Справа 709/204/25
У Х В А Л А
04 березня 2025 року селище Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чорнобаївська селищна рада, про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами,
В С Т А Н О В И Л А:
19.02.2025 ОСОБА_1 (далі по тексту заявник), заінтересована особа: Чорнобаївська селищна рада, звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області із заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Заявник просить встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що ОСОБА_2 , був її рідним сином.
Вивчивши матеріали заяви, вважаю, що її слід залишити без руху виходячи з наступного.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутністю такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зокрема, чинне цивільне процесуальне законодавство не регулює залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження. Тому при вирішенні питання щодо залишення без руху заяви поданої в порядку окремого провадження суд керується положеннями ЦПК України, якими врегульовано порядок залишення без руху позову.
Відповідно до положень ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява з-поміж іншого повинна містити ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб).
Так, в поданій заяві про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами прізвище, ім`я та по батькові заявника зазначено як ОСОБА_1 .
Водночас, як вбачається з копії паспорта громадянина України, прізвище, ім`я та по батькові заявника зазначено як ОСОБА_1 .
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення в цивільній справі в порядку окремого провадження суд зазначає, що ця заява повинна відповідати вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 цього Кодексу. Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями викладеними в п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5, де зазначено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим конкретною статтею про зміст заяви.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно ч. 1 до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
В постанові Верховного Суду від 31.07.2020, справа № 266/1740/19 (провадження
№ 61-20273св19) роз`яснено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, при цьому має бути з`ясована мета його встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо).
Тобто з вищевикладеного вбачається, що суди встановлюють юридичні факти тільки у разі, коли особою чітко визначено мету встановлення юридичного факту родинних відносин, а саме зазначення конкретних юридичних наслідків, які виникнуть для заявника у зв`язку із встановленням цього факту, вчинено всі можливі заходи по отриманню необхідних документів. І тільки у разі наявності об`єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання документу на підтвердження юридичного факту, такий факт може встановити суд у порядку окремого провадження.
В матеріалах справи містяться - копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії
НОМЕР_1 від 29.01.1970, де в графі "мати" міститься виправлення без відповідної позначки, а також копія свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 12.09.1984, де в імені "Домнікія" містяться виправлення без відповідної позначки.
Зі змісту поданої заяви не вбачається чи звертався заявник до відповідних державних органів з наміром внести зміни до вказаних документів.
Крім того, заявником не долучено витягів із відділу реєстрації актів цивільного стану про народження ОСОБА_2 , а також про реєстрації її шлюбу.
В порушення п. 2 ч. 1 ст. 318 Цивільного процесуального кодексу України заявник не додав до заяви докази, які підтверджують неможливість одержання документів, що посвідчують цей факт.
Отже, судом встановлено, що заявник повинен подати суду докази на підтвердження звернення до органу який видав документ про неможливість чи відмову у внесенні виправлень у документи, що підтверджують родинні відносини.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в
ст. 315 ЦПК України.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно з п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний з`ясувати,які фізичні особи та організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб`єктивних прав.
Відповідно до доданої довідки виконавчого комітету Чорнобаївської селищної ради від 12.02.2025 № 328 про склад сім`ї ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній проживав, зокрема із сестрою ОСОБА_3 . Враховуючи, що заявниці необхідно встановити факт для оформлення спадщини, то заінтересованими особами мають бути особи, що прийняли спадщину. При цьому заявницею не долучено довідку державної нотаріальної контори про коло спадкоємців, що в свою чергу позбавляє суд можливості встановити належне коло заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне заяву залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищезазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
На підставі викладеного, керуючись ст. 175, 177, 185, 259-261 ЦПК України, суддя,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чорнобаївська селищна рада, про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення зазначених недоліків який не може перевищувати 10 днів з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Ознайомитися з повним текстом ухвали суду, в електронній формі, сторони можуть за вебадресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Шарая
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125597852 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Шарая Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні