Справа №504/4868/24
Провадження №2-о/504/144/25
Комінтернівський районний суд Одеської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.2025с-ще Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді - Барвенка В.К.,
секретаря Ориник М.В., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5, с-ще. Доброслав, заяву ОСОБА_1 за участі заінтересованої особи - Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту неправильності в актовому записі про народження, -
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулась до суду із заявою, якою просить суд встановити неправильність запису в актовому записі про народження, внести зміни до актового запису № 16 від 31.05.1950 року про народження ОСОБА_2 , який складений виконавчим комітетом Красносільської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, а саме, змінити дату народження з невірної дати ІНФОРМАЦІЯ_1 , на вірну дату ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Щодо юрисдикції суду:
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт реальної дати народження особи.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в поставі від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17 (провадження № 14-408цс18).
Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України,? ЦК України та іншим законом, не є вичерпним (частина третя статті 270 ЦК України).
Позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (частина перша статті 273 ЦК України) на відображення достовірної інформації про дату народження в актовому записі, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.
У позовній заяві відсутні доводи щодо неправомірності вказаної відмови відповідача.
Тому об`єктом перевірки національними судами у цій справі є не дотримання відповідачем процедури розгляду звернення позивача про внесення змін до актового запису про народження і оцінка правомірності дій з відмови у задоволенні цього звернення, а встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт народження, і залежно від встановлених обставин вирішення питання про неправильність актового запису про дату народження.
З огляду на викладене позов має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Заявник подав заяву про розгляд справи у свою відсутність, вимоги заяви підтримав повністю.
Від начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області надійшла заява про розгляд справи у свою відсутність, проти заяви не заперечувала.
Щодо суті:
Розглянувши доводи заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази на предмет їх належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви виходячи з наступного:
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Актом цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи (частина друга статті 49 ЦК України).
Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (частина перша статті 9 Закону).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша статті 22 Закону).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у частині другій статті 16 ЦК України. Цей перелік не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
У заяві заявниця просить встановити неправильність запису про народження ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , в акті цивільного стану та внести до нього зміни.
Заявниця є донькою спадкодавця ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що згідно наявного у справі свідоцтва про народження ОСОБА_2 , яке видано 30.08.1950 року Красносільським бюро ЗАГС Комінтернівського району Одеської області, у графі дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В актовому записі про народження дитини № 16 від 31.05.1950 року датою народження ОСОБА_2 вказано ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Таким чином вочевидь є неправильність запису дати народження у актовому записі про народження дитини ОСОБА_2 , а саме невірною датою народження є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а правильною датою народження є ІНФОРМАЦІЯ_2
Вимога про зобов`язання внести зміни до актового запису про народження є похідною від можливості встановлення неправильності запису у актовому записі, і тому також підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 258-260, 353 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 за участі заінтересованої особи - Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту неправильності в актовому записі про народження, - задовольнити.
Встановити неправильність запису в актовому записі № 16 від 31.05.1950 року вчиненого Красносільським бюро ЗАГС Комінтернівського району Одеської області про народження дитини ОСОБА_2 .
Внести зміни до актового запису № 16 від 31.05.1950 року, який складений Красносільським бюро ЗАГС Комінтернівського району Одеської області про народження дитини ОСОБА_2 , а саме, змінити дату народження дитини ОСОБА_2 , з невірної дати ІНФОРМАЦІЯ_5 , на вірну дату ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з часу його проголошення до суду апеляційної інстанції.
Суддя В. К. Барвенко
Суд | Комінтернівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2025 |
Оприлюднено | 14.03.2025 |
Номер документу | 125789639 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Комінтернівський районний суд Одеської області
Барвенко В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні