ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.03.2025м. СумиСправа № 920/134/25
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
розглянув без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла»,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Технополіс»
про стягнення 340058 грн 72 коп.
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача 340058 грн 72 коп., з яких: 287840 грн 63 коп. заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії, 5616 грн 72 коп. пені, 12328 грн 87 коп. -3% річних, 34272 грн 50 коп. інфляційних втрат по договору про надання послуги з постачання теплової енергії №ПР67/001 від 06.11.2021, а також судові витрати по справі.
Ухвалою суду від 03.02.2025 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу без проведення судового засідання.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
Позиція позивача.
Позов обґрунтовано тим, що між сторонами 06.11.2021 був укладений договір №ПР67/001 про надання послуги з постачання теплової енергії (далі договір від 06.11.2021), за умовами якого позивач в період з листопада 2022 по березень 2024 надав позивачу послуги з постачання теплової енергії на загальну суму 499705 грн 96 коп. Позивач на підтвердження факту надання послуг надає акти прийому-передачі та рахунки.
Відповідач акти за листопад-грудень 2022 та квітень 2023 підписав без зауважень, інші акти підписані не були, але акти та рахунки за січень-березень 2023, листопад 2023 - березень 2024 направлялися на адресу відповідача разом з вимогою про сплату заборгованості .
Відповідач за вказаний період послуги оплатив частково у розмірі 139526 грн 66 коп. Тому заборгованість відповідача складає 287840 грн 63 коп.
Також на заборгованість позивач нарахував 5616 грн 72 коп. пені, 12328 грн 87 коп. 3% річних та 34272 грн 50 коп. інфляційних збитків.
Позивач обґрунтовує вимоги Цивільним Кодексом України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з постачання теплової енергії», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 (далі Правила №830) та Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Мінрегіону від 22.11.2018 №315 (далі Методика розподілу).
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
Факт укладення договору від 06.11.2021 підтверджується матеріалами справи копією договору (а.с. 43-45).
Відповідно до п.п. 7.1.-7.3. договір діє протягом одного року. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Згідно із додатком №2 до договору об`єктом надання послуг за договором є магазин «Райдуга» за адресою: м. Суми, вул. Іллінська, 12.
Багатоквартирний будинок за адресою м. Суми, вул. Іллінська, 12 не обладнаний вузлом комерційного обліку теплової енергії, отже, до встановлення такого вузла обліку загальний обсяг споживання послуги у будинку визначається відповідно до формул 10 12 Методики розподілу.
Приміщення споживача обладнане приладом розподільчого обліку теплової енергії, що підтверджується актом прийняття до експлуатації вузла розподільного обліку теплової енергії від 23.09.2021р. (а.с. 46) та гарантійним талоном на теплолічильник SHARKY 775 ( а.с. 46).
Відповідач згідно з умовами договору подавав позивачу звіти про споживання теплової енергії (а.с. 47-51).
У період з листопада 2022 року по січень 2023 року відповідачем здійснювалося споживання теплової енергії, що підтверджується звітами про споживання, наданими споживачем.
З 01.02.2023 року Відповідачем було самостійно перекрито постачання теплової енергії до належного йому приміщення і у період з лютого 2023 року по березень 2024 року Відповідач надавав Позивачу звіти про споживання теплової енергії, згідно з якими споживання тепла у відповідні місяці дорівнювало нулю.
Разом з тим, чинне законодавство передбачає, що у разі наявності у приміщенні споживача засобу обліку теплової енергії, таке приміщення має споживати мінімально необхідну частку теплової енергії з метою унеможливлення опалення приміщення за рахунок суміжних опалюваних приміщень або опалюваних МЗК та допоміжних приміщень, запобігання утворенню грибків та плісняви в приміщеннях, МЗК та допоміжних приміщеннях, а також недопущення зниження нормативного строку експлуатації приміщення/будівлі/будинку. У разі споживання приміщенням обсягу тепла меншого за мінімально необхідну частку, споживачу донараховується обсяг тепла до мінімальної частки споживання.
Так, відповідно до п. 1 розділу VI Методики розподілу визначено, що для споживачів, приміщення яких оснащені приладами розподільного обліку теплової енергії, розподілене питоме споживання теплової енергії в розрахунку на 1 квадратний метр площі (1 кубічний метр об`єму) квартири (іншого приміщення) не може становити менше мінімальної частки питомого споживання теплової енергії. Мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії на опалення визначається для опалюваних приміщень, оснащених приладами розподільного обліку теплової енергії. Цією часткою перевіряють додержання теплового режиму в цих приміщеннях протягом опалювального періоду, в яких не допускається зниження температури повітря більше ніж на 4 oC від нормативної температури внутрішнього повітря. Якщо опалюване приміщення спожило менший обсяг теплової енергії, визначений за показаннями приладів розподільного обліку теплової енергії, ніж визначений за мінімальною часткою середнього питомого споживання, такому приміщенню донараховується обсяг спожитої теплової енергії.
Для опалюваного приміщення, оснащеного приладом (приладами) розподільного обліку теплової енергії, крім обсягу теплової енергії, визначеного на підставі його/їх показань, здійснюється донарахування обсягу теплової енергії Qдонпр.j або Qдонпр.g з метою унеможливлення опалення приміщення за рахунок суміжних опалюваних приміщень або опалюваних МЗК та допоміжних приміщень, запобігання утворенню грибків та плісняви в приміщеннях, МЗК та допоміжних приміщеннях, а також недопущення зниження нормативного строку експлуатації приміщення/будівлі/будинку.
Згідно з пунктом 2 розділу VI Методики розподілу, у кожному розрахунковому періоді протягом опалювального періоду перевіряється дотримання вимоги щодо мінімального споживання теплової енергії в опалюваних приміщеннях, оснащених приладами розподільного обліку теплової енергії. При перевірці спожитий опалюваним приміщенням обсяг теплової енергії на опалення, визначений за показаннями приладу (приладів) розподільного обліку теплової енергії та віднесений до загальної/опалюваної площі/об`єму цього приміщення, порівнюється з мінімальною часткою середнього питомого споживання теплової енергії. У разі недотримання цієї вимоги опалюваному приміщенню донараховується обсяг теплової енергії за формулами, передбаченими пунктом 2 розділу VI Методики розподілу.
Враховуючи викладені положення законодавства, Позивачем у листопаді 2022 року та щомісячно з лютого 2023 року проводилися донарахування обсягу споживання теплової енергії для потреб належного Відповідачу приміщення до мінімальної частки питомого споживання теплової енергії, розрахунок яких додано до позовної заяви по справі (а.с.54-59).
Крім цього, механізм відключення будинків та окремих приміщень від мереж централізованого опалення визначається «Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 (далі Порядок).
Пункт 4 розділу І Порядку передбачає, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення
(теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до
цього Порядку.
Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку, для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4 розділу ІІІ Порядку).
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5 розділу ІІІ Порядку).
Виконання робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП здійснюється виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання або постачання гарячої води чи іншим залученим власником суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання (пункт 9 розділу ІІІ Порядку).
Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (пункт 10 розділу ІІІ Порядку).
До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проекту такого відокремлення (відключення).
Відповідач не звертався до постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води Сумської міської ради з письмовою заявою про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання, не отримував необхідного погодження, а отже, самовільно здійснив відключення приміщень від системи постачання теплової енергії без залучення уповноваженої організації та без розробленого проекту відключення.
Як неодноразово зазначалося Верховним Судом України, самовільне відключення приміщення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення споживача від оплати за послуги теплопостачання. Споживач, що самовільно відключив належне йому приміщення від систем централізованого опалення, зобов`язаний оплачувати послуги з теплопостачання в такому ж порядку і розмірах, якби відповідне відключення ним проведено не було.
Така позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 02.03.2018 по справі № 915/89/16, від 14.02.2018 по справі 462/6393/15-ц, від 17.05.2018 по справі № 922/2186/17, від 22.05.2018 по справі № 904/8810/17.
Відповідно, Відповідач зобов`язаний оплачувати послуги Позивача з постачання теплової енергії в такому ж порядку і розмірах, якби відключення приміщення від мереж теплопостачання ним проведено не було.__
Позивач здійснював розрахунок вартості послуг за договором від 06.11.2021 відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», яка передбачає, що тариф на послуги з постачання теплової енергії є регульованим.
Також п. 4.2. договору встановлює, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
У період листопад 2021 року квітень 2022 року тариф на послуги з постачання теплової енергії ТОВ «КППВ» був встановлений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.11.2022р. № 636 «Про встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» тарифів на теплову енергію, її виробництво та постачання, тарифів на послуги з постачання теплової енергії» (копія додається) на рівні 7 689,34 грн за 1 Гкал (з ПДВ) для категорії «інші споживачі».
У період листопад 2022 року квітень 2024 року тариф на послуги з постачання теплової енергії ТОВ «КППВ» був встановлений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради 27.10.2022 № 476 «Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано» (а.с. 73-75) на рівні 6 407,78 грн за 1 Гкал (без ПДВ) для категорії споживачів «інші споживачі».
Згідно ч.6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання», споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII встановлено, що індивідуальним споживачем є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до п. 2 п.п.5 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII , індивідуальний споживач зобов`язаний - оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Враховуючи викладене, споживач житлово-комунальних послуг, зобов`язаний нести видатки на утримання такого майна, зокрема, оплачувати послуги з постачання
теплової енергії для потреб належного йому приміщення, та нести відповідальність за зобов`язаннями з оплати отриманих житлово-комунальних послуг та утримання належного йому майна.
Відповідно до ч.1, ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 ЦКУ).
Пунктом 37 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019р. № 830, визначено, що розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інший порядок та строки не визначені договором.
Відповідно до п. 4.4 Договору, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Споживач здійснює оплату за договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу (пункт 4.7 Договору).
Позивач на виконання умов п. 4.5., 4.6. договору від 06.11.2021 направляв відповідачу акти прийому-передачі послуг та рахунки за договором за період з листопада 2022 по березень 2024 на загальну суму 499705 грн 96 коп. (а.с. 75-89, 96-97).
Відповідач частково розрахувався за послуги та сплатив 139526 грн 66 коп. протягом січня 2023-січня 2024 (а.с. 90-95).
Таким чином, розмір основної заборгованості за договором складає 287840 грн 63 коп.
Доказів сплати боргу, аргументованих заперечень проти позову відповідач не подав, тому позов у частині стягнення 287840 грн 63 коп. основного боргу суд вважає обґрунтованим.
Щодо стягнення пені, 3% та інфляційних втрат.
У відповідності до змісту ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1, 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом строк.
Згідно з пунктом 6,2 Договору, у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 50 грн, але не більше 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.
Позивач надав розрахунок штрафних санкцій (а.с. 9-10), який зроблено з урахуванням умов договору щодо строків оплати послуг, розміру пені, строків нарахування.
Тому вимоги позивача про стягнення 5616 грн 72 коп. пені, 12328 грн 87 коп. 3% річних, 34272 грн 50 коп. інфляційних втрат підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонам.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги судом задоволено повністю, витрати зі сплати судового збору в розмірі 4080 грн 70 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст.123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технополіс» про стягнення 340058 грн 72 коп. заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Технополіс» (вул. Черкаська, буд. 5, м. Суми, 40007, код ЄДРПОУ 23293269) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» (вул. Ковпака, 6, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 44360724) 287840 грн 63 коп. заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії, 5616 грн 72 коп. пені, 12328 грн 87 коп. -3% річних, 34272 грн 50 коп. інфляційних втрат, 4080 грн 70 коп. витрат по сплаті судового збору.
3.Видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» наказ після набрання рішенням законної сили.
4.Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5.Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.
Повне судове рішення складено 10.03.2025.
СуддяО.Ю. Резніченко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2025 |
Оприлюднено | 12.03.2025 |
Номер документу | 125714401 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Резніченко Олена Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні