Справа № 333/9729/24
Провадження №2-о/333/49/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2025 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м.Запоріжжя у складі:
головуючого судді Круглікової А.В.,
за участю секретаря судового засідання Панченко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою
заявника: Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 04053915, пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105
заінтересована особа 1: Шоста Запорізька державна нотаріальна контора, ЄДРПОУ 05383460 вул. Чумаченка, буд. 25, м. Запоріжжя
заінтересована особа 2: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
про визнання спадщинивідумерлою тапередання їїу власністьтериторіальної громади,
ВСТАНОВИВ:
Запорізька міськатериторіальна громадав особіЗапорізької міськоїради (далі ЗапорізькаМР)звернулась доКомунарського районногосуду м.Запоріжжя ззаявою доШостої Запорізькоїдержавної нотаріальноїконтори (заінтересованаособа 1), ОСОБА_1 (заінтересованаособа 2)про визнанняспадщини відумерлою.У поданійзаяві,заявник вказує,що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 ,який власникомквартири заадресою: АДРЕСА_2 .У вказанійквартирі померлийбув зареєстрованийсам,мешкав приблизно10років сам,не маючисім`їта співмешканців.Як вказуєзаявник,оскільки спадщиназ 10.10.2023до даногочасу неоформлена майно,що залишилосьпісля смерті ОСОБА_2 має всіознаки відумерлоїспадщини,а томупросить судпередати увласність ЗапорізькоїМР квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .
Представник заявника в судові засідання не з`явився, заявою від 04.03.2025 просить суд задовольнити подану заяву, справу розглядати без його участі.
Представник заінтересованої особи 1 до зали судового засідання не з`явився, надав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі уповноваженого представника.
Заінтересована особа 2 до зали судового засідання не з`явилась, надала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення заяви заперечила, вказала, що у померлого ОСОБА_2 є племінник в Полтавській області в м. Миргород Леонід.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть від 11.10.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено відповідний актовий запис за № 2391.
Померлому ОСОБА_2 належала з 05.02.2007 року на праві приватної власності у частці 1/1 квартира за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 05.02.2007 № 13462359 та свідоцтво про право на спадщину за законом від 23.12.2006.
Як свідчать наявні в матеріалах цієї справи Інформаційні довідки зі Спадкового реєстру від 10.05.2024, інформація щодо спадкових справ, виданих на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, заповіти та спадкові договору після померлого ОСОБА_2 відсутні.
За відомостями Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради Левченко В.В. був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 з 14.03.1990 по 11.10.2023.
Згідно з листом Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 08.12.2023 № 01-16/1090, ОСОБА_2 з 01.10.2015 по 30.04.2021 знаходився на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району та отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
З листу відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27.12.2023 № 7143/06.10-36 вбачається про відсутність за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян по місту Запоріжжю та Запорізької області актових записів про шлюб, розірвання шлюбу, народження дітей щодо особи ОСОБА_2 .
Актом обстеження від 19.01.2024 № 37 квартири за адресою: АДРЕСА_2 встановлено, що ОСОБА_2 завжди мешкав сам, дружини та дітей не мав, співмешканців у ОСОБА_2 не було.
Також, судом встановлено, що ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 14.02.2024 у справі № 333/9912/23 позовну заяву ОСОБА_1 до Запорізької МР про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності у порядку спадкування за законом залишено без розгляду.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно з частинами першою, другою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Частиною третьою статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За змістом статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Відумерлою є спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів: факту смерті спадкодавця, відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від спадщини, неприйняття спадкоємцями спадщини чи відмови від її прийняття, дотримання органом місцевого самоврядування відповідної процедури.
У пункті 8 частини другої статті 293 ЦПК України зазначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону (стаття 338 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на докази, які наявні в матеріалах цієї справи та дослідженні під час розгляду цієї справи, судом встановлено, що спадщину у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_2 після смерті ОСОБА_2 ніхто не прийняв, спадкоємці відсутні, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини жодній особі свідоцтво про право власності не видано та відповідних прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.
Судом відхиляються, як недоведені, твердження заінтересованої особи 2 про наявність у померлого ОСОБА_2 племінника у Полтавській області в м. Миргороді, оскільки жодних доказів на підтвердження зазначеного матеріали цієї справи не містять та ОСОБА_1 не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що умови, необхідні для визнання спадщини відумерлою, передбачені положеннями ст.1277 ЦК України існують і підтверджені при розгляді даної заяви.
У зв`язку з чим, заява Запорізької МР про визнання спадщини відумерлою та передання у власність Запорізької МР квартири за адресою: АДРЕСА_2 задовольняється судом повністю.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 334-338 ЦПК України суд,
УХВАЛИВ:
1. Заяву Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради про визнання спадщини відумерлою та передання у власність Запорізької міської ради квартири за адресою: АДРЕСА_2 задовольнити.
2. Визнати спадщину у виді квартири за адресою: АДРЕСА_2 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відумерлою.
3. Передати квартиру за адресою: АДРЕСА_2 у власність Запорізькій міській територіальній громаді в особі Запорізької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя А.В.Круглікова
Суд | Комунарський районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 10.03.2025 |
Номер документу | 125645107 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Комунарський районний суд м.Запоріжжя
Круглікова А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні