Справа № 521/179/25
Провадження № 2-з/521/58/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2025 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Мазун І.А.,
за участю секретаря судового засідання Гриневич І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі заяву ОСОБА_1 про забезпечення доказів,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Малиновського районного суду м. Одеси знаходиться справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 09.01.2025 року відкрито провадження по даній справі та призначено проведення підготовчого судового засідання.
28.02.2025р. до суду звернулася ОСОБА_1 із заявою про забезпечення доказів, в якій просить забезпечити докази шляхом витребування: з Компетентного органу Окружна адміністрація Північної Саксонії, м. Деліч Федеративної Республіки Німеччина та з компетентного органу Федеративної Республіки Німеччина федеральна земля Саксонія місто Лейпциг відомості про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 ( ОСОБА_3 , дозвіл на проживання: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_3 ( ОСОБА_5 , дозвіл на проживання: НОМЕР_4 ) відомості про надання соціального житла та надання соціальних виплат, розміри соціальних виплат та їх періодичність, надання соціальних послуг.
Учасники справи у судове засідання не викликалися. Оскільки у даному випадку суд не вбачає необхідності повідомляти учасників справи про розгляд заяви про забезпечення доказів, а тому розгляд цього питання проводиться без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження без проведення судового засідання, що відповідає положенням ч. 13ст. 7 ЦПК України. Фіксування судового процесу не здійснювалося.
Згідно ст. 3 ЦПК України, одним із основних принципів цивільного судочинства є повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом.
Судом встановлено, що відповідачем у даній цивільній справі виступає ОСОБА_2 , місцезнаходження якого значиться відповідно до наданих до суду доказів на території Федеративної Республіки Німеччина. Крім того, позивач просить звільнити її від сплати аліментів на утримання ОСОБА_4 , який також проживає на території Федеративної Республіки Німеччина.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно із ч. 2 ст. 10 ЦПК України, суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Положенням статті 43 ЦПК України регламентовано права та обов`язки учасників справи, учасники справи мають право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; 2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; 3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; 5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; 6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами; учасники справи зобов`язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; 4) подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 498 ЦПК України, у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Доручення суду України надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Статтею 80 Закону України "Про міжнародне приватне право" передбачено, що у разі, якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому ЦПК України або міжнародним договором України.
Відповідно до Конвенції «Про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах» від 18 березня 1970 року, така конвенція застосовується у відносинах України з Данією, Мексикою, Люксембургом, Болгарією, Ізраїлем, Італією, Словенією, Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії, Німеччиною, Фінляндією, Австралією, Швейцарією, США, Іспанією, Швецією, Норвегією, Аргентиною, Польщею, Словаччиною; держави підписали цю Конвенцію, бажаючи полегшити передачу та виконання судових доручень і сприяти погодженню різних способів, які використовуються ними з цією метою, піклуючись про поліпшення взаємної правової допомоги в цивільних або комерційних справах.
Згідностатті 1 Конвенції «Про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах»судовий орган Договірної Держави може відповідно до положень законодавства цієї Держави шляхом надіслання судового доручення звернутися до компетентного органу другої Договірної Держави з проханням отримати докази або провести інші процесуальні дії.
Особливості звернення суду України з дорученням за кордон визначені розділом ІI Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженоїнаказом Міністерства юстиції України і Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 р. № 1092/5/54(далі - Інструкція) зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Інструкції (із змін. та доповнен.) у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави (п. 2.1.1).
Доручення про отримання доказів на підставі Конвенції відповідно до статті 3 Конвенції складається судом України за формою запиту згідно з додатком 11 до Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України від 27 червня 2008 року №1092/54.
Згідно зі статтею 2 Конвенції кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 6 Конвенції.
Водночас, відповідно статті 5 Конвенції Центральний Орган запитуваної Держави власноручно вручає документ або забезпечує його вручення відповідним органом: a) у спосіб, визначений його внутрішнім правом для вручення документів, складених в цій державі, особам, що перебувають на її території, або b) в особливий спосіб, обумовлений запитуючим органом, якщо такий спосіб не є несумісним з законами запитуваної Держави. З урахуванням положень пункту (b) частини першої цієї статті документ може завжди бути вручений шляхом безпосередньої доставки одержувачу, який приймає його добровільно.
Згідно з положенням пункту 6.6 Інструкції у разі, якщо документ підлягає врученню в іноземній державі відповідно до частини першої статті 5 Конвенції про вручення, він має бути складений або перекладений на офіційну мову або одну з офіційних мов запитуваної держави.
Суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму (пункт 6.7 Інструкції).
Орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках (стаття 3 Конвенції).
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що з метою повного, всебічного та об`єктивного з`ясування всіх обставин справи є необхідним звернутися із судовим дорученням та доручити компетентним органам Федеративної Республіки Німеччина, а саме витребувати: з Компетентного органу Окружна адміністрація Північної Саксонії, м. Деліч Федеративної Республіки Німеччина та з компетентного органу Федеративної Республіки Німеччина федеральна земля Саксонія місто Лейпциг відомості про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 ( ОСОБА_3 , дозвіл на проживання: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_3 ( ОСОБА_5 , дозвіл на проживання: НОМЕР_4 ) відомості про надання соціального житла та надання соціальних виплат, розміри соціальних виплат та їх періодичність, надання соціальних послуг.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку направлення судового доручення щодо збирання доказів у порядку, встановленому статтею 87 цього Кодексу.
Відповідно доп.10ч.1ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 6 частини першої статті 252 цього Кодексу, - до надходження відповіді від суду на доручення щодо збирання доказів.
Керуючись ст.ст.12,43,87,174,191, п.6 ч.1 ст.252, п.10 ст.253, ст.ст. 352-354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про забезпечення доказів - задовольнити.
Доручити компетентним органам Федеративної Республіки Німеччина, а саме витребувати: з Компетентного органу Окружна адміністрація Північної Саксонії, м. Деліч Федеративної Республіки Німеччина та з компетентного органу Федеративної Республіки Німеччина федеральна земля Саксонія місто Лейпциг відомості про місце перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 ( ОСОБА_3 , дозвіл на проживання: НОМЕР_2 ) та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_3 ( ОСОБА_5 , дозвіл на проживання: НОМЕР_4 ) відомості про надання соціального житла та надання соціальних виплат, розміри соціальних виплат та їх періодичність, надання соціальних послуг.
Всі складені документи за результатами виконання міжнародного судового доручення компетентними органами Федеративної Республіки Німеччина направити до Малиновського районного суду м. Одеси.
У випадку неможливості виконання даного доручення, прохання повідомити про обставини, що перешкоджають виконанню доручення.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати аліментів та стягнення аліментів зупинити до надходження відповіді від компетентних органів Федеративної Республіки Німеччина.
Направити доручення через Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Богдана Хмельницького, 34, м. Одеса, 65007).
Зобов`язати ОСОБА_1 або її представника, за умови наявності документів, що підтверджують його повноваження, надати суду у строк не пізніше 15 (п`ятнадцяти) днів з дня вручення їм ухвали від 03 березня 2025 року, надати до суду документи, які направляються до Міністерства в перекладі на офіційну мову Федеративної Республіки Німеччина в 2 (двох) екземплярах.
Витрати, пов`язані з виконанням судового доручення покласти на позивача ОСОБА_1 .
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, http://ml.od.court.gov.ua
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження по справі до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
Повний текст ухвали складено 03 березня 2025 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ І.А.МАЗУН
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2025 |
Оприлюднено | 12.03.2025 |
Номер документу | 125720352 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Мазун І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні