Рішення
від 07.03.2025 по справі 904/52/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.03.2025м. ДніпроСправа № 904/52/25За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпрокат-Україна", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Айер Скай", м. Кам`янське Дніпропетровської області

про стягнення 39 922,00грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

С У Т Ь С П О Р У:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпрокат-Україна" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Айер Скай" заборгованість у розмірі 39 922,00грн, з яких:

- заборгованість по орендній платі у розмірі 21 960,00грн;

- вартість неповернутого обладнання у розмірі 17 962,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди №А00183097 від 25 червня 2024 року в частині повного та своєчасного внесення орендних платежів та повернення орендованого майна.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2025 справу №904/52/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 13.01.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

14 січня 2025 року від позивача на виконання вимог ухвали суду до господарського суду надійшла заява та долучено відповідні докази.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.01.2025 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.

Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду) за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: вул. Чиженка Максима, буд. 33, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, 51909 (а.с. 20).

Направлена судом на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі повернута підприємством зв`язку з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 40-42).

Відповідно до п. 5 частини шостої ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Суд звертає увагу, що адреса, зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є офіційним місцезнаходженням відповідача. Отже, якщо відповідач за власним волевиявленням не скористався правом отримати кореспонденцію, а тому відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена у постанові від 29.03.2021 у справі №910/1487/20 та врахована судом, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, яким в даному випадку є суд (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 14.08.2020 у справі № 904/2584/19, від 17.11.2021 у справі № 908/1724/19 та від 01.03.2023 у справі № 910/18543/21).

Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.

День невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду (зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2022 у справі № 910/4430/21).

Отже, відповідач вважається таким, що повідомлений про відкриття провадження у справі належним чином.

Згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Окрім того, права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм частини другої статті 2 Господарського процесуального кодексу України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до частини першої статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, крім випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

Враховуючи приписи частини четвертої статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

25 червня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Будпрокат-Україна" (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Айер Скай" (орендар, відповідач) укладено договір оренди №А00183097 (а.с. 14-16).

За умовами пункту 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове оплатне користування будівельне та інше обладнання (надалі по тексту - обладнання), яке є об`єктом власності орендодавця. Орендар використовує отримане за цим договором обладнання у власній господарській діяльності, дотримуючись вимог законодавства України та положень цього договору. Орендар зобов`язується повернути обладнання на визначених цим договорам умовах.

Найменування обладнання, що передається в оренду, його комплектація, заставна вартість, ціна оренди, мінімальний строк оренди вказуються у відповідному додатку та акті передачі обладнання в тимчасове користування до цього договору, яке є невід`ємною частиною договору (п. 1.2 договору).

Орендна плата за користування обладнанням розраховується на підставі розцінок орендодавця з розрахунку за одну добу і вказується у відповідному додатку до цього договору, який є невід`ємною частиною даного договору. Орендна плата розраховується орендодавцем і підлягає оплаті орендарем з дати підписання сторонами акту прийому-передачі обладнання в оренду та до дати підписання сторонами акту повернення обладнання з тимчасового користування (оренди) (п.2.1 договору).

Пунктом 2.2 договору визначено, що вартість оренди, зазначена у відповідному додатку, дійсна й не підлягає зміні орендодавцем за умови 100% передоплати орендарем вартості оренди за весь період, зазначений сторонами в акті передачі обладнання в тимчасове користування.

Мінімальна сума замовлення оренди обладнання складає 1 000,00грн (одна тисяча гривень 00 копійок) без врахування розміру гарантійного платежу (п. 2.4 договору).

Згідно п. 3.1 договору орендар проводить передоплату за оренду обладнання у розмірі 100% на підставі відповідного додатку до договору або рахунку, виставленого орендодавцем не пізніше дати передачі обладнання в оренду.

Сторони погодили, що рахунки на оплату, які сформовані орендодавцем та направлені або можуть бути направлені з його електронної пошти іnfo@budprokat.соm, орендарю є належною підставою для проведення орендарем оплати за цим договором (п.3.1.1 договору).

Розрахунки за цим договором здійснюються орендарем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця (п. 3.2 договору).

Відповідно до пункту 3.5 договору сторони щомісячно, у строк до 7 календарного дня місяця наступного за звітним, підписують акти виконаних робіт (наданих послуг).

Акти виконаних робіт направляються через програмний комплекс "M.E.DOC", або поштовим відправленням у разі відсутності у орендаря можливості отримувати акти виконаних робіт через програмне забезпечення (п.3.5.1. договору).

Умови щодо строку оренди обладнання (бензиновий генератор) врегульовані розділом 4 договору.

Початок перебігу строку оренди кожної одиниці обладнання, зазначеного у відповідному додатку та акті передачі до цього договору, за який нараховується орендна плата, відраховується з дати передачі обладнання за актом передачі (п. 4.1. Договору).

Мінімальний строк оренди обладнання зазначається сторонами у відповідному додатку/акті передачі до цього договору (п. 4.2 договору).

Якщо строк фактичного користування обладнанням орендарем склав менше мінімального строку зазначеного в додатку, вважається, що обладнання було орендовано на мінімальний строк і орендна плата в такому випадку нараховується за мінімальний строк (п.4.2.1. договору).

За домовленістю сторін обладнання за даним договором може бути передано в оренду на невизначений строк, при цьому в Додатку до цього договору та/або Акті передачі сторони зазначають тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк до моменту отримання орендарем вимоги орендодавця про повернення обладнання у визначений орендодавцем строк, або дату (п.4.2.2. договору).

У пункті 4.3. договору сторони погодили, що термін оренди обладнання розраховується як різниця між датою приймання обладнання з оренди й датою передачі обладнання в оренду, за умови 100% повернення обладнання в технічно справному й не забрудненому стані. У випадку часткового повернення обладнання, орендодавець нараховує орендну плату згідно своїх розцінок за неповернуте обладнання або його частину.

При намірі орендаря продовжити термін оренди останній зобов`язаний провести 100% передоплату за користування обладнанням понад раніше обумовленого сторонами терміну оренди, якщо сторони не домовились про інше.

Якщо до моменту закінчення обумовленого сторонами терміну оренди орендар не здійснив оплату наступної оренди, обладнання повинне бути повернуте орендарем протягом двох днів з моменту закінчення терміну оренди. У випадку не повернення обладнання у зв`язку із закінченням терміну оренди в дводенний строк, орендодавець має право: самостійно забрати обладнання за адресою його розташування, при цьому орендар зобов`язаний відшкодувати вартість проїзду транспорту в обидві сторони, розбирання (демонтаж) обладнання, і т.п. на підставі рахунку орендодавця; або відмовитися від прийняття обладнання, про що зобов`язаний письмово сповістити орендаря. Орендар у такому випадку зобов`язаний відшкодувати орендодавцеві вартість обладнання протягом 7 днів з моменту закінчення терміну оренди та/або з отримання письмового повідомлення про відмову від прийняття обладнання (п. 4.4 договору).

Орендодавець передає орендарю обладнання згідно відповідного додатку (акту передачі), на своєму складі в технічно справному робочому стані, попередивши про всі особливі властивості обладнання, а також обов`язок використання лише за цільовим призначенням та факт заборони передачі його третім сторонам. Факт передачі кожної одиниці обладнання засвідчується підписанням уповноваженими представниками сторін акту передачі, який засвідчує дату передачі конкретної одиниці обладнання орендарю та інші умови, які сторони вважають необхідними при підписанні акту передачі (п. 5.1 договору).

Передача та прийом обладнання здійснюються на складі орендодавця за адресою: м. Київ, вул. Полярна, 17-А (п. 5.4 договору).

Повернення обладнання здійснюється у зв`язку із закінченням терміну оренди або за письмовою вимогою орендодавця у випадках передбачених даним договором. Повернення обладнання засвідчується сторонами шляхом підписання акту повернення обладнання з тимчасового користування (далі акт повернення) (п. 5.6 договору).

За пунктом 5.6.2 договору до підписання сторонами акту повернення, обладнання вважається таким, що знаходиться в користуванні орендаря та не повернуто орендодавцю. У випадку, коли обладнання, яке повертається орендарем орендодавцю, прибуло на склад орендодавця без супроводу уповноваженої на підписання відповідних документів особи, як передбачено у п. 5.2 цього договору, орендодавець має право встановити та засвідчити факт повернення обладнання одноособово, навіть якщо акт повернення не є підписаний відповідною уповноваженою особою орендаря.

Орендар повинен повернути обладнання в день і час закінчення строку оренди, зазначеного у відповідному додатку до цього договору та/або в акті передачі, або зазначений у вимозі орендодавця про повернення обладнання строк, у визначених договором випадках (п. 5.7 договору).

Якщо обладнання за цим договором було передано в оренду на невизначений строк, орендар повинен повернути його орендодавцю протягом 2 (двох) діб після отримання вимоги орендодавця про повернення обладнання. Вимога про повернення обладнання має бути направлена цінним листом з описом вкладення на адресу орендаря та копія відправлена на електронну адресу орендаря. У випадку не отримання в поштовому відділенні листа з вимогою про повернення обладнання, днем отримання вимоги вважається день направлення вимоги на електронну пошту орендаря (п. 5.7.1 договору).

За пунктом 6.2 договору орендар зобов`язаний, зокрема:

- своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату (п. 6.2.1);

- повернути орендодавцю за актом повернення обладнання з тимчасового користування (оренди) в комплексному і технічно справному стані після закінчення терміну оренди або протягом 2-х діб з моменту отримання вимоги від орендодавця (п.6.2.10).

За невиконання або неналежне виконання умов даного договору сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України (п. 7.1 договору).

В розділі 8 договору оренди сторони передбачили термін дії договору та порядок його розірвання.

За змістом пункту 8.1. договору цей договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором.

Договір може бути достроково розірвано за взаємною згодою сторін шляхом укладання письмової угоди (п.8.2. договору).

Відповідно до пункту 8.3 договору підставами для дострокового розірвання договору з боку орендодавця є:

а) несвоєчасне або неповне внесення орендної плати;

б) орендар порушує технічний стан обладнання та/або використовує його не за призначенням;

в) експлуатація й зберігання обладнання проводиться по іншій, не зазначеній сторонами, поштовій (фактичній) адресі;

г) передача обладнання третім особам без письмової згоди орендодавця;

д) дії (бездіяльність) орендаря, що призвели чи можуть призвести до пошкодження або знищення обладнання, а також настання обставин, що виключають використання обладнання за призначенням (заходи відносно орендаря з боку державних органів, накладання арешту на майно орендаря, інші санкції відносно орендаря).

Якщо орендар не виправить порушення, зазначені в п.8.3. договору (а-в) в одноденний термін з моменту направлення орендодавцем письмового повідомлення, в тому числі за допомогою факсимільного зв`язку або засобами електронної пошти, то орендодавець має право розірвати даний договір. Договір буде вважатися розірваним з моменту одержання орендарем повідомлення орендодавця про його розірвання, в тому числі направленого за допомогою факсимільного зв`язку або засобами електронної пошти (п.8.4. договору).

В разі здійснення орендарем часткової оплати, а також вчинення інших дій, які свідчать про схвалення факту отримання обладнання в тимчасове користування/отримання послуг оренди обладнання, як то підписання акту передачі обладнання в тимчасове користування, направлення письмового звернення, листа, телеграми, зокрема на електронну адресу орендодавця, тощо, орендар в подальшому не може посилатись на неотримання послуг/обладнання з мотивів відсутності належних повноважень представника на отримання такого обладнання і орендар зобов`язується сплатити орендну плату за користування таким обладнанням на умовах даного договору та виконувати умови цього договору. Орендодавець має право пред`явити вимогу здійснити повну оплату орендної плати за весь строк оренди (п. 10.7 договору).

Договір підписаний та скріплений печаткою ТОВ "Айер Скай" без зауважень та заперечень до нього.

За приписами статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним у судовому порядку.

В Додатку до договору оренди обладнання №А00183097 від 26.06.2024 сторони погодили, що в оренду передається бензиновий генератор ESE 3200 P + набір коліс, 1шт, вартість оренди обладнання - 360,00грн/ на добу, вартість обладнання у зазначеній комплектації - 17 962,00грн.

За актом № БП000003389 від 26.06.2024 передачі обладнання у тимчасове користування, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду обладнання: бензиновий генератор ESE 3200 P + набір коліс, 1шт. Час початку оренди 11:09год 26.06.2024, гарантійний платіж 3 000,00грн, мінімальний строк оренди 30діб. Обладнання буде знаходитись за адресою: вул. Січових Стрільців Ощадбанк. Обладнання перевірено на працездатність у присутності представника орендаря. Зауважень по кількості, якості та комплектації обладнання орендар не має (а.с. 16 на звороті).

Позивач зазначає, що оригінал підписаного зі сторони орендодавця договору та Акту передачі в оренду було надано орендарю в день їх підписання однак, станом на день звернення до суду оригінали повернуті не були, натомість на електронну адресу орендодавця від орендаря надійшли сканкопії підписаних зі сторони відповідача Акту передачі обладнання в тимчасове користування та договору оренди.

25.06.2024 позивач виставив відповідачу рахунок №4321 на оплату гарантійного платежу у розмірі 3 000,00грн (а.с. 11).

25.06.2024 орендар перерахував на розрахунковий рахунок орендодавця гарантійний платіж у розмірі 3 000,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією №1003 (а.с. 17).

Сторонами складені та підписані акти здачі - приймання робіт (наданих послуг):

№6061 від 30.09.2024, послуги оренди генератора, 15 діб, на суму 5 400,00грн;

№6435 від 15.10.2024, послуги оренди генератора, 15 діб, на суму 5 400,00грн;

№ 6883 від 31.10.2024, послуги оренди генератора, 16 діб, на суму 5 760,00грн;

№7374 від 15.11.2024, послуги оренди генератора, 15 діб, на суму 5 400,00грн (а.с. 6-7).

Акти містять посилання на договір №А00183097 від 25.06.2024, підписані та скріплені печатками підприємств за допомогою ЕЦП. Замовник претензій по об`єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має.

Також позивачем виставлені відповідачу рахунки на оплату:

№7068 від 30.09.2024, послуги оренди генератора, 30 діб, на суму 10 800,00грн;

№7482 від 16.10.2024, послуги оренди генератора, 16 діб, на суму 5 760,00грн;

№8144 від 05.11.2024, послуги оренди генератора, 15 діб, на суму 5 400,00грн;

№8675 від 20.11.2024, послуги оренди генератора, 15 діб, на суму 5 400,00грн;

Позивач стверджує, що відповідач не виконав належним чином умови договору, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 21 960,00грн.

15.11.2024 позивач направив відповідачу акт №7384 від 15.11.2024 та рахунок №8553 від 15.11.2024 на суму 17 962,00грн, штрафна санкція за неповернення обладнання у повному обсязі (а.с. 8, 13 на звороті).

06 січня 2025 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення (вимогу) за договором оренди, в якому просив: повернути бензиновий генератор ESE 3200 P, 1 шт, вартістю 17 962,00грн; у разі неповернення обладнання, орендодавець заявляє відмову від даного обладнання; компенсувати вартість бензинового генератора у розмірі 17 962,00грн (в разі його неповернення) (а.с. 18, 25).

Згідно витягу з офіційного сайту АТ "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштового відправлення №0407040161522, повідомлення (вимогу) повернуто відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання.

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі у розмірі 21 960,00грн та вартість неповернутого обладнання у розмірі 17 962,00грн, що і є причиною виникнення спору.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

За змістом статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (стаття 626 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною першою статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Частинами першою та шостою статті 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 ЦК України).

Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Як передбачено частинами першою, третьою та п`ятою ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відносини, що виникли між сторонами по справі на підставі договору оренди, є господарськими зобов`язаннями і згідно з приписами статті 193 Господарського кодексу України, статей 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

За умовами пункту 2.1 договору орендна плата розраховується орендодавцем і підлягає оплаті орендарем з дати підписання сторонами акту прийому-передачі обладнання в оренду та до дати підписання сторонами акту повернення обладнання з тимчасового користування (оренди).

Згідно п. 3.1 договору орендар проводить передоплату за оренду обладнання у розмірі 100% на підставі відповідного додатку до договору або рахунку, виставленого орендодавцем не пізніше дати передачі обладнання в оренду.

Обов`язок орендаря своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату передбачено п. 6.2.1 договору.

З огляду на положення спірного договору строк внесення орендних платежів є таким, що настав.

Згідно зі статтями 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).

Будь-яких доказів своєчасної оплати заявленої позивачем до стягнення заборгованості у розмірі 21 960,00грн відповідачем відповідно до положень статей 13, 74 ГПК України під час розгляду справи не надано, а судом таких обставин не встановлено.

З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 21 960,00грн (не сплачені відповідачем рахунки №6061 від 30.09.2024; №6435 від 15.10.2024; № 6883 від 31.10.2024; №7374 від 15.11.2024), визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача вартості не повернутого обладнання.

Порушенням зобов`язання, відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Суд звертає увагу, що систематична несплата відповідачем орендної плати є істотним порушенням умов договору. Позивач тривалий час не отримує плату за користування відповідачем об`єктом оренди.

Відповідно до частини другої статті 795 Цивільного кодексу України повернення наймачем предмета договору найма оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

За домовленістю сторін обладнання за даним договором може бути передано в оренду на невизначений строк, при цьому в Додатку до цього договору та/або Акті передачі сторони зазначають тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк до моменту отримання орендарем вимоги орендодавця про повернення обладнання у визначений орендодавцем строк, або дату (п.4.2.2. договору).

Зі змісту договору оренди та Акта № БП000003389 від 26.06.2024 передачі обладнання у тимчасове користування убачається, що договір оренди укладено на невизначений строк: час початку оренди 11:09год 26.06.2024.

Згідно пункту 5.7.1. договору якщо обладнання за цим договором було передано в оренду на невизначений строк, орендар повинен повернути його орендодавцю протягом 2 (двох) діб після отримання вимоги орендодавця про повернення обладнання. Вимога про повернення обладнання має бути направлена цінним листом з описом вкладення на адресу орендаря та копія відправлена на електронну адресу орендаря. У випадку не отримання в поштовому відділенні листа з вимогою про повернення обладнання, днем отримання вимоги вважається день направлення вимоги на електронну пошту орендаря.

У січні 2025 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення (вимогу) за договором оренди, в якому просив: негайно повернути бензиновий генератор ESE 3200 P, 1 шт, вартістю 17 962,00грн; у разі неповернення обладнання, орендодавець заявляє відмову від даного обладнання та просить компенсувати вартість бензинового генератора у розмірі 17 962,00грн (а.с. 18, 25).

Як зазначено вище, повідомлення (вимогу) повернуто відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання (а.с. 25).

Вимога про повернення обладнання, яка направлена цінним листом з описом вкладення на адресу орендаря, відповідачем не виконана, обладнання не повернуто.

Відповідно до вимог статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Таким чином, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та договору, зважаючи на відсутність в матеріалах справи контррозрахунку суми заявленої до стягнення та враховуючи, що позивач має право вільно обирати незаборонений законом спосіб захисту прав і свобод, у тому числі й судовий, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача вартості неповернутого з тимчасового користування обладнання.

Відповідно до частини першої статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини другої статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

При зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40грн, що підтверджується платіжною інструкцією №14061 від 06.01.2025. Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою (а.с. 26, 27).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у сумі 2 422,40грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпрокат-Україна" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Айер Скай" про стягнення 39 922,00грн - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Айер Скай" (ідентифікаційний код 33339035; вул. Чиженка Максима, буд. 33, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, 51909) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпрокат-Україна" (ідентифікаційний номер 41668417; вул. Куренівська, буд. 18, офіс 7-Б, м. Київ, 04073) заборгованість по орендній платі у розмірі 21 960,00грн (двадцять одна тисяча дев`ятсот шістдесят гривень 00коп.), вартість неповернутого обладнання у розмірі 17 962,00грн (сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дві гривні 00коп.) та витрати зі сплати судового збору у сумі 2 422,40грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40коп.), видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано - 07.03.2025

Суддя Н.М. Євстигнеєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення07.03.2025
Оприлюднено10.03.2025
Номер документу125671181
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі оренди

Судовий реєстр по справі —904/52/25

Судовий наказ від 28.03.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Рішення від 07.03.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 17.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Євстигнеєва Надія Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні