Рішення
від 06.03.2025 по справі 606/1933/24
ТЕРЕБОВЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 606/1933/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Мельник А.В.

за участю секретаря судового засідання Кавалко В.С.

представника позивача адвоката Кобринчук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Теребовля в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася через свого представника адвоката Кобринчук О.М. до суду із позовом до ОСОБА_2 , у якому просила позбавити його батьківських прав щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з відповідача аліменти у розмірі 1/4 частки заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В обґрунтування заявлених вимог, вказує на те, що сторони проживали разом без державної реєстрації шлюбу у 2011-2014 роках в м. Івано-Франківськ. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася донька ОСОБА_3 , однак подальші сімейні відносини у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не склалися. У них виникали часті сварки, розбіжності щодо ведення побутових справ та виховання дитини. Надалі вони припинили спільне проживання. Окрім того, 01.04.2014 ОСОБА_2 звернувся до нотаріуса та написав заяву про те, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо своєї малолітньої доньки.

З того часу і по даний час ОСОБА_2 жодного разу не намагався зв`язатися із дочкою. Дочка взагалі не знає батька. Батько не бере участі у вихованні дитини, не допомагає фінансово у забезпеченні необхідних потреб, ОСОБА_2 свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання доньки. Батько не проявляє жодного інтересу до того як організований життєвий простір дитини, чи має вона рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батько не цікавиться розвитком доньки, не піклується про її здоров`я. Саме позивач турбується про дитину, займається її вихованням, лікуванням та задоволенням потреб дитини.

Ухвалою суду від 23.10.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено до підготовчого судового засідання.

15.01.2025 від органу опіки та піклування Золотниківської сільської ради Тернопільського району до суду надійшов висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача.

Ухвалою суду від 20.01.2025 було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 12.02.2025, яке надалі було відкладено на 06.03.2025 у зв`язку з неявкою відповідача.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, її представник адвокат Кобринчук О.М. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання повторно не з`явився з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзиву на позов не подав, про поважність причин неможливості прибуття в судове засідання суд не повідомив.

Представник Служби у справах дітей Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області у судове засідання не з`явилась, однак подала до суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, зазначила про те, що підтримує поданий до суду висновок.

Враховуючи вказане, а також те, що позивач та її представник заперечень щодо заочного розгляду справи не висловили, на підставі статті 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення у справі.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх повній сукупності, встановив наступні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3 , батьками якої є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , яке видане 14.02.2012 Кам`янківською сільською радою Підволочиського району Тернопільської області, актовий запис №2.

Відповідно до копій довідок Семиківського старостинського округу Тернопільського району Тернопільської області від 29.08.2024 за № 229, 230, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована разом з матір`ю ОСОБА_1 , вітчимом ОСОБА_5 , братами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно характеристики Семиківського старостинського округу Тернопільського району Тернопільської області від 28.08.2024 за № 231 ОСОБА_1 проживає у с.Багатківці близько року, на даний час здійснює догляд за дитиною віком до 3-ох років і за час проживання в с.Багатківці зарекомендувала себе з позитивної сторони.

ОСОБА_1 є здоровою, про що свідчить довідка № 32 від 02.09.2024 видана Золотниківською амбулаторією загальної практики-сімейної медицини.

ОСОБА_3 навчається у сьомому класі Бенівської гімназії Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, дитина охайна, забезпечена усім необхідним для навчання. Протягом навчання в школі на батьківські збори та інші заходи завжди приходить мама, ОСОБА_1 . Жодної інформації про батька, ОСОБА_2 , навчальному закладу не відомо, про що свідчить довідка Бенівської гімназії Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 02.09.2024 за №9.

ОСОБА_2 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить його заява, засвідчена приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Стецьків Д.М. від 01.04.2014. У заяві вказано про те, що нотаріусом роз`яснено ОСОБА_2 зміст ст.165 СК України.

Органом опіки та піклування Золотниківської сільської ради надано Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо його малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який затверджено рішенням виконавчого комітету Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 15.01.2025 № 3.

Зі змісту вказаного висновку слідує, що ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_3 зареєстровані та проживають в будинку чоловіка ОСОБА_1 - ОСОБА_5 , в АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали разом без державної реєстрації шлюбу у 2011 -2014 роках в м. Івано-Франківськ. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася донька ОСОБА_3 . Подальші сімейні відносини у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не склалися, надалі вони припинили спільне проживання. Окрім того, 01.04.2014 ОСОБА_2 звернувся до нотаріуса та написав заяву про те, що не заперечує проти позбавлення його батьківських прав щодо своєї малолітньої доньки.

З того часу і по даний час ОСОБА_2 жодного разу не намагався зв`язатися із донькою. Донька взагалі не знає батька. ОСОБА_1 одна займається вихованням та матеріальним забезпеченням доньки. Батько не цікавився станом здоров`я дитини та не надавав жодної матеріальної допомоги на лікування, коли дитина хворіла. Батько не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, не забезпечує необхідного харчування та медичного догляду, не цікавиться шкільним життям дитини, не бачиться з дитиною, не здійснює підготовку до дорослого життя та не проявляє інтересу до її внутрішнього світу. Батько не дарував подарунків своїй доньці ні на День народження, ні на День святого Миколая, а ні на Новий рік. Батько самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, хоча йому жодних перешкод у побаченні з донькою ніхто не чинив і не чинить. Батько не виявляв жодного бажання займатися вихованням та в добровільному порядку матеріальної допомоги на утримання малолітньої не надавав.

Мати дитини дбає про те, щоб дитина систематично відвідувала навчання, була підготовлена до уроків. На батьківські збори та інші заходи завжди приходить мати, а батько ніколи не відвідує дитину та жодної інформації про нього невідомо.

На засіданні комісії з питань захисту прав дитини 08.01.2025 розглядалося дане питання, запрошувались батьки дитини, мати прибула та була вислухана, а батько дитини не з`явився, хоча був повідомлений рекомендованим листом, який отримав, про що розписався у рекомендованому повідомленні про одержання листа.

11.12.2024 працівниками служби у справах дітей та Центру надання соціальних послуг Золотниківської сільської ради обстежено умови проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 та проведено бесіду з дитиною. В ході обстеження встановлено, що в дитини належні умови проживання. В помешканні підключено всі комунікації, опалення газове та пічне. Будинок складається з 3-х кімнат, комори, коридору, веранди, є літня кухня в якій є ванна кімната. Дитина має окреме ліжко, достатньо одягу, забезпечена усім необхідним для комфортного проживання, навчання та проведення дозвілля. Під час бесіди з дитиною з`ясовано, що дитина зовсім не пам`ятає батька, ніколи його не бачила та не спілкувалась по телефону, жодного разу не отримувала від батька подарунки. Бесіда про батька визвала в дитини жаль та сльози. Дитина говорить, що про неї завжди турбувалась тільки мати.

Враховуючи все вищевказане, орган опіки та піклування вважає доцільним позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав щодо його малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

До правовідносин, які виникли між сторонами, суд застосовує наступні правові норми.

Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи.

Відповідно до статті 18 Конвенції про права дитини, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини (частина третя статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» ).

Відповідно до частини другої статті 150 Сімейного кодексу України (далі - СК України) батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

У відповідності із вимогами статті 153 СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Згідно частин першої, другої статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Частиною четвертою статті 155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

За змістом частини другої статті 157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до частини третьої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

Постанова Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснює, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

За таких підстав суд приходить до висновку, що під час розгляду справи встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому позов про позбавлення батьківських прав є обґрунтованим, доведеним, а відтак таким, що підлягає задоволенню. Рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відповідає якнайкращим інтересам дитини, не позбавляючи при цьому відповідача можливості за його бажанням піклуватися про дитину.

Частини друга, третя статті 166 СК України передбачають, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Стаття 179 СК України встановлює, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання. Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України.

Зі змісту статтей 180, 181, 182, 183 СК України слідує, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до статті 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що з відповідача ОСОБА_2 необхідно стягнути аліменти у розмірі 1/4 частини з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з дня пред`явлення позову до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частини першої, п`ятої, шостої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Статтею 89 ЦПК України визначено, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Зваживши у сукупності наведені вище обставини та дослідивши викладені вище матеріали справи, суд вважає доведеним, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо своєї дочки, а тому виходячи з інтересів дитини, вважає, що позов слід задовольнити - ОСОБА_2 необхідно позбавити батьківських прав відносно його дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути аліменти на її утримання.

Керуючись статтями 4,12,247,265,280-289,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Служба у справах дітей Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягувати з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/4 частки заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 13 вересня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Золотниківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: село Золотники, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04394585.

Повний текст рішення суду складено 06.03.2025.

Суддя А.В.Мельник

СудТеребовлянський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.03.2025
Оприлюднено11.03.2025
Номер документу125647008
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —606/1933/24

Рішення від 06.03.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

Рішення від 06.03.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Мельник А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні