Рішення
від 04.03.2025 по справі 538/2099/24
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №538/2099/24

Провадження по справі №2/538/131/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 березня 2025 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Бондарь В.А.

за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лохвиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Сенчанської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно, -

в с т а н о в и в :

Позивачка звернулася до Лохвицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом. Позов мотивовано тим, що вона проживає в житловому будинку, який знаходиться у АДРЕСА_1 . Біля житлового будинку були побудовані господарські будівлі: сарай, літня кухня та погріб, у 1987 році: гараж, у 1990 році: сарай та вбиральня. Земельна ділянка, на якій було проведене будівництво, була виділена рішенням Сенчанської сільської ради в користування, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Сенчанської сільської ради за № 02-10/42 від 18.06.2024 року. Але своєчасно вона не встигла отримати Державний акт на право приватної власності на землю на цю земельну ділянку, що значно ускладнило можливість її оформлення. Тому, посилаючись на вищевикладені обставини, позивач змушена звернуться до суду.

Позивачка в судове засідання не з`явилася, але направила заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, але надіслав заяву про розгляд справи без його участі та прийняти рішення за наявними матеріалами справи.

За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2ст. 247 ЦПК Українибез фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Ознайомившись із матеріалами цивільної справи, дослідивши та давши оцінку доказам по справі суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованою Верховною Радою України 17.07.1997р., кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов`язків або встановленні обґрунтованості будь якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Суд зазначає, що Конвенція про захист прав і основоположних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.

Згідно дост. 55 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Судом встановлено, що позивачка проживає в житловому будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Біля житлового будинку були побудовані господарські будівлі: сарай, літня кухня та погріб, у 1987 році: гараж, у 1990 році: сарай та вбиральня.

Відповідно до довідки № 02-10/42 від 18.06.2024 року, виданої Виконавчим комітетом Сенчанської сільської ради - земельна ділянка, на якій було проведене будівництво, була виділена рішенням Сенчанської сільської ради в користування (а.с.48).

В довідці від 25.06.2024 року № 1246 зазначено, що станом на 31.12.2012 року житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в КП «Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» не зареєстровано (а.с.10).

Станом на 26.06.2024 року ТОВ "Експертне бюро "Рідний дім" виготовлено відповідну технічну документацію на ім"я позивачки (а.с.11-15). Відповідно до характеристики будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (а.с.15) - житловий будинок та сарай споруджені у 1953 році, літня кухня та погріб у 1984 році, гараж у 1987 році, сарай та вбиральня у 1990 році.

При зверненні позивачки до державного реєстратора Виконавчого комітету Сенчанської сільської ради із заявою про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, їй було відмовлено у державній реєстрації прав та їх обтяжень, так як подані документи не відповідають вимогам (а.с.9).

Згідно запису в Погосподарській книзі № 2 за 1991-1995 р.р. станом на 05.08.1992 року житловому будинку в АДРЕСА_1 присвоєний погосподарський номер 128, головою домогосподарства значився колишній чоловік позивачки ОСОБА_2 , вона була членом домогосподарства, що підтверджується копією виписки №01.3-06/545 від 03.10.2024 р., виданої Виконавчим комітетом Сенчанської сільська ради Миргородського району Полтавської області (а.с.40).

Починаючи з 15.08.2005 року і по даний час головою домогосподарства значиться позивачка, що підтверджується довідкою Виконавчого комітету Сенчанської сільської ради № 01.3-06/461 від 21.08.2024 р. (а.с.47).

Звернувшись до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно, позивачкою надано відповідні докази того, що на сьогоднішній день існують реальні перешкоди у оформленні її прав власності, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на майно.

За змістом п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженою наказом Міністра юстиції Української РСР від 31.10.1975 року № 45/5, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.

Відповідно до Вказівок щодо ведення погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 25.05.1990 року № 69, які діяли на 05.08.1992 року, щодо ведення погосподарських книг передбачалось, що на кожне господарство, включаючи піднаймачів, відкривався окремий особовий рахунок. Окремим господарством вважалися особи, які проживали сумісно та вели спільне та домашнє господарство.

Питання реєстрації права власності на нерухоме майно врегульоване Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до п. 42 якої для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються: технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.

Документом, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку, господарської (присадибної) будівлі та споруд, прибудови до них, побудованих до 05.08.1992 року є технічний паспорт на об"єкт нерухомого майна.

Відповідно до Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена Заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13.12.1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрації. (інвентаризацію ) будинків і домоволодінь у межах міст, селищ, сіл ( п.4 Інструкції), в том; числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції), тобто записи погосподарських книгах визнавалися в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до зазначеного вбачається, що позивачка набула у встановленому законом порядку право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Відсутність правовстановлюючого документу, що засвідчує право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами позбавляє її можливості відповідно до вимог чинного законодавства оформити права на нього та зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав про реєстрацію права власності.

Згідно ст. 317 ЦК України, власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Згідно ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до Листа № 12/5-126 від 23.03.1999 р. Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України «Щодо оформлення права власності на об`єкти рухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію» об`єкти, що збудовані до 05.08.1992 р., тобто до прийняття Урядом України документу, яким встановлено порядок і прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів при їх реєстрації для оформлення права власності, одним з документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається Бюро технічної інвентаризації.

З огляду на вказані норми чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, так як не порушують чиї-небуть права чи інтереси.

Керуючись ст. ст. 15, 16, 316, 317, 328, 331, 392 ЦК України, ст. ст.12, 13, 200, 206, 258, 263, 265, 354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Сенчанської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) право власності на житловий будинок (літ.А-1) загальною площею 59,3 м.кв, житловою площею 32,8 м.кв, з господарськими будівлями та спорудами - літня кухня (літ. Б), погріб (літ. В), сарай (літ. Г), гараж (літ. г), сарай (літ. Д), вбиральня (літ. Е), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЛохвицького районного судуПолтавської області В.А. Бондарь

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення04.03.2025
Оприлюднено06.03.2025
Номер документу125596498
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —538/2099/24

Рішення від 04.03.2025

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Бондарь В. А.

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Бондарь В. А.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Бондарь В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні