Справа № 178/1729/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Лісняк В.В.,
присяжних Лєшок В.В., Сардак В.А.,
за участі секретаряКоваль Л.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за заявою Комунального закладу «Криничанський психоневрологічний інтернат» ДОР», заінтересована особа: Опікунська рада при виконавчому комітеті Божедарівської селищної ради про визнання особи недієздатною,-
УСТАНОВИВ:
В провадженні Криничанського районного суду Дніпропетровської області перебуває цивільна справа за заявоюКомунального закладу«Криничанський психоневрологічнийінтернат» ДОР»,заінтересована особа:Опікунська радапри виконавчомукомітеті Божедарівськоїселищної радипро визнанняособи недієздатною. Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тимчасово переміщена з КЗ «Володимирівський психоневрологічний інтернат» ДОР» Нікопольської територіальної громади до КЗ «Криничанський психоневрологічний інтернат» ДОР» Божедарівської територіальної громади на період дії воєнного стану. Підопічна ОСОБА_1 перебуває на повному державному утриманні, є особою з інвалідністю, має потребу у постійному сторонньому догляді, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не може здійснювати свої права та виконувати обов`язки, проживає в закладі, який відповідно до своїх прав та обов`язків до призначення опікуна, здійснює опіку.
Представник КЗ «Криничанський психоневрологічний інтернат» ДОР», згідно заяви, просить розглянути справу без їх участі.
Представник заінтересованої особи орган опіки та піклування Божедарівської селищної ради до суду не з`явився, згідно листа, просить розглянути справу без участі представника органу опіки та піклування.
Представник ОСОБА_1 адвокат Куценко В.А., надіслав клопотання, згідно якого просить призначити та провести судово-психіатричну експертизу стосовно ОСОБА_1 , розгляд клопотання проводити без його участі.
Відповідно до ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.105 ЦПК України призначення судом експертизи є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема психічний стан особи.
Відповідно до ч. 1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно зі ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом у судовому засіданні, як це передбачено ст.ст.103-105 ЦПК України.
Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Судом враховано положення частини 1 статті 39 ЦК України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
У статті 7 Закону України «Про судову експертизу»зазначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до положень пункту 5 частини 1 статті 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст.253 ЦПК Українипровадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1ст.252 цього Кодексу- на час проведення експертизи.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що оскільки для встановлення психічного стану ОСОБА_1 ,яку заявникпросить визнатинедієздатною,необхідні спеціальнізнання вобласті медицини,без якихнеможливо встановитипсихічний станособи стосовноякої ставитьсяпитання провизнання їїнедієздатною,тому усправі необхіднопризначити судово-психіатричнуекспертизу, на час проведення експертизи провадження у справі зупинити, оскільки на її проведення необхідний значний проміжок часу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103, 104, 105, 252, 260 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Призначити у цивільній справі за заявою Комунального закладу«Криничанський психоневрологічнийінтернат» ДОР»,заінтересована особа:Опікунська радапри виконавчомукомітеті Божедарівськоїселищної радипро визнанняособи недієздатною, судово-психіатричнуекспертизу стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проведення якоїдоручити експертамДніпровської філіїсудових експертизДержавної установи«Інститут судовоїпсихіатрії Міністерстваохорони здоров`яУкраїни» (49006, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 84).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1.Чи страждає ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічним захворюванням і якщо так, то яким саме?
2.Чи розуміє ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок і відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків ст.ст. 384, 385 КК України.
Роз`яснити заявнику положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, згідно якої, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи, копію ухвали направити сторонам.
Ухваламоже бутиоскаржена вапеляційному порядкудо Дніпровськогоапеляційного судушляхом подачіапеляційної скаргипротягом 15днів здня їїпроголошення.
Суддя: В. В. Лісняк
Присяжні Лєшок В.В.
СардакВ.А.
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2025 |
Оприлюднено | 14.03.2025 |
Номер документу | 125804765 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Лісняк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні