РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2025 рокуСправа № 495/1348/25 Номер провадження 2-о/495/111/2025
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Волкової Ю.Ф.,
із участю секретаря судового засідання Мартиненко Т.А.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку окремогопровадження цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Дружківський відділ державної реєстрації актів цивільного у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
встановив:
03.03.2025 ОСОБА_1 , заінтересована особа Дружківський відділ державної реєстрації актів цивільного у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Заява мотивована відсутністю іншого позасудового порядку реєстрації смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Ухвалою суду від 03.03.2025 відкрито провадження з розгляду заяви про встановлення факту смерті в порядку окремого провадження та призначено судове засідання.
Заявник у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про поважність причин неявки або про відкладення розгляду справи суду не заявив.
Представник заінтересованоїособи Дружківський відділ державної реєстрації актів цивільного у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, про поважність причин неявки або про відкладення розгляду справи суду не заявив.
Неявка учасників провадження не перешкоджає судовому розгляду заяви по суті; у зв`язку із їхньою неявкою фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється (стаття 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини третьої статті 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) державній реєстрації підлягає зокрема смерть особи.
Автономна РеспублікаКрим тамісто Севастопольє тимчасовоокупованими РосійськоюФедерацією з20лютого 2014року.Тимчасово окупованаРосійською Федерацієютериторія України(далі-тимчасово окупованатериторія)є невід`ємноючастиною територіїУкраїни,на якупоширюється діяКонституції тазаконів України,а такожміжнародних договорів,згода наобов`язковість якихнадана ВерховноюРадою України(стаття1Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України» від 15.04.2014 року №1207-VІІ).
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Таким чином, за будь-яких умов реєстрація смерті особи повинна бути здійснена уповноваженими на те державними органами України.
Згідно зі статтею 9, 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затв. Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Отже, законодавець визначив єдиний спосіб реєстрації смерті особи на окупованій території - на підставі судового рішення про встановлення факту смерті.
Відповідно до частини 1, пункту 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною першою статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована та проживала в АР Крим, м. Саки, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підтвердження обставин справи заявник разом з заявою до суду надав: копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 04 лютого 2025 року, виданого Сакським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану міністерства юстиції Республіки Крим; копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 30 травня 1975 року.
Наведене у сукупності дає суду підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території.
В силу частини четвертої статті 317 ЦПК України судове рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 247, 293, 315, 317 Цивільного процесуального кодексу України, статтею 49 Цивільного кодексу України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
ухвалив:
заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Саки Автономної Республіки Крим.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повне найменування учасників:
заявник ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа Дружківський відділ державної реєстрації актів цивільного у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 26552286, місце знаходження: вулиця Соборна, 13, місто Дружківка, Донецька область.
Суддя Ю.Ф. Волкова
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 10.03.2025 |
Номер документу | 125646128 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Волкова Ю. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні