Справа № 404/2103/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2025 року м. Кропивницький
Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі:
головуючого судді Драного В.В.
за участю секретаря Дятел О.В.
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Пузиря В.О. ,
представника третьої особи Горіна І.М.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Кропивницький міський центр соціальних служб, Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 , третя особа - Кропивницький міський центр соціальних служб про позбавлення відповідача батьківських прав відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення аліментів. В обґрунтування позовних вимог вказав, що він з відповідачкою є батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У шлюбі не перебували. Приблизно з 20.05.2023 року відповідачка жодних контактів з дитиною не підтримує, батьківські обов`язки не виконує. Позивач самостійно займається вихованням та забезпеченням дитини. За таких обставин, просить позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно її доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 стягнути з відповідача на користь позивача аліменти у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання дитини, починаючи від дня пред`явлення позову і до повноліття дитини.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 22.04.2024 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41). Витребувано в Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ЄДРОПУ 42215510) письмовий висновок щодо доцільності/недоцільності позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
12.11.2024 року за № 30199 до суд від представника позивача адвоката Пузир В.О. надійшли додаткові письмові пояснення по справі, в яких він вказав, що відповідач протягом майже двох років нехтує своїми батьківськими обов`язками щодо виховання доньки, мати жодним чином не піклується про фізичний і духовний стан дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, не цікавиться здоров`ям, не забезпечує необхідне харчування та медичний догляд. Дитина перебуває на утриманні батька, про місцеперебування відповідача не відомо. Так, відповідач свідомо та умисно ухиляється від виконання батьківського обов`язку по виховуванню дитини, що є підставою для позбавлення її батьківських прав.
Ухвалою суду від 12.11.2024 року підготовче провадження у справі закрито, призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 03.02.2025 року позивач та його представник позовні вимоги підтримали, пославшись на викладене у позові, просили його задовольнити.
Представник третьої особи у судовому засіданні 03.02.2025 року висновок органу опіки та піклування про позбавлення відповідача батьківських прав підтримав. Не заперечує проти задоволення позову.
18.02.2025 року за вх. № 4845 представник позивача адвокат Пузир В.О. подав до суду заяву про проведення судового засідання без участі сторони позивача, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
18.02.2025 року за вх. № 4830 до суду представник Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради Горін І.М. подав до суду заяву, в якій просив провести судове засідання без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась відповідно до вимог ст. ст. 128-131 ЦПК України.Заяв, клопотань до суду від відповідача не надходило. Правом подання відзиву на позовну заяву не скористалась
Згідно ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 14.11.2019 року, актовий запис № 1552 (а.с. 6а).
Згідно довідок ДНЗ №19 «Дзвіночок» Кропивницької міської ради № 10 від 06.03.2024 року, № 46 від 05.04.2023 року, № 24 від 23.05.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно відвідує дошкільний навчальний заклад з 2021 року по теперішній час. Вихованням дитини займається батько дитини. Мати жодного разу до дитячого садка не навідувалась. Дівчина охайна, доглянута, доброзичлива, щира, дуже любить батька та дідуся (а.с. 7, 85, 86).
Відповідно до довідки квартального комітету № 5 Подільського району м. Кропивницького від 24.07.2024 року № 142, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним проживають ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - донька, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - батько (а.с. 89).
30.10.2024 року за підписом директора та вихователя ДНЗ №19 «Дзвіночок» надана психолого-педагогічна характеристика вихованки дошкільної групи № 5 ОСОБА_1 , в якій вказано, що дитина має неповний склад сім`ї (тато) (а.с. 84).
З акту № 518 оцінки потреб сім`ї та висновку оцінки потреб сім`ї від 31.03.2023 року вбачається, що дитина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 проживає з батьком ОСОБА_1 , якій належним чином виконує свої батьківські обов`язки (а.с. 76-81, 82-83).
У виписці із медичної карти амбулаторного хворого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено, що догляд за дитиною здійснює батько дитини ОСОБА_1 , 1976 р.н. Своєчасно з`являється на профілактичні огляди, проведення щеплень та з приводу захворювання дитини (а.с. 87-88).
Свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який є знайомим позивача, тривалий час разом працювали, у судовому засіданні 03.02.2025 року пояснив, що донька позивача ОСОБА_5 проживає лише з батьком, її мати не приймає участі у вихованні та утриманні дитини взагалі, не бачив її вже два роки, дитину в садок відводить і забирає батько.
Свідок ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка є рідною сестрою позивача, у судовому засіданні 03.02.2025 року пояснила, що мати ОСОБА_5 взагалі не приймає участі у її вихованні, дитина повністю перебуває на утриманні та забезпеченні батька, відповідачка проживала у сім`ї до 9-ти місячного віку дитини, потім пішла, покинувши дитину і взагалі не цікавиться нею. Останній раз бачила відповідачку у серпні 2020 року. Дитина ніколи про матір не згадувала. ОСОБА_6 допомагає брату у вихованні дівчинки.
Згідно висновку № 5738/19 від 09.08.2024 року орган опіки та піклування Кропивницької міської ради, враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відносно доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 51, 52-53).
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, серед іншого, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
У пункті 16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» № 3 від 30 березня 2007 року роз`яснено судам, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Таким чином, судом встановлено та з матеріалів справи вбачається, що відповідач, будучи матір`ю ОСОБА_7 свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо своєї дочки. Ухилення її від виконання батьківських обов`язків полягає у свідомому самоусуненні відповідача від виховання дитини, піклування про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створення належних умов для розвитку їх природних здібностей та готування її до самостійного життя, що в свою чергу вказує на наявність законних підстав для позбавлення відповідача батьківських прав.
Відповідно до положень ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до положень ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи зазначене, суд, оцінюючи наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази, вважає за можливе позбавити відповідача ОСОБА_3 батьківських прав відносно її дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до вимог статей 180, 182, 183 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину визначається судом.
Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 191 СК України аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Враховуючи те, що позбавлення батьківських прав не позбавляє відповідача обов`язку утримувати свою дитину, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача аліменти на утримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 11.03.2024 року і до досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Крім цього, відповідно вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1211,20 грн. на користь позивача та 1211,20 грн. в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 19, 141, 258, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Кропивницький міський центр соціальних служб (25015, м. Кропивницький, пров. Павла Бута, 3), Управління з питань захисту прав дітей Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41) про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , батьківських прав відносно її дитини - доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) аліменти на утримання дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 11.03.2024 року і до досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Стягнути з ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ) в дохід держави судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда В.В. Драний
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125603237 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Драний В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні