Рішення
від 06.03.2025 по справі 569/19379/24
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/19379/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року м. Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Кучиної Н.Г.,

секретар судового засідання Корпесьо В.Р.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 (надалі - відповідач), в якому просила позбавити відповідача батьківських прав відносно дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що у неї із відповідачем є донька, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Від дня народження спільної дочки відповідач, проживаючи окремо, ухиляється від виконання батьківських обов`язків щодо неї. Він зовсім не спілкується з дочкою, не займається її вихованням і не цікавиться її життям та розвитком, не забезпечує дитину необхідним харчуванням, медичним доглядом та лікуванням, не займається підготовкою дитини до самостійного життя, не сприяє створенню умов для отримання освіти та наданні дитині доступу до культурного і духовного розвитку. Млинівським районним судом Рівненської області (суддя - Лободзінський А.С.) 30.06.2016 року видано заочне рішення у справі №566/231/16-ц про стягнення з відповідача на її користь аліментів на утримання дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі по 500 грн. щомісячно, починаючи з 18.03.2016 року і до досягнення дочкою повноліття.

Згідно виконавчого провадження № НОМЕР_4 при примусовому виконанні виконавчого листа № 566/231/16-ц здійснено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, згідно якої станом на 01.09.2024 становить 105468,30 грн.

У судове засідання позивач та її представник ОСОБА_4 не з`явилися, 06.03.2025 року представник позивача подала заяву, в якому просила розгляд справи по суті провести відповідно до матеріалів справи без присутності позивача та її представника.

Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Про причини неявки відповідач суд не повідомив, відзив не подав і представник позивача не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку, таким чином суд проводить розгляд справи згідно ст. 280 ЦПК України в заочному порядку, на підставі наявних у справі даних та доказів за згодою представника позивача.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Органу опіки та піклування Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. 25 лютого 2025 року представник третьої особи Павлюк С. подав заяву, в якій просив судові засідання проводити без участі представника третьої особи, висновок органу опіки та піклування підтримує в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що у сторін народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим Вовницькою сільською радою Млинівського району Рівненської області 25 квітня 2012 року, серії НОМЕР_1 . Батьками зазначені: мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_2 .

Заочним рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 30.06.2016 у справі № 569/231/16-ц стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини, дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у твердій грошовій сумі по 500 грн. щомісячно, починаючи з 18.03.2016 і до досягнення дочкою повноліття.

Відповідно до інформації відділу державної виконавчої служби у місті Рівному, ОСОБА_2 не сплачує аліменти на утримання неповнолітньої дитини та станом на 01.09.2024 його заборгованість по аліментах становила 105468,30 грн.

Як вбачається з довідки № 117/07-11/264 від 26.09.2024 року виданої Вовницьким старостинським округом Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області вона зареєстрована і проживає в АДРЕСА_1 , та склад її сім`ї наступний: дочка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дочка ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Як слідує з висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області від 23 грудня 2024 року «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 не приділяє уваги розвитку своєї дочки та свідомо ухиляється від своїх обов`язків, пов`язаних із виховнням дитини, не піклується про її фізичний та дховний розвиток, не бере участі у підготовці до самостійного життя, не спілкується з нею. ОСОБА_1 не чинила та не чинить перешкод у спілкуванні дитини з батьком, однак він не бажає брати участі у вихованні своєї дочки, не проявляє інтересу до її навчання, а також не цікавиться станом здоров`я.

Також з даного висновку слідує, що відповідно до характеристики, виданої Вовницькою гімназією Дубенського району Рівненської області ОСОБА_6 є ученицею 7 класу. За період навчання батько ОСОБА_7 ні разу не поцікавився навчанням та шкільним життям ОСОБА_6.

Вважає доцільним позбавити ОСОБА_2 батьківських прав стосовно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стаття 150 Сімейного кодексу України передбачає перелік обов`язків батьків по вихованню та розвитку своїх дітей, а саме: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до частини четвертої статті 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Згідно статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці (рішення від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України»).

Суд також враховує, що таке судове рішення повинно відповідати й принципу Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у якій проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до частини першої статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини, не цікавиться її життям, не спілкується з донькою, не надає матеріальної допомоги, не піклується про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Доказів того, що відповідач не виконує своїх батьківських обов`язків з поважних причин судом не встановлено, а тому суд вважає, що відповідач умисно ухиляється від виконання батьківських обов`язків.

Проаналізувавши надані докази, а також вищевказані законодавчі норми, виходячи з принципів об`єктивності, законності та справедливості, суд доходить висновку, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків по відношенню до своєї неповнолітньої доньки, тому, вважає необхідним позбавити його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позбавлення батьківських прав не позбавляє відповідача права на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав в разі зміни свого ставлення до дитини, своєї поведінки та усунення обставин, що були підставою позбавлення батьківських прав.

Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що суд задовольняє позов в повному обсязі, судовий збір в розмірі 1 211 грн. 20 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав стосовно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Третя особа - Орган опіки та піклування Бокіймівської сільської ради Дубенського району Рівненської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, 14-Б, с. Бокійма Дубенського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04386574.

Повне судове рішення складено 06 березня 2025 року.

Суддя Н.Г. Кучина

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.03.2025
Оприлюднено13.03.2025
Номер документу125687644
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —569/19379/24

Рішення від 06.03.2025

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні