Справа №403/121/25 провадження № 2/403/259/25
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та
відкриття провадження у справі
10 березня 2025 року с-ще Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши позовну заяву
Приватного сільськогосподарського підприємства «Димитрово» (позивач), адреса місцезнаходження, вказана в позовній заяві: с.Новоігорівка Кропивницького (до адміністративно-територіальної реформи - Устинівського) району Кіровоградської області, поштовий індекс 28610, до
ОСОБА_1 (відповідач), адреса місця проживання, вказана в позовній заяві: с.Новоігорівка Кропивницького (до адміністративно-територіальної реформи - Устинівського) району Кіровоградської області, поштовий індекс 28610,
Фермерського господарства «Агро-Лідія» (відповідач), адреса місцезнаходження: вул.Лесі Українки, буд.№12/А с.Тирлова Балка Кропивницького (до адміністративно-територіальної реформи - Устинівського) району Кіровоградської області, поштовий індекс 28633,
предмет позову: про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною та визнання відсутнім права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис),
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача Приватного сільськогосподарського підприємства «Димитрово» (далі - ПСП «Димитрово») - адвокат Іванова М.О. звернулась до суду із позовною заявою до відповідачів ОСОБА_1 та Фермерського господарства «Агро-Лідія» (далі - ФГ «Агро-Лідія») про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 14 січня 2010 року, укладеного між ОСОБА_2 та ПСП «Димитрово» щодо земельної ділянки загальною площею 6,5576 га, кадастровий номер: 3525882300:02:000:0186, та визнання відсутнім права користування ФГ «Агро-Лідія» зазначеною земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису).
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя приходить до наступного висновку.
За правилами виключної підсудності, передбаченими ч.1 ст.30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Відповідно до ч.1 ст.181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Правила виключної підсудності стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо (правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 25 травня 2020 року у справі №643/4648/18).
У відповідності до п.42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» до позовів, що виникають із приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про право, яке виникло із договору оренди.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї копій документів, поданий представником ПСП «Димитрово» позов безпосередньо виникає із приводу визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі та визнання відсутнім права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), а саме: земельної ділянки площею 6,5576 га, кадастровий номер: 3525882300:02:000:0186, розташованої на території Устинівської селищної територіальної громади Кропивницького району Кіровоградської області (до реформування - територія колишньої Димитровської сільської ради Устинівського району).
Згідно постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-ІХ в межах Кіровоградської області Устинівський район був ліквідований та утворений Кропивницький район у складі, крім інших, території Устинівської селищної територіальної громади, до якої згідно переліку населених пунктів, розміщених на офіційному сайті «Децентралізація», входить с.Новоігорівка (до перейменування -с.Димитрово).
Відповідно до п.3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-ІХ, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ.
Позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам ст.175 ЦПК України.
Позовну заяву подано з додержанням вимог ст.177 ЦПК України.
На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що подана представником ПСП «Димитрово» - адвокатом Івановою М.О. позовна заява відноситься до предметної, суб`єктної та територіальної юрисдикції Устинівського районного суду Кіровоградської області та підлягає прийняттю до розгляду у порядку цивільного судочинства з відкриттям провадження у справі.
Відповідно до положень п.2 ч.2 ст.19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
За змістом ч.4 ст.19 ЦПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
З урахуванням принципу пропорційності у цивільному судочинстві, у відповідності до ч.3 ст.274 ЦПК України цивільна справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження, оскільки вирішуючи питання про вид позовного провадження, за правилами якого буде здійснюватися розгляд справи, суддею враховано, зокрема: 1) значення справи для сторін; 2) категорію та складність справи (пред`явлений позов належить до позовів, що виникають із приводу нерухомого майна); 3) обрані представником позивача способи захисту; 4) обсяг та характер доказів у справі; 5) кількість сторін.
Крім того, системний аналіз ст.376 ЦПК України дає можливість прийти до висновку, що розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження жодним чином не порушує, обмежує чи звужує гарантовані законом права та свободи учасників судового процесу і не може бути підставою для скасування або зміни рішення, як обставина, що виплинула на правильність вирішення справи.
Клопотання та заяви в порядку ст.ст.84, 91 ЦПК України разом з позовною заявою до суду подані не були.
Згідно положень п.п.15.3 п.15 Розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, п.п.122, 125 розділу VІ Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС), п.1 розділу VII Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, враховуючи обов`язковість реєстрації юридичними особами та адвокатами електронних кабінетів у підсистемі (модулі) ЄСІТС, до яких належать позивач, його представник та відповідач ФГ «Агро-Лідія», а також відсутність такого обов`язку у відповідача по справі Солопа С.М., як фізичної особи, розгляд (формування) справи у суді здійснюватиметься за матеріалами у змішаній формі (паперовій та електронній).
Відповідно до вимог ст.196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження у справі необхідно провести підготовче засідання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 27, 30, 43, 83, 84, 178, 181, 187, 190, 191, 196, 258, 260, 274, 353 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства «Димитрово» до ОСОБА_1 , Фермерського господарства «Агро-Лідія» про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною та визнання відсутнім права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис).
2.Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3.Призначити підготовче засідання у справі на 09 квітня 2025 року о 09 год. 00 хв. в залі судових засідань Устинівського районного суду Кіровоградської області (адреса місцезнаходження: вул.О.Мазуренка, буд.№42 с-ще Устинівка Кропивницького району Кіровоградської області), про що повідомити учасників справи.
4.Встановити відповідачам ОСОБА_1 та ФГ «Агро-Лідія» строк для подачі відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення їм копії даної ухвали.
Роз`яснити кожному з відповідачів, що відповідно до ч.4 ст.174, ч.1 ст.191 ЦПК України, протягом встановленого судом строку вони мають право надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; іншим учасникам справи - копію відзиву та доданих до нього документів.
Відзив підписується відповідачем або його представником. Відзив повинен містити: 1) для фізичної особи - ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) відповідача, його місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків; 2) для юридичної особи - повне найменування, його місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; номери засобів зв`язку, адресу електронної пошти, за наявності, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; у разі повного або часткового визнання позовних вимог - вимоги, які визнаються відповідачем; обставини, які визнаються відповідачем, а також правову оцінку обставин, надану позивачем, з якою відповідач погоджується; заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права; перелік документів та інших доказів, що додаються до відзиву, та зазначення документів і доказів, які не можуть бути подані разом із відзивом, із зазначенням причин їх неподання; заперечення (за наявності) щодо заявленого позивачем розміру судових витрат, які позивач поніс та очікує понести до закінчення розгляду справи по суті; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. До відзиву додаються: докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем. До відзиву, підписаного представником відповідача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідача згідно вимог ст.ст.58, 62 ЦПК України.
Роз`яснити відповідачам, що відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України, у разі подання відзиву на позов вони повинні одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) копію відзиву та доданих до нього іншим учасникам справи.
Роз`яснити відповідачам, що відповідно до ч.5 ст.178 ЦПК України до відзиву, наданого до суду, необхідно додати документи, що підтверджують надіслання (надання) ними відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Роз`яснити відповідачам, що згідно положень ч.8 ст.178, ч.2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відзиву (заперечення проти позову) у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами.
Роз`яснити відповідачам право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву (ст.193 ЦПК України).
5.Роз`яснити сторонам, що у разі подання ними письмових заяв і клопотань, їх форма та зміст мають відповідати вимогам ст.183 ЦПК України.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.9 ст.83 ЦПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Роз`яснити учасникам справи, що згідно ст.95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Роз`яснити учасникам справинеобхідністьзазначенняу разі подання ними до суду процесуальних документів (заяв по суті справи, інших заяв, клопотань, заперечень тощо)відомостей про наявність або відсутність у них електронного кабінету, зареєстрованого в підсистемі «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
6.Розгляд цивільної справи здійснювати за матеріалами у змішаній (паперовій та електронній) формі.
7.Повідомити учасників справи про наявність в Устинівському районному суді Кіровоградської області технічної можливості забезпечити їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. У цьому разі відповідна заява учасника справи має бути подана до суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання з направленням копії такої заяви в той же строк іншим учасникам справи.
8.Копії ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи. Відповідачам одночасно надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
9.Роз`яснити, що учасники справи мають право отримати інформацію щодо розгляду справи, зайшовши на веб-адресу сторінки суду, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-сайт:court.gov.ua/sud1123/).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до положень ст.353 ЦПК України ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.Ю.Атаманова
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2025 |
Оприлюднено | 13.03.2025 |
Номер документу | 125742156 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Атаманова С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні