КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Апеляційне провадження Доповідач - Ратнікова В.М.
№ 22-ц/824/315/2025
У Х В А Л А
м. Київ Справа № 761/10772/22
11 березня 2025 року Київський апеляційний суд в складі колегії суддів Судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді: Ратнікової В.М.
суддів: Борисової О.В.
Левенця Б.Б.
перевіривши матеріали апеляційної скарги представника відповідача Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» адвоката Мальченка Дениса Володимировича на заочне рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 22 листопада 2022 року, ухвалене під головуванням судді Юзькової О.Л., у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,-
в с т а н о в и в:
Заочним рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 22 листопада 2022 року позов ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу задоволено.
Визнано незаконним та скасовано наказ Державного агентства резерву України № 31-к від 18 лютого 2022 року «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Визнано незаконним та скасовано наказ Державного агентства резерву України № 32-к від 18 лютого 2022 року «Про виправлення технічної помилки в наказі Державного агентства резерву України від 18 лютого 2022 року № 32-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Поновлено ОСОБА_1 на посаді генерального директора державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України з 22 лютого 2022 року.
Стягнуто з Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України (42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 11, код ЄДРПОУ 00956031) на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу у розмірі 402 706 грн. 08 коп. без вирахування податків, зборів та обов`язкових платежів.
Стягнуто з Державного агентства резерву України (01601, м. Київ, вул. Пушкінська, 28, код ЄДРПОУ 37472392) в дохід держави судовий збір у сумі 1984 грн. 80 коп.
Стягнуто з Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України (42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 11, код ЄДРПОУ 00956031) в дохід держави судовий збір у сумі 6040 грн. 50 коп.
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 18 січня 2023 року виправлено описку у резолютивній частині тексту заочного рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 22 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, а саме замість :
«Визнати незаконним та скасувати наказ Державного агентства резерву України № 32-к від 18 лютого 2022 року «Про виправлення технічної помилки в наказі Державного агентства резерву України від 18 лютого 2022 року № 32-к «Про звільнення ОСОБА_1 »
зазначити:
«Визнати незаконним та скасувати наказ Державного агентства резерву України № 32-к від 18 лютого 2022 року «Про виправлення технічної помилки в наказі Державного агентства резерву України від 18 лютого 2022 року № 31-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Додатковим рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 09 беерзня 2023 року ухвалено рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді генерального директора державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України з 22 лютого 2022 року та стягнення середнього заробітку за один місяць без вирахування податків, зборів та обов`язкових платежів, підлягає негайному виконанню.
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 15 вересня 2023 року заяву представника Державного агентства резерву України про перегляд заочного рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 22 листопада 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу залишити без задоволення.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, 16 жовтня 2023 року представник відповідача Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву Україниадвокат Мальченко Денис Володимирович подав апеляційну скаргу.
Однак, апеляційна скарга відповідача Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву Українина заочне рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 22 листопада 2022 року, не може бути прийнята апеляційним судом, і підлягає поверненню особі, яка її подала, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 284 ЦПК України передбачено порядок і строк подання заяви про перегляд заочного рішення.
Так, заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 ЦПК України у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 288 ЦПК України позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Тлумачення статей 284, 287, 288 ЦПК України дає підстави дійти висновку, що ЦПК України передбачає дві форми перегляду заочного рішення: загальну (перегляд в апеляційному порядку) та спеціальну (перегляд судом, який ухвалив заочне рішення, за заявою відповідача). При цьому апеляційну скаргу можуть подати сторони (відповідач лише у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення) та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки.
Відповідно до другого абзацу пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку» № 12 від 24.10.2008 року відповідно до статей 287, 288 ЦПК оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише в разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та в разі ухвалення повторного заочного рішення. В іншому випадку апеляційний суд відмовляє в прийнятті апеляційної скарги на заочне рішення.
Таким чином, процесуальним законом визначено спеціальний порядок перегляду заочного рішення, який проводиться судом, що його ухвалив, і лише за письмовою заявою відповідача. Оскарження заочного рішення відповідачем в апеляційному порядку може мати місце лише у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення та у разі ухвалення повторного заочного рішення.
Отже, право на подання апеляційної скарги на заочне рішення суду відповідач набуває лише після залишення його заяви про перегляд заочного рішення без задоволення (частина четверта статті 287 ЦПК).
У питанні забезпечення прав учасників процесу на апеляційний перегляд справи заочне провадження не відрізняється від інших проваджень, адже доступ до суду апеляційної інстанції в будь-якому випадку забезпечується учасникам справи лише в разі дотримання ними установлених законом процесуальних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач Державне підприємство «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України подав до суду апеляційну скаргу, однак із письмовою заявою про перегляд заочного рішення до суду першої інстанції не звертався, тобто відповідач Державне підприємство «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України не виконав вимог щодо порядку перегляду заочного рішення суду.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що скаржником порушено порядок оскарження заочного рішення, встановленого ст. 284 ЦПК України, а тому у прийнятті апеляційної скарги слід відмовити та повернути її скаржнику.
Крім того, апеляційний суд роз`яснює відповідачу Державному підприємству «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України, що він має право звернутися до суду першої інстанції із заявою про перегляд заочного рішення, а у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення - оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Керуючись статтею 284, 287, 357 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Відмовити у прийнятті апеляційної скарги представника відповідача Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву Україниадвоката Мальченка Дениса Володимировича на заочне рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 22 листопада 2022 року, ухвалене під головуванням судді Юзькової О.Л., у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного агентства резерву України, Державного підприємства «Охтирський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та припинення контракту, поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, та повернути апеляційну скаргу особі, яка її подала.
Ухвала суду апеляційної інстанції як така, що постановлена поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскарженау касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий: Судді:
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 13.03.2025 |
Номер документу | 125740399 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Ратнікова Валентина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні