено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Суд встановив, що між сторонами укладено договір на надання послуг №2024/202460/Є-ПС, згідно з п. 1.1 якого Виконавець зобов`язується за завданням Замовника надавати комплекс маркетингових та/або інших погоджених Сторонами у відповідних додаткових угодах послуг, а Замовник зобов`язується прийняти ці послуги та оплати їх на умовах передбачених цим Договором.
Згідно п. 1.3 договору перелік, опис, характеристика, обсяги, способи, строки та вартість Послуг, що надаються згідно з цим Договором у кожному відповідному періоді, визначаються Сторонами у Додаткових угодах до цього Договору, що після підписання Сторонами стають невід`ємною частиною цього Договору.
Згідно зі ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що загальна вартість послуг, наданих за даним Договором, визначається з урахуванням ціни послуг і обсягу послуг, погодженого Сторонами в відповідних Додаткових угодах, які після їх підписання уповноваженими представниками Сторін стають невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п. 3.2 договору якщо інше не передбачено умовами Додаткової угоди до цього Договору, оплата згідно цього Договору здійснюється наступним чином: сума в розмірі 100 % від загальної вартості послуг сплачується Замовником протягом 10 (десяти) календарних днів з дати підписання Сторонами Акту надання послуг.
Згідно п. 3.3. договору Виконавець надає Замовнику два примірники підписаного зі свого боку Акту надання послуг, впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг. Акт надання послуг має містити перелік наданих послуг, строк та загальну вартість наданих Послуг. Разом з Актом надання послуг Виконавець надає Замовнику рахунок для оплати Послуг.
Акт надання послуг повинен бути підписаний Замовником протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту його отримання. У разі, якщо у Замовника є обґрунтовані заперечення щодо виконання Виконавцем умов даного Договору, він має право не підписувати Акт надання послуг, а надати Виконавцеві письмові заперечення протягом 5 (п`яти) днів з моменту отримання Акту надання послуг. У випадку якщо в встановлені строки Замовник не повернення Виконавцю підписаний Акт надання послуг та не надасть письмових заперечень, надані Послуги вважаються виконаним належним чином та в повному обсязі, правові наслідки такого факту прирівнюються до правових наслідків підписання Акта надання послуг.(п. 3.4 договору).
Згідно п. 3.5 договору оплата Послуг Виконавця здійснюється Замовником шляхом безготівкового перерахування коштів, у національній валюті України гривні, на поточний рахунок Виконавця.
Відповідно до п. 3.7 договору Сторони домовились, що в Додаткових угодах до даного Договору можуть бути передбачені інші строки оплати / строки підписання Актів надання послуг, ніж це передбачено даним Договором.
02.06.2024р. між сторонами укладено додаткові угоди №1, №2, №3 до договору про надання послуг, згідно п. 1.1 яких описано послуги, які надаватимуться Виконавцем, а саме: розміщення та показ інформаційних матеріалів щодо Товару Замовника на он-лайн платформі Rozetka, згідно з макетом наведеним в п. 1.5. цієї Додаткової угоди.
Відповідно до п. 1.2 додаткових угод місце надання послуг: он-лайн платформа Rozetka, яку складає веб-сайт rozetka.com.ua та мобільний додаток Rozetka.
Строк надання послуг: з 02.06.2024 по 17.06.2024 включно.(п. 1.3 додаткових угод).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди №1 вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70800 ,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди №2 вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70560 ,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Відповідно до п. 1.4 додаткової угоди №3 вартість послуг, що надаються згідно з цією Додатковою угодою складає 70440 ,00 грн., в тому числі ПДВ (20%).
Згідно п. 1.6 додаткових угод Сторони впродовж 30 (тридцяти) календарних днів після закінчення терміну надання Послуг підписують Акт надання послуг.
Суд встановив, що на виконання умов договору позивач надав відповідачу послуги на загальну суму 211800,00 грн. з ПДВ, що підтверджується актами надання послуг №30375 від 17.06.2024р. на суму 70800,00 грн., №30396 від 17.06.2024р. на суму 70560,00 грн., №30397 від 70440,00 грн.
Позивачем виставлено відповідачу рахунки на оплату за надані послуги №407 від 17.06.2024р. на суму 70440,00 грн., №395 від 17.06.2024р. на суму 70800,00 грн., №406 від 17.06.2024р. на суму 70560,00 грн.
17.06.2024р. позивачем надано фотозвіти від 17.06.2024р., згідно якого у відповідності до додаткових угод до договору Виконавцем на користь Замовника були надані послуги з розміщення та показу інформаційних матеріалів щодо товару Замовника.
Положеннями ч.1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.
Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Суд встановив, що відповідач за надані позивачем послуги розрахувався частково на суму 50000,00грн., що підтверджується платіжною інструкцією №223 від 25.09.2024р. на суму 50000,00 грн.
Таким чином, станом на день подання позову заборгованість відповідача перед позивачем становить 161800,00 грн.
За таких обставин позивач обґрунтовано заявив до стягнення 161800,00 грн. заборгованості.
Щодо нарахування 3% річних та інфляційних втрат судом враховується наступне.
У зв`язку із неналежним виконанням відповідачем договірних зобов`язань з оплати наданих послуг, позивач просить стягнути 6386,18 грн. інфляційних втрат за період з серпня 2024 року по жовтень 2024 року та 1803,67 грн. 3% річних, що розраховані за період з 28.07.2024р. по 10.12.2024р.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, зважаючи на юридичну природу правовідносин між сторонами як грошових зобов`язань, на них поширюється дія положень ч. 2 ст. 625 ЦК України, за якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Норми ст. 625 ЦК України спрямовані в першу чергу на те, щоб внаслідок неправомірних дій боржника (прострочення) право власності кредитора не було порушене, оскільки внаслідок знецінення національної грошової одиниці купівельна спроможність коштів, які б кредитор міг одержати за належного виконання боржником своїх грошових зобов`язань, буде значно меншим, що має відповідно наслідком зменшення майнового блага кредитора.
Крім того, невиконання або неналежне виконання боржником свого грошового зобов`язання не може бути залишене без реагування та застосування до нього міри відповідальності, оскільки б це суперечило загальним засадам цивільного законодавства, якими є справедливість, добросовісність та розумність (ст. 3 Цивільного кодексу України).
Тому, оскільки застосування індексу інфляції до суми боргу фактично має на меті одержання кредитором того, на що він розраховував одержати у разі належного виконання боржником грошового зобов`язання, то стягнення 3% річних є тою мірою відповідальності, яку боржник зобов`язаний понести за неналежне виконання свого грошового зобов`язання.
Отже, сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК нарахування інфляційних витрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
У розумінні положень ст. 625 ЦК України, кредитором є будь-яка особа, в якої наявне право грошової вимоги.
Відтак, з огляду на те, що відповідачем неналежним чином виконано його грошове зобов`язання перед позивачем з оплати поставленого товару нарахування позивачем 3% річних та інфляційних втрат є правомірним.
Суд, перевіривши розрахунок заявлених до стягнення інфляційних втрат та 3% річних, встановив правомірність та правильність таких нарахувань, а тому вимога про стягнення 6386,18 грн. інфляційних втрат та 1803,67 грн. 3% річних підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо нарахування пені судом враховується наступне.
Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача відповідно до п. 4.2 договору пеню в розмірі 15631,83 грн. за період з 28.07.2024р. по 10.12.2024р.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 статті 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до п. 4.2 договору у випадку порушення строків здійснення платежів за цим Договором (несплати, неповної оплати) Замовник зобов`язаний сплатити Виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення оплати. Зобов`язання Замовника зі сплати пені виникає з дня отримання Замовником від Виконавця відповідної претензії.
Перевіривши розрахунок нарахування позивачем відповідачу пені, судом встановлено, що позов в частині стягнення пені обґрунтований, підтверджений належними у справі доказами та підлягає задоволенню.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та стягнути на користь позивача 161800,00 грн. основного боргу, 15631,83 грн. пені, 6386,18 грн. інфляційних втрат та 1803,67 грн. 3% річних.
Згідно з ч. 9 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із тим, що спір виник внаслідок порушення останнім своїх договірних зобов`язань.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія "Європлюс" м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Спірітс Преміум" м. Хмельницький про стягнення 185621,68 грн. задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ворлд Спірітс Преміум" (м. Хмельницький, вул. Зарічанська,14/4А, кв. 33, код 41711378) на користь товариства з обмеженою відповідальністю об`єднана торговельна компанія "Європлюс" (м. Київ, Звіренецька,63, код 3021701) - 161800,00 грн. (сто шістдесят одна тисяча вісімсот гривень 00 коп.) основного боргу, 15631,83 грн. (п`ятнадцять тисяч шістсот тридцять одна гривня 83 коп.) пені, 6386,18 грн. (шість тисяч триста вісімдесят шість гривень 18 коп.) інфляційних втрат та 1803,67 грн. (одна тисяча вісімсот три гривні 67 коп.) 3% річних, 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 коп.) витрат на оплату судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення підписано та складено 03.03.2025р.
Суддя С.В. Гладій
Відрук. 3 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (електронний суд)
3 - відповідачу ( АДРЕСА_1 , код 41711378)(реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125588969 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні