Рішення
від 06.03.2025 по справі 467/122/25
АРБУЗИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 467/122/25

Провадження № 2-о/467/16/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.03.2025 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Кологривої Т.М.,

присяжних Розмеріци Н.О., Єсауленко І.М.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

заінтересованої особи ОСОБА_3 ,

представника органу опіки та піклування Первомайської районної військової адміністрації Миколаївської області Петрук А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Арбузинка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про усиновлення, заінтересовані особи - ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Первомайської районної військової адміністрації Миколаївської області

В С Т А Н О В И В:

У січні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про усиновлення, мотивуючи свої вимоги тим, що дитина проживає у його сім`ї, так як він 20 серпня 2022 року уклав шлюб з матір`ю дитини ОСОБА_3 . Мати дитини, й сама дитина не заперечують проти усиновлення, а дитина сприймає його батьком. Дитина здорова і може бути усиновлена. Він здоровий та може бути усиновлювачем, забезпечений житлом, має постійне джерело доходу, до кримінальної відповідальності не притягується, у розшуку не перебуває, та є таким, що не має судимостей. Ніколи не позбавлявся батьківських прав, не був усиновлювачем іншої дитини, не зловживає спиртними напоями та не вживає наркотичних засобів. При реєстрації народження батьком дитини зазначено ОСОБА_4 , відомості про якого записані відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України. Посилаючись на те, що він виховує дитину з 2022 року як рідну і дитина вважає його батьком, усиновлення відповідає інтересам дитини та його власним, прохав ухвалити рішення про усиновлення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 », по батькові змінити з « ОСОБА_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_10 », його записати батьком дитини.

Ухвалою судді Арбузинського районного суду Миколаївської області від 28 січня року провадження у справі відкрите, справа призначена до розгляду у закритому судовому засіданні.

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву про усиновлення підтримав та прохав її задовольнити. Підтвердив, що є вітчимом дитини, з середини 2019 року проживає однією сім`єю з ОСОБА_3 та її дітьми, в т.ч. і з ОСОБА_10 , якого виховує як рідного та бажає його усиновити.

Представник заявника ОСОБА_2 підтримав вимоги заявника.

Заінтересована особа ОСОБА_3 не заперечувала щодо задоволення заяви, пояснила, що заявник з середини 2019 року проживає однією сім`єю з нею та її дітьми, а у 2022 році вони офіційно зареєстрували шлюб. Заявник багато уваги приділяє її сину ОСОБА_10 - допомагає йому з виконання домашніх завдань, грається з ним у різні ігри, ходить на рибалку. Усиновлення дитини заявником відповідає інтересам дитини.

Представник органу опіки та піклування Первомайської районної військової адміністрації Миколаївської області Петрук А.В. не заперечувала проти задоволення заяви ОСОБА_1 про усиновлення дитини, вказуючи, що на підставі інформації, отриманої органом опіки і піклування, зроблено висновок, що таке усиновлення відповідає інтересам дитини.

Дитина ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердив, що ОСОБА_1 є його вітчимом. Він проживає разом з ОСОБА_1 , якого називає батьком, та матір`ю ОСОБА_3 . ОСОБА_1 часто допомагає йому виконувати домашні завдання з математики та географії, відвідує батьківські збори у школі. Разом з ним вони грають у « Монополію », «Лото». Він сприймає заявника як батька та бажає бути усиновленим ним. Розуміє правові наслідки усиновлення та погоджується внести зміни до актового запису про своє народження, вказавши ОСОБА_1 батьком.

Суд, вислухавши пояснення заявника, думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 уклав шлюб із ОСОБА_12 , яка після укладення шлюбу змінила прізвище на « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». Шлюб зареєстрований 20 серпня 2022 року Арбузинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №70, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 .

ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками записані ОСОБА_4 та ОСОБА_12 . Відомості про батька дитини записані відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України, про що свідчить свідоцтво про народження, видане 20 грудня 2012 року Перчунівською сільською радою Добровеличківського району Кіровоградської області, серії НОМЕР_2 та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України від 19 квітня 2018 року.

Відповідно до довідки Арбузинської селищної ради № 2657 від 16 грудня 2024 року ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 та має склад сім`ї: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Житловий будинок по АДРЕСА_1 належав батьку заявника ОСОБА_16 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 . Заявник звернувся до Арбузинської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька, про що свідчить лист Арбузинської державної нотаріальної контори від 09 лютого 2022 року за № 65/02-14.

Відповідно висновку про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини, виданого НКП «Арбузинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Арбузинської селищної ради дитина ОСОБА_5 здорова.

За змістом висновку про стан здоров`я особи від 16 грудня 2024 року, виданого КНП «Арбузинська центральна лікарня» Арбузинської селищної ради, ОСОБА_1 є здоровим.

Згідно витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявні судимості» департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ України ФОВА-002468485 ОСОБА_1 на території України станом на 30.10.2024 року є особою, яка до кримінальної відповідальності не притягується, у розшуку не перебуває.

Заявник працевлаштований на посаді головного спеціаліста відділу соціального захисту населення Арбузинської селищної ради, його дохід у період з 01 червня 2024 року по 30 листопада 2024 року склав 89968 грн. 80 к., про що свідчить довідка Арбузинської селищної ради від 13 листопада 2024 року. За місцем роботи характеризується позитивно.

Спеціалістами служби у справах дітей Арбузинської селищної ради Миколаївської області складено акт обстеження умов проживання від 23 грудня 2024 року та встановлено, що родина проживає у АДРЕСА_1 . Умови проживання добрі. У будинку проживають ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та її неповнолітні діти. Стосунки у родині добрі, відверті, побудовані на взаємоповазі.

У відповідності до висновку від 06 січня 2025 року № 09/01-02-01 органу опіки та піклування Первомайської районної військової адміністрації Миколаївської області про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, ОСОБА_1 може бути усиновлювачем малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з ст. 207 СК України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого ст. 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Відповідно до ч. 1 ст. 208 СК України усиновленою може бути дитина (ст. 6 цього Кодексу).

Усиновлювачем може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років (ч. 1, 2 ст. 211 СК України).

Різниця у віці між заявником та дитиною становить більше 15 років.

Усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Згода батьків на усиновлення може бути надана ними лише після досягнення дитиною двомісячного віку. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом. Мати, батько дитини мають право відкликати свою згоду на усиновлення до набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ч. 1-3, 5, 6 ст. 217 СК України).

Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст. 223 СК України).

Суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. При встановленні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини (ст. 224 СК України).

Статтею 218 СК України передбачено, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров`я. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв`язку з віком або станом здоров`я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Відповідно до роз`яснень, наданих судам у п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 СК України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.

Відповідно до п. 8 вказаної постанови за змістом ст. 217 СК України у випадках, коли дитина, стосовно якої розглядається питання про усиновлення, має батьків, обов`язковою умовою його позитивного вирішення є їхня вільна та безумовна згода. При цьому необхідно враховувати, що до набрання рішенням суду про усиновлення законної сили кожен із батьків може відкликати свою згоду незалежно від мотивів.

Усиновлення вважається здійсненим у день набрання чинності рішенням суду про усиновлення (ст. 225 СК України).

Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача, у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини (ст. 229 СК України).

Відповідно до вимог ст. 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.

Отже, оскільки судом встановлено, що усиновлення неповнолітнього ОСОБА_5 заявником, відповідає його інтересам, тоді як заявник фізично здоровий, не судимий, здатний створити для дитини належний матеріально-побутовий рівень проживання, бажає усиновити дитину, спроможний забезпечити їй належне виховання, навчання та утримання, стабільні та гармонійні умови життя і може бути її усиновлювачем та не встановлено будь-яких інших підстав, які б відповідно до ст. 212 СК України не дозволяли б заявнику бути усиновлювачем, тому суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Суд також вважає за необхідне у відповідності до ст. 229, 231 СК України внести зміни до актового запису про народження дитини, оскільки дитина надала згоду на внесення таких змін.

Вирішуючи питання судових витрат, судом встановлено, що заявником при зверненні до суду не сплачено судовий збір.

Водночас, заявник у заяві вказав, що він відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій.

Так, відповідно до положень пункту 13 частини першої статті 5 зазначеного Закону від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Отже, Законом України «Про судовий збір» звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов`язаними з порушенням їхніх прав. Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин. Вказана правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 13.04.2020 року, справа № 9901/70/20.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими заявник звернувся у цій справі.

Оскільки заявник звернувся до суду з заявою про усиновлення, і вказані вимоги не стосуються будь-яким чином соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, то судовий збір за подання до суду заяви у цій справі підлягає сплаті.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви окремого провадження, яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 0,2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, із заявника належить стягнути судовий збір у розмірі, що станом на день звернення до суду становив 605 грн. 60 коп.

Керуючись статтями 207, 208, 211, 223, 224, 229, 231, 233 Сімейного кодексу України, статтями 10, 12, 13, 77-81, 89, 259, 263-265, 310-314, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 про усиновлення дитини задовольнити.

Оголосити ОСОБА_1 , громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в смт. Арбузинка Арбузинського району Миколаївської області, зареєстрований в АДРЕСА_2 , усиновлювачем малолітнього ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Перчунове Добровеличківського району Кіровоградської області.

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 за №12, складеного 20 грудня 2012 року Перчунівською сільською радою Добровеличківського району Кіровоградської області, де в відомостях про батька дитини записати батьком останнього ОСОБА_1 , громадянина України, який народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в смт. Арбузинка Арбузинського району Миколаївської області, зареєстрований в АДРЕСА_2 , прізвище дитини зазначити як « ІНФОРМАЦІЯ_10 », по батькові « ІНФОРМАЦІЯ_10 », виключити відомості про ОСОБА_4 як батька дитини.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженця смт. Арбузинка Арбузинського району Миколаївської області, зареєстрованого в АДРЕСА_2 ) на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області протягом 30 днів з дня отримання його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.М.Кологрива

Присяжні:

Н.О.Розмеріца

І.М.Єсауленко

СудАрбузинський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення06.03.2025
Оприлюднено10.03.2025
Номер документу125638808
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —467/122/25

Рішення від 06.03.2025

Цивільне

Арбузинський районний суд Миколаївської області

Кологрива Т. М.

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Арбузинський районний суд Миколаївської області

Кологрива Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні