Провадження №2/748/267/25 Єдиний унікальний № 748/5214/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" березня 2025 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Костюкової Т.В.
за участі секретаря судового засідання Проненко К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, треті особи: Чернігівська районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права на земельну частку (пай)
ВСТАНОВИВ:
16.12.2024 року представник позивача адвокат Шолох Ольга Володимирівна, діючи на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії СВ №1109616 від 10.12.2024 та в інтересах ОСОБА_1 , в системі «Електронний Суд» звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 4,50 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала у колективній власності КСГП «ім. А.С.Герасименка», та належить позивачу на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії «ЧН» №0318636, виданого на підставі рішення Чернігівської районної державної адміністрації №342 від 25 червня 1997 року, зареєстрованого 15 липня 1997 року за №902 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), оригінал якого було втрачено. В позасудовому порядку вирішити питання не можливо, так як чинним законодавством не передбачена видача дублікатів сертифікату на право на земельну частку ( пай), у зв`язку з чим позивач звертається до суду з даним позовом.
Чернігівським районним судом Чернігівської області ухвалою від 18 грудня 2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій справі.
Ухвалою суду від 16 січня 2025 року підготовче провадження по даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. Представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги пдтримує, просить задовільнити.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву на позовну заяву від відповідача на адресу суду не надходило, явку представника в судове засідання не забезпечили
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Чернігівська районна державна адміністрація, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, правом на подання пояснень по справі не скористалася, явку представників в судове засідання не забезпечили
Частиною 3ст. 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
З дослідженого сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0318636 від 15 липня 19997 року, який зареєстрований 15.07.1997 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за № 902 , вбачається, що ОСОБА_1 на підставі рішення Чернігівської районної державної адміністрації № 342 від 25 червня 19997 року належало право на земельну частку (пай) у землі , яка перебуває у колективній власності КСГП ім. А.С.Герасименка розміром 4,50 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) ( а.с 7)
Відповідно до рішення виконавчого комітету Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 20 від 25 квітня 2001 року «Про надання земельної частки (паю) в натурі громадянам із земель ПОП ім. Герасименка та передачу їх у приватну власність» на підставі заяв громадян с. Анисів про виділення земельної частки ( паю) в натурі, було надано земельні частки (паї) громадянам в натурі із земель ПОП ім. Герасименка по схемі поділу земель колективної власності на земельні частки (паї), якою визначена першочерговість приватизації та передано земельні ділянки в приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з видачею державних актів на право приватної власності на землю громадянам згідно списку, серед яких в тому числі значиться позивач ОСОБА_1 ( а.с 8)
З дослідженої в судовому засіданні відповіді Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області за № І-1829/0-1924/6-24 від 02.12.2024 року слідує, що на підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації № 342 від 25 червня 1997 року ОСОБА_1 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0318636 по КСГП ім. А.С.Герасименка на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області . Державний акт на право власності на земельну ділянку взамін сертифікату ОСОБА_1 не видавався ( а.с 9)
З Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) вбачається, що ОСОБА_1 був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0318636 від 15 липня 1997 року, який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів № 902 від 15.07.1997 року ( а.с 10-11)
Про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0318636 від 15.07.1997 року було розміщено оголошення на сайті https://obyava.ua ( а.с 12)
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Право власності є непорушним.
Відповідно до пункту 1 Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Згідно з пунктом 5 цього Указу, видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно ст. 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", право на земельну частку (пай) мають:
-колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно ст.3 цього Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельнихчасток (паїв)", підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16 квітня 2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розд. X "Перехідні положення" ЗК). Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
За правилами Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" моментом виникнення права на земельну частку (пай) є момент виникнення відповідного права колективної власності на земельну ділянку та існує незалежно від його посвідчення сертифікатом.
Згідно ст.3 ЦК України випливає неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та іншими законами.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Захист прав на отримання земельних часток (паїв) при втраті сертифікату на земельну частку (пай), за аналогією закону здійснюється в порядку ст. 392 ЦК України, яка передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності - шляхом пред`явлення позову про визнання права на земельну частку (пай).
Також, відповідно з статті 1 Першого Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи той факт, що позивач набув право на земельну частку (пай) розміром 4,50 в умовних кадастрових гектарах із земель колишнього КСГП ім. А.С.Герасименка на території Анисівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області , яке належало йому на підставі сертифікату серії ЧН № 0318636 , що підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, однак дане право не визнається у зв`язку з відсутністю документа, яким воно посвідчувалося, а саме сертифікату на право на земельну частку (пай), суд приходить до висновку про необхідність визнання за позивачем права на земельну частку (пай).
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 211, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 4,50 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебувала у колективній власності КСГП ім. А.С.Герасименка , та належить позивачу на підставі сертифікату на право власності на земельну частку (пай) серії ЧН №0318636, виданого на підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації №342 від 25 червня 1997 року, та зареєстрованого 15 липня 1997 року за №902 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач: Іванівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04412751, адреса місцезнаходження: Чернігівська область, Чернігівський район, с. Іванівка, вул. Дружби, буд.33б.
Третя особа: Чернігівська районна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 04061688, адреса місцезнаходження: 14027, Чернігівська область, Чернігівський район, м. Чернігів, вул. Шевченка, буд.48,
Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 39764881, адреса місцезнаходження: Чернігівська область, Чернігівський район, м. Чернігів, вул. П`ятницька, буд.11А
Суддя Т.В.Костюкова
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2025 |
Оприлюднено | 14.03.2025 |
Номер документу | 125789739 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Костюкова Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні