Справа № 131/207/25
Провадження № 2-о/131/11/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2025 р.м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шелюховського М.В.,
розглянувши у судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем, за участю заінтересованої особи: Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області,-
ВСТАНОВИВ:
До Іллінецького районного суду Вінницької області Онофрійчук Л.П. звернулась із заявою в якій вказала, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Красненьке Іллінецького району Вінницької області і її матір`ю була ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка після реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 8 січня 1991 року змінила своє прізвище на ОСОБА_4 .
Мати заявниці раніше постійно проживала у власному житловому будинку по АДРЕСА_1 де й зареєстровано було її місце проживання підтверджується довідкою №859 від 20 грудня 2024 року виданою управлінням економічного розвитку та інвестицій Іллінецької міської ради.
Після того як її мати ОСОБА_5 захворіла та не могла себе обходити внаслідок похилого віку, то з 01 грудня 2018 року вона забрала матір для подальшого її проживання в своєму житловому будинку, що знаходиться по АДРЕСА_2 , де вона в послідуючому постійно проживала.
Під час постійного проживання та перебування в житловому будинку заявниці її мати ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 на 89 році життя померла і після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з належного їй на праві власності житлового будинку та трьох земельних ділянок в селі Красненьке Вінницького району Вінницької області.
Поскільки інших спадкоємців першої черги спадкування та які б мали обов`язкову долю в спадщині не має, заповіт за життя матері не складався, то заявниця в грудні 2024 року як спадкоємець першої черги звернулась до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Таранюка Т.Є. з метою подати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини, проте нотаріус дізнавшись про те, що її мати на момент смерті постійно проживала разом з нею в одному житловому будинку роз`яснив письмовим листом №639/0-16 від 24 грудня 2024 року про те, що їй необхідно звернутись в суд з позовною заявою про встановлення додаткового строку прийняття спадщини, так як вона пропустила шестимісячний строк звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини або ж в судовому порядку нотаріус рекомендував встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та факту прийняття спадщини, що являється обов`язковою умовою для послідуючої видачі їй нотаріусом свідоцтва про прийняття спадщини після смерті матері.
Таким чином заявниця не може оформити своє право на спадщину за законом після смерті матері у встановленому законом нотаріальному порядку, оскільки формально не була зареєстрована разом із спадкоємцем за місцем реєстрації її проживання на момент смерті, внаслідок чого пропустила встановлений законом строк прийняття спадщини.
В дійсності ж заявниця зі своєю матір`ю фактично проживала без реєстрації материного проживання в її житловому будинку по АДРЕСА_2 , де її мати в послідуючому постійно проживала, що підтверджується актом від 19 грудня 2024 року комісійного обстеження з участю депутата на предмет проживання.
Мати заявниці спадкодавець ОСОБА_5 фактично постійно проживала без реєстрації зі своєю донькою, спадкоємцем ОСОБА_1 в житловому будинку по АДРЕСА_2 на час відкриття спадщини, а тому заявниця прийняла спадщину після смерті матері.
У зв`язку з вищевикладеним, заявниця звернулась до суду і просить встановити факт постійного проживання спадкодавця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з 01 грудня 2018 року по 03 січня 2024 року без реєстрації місця проживання разом з нею, спадкоємцем ОСОБА_1 в житловому будинку АДРЕСА_2 на час відкриття спадщини та факт прийняття спадщини нею, ОСОБА_1 після смерті спадкодавця ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 06 лютого 2025 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами окремого провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_6 заявлені вимоги підтримали та просили їх задовільнити.
Представник заінтересованої особи Іллінецької міської ради подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги визнає, проти їх задоволення не заперечує та просить проводити розгляд справи у відсутність їх представника.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Положеннями частини 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 1 статті 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Змістом пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» визначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
При цьому згідно абзацу 2 пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 7 якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 03 січня 2024 року(а.с.11).
Після смерті ОСОБА_5 залишилось спадкове майно, а саме: житловий будинок по АДРЕСА_1 , та трьох земельних ділянок в селі Красненьке Вінницького району Вінницької області(а.с.14-17); земельна ділянка, площею 0,2500 га, кадастровий номер 0521283903:05:002:0011, що розташована на АДРЕСА_1 , яка призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що належала покійній на підставі державного акту серії ВН № 176047 (а.с.18); земельна ділянка, площею 5,9100 га, кадастровий номер 0521283900:03:000:0218, 0521283900:03:000:0219, що розташована на території Красненьківської сільської ради Іллінецького району Вінницької області, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала покійній на підставі державного акту серії ВН № 074102 (а.с.19); земельна ділянка, площею 0,8585 га, кадастровий номер 0521283903:05:002:0012, що розташована на АДРЕСА_1 , яка призначена для особистого селянського господарства, що належала покійній на підставі державного акту серії ВН № № 176048 (а.с.20).
На день смерті ОСОБА_5 була зареєстрована в АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою №859 від 20 грудня 2024 року виданою управлінням економічного розвитку та інвестицій Іллінецької міської ради (а.с.22), фактично проживала без реєстрації в житловому будинку по АДРЕСА_2 разом з донькою ОСОБА_1 , що підтверджується актом від 19 грудня 2024 року комісійного обстеження з участю депутата на предмет проживання(а.с.21).
Крім того, факт постійного проживання ОСОБА_5 разом з ОСОБА_1 в період з 01 грудня 2018 року по 03 січня 2024 року в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8
ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Таранюка Т.Є., проте своїм листом повідомив, що не може прийняти заяву про прийняття спадщини, видати свідоцтво про право на спадщину, винести постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки після смерті спадкодавця спадкоємець не звернувся у вказаний строк до нотаріуса, а тому порекомендував звернутись до суду для продовження строку для подання заяви про прийняття спадщини або встановлення факту постійного проживання спадкодавця з нею на час відкриття спадщини та факту прийняття спадщини(а.с.13).
Таким чином, для одержання права на спадкування заявником необхідне встановлення юридичного факту постійного проживання зі спадкоємцем однією сім`єю та факту прийняття спадщини.
Суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви, оскільки судом установлено факт проживання заявника ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини, так як це підтверджується зібраними по справі письмовими доказами та показами свідків.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви, оскільки встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки, від яких залежать її майнові права на спадщину, а саме факт прийняття спадщини. Іншої можливості встановити цей факт заявник не має.
На підставі викладеного, керуючись ст. 293, ст.ст. 315-319 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву задовільнити
Встановити факт постійного проживання спадкодавця ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з 01 грудня 2018 року по 03 січня 2024 року без реєстрації її місця проживання разом зі спадкоємцем ОСОБА_1 в житловому будинку АДРЕСА_2 на час відкриття спадщини та прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті спадкодавця ОСОБА_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Іллінецька міська рада, ЄДРПОУ 03333618, адреса місця реєстрації: 22700, м. Іллінці Вінницького району Вінницької області, вул. Соборна, 19.
Суддя:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2025 |
Оприлюднено | 07.03.2025 |
Номер документу | 125638192 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Шелюховський М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні