Справа № 594/1792/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2025 року м.Борщів
Борщівський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Губіш О.А.
з участю:
секретаря - Окулянко У.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Денисової Тамари Степанівни, до Скала Подільської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Денисової Т.С., звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, до складу якої, крім іншого, входить 2/4 частки житлового будинку з такою ж часткою надвірних будівель і споруд, що в АДРЕСА_1 , і на яку вона претендує як спадкоємець за законом.
Однак через відсутність правовстановлюючих документів на спірне будинковолодіння, свої спадкові права після смерті матері оформити не може.
А тому, просила суд визнати за нею право власності на 2/4 частки житлового будинку з такою ж часткою надвірних будівель і споруд, що розташований в АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_2 .
У судове засідання сторони не з`явилися.
Представник позивачки адвокат Денисова Т.С. у поданому до суду клопотанні просила розгляд справи проводити у її відсутності та відсутності позивачки, при цьому зазначила, що позов підтримує.
Представник відповідача Скала Подільської селищної ради селищний голова Лобода І.Г. подав до суду заяву, в якій просив справу слухати у відсутності представника ради, при цьому зазначив, що позов визнає.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, надані сторонами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Лосяч Борщівського району Тернопільської області помер батько позивачки ОСОБА_3 , що стверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , повторно виданого 22 лютого 2022 року Борщівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано Франківськ).
Поряд з тим встановлено, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, входить частина житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , та яку прийняла його дружина ОСОБА_2 , вступивши в оперативне управління спадковим майном. Наведене підтверджується довідкою №1067 від 29.11.2024, виданою Скала Подільською селищною радою.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Борщеві Борщівського району Тернопільської області померла мати позивачки ОСОБА_2 , що стверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02 січня 2020 року виконавчим комітетом Скала Подільської селищної ради Борщівського району Тернопільської області.
Поряд з тим встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, входить частина житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 , а також земельні ділянки площами 2, 28 га, 2, 29 га та 2, 25 га, які знаходяться на території Лосяцької сільської ради Борщівського району Тернопільської області. Наведене підтверджується довідкою Скала Подільської селищної ради №1068 від 29.11.2024.
Крім того встановлено, що за життя померла ОСОБА_2 зробила заповітні розпорядження, відповідно до яких, державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ТР №044016 площею 2, 25 га, заповіла ОСОБА_1 , державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ТР №044015 площею 2, 29 га, заповіла ОСОБА_4 та державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯБ №817462 площею 2, 28 га, заповіла ОСОБА_5 .
Зазначене сторонами не оспорювалось, крім того, стверджено заповітами від 27 листопада 2015 року, посвідченими секретарем Лосяцької сільської ради Борщівського району Тернопільської області, зареєстрованими у реєстрі за № 154, 153, 155.
Також встановлено, що позивачка, її сестри ОСОБА_5 та ОСОБА_4 після смерті матері прийняли спадщину, подавши 19 квітня 2021 року до приватного нотаріуса Борщівського районного нотаріального округу Пікуль Г.М. заяви про прийняття спадщини, на підставі яких до майна померлої було відкрито спадкову справу за №73/2021. Крім того, за заявами позивачки та її сестер, приватним нотаріусом були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, зазначені у заповіті. Крім того, позивачка звернулася до нотаріуса із заявою щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері на майно, яке неохоплене заповітом, а саме на 2/4 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 . В свою чергу, її сестри відмовилися від прийняття спадщини за законом, подавши відповідні заяви. Однак у видачі свідоцтва позивачці було відмовлено в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спірне будинковолодіння і в зв`язку з чим, їй було рекомендовано звернутися до суду для визначення належності вказаного нерухомого майна померлій матері та наступної належності їй, як спадкоємцеві за законом. Наведене вбачається з листа приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Пікуль Г.М. № 39/02-31 від 13.02.2023.
Судом встановлено, що спірне будинковолодіння АДРЕСА_1 , відносилося до колгоспного двору, і станом на 15 квітня 1991 року (тобто на момент набрання законної сили Законом України Про власність) ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_1 , були його членами, що стверджено довідкою №131/06-16-10 від 08.07.2024, виданою Скала Подільської селищної ради №1069 від 29.11.2024, копіями погосподарських книг Лосяцької сільської ради за 1986-1990, 1991-1995 роки.
Відповідно до норм статтей 120, 123 Цивільного кодексу (в редакції 1963 р.) майно колгоспного двору належало його членам на праві спільної власності, розмір долі члена двору встановлювався виходячи з рівності долей всіх членів двору.
Відповідно до п.6 а) постанови Пленуму Верховного суду України від 22.12.1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включаються перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба).
А отже, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 та ОСОБА_1 на відповідній правовій основі, набули право, кожен зокрема на 1/4 частку будинковолодіння, розташованого по АДРЕСА_1 .
Крім того, як встановлено судом, ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 , набула право на 2/4 частки спірного будинковолодіння, однак ні своє право власності на належну їй 1/4 частку спірного будинковолодіння, ні спадщину після смерті чоловіка у встановленому законом порядку не оформила, та у відповідному органі не зареєструвала, що в свою чергу перешкоджає позивачці, як спадкоємцю, оформити свої спадкові права.
Згідно виписки з рішення 13 сесії 21 скликання Лосяцької сільської ради від 21.01.1994, ОСОБА_3 передано безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0, 25 га для обслуговування житлового будинку і споруд.
Згідно виписки з рішення 21 сесії 4 скликання Лосяцької сільської ради №217 від 06.02.2006 «Про впорядкування назв вулиць та нумерацію будинків по вулицях в селі Лосяч», будинковолодінню ОСОБА_2 присвоєно адресу АДРЕСА_1 .
Судом також встановлено, що окрім позивачки та її сестер, інші особи щодо своїх прав на майно померлої не заявляли.
Зазначене випливає з матеріалів спадкової справи №203/2021, відкритої до майна померлої ОСОБА_2 .
Відповідно до ст.ст. 1216-1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 04 квітня 2022 року, виготовленого ТОВ «Технічна інвентаризація об`єктів нерухомості» та висновку про вартість, сформованого 02 серпня 2023 року СОД ФОП ОСОБА_7 , оціночна вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , становить 208262 грн.
Аналізуючи всі досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи те, що відповідачем заперечень щодо задоволення позову надано не було, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими, підставними, грунтуються на вимогах закону, а тому, підлягають задоволенню в повному об`ємі.
Виходячи з наведеного вище, на підставі ст.ст. 328, 392, 1217, 1218, 1220, 1223, 1268 ЦК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Борщеві Борщівського району Тернопільської області, право власності на 2/4 частки житлового будинку з такою ж часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Судові витрати по справі покласти на сторони в тих межах, в яких вони їх понесли.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі такої скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Реквізити сторін:
позивачка: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
відповідач: Скала Подільська селищна рада, місцезнаходження: смт Скала Подільська вул. Івана Франка, 2 Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396383.
Суддя:
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 13.03.2025 |
Номер документу | 125744839 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Губіш О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні