Рішення
від 13.03.2025 по справі 916/4476/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"13" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4476/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.

при секретарі судового засідання Кастровій М.С.

розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Одеський логістичний центр (65033, м. Одеса, вул. Василя Стуса, 2/1, код ЄДРПОУ 35565123) до російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації (119991, м. Москва, вул. Житня, буд. 14, будівля 1, основний державний реєстраційний номер 1037739668834, загальноросійський класифікатор підприємств і організацій 00015616) та в особі генеральної прокуратури російської федерації (125993, м. Москва, МСП-3, вул. Велика Дмітровка, 15А, буд. 1, основний державний реєстраційний номер 1037739514196, ідентифікаційний номер 7710146102)

про відшкодування збитків в розмірі 1 108 598,18 доларів США, що станом на 22.08.2024 становить суму грошових коштів у розмірі 45 774 019,02 грн.

Представники:

Від позивача не з`явився;

Від відповідача не з`явився.

в с т а н о в и в:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 19.02.2025 ухваленим у справі № 916/4476/24 позов задоволено. Стягнуто з російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації та в особі генеральної прокуратури російської федерації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Одеський логістичний центр 1 108 598,18 доларів США.

Стягнуто з російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації та в особі генеральної прокуратури російської федерації в дохід Державного бюджету України 686 610,29 грн. судового збору.

Призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати (понесені у справі судові витрати) на 05.03.2025. Запропоновано позивачу протягом 5 днів з дня ухвалення рішення у цій справі надати докази понесення у справі судових витрат.

24.02.2025 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський логістичний центр» (вх. № 2-255/25) в якій товариство просило суд стягнути з відповідача суму понесених витрат у розмірі 184 896,00 грн.

Позивач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про місце, дату та час повідомлений належним чином.

Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника до засідання суду, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно із приписами статей 233, 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 05.03.2025 підписано вступну та резолютивну частини додаткового рішення без його проголошення.

Частиною п`ятою статті 240 Господарського процесуального кодексу України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до частин першої, другої статті 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно із частиною третьою статті 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За приписами статті 14 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Адвокатське бюро може залучати до виконання укладених бюро договорів про надання правової допомоги інших адвокатів на договірних засадах. Стороною в договорі про надання правової допомоги є Адвокатське бюро. Адвокатське бюро зобов`язане забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 цього Закону).

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

Водночас для включення всієї суми гонорару у відшкодування за рахунок відповідача має бути встановлено, що такі витрати позивача були необхідними, а їх розмір є розумний та виправданий. Тобто суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).

Відповідно до частини першої статті 15 Господарського процесуального кодексу України, пропорційність у господарському суді, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 916/15357/17.

Судом встановлені наступні обставини.

11.09.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеський логістичний центр» та Адвокатським об`єднанням «Асоціація адвокатів України» було укладено Договір про надання правової допомоги № 11/09 (далі Договір від 11.09.2024).

Відповідно до пунктів 1.1, 5.1 Договору від 11.09.2024 замовник доручає, а виконавець приймає на себе надавати юридичну допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним договором, зокрема, у спорі щодо відшкодування майнової шкоди замовнику, спричиненої ракетним обстрілом з боку російської федерації. Вартість правової допомоги за цим договором складає 80 000,00 грн.

До заяви від 24.02.2025 (вх. № 2-255/25) позивачем додано акти надання послуг з детальним описом робіт, а саме:

40 000,00 грн. від 08.10.2024;

40 000,00 грн. від 20.02.2025.

Відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Згідно із пунктом 2 частини третьої статті 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 127 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів. Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.

Згідно із частинами шостою, сьомою статті 127 Господарського процесуального кодексу України у разі недотримання вимог щодо співмірності витрат суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на оплату послуг експерта, спеціаліста, перекладача, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами.

15.12.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеський логістичний центр» та Фізичною особою-підприємцем Кизима Оксаною Олександрівною було укладено Договір про надання послуг з перекладу № 15/12/24 (далі Договір від 15.12.2024).

Відповідно до пунктів 1.1, 3.4 Договору від 15.12.2024 виконавець зобов`язався надати компанії послуги з письмового перекладу документації з української мови на російську мову. Орієнтована загальна вартість послуг, з урахуванням положень пунктів 3.1-3.3 за цим договором, складає 100 000,00 грн.

До заяви від 24.02.2025 (вх. № 2-255/25) позивачем додано акт надання послуг за Договором від 15.12.2024, а саме:

100 000,00 грн. від 25.12.2024 № 3.

Окрім того, у зв`язку з повідомленням відповідача шляхом надсилання копій документів оператором з`вязку до посольства російської федерації у Республіці Молдова та до посольства російської федерації у Румунії, Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський логістичний центр» понесло витрати в розмірі 4 896,00 грн., про що свідчать копії митних декларацій.

Відповідачем не подано клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно із частиною першою статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд враховує завдання господарського судочинства, особливості предмету спору, ціну позову, складність справи, значення розгляду справи для сторін, а також час витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), та вважає за можливе здійснити розподіл судових витрат, які підлягають відшкодуванню та стягненню з відповідача у загальному розмірі 184 896,00 грн. (80 000,00 + 100 000,00 + 4 896,00 = 184 896,00).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 232, 233, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Стягнути з російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації (119991, м. Москва, вул. Житня, буд. 14, будівля 1, основний державний реєстраційний номер 1037739668834, загальноросійський класифікатор підприємств і організацій 00015616) та в особі генеральної прокуратури російської федерації (125993, м. Москва, МСП-3, вул. Велика Дмітровка, 15А, буд. 1, основний державний реєстраційний номер 1037739514196, ідентифікаційний номер 7710146102) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Одеський логістичний центр (65033, м. Одеса, вул. Василя Стуса, 2/1, код ЄДРПОУ 35565123) витрати на правничу допомогу в розмірі 80 000,00 грн. (вісімдесят тисяч гривень 00 коп.), витрати понесені у зв`язку з перекладом на російську мову 100 000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.) та витрати на сплату поштових відправлень у розмірі 4 896,00 грн. (чотири тисячі вісімсот дев`яносто шість гривень 00 коп.).

2. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст додаткового рішення складено 13.03.2025.

Суддя Ю.А. Шаратов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.03.2025
Оприлюднено14.03.2025
Номер документу125804015
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —916/4476/24

Рішення від 13.03.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

Рішення від 19.02.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

Ухвала від 06.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Шаратов Ю.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні