Справа № 947/34339/24
Провадження № 2/172/941/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.03.2025 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Битяка І.Г. за участі секретаря судового засідання Голубенко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Васильківка у відсутність сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання права власності на квартиру, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшов вищевказаний позов. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що їй на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 належить квартира АДРЕСА_1 . Право власності на квартиру зареєстроване Первомайським бюро технічної інвентаризації у реєстровій книзі за № 1191/8. Селище Тошківка відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінінтеграції України 22.12.2022 року № 309 (із змінами) відноситься до окупованих територій. Вона є внутрішньо переміщеною особою та у 2022 році виїхала з сел. Тошківка Луганської області до м. Одеса. Їй відомо, що квартира внаслідок активних бойових дій була пошкоджена у зв`язку з чим вона має право на отримання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна. З метою реалізації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вона звернулася до державного реєстратора прав на нерухоме майно Юридичного департаменту Одеської міської ради, який своїм рішенням від 12.09.2024 року відмовив у вчиненні реєстраційних дій у зв`язку з неможливістю отримання відомостей про зареєстровані речові права до 01.01.2013 року. Просить суд визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_2 .
Ухвалою від 29.11.2024 року провадження у справі відкрито, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача Тільненко О.С. надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач про день та час проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріалисправисуд приходить до такого.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За змістом статей12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згіднозі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно зі ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом (ч. 1 ст. 328 ЦК України).
Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ст. 334 ЦК України).
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Пунктом 37 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» передбачено, що з урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Судом встановлено, що на підтвердження позовних вимог ОСОБА_1 надала копію свідоцтва про право власності на житло від 14.11.1994 року, відповідно до якого позивачці належить на праві приватної власності квартира АДРЕСА_1 . Право власності на квартиру зареєстроване Первомайським бюро технічної інвентаризації у реєстровій книзі за № 1191/8.
Крім цього, позивачка надала копію технічного паспорту на квартиру, де вказано, що загальна площа нерухомого майна становить 34,2 кв.м., житлова площа 17,1 кв.м.
Разом з цим, суд зауважує, що спірне майно знаходиться на території Сіверськодонецького (колишнього Попаснянського) району Луганської області, тому належним відповідачем у цій справі мав би бути орган місцевого самоврядування (військова адміністрація) на території якого перебуває нерухому майно, а саме Гірська міська військова адміністрація, однак в ході розгляду справи сторона позивача позовні вимоги не змінювала і не уточнювала, з клопотанням про заміну неналежного відповідача до суду не зверталася.
Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно, так як Сєвєродонецька міська військова адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області не є належним відповідачем у вказаній справі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 15, 316, 317, 319, 328, 334, 392 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 89, 211, 247, 259, 263 ЦПК України, -
У Х В А Л И В
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання права власності на квартиру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125601769 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні