Справа № 344/13725/24
Провадження № 2-о/344/62/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2025 року місто Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Мелещенко Л.В.
секретаря судового засідання Ласки І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Івано-Франківськ цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Виконавчий комітет Угринівської сільської ради про встановлення факту перебування дитини на утриманні та вихованні,-
В С Т А Н О В И В:
24 липня 2024 року представник заявника ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , - адвокат Круць Володимир Миронович звернувся до суду з заявою, заінтересована особа 1 ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , заінтересована особа 2 Виконавчий комітет Угринівської сільської ради, місцезнаходження: Івано-Франківська область, с. Угринів, вул. Польова, буд. 1, про встановлення факту перебування дитини на утриманні та вихованні.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 липня 2024 року дану справу розподілено головуючому судді Мелещенко Л.В.
Ухвалою суду від 26 липня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за заявою, розгляд справи проводити в порядку окремого провадження у судовому засіданні з викликом учасників справи.
Заявник та заінтересовані особи у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, про день та час слухання справи повідомлялися належним чином.
Відповідно дочастини другоїстатті247 Цивільного процесуального кодексу Україниу разі, неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку про наявність підстав для залишення вказаної заяви без розгляду.
Згідно з частиною першою статті 293 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини шостої статті 294 Цивільного процесуального кодексу України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Частина четверта статті 315 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Отже, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.
Таким чином, визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав осіб; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Отже, суд може виявити наявність спору про право як на стадії відкриття провадження так і в процесі розгляду справи. У разі, коли буде виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов`язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це буде виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 07 жовтня 2020 року у справі №755/2276/17.
У позовній заяві заявник просить встановити факт перебування неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні та вихованні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є вітчимом дитини.
Велика ПалатаВерховного Судуу постановівід 11вересня 2024року усправі №201/5972/22(провадження№ 14-132цс23)зробила правовийвисновок,що фактодноосібного вихованнядитини одниміз батьківне можевстановлюватись убезспірному порядкуабо задомовленістю батьківдитини,в томучислі напідставі укладеногоміж нимидоговору абона підставісудового рішення,ухваленого заправилами окремогопровадження,оскільки втакому питаннізавжди існуватимезагроза порушенняпринципу дотриманнянайкращих інтересівдитини.Такий факт може бути встановлений судом лише як одна з обставин у спорі між батьками щодо виконання ними обов`язків з виховання дитини, тобто в позовному провадженні.
Звернення із заявою про встановлення юридичного факту в цій справі необхідне заявнику для створення преюдиційного рішення для публічних відносин, що є недопустимим.
Факт, про встановлення якого просить заявник, не підлягає встановленню в порядку окремого провадження, оскільки вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб, щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника.
За встановленихсудом обставин,заяву ОСОБА_1 про встановленняфакту перебуваннядитини наутриманні тавихованні слід залишити без розгляду.
Водночас суд роз`яснює, що заявник не позбавлений права звернутися до суду із позовом про захист своїх прав, які вважає порушеними, не визнаними чи оспореними із належним дотриманням вимог цивільного процесуального законодавства в порядку позовного провадження.
Керуючись ст.ст. 257-261, 353-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи ОСОБА_2 ,Виконавчий комітетУгринівської сільськоїради провстановлення фактуперебування дитинина утриманніта вихованні - залишити без розгляду.
Залишення без розгляду заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа 1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа 2 - Виконавчий комітет Угринівської сільської ради, код ЄДРПОУ 04356426, місцезнаходження: Івано-Франківська область, с. Угринів, вул. Польова, буд. 1.
Суддя Мелещенко Л.В.
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2025 |
Оприлюднено | 07.03.2025 |
Номер документу | 125634764 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Мелещенко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні