ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.03.2025м. СумиСправа № 920/54/23
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Кириченко-Шелест А.Г.,
Розглянувши в порядку загального позовного провадження справа № 920/54/23
за позовом Керівника Сумської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері (вул. Гетьмана Мазепи, буд. 2, м. Суми, 40009) в інтересах держави (Міністерства оборони України) в особі позивача Квартирно-експлуатаційного відділу м. Суми (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 165, м. Суми, 40021)
до відповідача Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Василя Огієвського, 37, м. Суми, 40010),
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1) Міністерства оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6),
2) Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сумської обласної державної адміністрації (пл. Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40000),
про визнання протиправною та скасування державної реєстрації,
представники учасників справи:
прокурор не з`явився;
від позивача Катькало А.В., Гута В.І.;
від відповідача Черненко Д.О.;
від третіх осіб на стороні позивача Пономаренко В.І., Голуб В.В.;
від третьої особи на стороні відповідача Марченко О.О.;
УСТАНОВИВ:
Прокурор в інтересах держави в особі позивача подав позовну заяву, в якій просить суд: визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державним підприємством Сумське лісове господарство земельною ділянкою площею 571 га кадастровий номер 5924756200:08:004:0070 (номер запису № 0619373, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1782115659247); визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державним підприємством Сумське лісове господарство земельною ділянкою площею 2373 га кадастровий номер 5924785900:20:001:0029 (номер запису 29361544, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 17067434592247).
Позовні вимоги мотивовані тим, що на балансі КЕВ м. Суми перебуває земельна ділянка площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № НОМЕР_1 . Правовстановлюючим документом на вказану земельну ділянку є державний акт на право користування землею, виданий Сумському Вищому артилерійському командному училищу ім. М.В. Фрунзе. На земельній ділянці знаходяться будівлі, які перебувають на оперативному обліку в КЕВ м. Суми. За наслідками розгляду клопотання позивача у наданні дозволу на розроблення та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки Сумська обласна державна адміністрація відмовила на тій підставі, що за частиною земельної ділянки вже зареєстроване речове право постійного користування ДП "Сумське лісове господаврство". Розпорядженням Сумської обласної державної адміністрації № 218 - ОД ВІД 05.04.2018 ДП Сумське лісове господарство наданий дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за межами населених пунктів на території Стецьківської та Битицької сільської ради Сумського району Сумської області. За відповідачем на праві постійного користування зареєстровані земельні ділянки площею 571 га кадастровий номер 5924756200:08:004:0070, площею 2373 га кадастровий номер 5924785900:20:001:0029. Згідно з картографічними даними, державним актом, даними Державного земельного кадастру на площу ділянки з категорії земель оборони 2095,3 га частково накладаються частини земельних ділянок виділених ДП "Сумське лісове господарство". Підставою для проведення реєстраційних дій була технічна документація 31-Л від 24.05.2018, яка виготовлена ТОВ Координат-БС з порушенням встановлених чинним законодавством вимог та не була затверджена у встановленому порядку. Суміжним користувачем, а саме КЕВ м. Суми, не погоджувалось встановлення меж щодо земельної ділянки, права на яку оформлено ДП Сумське лісове господарство; під час виготовлення технічної документації не було враховано, що у 1985 році відбулась зміна обсягу земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають у постійному користуванні відповідача, які складались на підставі акту на право користування землею від 01.07.1965, зокрема передання Сумському Вищому артилерійському командному училищу ім. М.В. Фрунзе у постійне користування 2095,3 га земель).
Ухвалою від 24.01.2023 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/54/23.
09.02.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 845/23 від 09.02.2023), в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначає, що належність спірних земельних ділянок до категорій земель лісогосподарського призначення та перебування їх у постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство визначається нормами законодавства, матеріалами лісовпорядкування, актом на право користування землею від 01.07.1965, рішенням № 25 від 29.01.1965. Відповідно до наданих позивачем документів земельна ділянка площею 2095,3 га надавалася Сумському вищому артилерійському командному училищу імені Фрунзе у тимчасове користування без вилучення із Держлісфонду, а не у постійне користування. Позивач посилається на розпорядження Ради Міністрів Української PCP від 07.03.1972 № 155-рс, як на підставу видачі акту, натомість до позовної заяви копія даного рішення не додана. На сьогоднішній день Сумське вище артилерійське командне училище імені Фрунзе припинило свою діяльність, жодних документів щодо його правонаступництва позивачем не надано. Відповідно до позовної заяви позивач зазначає, що земельна ділянка площею 2095,3 га знаходиться на території Стецьківської сільської ради, тоді як земельні ділянки з кадастровими номерами 5924756200:08:004:0070 та 5924785900:20:001:0029 знаходяться на території Хотінської сільської ради.
20.02.2023 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 126 від 20.02.2023), в якій просить суд задовольнити позовні вимоги повністю. Позивач зазначає, що право на земельну ділянку площею 2095,3 га визначено за Міністерством оборони України відповідно до державного акту серії Б № 018843 зразку від 1985 року. Актом обстеження військового містечка №12 від 20.04.2021 встановлено факт незаконного вилучення частини земельної ділянки в/м №12. Спірні земельні ділянки були зареєстровані державним реєстратором із зазначенням власника земель - Сумської обласної державної адміністрації, правокористувача - ДП Сумське лісове господарство. Сформовані земельні ділянки частково наклалися на площу військового полігону Міноборони України, розташованого в Сумському районі, чим позбавлено КЕВ м. Суми права користування ділянкою. На земельній ділянці знаходяться будівлі, які перебувають на оперативному обліку в КЕВ м. Суми, про що свідчать балансові документи. Відповідно до даних Держгеокадастру, вилучена частина земельної ділянки відноситься до земель оборони. Земельна ділянка обліковувалась за Міноборони і за невстановлених причин, без дозволу Міноборони України, перейшла у користування до відповідача, продовжуючи обліковуватися за КЕВ м. Суми. Самовільне захоплення частини земельної ділянки унеможливлює використання земель оборони за їх цільовим призначенням, тобто для виконання військовими формуваннями покладених на них функцій та завдань, що порушує правовий режим земель оборони згідно зі ст. 2 Закону України Про використання земель оборони. На даний час Міністерство оборони України та КЕВ м. Суми не перебувають у стадії припинення та є повноцінними діючими органами військового управління, рішення про припинення права користування земельною ділянкою не приймали.
21.02.2023 Міністерство оборони України подало клопотання (вх. № 1064/23 від 21.02.2023), в якому просить суд судове засідання у справі № 920/54/23, призначене на 21.02.2023 об 11 год. 00 хв., провести без участі представника Міноборони, у зв`язку з об`єктивною неможливістю прибуття представника Міноборони у судове засідання. Міністерство оборони України підтримує в повному обсязі позовні вимоги.
У судовому засіданні 21.02.2023, за участю прокурора, представників позивача та відповідача, суд постановив протокольну ухвалу про продовження позивачу строку на подання відповіді на відзив та прийняття відповіді на відзив до розгляду.
Розглянувши заявлене усне клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі як третьої особи власника земельних ділянок, враховуючи, що предметом спору в даній справі є скасування державної реєстрації права постійного користування відповідача на земельні ділянки, власником яких є Сумська обласна державна адміністрація, що вбачається з відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, суд, відповідно до ст. 50 ГПК України, постановив протокольну ухвалу про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сумської обласної державної адміністрації; повідомлення третьої особи про дату, час і місце судового засідання в порядку ст. 120 ГПК України.
Також господарський суд 21.02.2023 постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 13.03.2023,12-30; протокольну ухвалу про зобов`язання прокурора, позивача та відповідача надіслати заяви по суті справи третій особі у дводенний строк; протокольну ухвалу про надання третій особі, залученій до участі у справі, десятиденного строку з дня отримання ухвали суду та заяв по суті справи для надання пояснень щодо позову та відзиву в порядку ст. 168 ГПК України.
Ухвалою від 22.02.2023 господарський суд повідомив: Сумську обласну державну адміністрацію про залучення її до участі у справі № 920/54/23 як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача; про встановлення третій особі десятиденного строку з дня отримання ухвали суду та заяв по суті справи від учасників справи для надання пояснень щодо позову та відзиву в порядку ст. 168 ГПК України; про дату, час і місце судового засідання на 13.03.2023, 12:30.
23.02.2023 позивач подав заяву (вх. № 1147/23 від 23.02.2023) про долучення до матеріалів справи доказів направлення Сумській обласній державній адміністрації відповіді на відзив (поштова накладна № 4002107815543 від 22.02.2023, опис вкладення у цінний лист на ім`я Сумської обласної адміністрації).
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв`язку з тим, що 13.03.2023 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 13.03.2023 не відбулось.
Ухвалою від 14.03.2023 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 05.04.2023, 11:30.
Ухвалою від 14.03.2023 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання Міністерства оборони України (вх. № 906 від 13.03.2023) про участь у судовому засіданні у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції.
16.03.2023 третя особа подала пояснення (вх. № 1654/23 від 16.03.2023), в яких просить суд розгляд справи здійснювати без участі представника Сумської обласної державної адміністрації. Третя особа зазначає, що у Сумської обласної державної адміністрації були відсутні підстави для відмови у наданні дозволу відповідачу на розроблення (з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою) проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з урахуванням норм Земельного кодексу України. Розпорядження від 05.04.2018 № 218-ОД про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок не могло бути підставою для вчинення будь-яких реєстраційних дій щодо таких земельних ділянок. Тоді як інформація про видачу Сумською обласною державною адміністрацією розпорядження про затвердження проєктів землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок та надання їх в постійне користування ДП Сумське лісове господарство, їх оскарження в позовній заяві відсутня. Сумською обласною державною адміністрацією дотримано вимоги чинного законодавства як при видачі розпорядження від 05.04.2018 № 218-ОД, так і при відмові КЕВ м. Суми за результатами розгляду його клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою та виготовлення технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки. Твердження позивача про незаконність дій Сумської обласної державної адміністрації щодо встановлення меж земельної ділянки та неможливість затвердження проєкту землеустрою, є безпідставними, оскільки Сумською обласною державною адміністрацією проєкт землеустрою спірних земельних ділянок не затверджувався.
05.04.2023 позивач подав клопотання (вх. № 1188 від 05.04.2023), в якому просить суд залучити до участі у справі № 920/54/23 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство оборони України та Кабінет Міністрів України, оскільки рішення у справі може безпосередньо вплинути на їх права та обов`язки. В обґрунтування клопотання про залучення третіх осіб позивач зазначає, що земельна ділянка площею 2095,3 га знаходиться в управлінні та користуванні Міністерства оборони України, а власником цієї ділянки є держава в особі Кабінету Міністрів України, який нею розпоряджається.
05.04.2023 відповідач подав клопотання (вх. № 1187 від 05.04.2023), в якому просить суд замінити відповідача у справі № 920/54/23 Державне підприємство Сумське лісове господарство на його правонаступника Державне спеціалізоване господарське підприємство Ліси України в особі Філії Сумське лісове господарство Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України.
05.04.2023 Міністерство оборони України подало клопотання (вх. № 2098/23 від 05.04.2023), в якому просить суд судове засідання у справі № 920/54/23, призначене на 05.04.2023 об 11 год. 30 хв., провести без участі представника Міноборони, у зв`язку з об`єктивною неможливістю прибуття представника Міноборони у судове засідання. Міністерство оборони України підтримує в повному обсязі позовні вимоги.
У судовому засіданні 05.04.2023, за участю прокурора, представників позивача та відповідача, суд, розглянувши клопотання Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", заслухавши позицію учасників справи, розглянувши докази, які додані до клопотання, відповідно до ст. 52 ГПК України постановив протокольну ухвалу про заміну відповідача у справі Державного підприємства "Сумське лісове господарство" на його правонаступника Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 45101776; 40010, м. Суми, вул. Василя Огієвського, 37).
Розглянувши клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб, заслухавши позицію представників сторін, враховуючи предмет спору, обставини на які прокурор посилається в обґрунтування позову, суд постановив протокольну ухвалу про задоволення клопотання позивача, залучення, відповідно до ст. 50 ГПК України, до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України. Судом роз`яснено учасникам справи положення ст. 172, 165 ГПК України щодо необхідності надсилання залученим до участі у справі третім особам заяв по суті справи, подання доказів такого надсилання суду.
У судовому засіданні 05.04.2023 господарський суд також постановив протокольну ухвалу про встановлення третім особам десятиденного строку з дня отримання заяв по суті справи та ухвали суду для подання пояснень щодо позову та відзиву в порядку ст. 168 ГПК України; протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 01.05.2023, 12-30.
Ухвалою від 05.04.2023 господарський суд повідомив Міністерство оборони України та Кабінет Міністрів України про залучення їх до участі у справі № 920/54/23 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача; про встановлення третім особам десятиденного строку з дня отримання ухвали суду та заяв по суті справи від учасників справи для надання пояснень щодо позову та відзиву в порядку ст. 168 ГПК України; про дату, час і місце судового засідання на 01.05.2023, 12:30.
19.04.2023 позивач подав заяву (вх. № 2397 від 19.04.2023) про долучення до матеріалів справи доказів направлення третім особам відповіді на відзив.
19.04.2023 представник Кабінету Міністрів України подав пояснення (вх. № 2385 від 19.04.2023), в яких зазначає, що згідно зі ст. 11 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та несе відповідальність за свої дії.
01.05.2023 позивач подав клопотання про призначення комплексної земельно-технічної та експертизи з питань землеустрою (вх. № 1497 від 01.05.2023), в якому просить суд призначити у справі № 920/54/23 комплексну земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз імені Засл. проф. М.С. Бокаріуса або Київському науково-дослідному інституту судових експертиз. На вирішення експертизи позивач просить поставити наступні питання: 1) Яке фактичне місце розташування земельної ділянки площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? 2) Чи накладаються межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га, на межі земельної ділянки, площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? 3) Якщо так, то якою є площа накладки в натурі (на місцевості)? 4) Чи відповідає розроблена технічна документація з землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га та її затвердження вимогам земельного законодавства? Позивач просить суд зупинити провадження у справі № 920/54/23 на період проведення експертизи, витрати, пов`язані з проведенням комплексної земельно-технічної та експертизи з питань землеустрою у справі № 920/54/23 покласти на відповідача.
У судовому засіданні 01.05.2023 суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 22.05.2023, 11-30.
Ухвалою від 01.05.2023 господарський суд повідомив Міністерство оборони України та Сумську обласну державну адміністрацію про дату, час і місце судового засідання на 22.05.2023, 11:30.
01.05.2023 третя особа Міністерство оборони України подало пояснення (вх. № 2657/23 від 01.05.2023), в яких підтримує позовні вимоги прокурора та просить суд задовольнити позов, судове засідання провести без участі представника.
Ухвалою від 11.05.2023 господарський суд задовольнив клопотання представника Сумської обласної державної адміністрації (вх. № 1635 від 11.05.2023) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
19.05.2023 третя особа Кабінет Міністрів України подало додаткові пояснення (вх. № 3078/23 від 19.05.2023), в яких просить суд задовольнити позовні вимоги повністю. Третя особа зазначає, що 05.05.2023 за № 18841/16745-1- 23/15.1 на адресу Міністерства юстиції України як органу, що представляє інтереси Кабінету Міністрів України у судах України було направлено запит стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки площею 2095,3 га, балансоутримувачем якої є КЕВ м. Суми або про надання згоди про передачу такої ділянки у користування іншим особам. За попередньою усною інформацією Урядом не приймалось будь-яких рішень (розпоряджень) щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 2095,3 га, балансоутримувачем якої є КЕВ м. Суми або передачі такої ділянки у користування іншим особам. Для підтвердження зазначеного, після надходження відповіді на запит від 05.05.2023 за вих. № 18841/16745-1-23/15.1, відповідні документи будуть долучені до матеріалів справи №920/54/23.
22.05.2023 третя особа - Міністерство оборони України подало клопотання (вх. № 3102/23 від 22.05.2023), в якому просить суд судове засідання у справі № 920/54/23, призначене на 22.05.2023 об 11 год. 30 хв., провести без участі представника Міноборони.
У судовому засіданні 22.05.2023 прокурор, представник позивача, представник Кабінету Міністрів України підтримали клопотання про призначення у справі експертизи. Представник Сумської обласної державної адміністрації зазначив, що не підтримує клопотання в частині покладення витрат на відповідача. Відповідач зазначив, що заперечує проти клопотання про призначення у справі експертизи, покладення на відповідача витрат.
Ухвалою від 22.05.2023 господарський суд задовольнив клопотання Квартирно-експлуатаційного відділу міста Суми про призначення судової експертизи (вх. № 1497 від 01.05.2023); призначив у справі № 920/54/23 земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручив Національному науковому центру Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України. На вирішення судовому експерту поставив такі питання: 1) Яке фактичне місце розташування земельної ділянки площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? 2) Чи накладаються межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га, на межі земельної ділянки, площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? 3) Якщо так, то якою є площа накладки в натурі (на місцевості)? 4) Чи відповідає розроблена технічна документація з землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га та її затвердження вимогам земельного законодавства?
У зв`язку з призначенням судової експертизи провадження у справі № 920/54/23 господарський суд зупинив.
04.07.2023 до суду надійшов лист (вх. № 4038/23 від 04.07.2023) від Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України разом з матеріалами справи № 920/54/23 та клопотанням про надання додаткових матеріалів, які необхідні для проведення експертизи № 20565 (вх. № 2410 від 04.07.2023). Судовий експерт просить суд розглянути питання щодо узгодження проведення експертизи у термін більше ніж 90 календарних днів, але не раніше виконання попередніх експертиз, призначених процесуальними документами, які надійшли до установи у 2021 році; надати належним чином завірені, розбірливі матеріали, необхідні для проведення експертизи.
Ухвалою від 07.07.2023 господарський суд поновив провадження у справі № 920/54/23; призначив судове засідання у справі для розгляду клопотання судового експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України (вх. № 2410 від 04.07.2023) з повідомленням сторін на 07.08.2023, 12:30; запропонував учасникам справи подати пояснення на клопотання судового експерта щодо терміну проведення експертизи.
Суд витребував у позивача: каталог координат та топографо-геодезичну зйомку земельної ділянки площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б №018843 від 1985 року (зазначити дату зйомки окремим документом) (у паперовому вигляді та електронному форматі *.хls, *.хlsx - координати та *dxf, *.dwg - топографо-геодезична зйомка), виконану особою, яка має відповідні повноваження на виконання таких робіт (сертифікат); каталог координат або землевпорядну документацію на земельну ділянку площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведену згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року, розроблену до або після надання зазначеного державного акта.
Суд витребував у відповідача: каталог координат земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 у форматі *.хls, *.хlsx або *.xml; оригінал або завірену якісну, кольорову копію Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га (прошито, пронумеровано, підписано та скріплено печаткою розробника або органу виконавчої влади у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою); оригінал або завірену якісну копію рішення органу виконавчої влади щодо затвердження Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га.
07.08.2023 Міністерство оборони України подало клопотання (вх. № 4951/23 від 07.08.2023), в якому просить суд судове засідання у справі № 920/54/23 призначене на 07.08.2023 провести без участі представника третьої особи.
07.08.2023 позивач подав пояснення щодо клопотання судових експертів (вх. 4953/23 від 07.08.2023), в якому не заперечує проти продовження терміну виконання експертизи з огляду на наведені експертом обставини.
На виконання ухвали суду від 07.07.2023 позивач надає наявні у нього документи, в тому числі каталог координат поворотних точок земельної ділянки полігон військової частини польова пошта НОМЕР_2 (у паперовому вигляді), схему розміщення контурних точок (полігон військової частини-польова пошта НОМЕР_2 ) (у паперовому вигляді), копію акту прийому-передачі виконаних робіт в період з 03.03.2020 до 06.03.2020 по винесенню меж земельної ділянки в натуру та закріпленню межовими знаками (у паперовому вигляді), копію кваліфікованого сертифікату інженера-геодезиста (у паперовому вигляді), копію листа начальника КЕВ м. Суми за вих. № 568/385 від 17.07.2023, що адресований командиру Військової частини НОМЕР_3 , про надання документів, необхідних для проведення експертизи.
Також, на підтвердження того, що на земельній ділянці площею 2095,3 га розміщене військове містечко № 12, позивач додатково надає копію розпорядження Сумської обласної державної адміністрації - Сумської обласної військової адміністрації № 307-ОД від 13.07.2023 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у паперовому вигляді) та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо військового містечка № НОМЕР_1 (у паперовому вигляді).
У судовому засіданні 07.08.2023 представник позивача зазначила, що землевпорядна документація на земельну ділянку площею 2095,3 га, відведену згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року, у позивача відсутня.
У судовому засіданні 07.08.2023 відповідач зазначив, що витребувані судом документи у відповідача відсутні.
Ухвалою від 07.08.2023 господарський суд витребував у Головного управління Держгеокадастру у Сумській області оригінал або завірену якісну, кольорову копію Технічної документації із землеустрою щодо земельних ділянок з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га (прошито, пронумеровано, підписано та скріплено печаткою органу виконавчої влади у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою); витребував у Сумської обласної державної адміністрації оригінал або завірену якісну копію рішення органу виконавчої влади про затвердження технічної документації із землеустрою щодо земельних ділянок з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га; відклав розгляд клопотання судового експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України (вх. № 2410 від 04.07.2023) у судовому засіданні з повідомленням сторін на 21.08.2023, 10:00.
17.08.2023 позивач подав клопотання (вх. № 5202/23 від 17.08.2023), в якому просить суд залучити до матеріалів справи копію розпорядження Сумської обласної державної адміністрації Сумської обласної військової адміністрації № 307-ОД від 13.07.2023 та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно витягом № 333260130 від 23.05.2023. Позивач зазначає, що відповідно до розпорядження Сумської обласної адміністрації Сумської обласної військової адміністрації № 307-ОД від 13.07.2023 Міністерству оборони України надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 2095,3000 гектарів, розташованої на території Сумської міської ради Сумського району Сумської області (військове містечко). 19.05.2023 зареєстроване право власності держави в особі Міністерства оборони України на будівлю (військове містечко № 12) за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Радьківка, вул. б/н, буд. 112. Подання зазначених документів разом з позовною заявою було неможливим, у зв`язку з довготривалим процесом їх виготовлення та отримання, що не залежало від КЕВ в м. Суми.
У судовому засіданні 21.08.2023 за участю представників відповідача та третьої особи, розглянувши клопотання позивача (вх. № 5202/23 від 17.08.2023) суд постановив протокольну ухвалу про продовження позивачу строку для подання доказів та прийняття до розгляду розпорядження та витягу доданих до клопотання (вх. № 5202/23 від 17.08.2023).
17.08.2023 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області супровідним листом (вх. № 5217/23 від 17.08.2023) на виконання ухвали Господарського суду Сумської області від 07.08.2023 по справі № 920/54/23 надало: завірену копію технічної документації Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, цільове призначення земельних ділянок: 09.01 для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг, розташованих за межами населених пунктів на території Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області. Кадастрові номери земельних ділянок: 5924756200:08:004:0070; 5924785900:20:001:0030; завірену копію технічної документації Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, цільове призначення земельних ділянок: 09.01 для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг, розташованих за межами населених пунктів на території Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області. Кадастрові номери земельних ділянок: 5924785900:14:003:0115; 5924785900:20:001:0028; 5924785900:20:001:0027; 5924785900:20:001:0026; 5924785900:20:001:0029; 5924785900:20:001:0025.
18.08.2023 Сумська обласна державна адміністрація подала лист (вх. № 5239/23 від 18.08.2023), в якому повідомляє, що Сумською обласною державною адміністрацією не приймалися рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070.
Ухвалою від 21.08.2023 господарський суд частково задовольнив клопотання судового експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України про надання додаткових матеріалів, які необхідні для проведення експертизи № 20565 (вх. № 2410 від 04.07.2023); на виконання клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів надав на дослідження завірені копії таких документів: 1) каталог координат поворотних точок земельної ділянки полігон військової частини польова пошта НОМЕР_2 (у паперовому вигляді, а.с. 19, том 3), схема розміщення контурних точок (полігон військової частини-польова пошта НОМЕР_2 ) (у паперовому вигляді, а.с. 20, том 3), акт прийому-передачі виконаних робіт в період з 03.03.2020 до 06.03.2020 по винесенню меж земельної ділянки в натуру та закріпленню межовими знаками (у паперовому вигляді, а.с. 21, том 3), кваліфікований сертифікат інженера-геодезиста № 013529 (у паперовому вигляді, а.с. 22, том 3); 2) технічну документацію Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, цільове призначення земельних ділянок: 09.01 - для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг, розташованих за межами населених пунктів на території Хотінської селищної ради Сумського району Сумської області. Кадастрові номери земельних ділянок - 5924756200:08:004:0070; 5924785900:20:001:0030; 3) технічну документацію Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, цільове призначення земельних ділянок: 09.01 - для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг, розташованих за межами населених пунктів на території Кияницької сільської ради Сумського району Сумської області. Кадастрові номери земельних ділянок - 5924785900:14:003:0115; 5924785900:20:001:0028; 5924785900:20:001:0027; 5924785900:20:001:0026; 5924785900:20:001:0029; 5924785900:20:001:0025; погодив проведення експертизи у справі № 920/54/23 у термін більше ніж 90 календарних днів.
У зв`язку з призначенням судової експертизи провадження у справі № 920/54/23 господарський суд зупинив.
12.06.2024 до суду надійшов лист (вх. № 3400/24 від 12.06.2024) від Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України разом з матеріалами справи № 920/54/23 та клопотанням про забезпечення обстеження, необхідного для проведення експертизи № 20565 (вх. № 2767 від 12.06.2024), в якому судовий експерт просить суд: 1) забезпечити прибуття експертів, належні умови праці, а також безперешкодне обстеження об`єктів дослідження: земельної ділянки площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року в Сумському районі Сумської області 03.07.2024, з 10-00; 2) повідомити сторони по справі про день та час обстеження; 3) деталі обстеження обов`язково узгодити з експертами напередодні за тел. (057) 780-10-81.
Ухвалою від 13.06.2024 господарський суд поновив провадження у справі № 920/54/23; призначив судове засідання у справі для розгляду клопотання судового експерта з повідомленням сторін на 25.06.2024, 10:15.
Ухвалою від 25.06.2024 господарський суд задовольнив клопотання судового експерта Національного наукового центру "Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса" Міністерства юстиції України № 20565 від 23.05.2024 (вх. № 2767 від 12.06.2024); зобов`язав позивача Квартирно-експлуатаційний відділ м. Суми - забезпечити прибуття експертів, належні умови праці, а також безперешкодне обстеження об`єктів дослідження: земельної ділянки площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року в Сумському районі Сумської області 03.07.2024, з 10-00 (деталі обстеження узгодити з експертами напередодні за тел. (057) 780-10-81); повідомив учасників справи про день та час обстеження - 03.07.2024, з 10-00.
10.07.2024 позивач подав клопотання (вх. № 2015 від 10.07.2024), в якому просить долучити до матеріалів справи та направити судовим експертам рішення Сумської міської ради від 26.07.2023 № 3783-мр, витяги з РРП № 381738159 та з ДЗК НВ-3201339612023.
05.08.2024 на адресу суду, разом з матеріалами справи № 920/54/23, надійшов висновок експертів № 20565/5261 від 25.07.2024 за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою, відповідно до якого: 1) фактичне місце розташування земельної ділянки, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з Державним актом серії Б № 018843 від 1985 року, знаходиться поблизу с. Радьківка, Сумського району, Сумської області, більш докладніше наведено в дослідницькій частині висновку; 2) надати відповідь на питання Чи накладаються межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га, на межі земельної ділянки, площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з Державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? не уявляється можливим з причин, що вказані у дослідницькій частині висновку; 3) надати відповідь на питання Якщо так, то якою є площа накладки в натурі (на місцевості)? не уявляється можливим з причин, що вказані у дослідницькій частині висновку; 4) надана на дослідження копія Технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, розташованих за межами населених пунктів на території Кияницької сільської ради Сумського району Сумської області, (зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029) та копія Технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, розташованих за межами населених пунктів на території Хотинської сільської ради Сумського району Сумської області (зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070) за складом, змістом та правилами оформлення та їх затвердження, не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, які діяли з 02.10.2018 по 28.01.2019.
Ухвалою від 14.08.2024 господарський суд поновив провадження у справі № 920/54/23; призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 03.09.2024, 11:00.
02.09.2024 позивач подав клопотання (вх. № 3955 від 02.09.2024), в якому просить суд витребувати у Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в особі Філії Сумського лісового господарства Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України: копію каталогу координат поворотних точок меж земельної ділянки під кадастровим номером 5924785900:20:001:0029 та копію каталогу координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, із зазначенням повних, переведених у належну систему координат, кутів повороту меж земельної ділянки, з метою підтвердження факту накладання та обрахування площі накладання земельних ділянок з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029 та 5924756200:08:004:0070 на землі оборони площею 2095,3 га, оскільки позивач позбавлений можливості самостійно надати його копію та документи із відповідними обрахунками площі накладання до суду.
03.09.2024 відповідач подав клопотання (вх. № 3964 від 03.09.2024), в якому просить викликати у судове засідання судових експертів.
03.09.2024 відповідач подав клопотання (вх. № 3963 від 03.09.2024), в якому просить суд на підставі п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України зупинити провадження у справі № 920/54/23 до закінчення перегляду Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду справи № 910/21682/15 (910/17038/21).
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв`язку з тим, що з 08 год. 56 хв. до 13 год. 20 хв. 03.09.2024 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 03.09.2024 не відбулось.
Ухвалою від 03.09.2024 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 26.09.2024, 12:30.
У судовому засіданні 26.09.2024, за участю прокурора, представників позивача та відповідача, суд постановив протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання відповідача (вх. № 3963 від 03.09.2024) про зупинення провадження у справі, оскільки суд не встановив подібності правовідносин у справі № 920/54/23 та справі № 910/21682/15 (910/17038/21), що розглядається Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду; протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання позивача (вх. № 3955 від 02.09.2024) про витребування доказів (мотиви: суд вже витребовував у відповідача каталог координат земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 ухвалою від 07.07.2023; у судовому засіданні 07.08.2023 відповідач повідомив, що витребувані судом документи у відповідача відсутні); протокольну ухвалу про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 14.10.2024, 10-30; протокольну ухвалу про повідомлення третіх осіб про дату час і місце судового засідання в порядку ст. 120 ГПК України.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв`язку з тим, що з 09 год. 34 хв. до 11 год. 44 хв. 14.10.2024 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 14.10.2024 не відбулось.
Ухвалою від 14.10.2024 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 23.10.2024, 14:00. Судове засідання 23.10.2024 по справі № 920/54/23 не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді Вдовенко Д.В. на лікарняному. Ухвалою від 28.10.2024 господарський суд призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 12.11.2024, 10:30.
Ухвалою від 12.11.2024 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні з повідомленням сторін на 12.12.2024, 14:30; викликав в судове засідання, яке відбудеться 12.12.2024 о 14 год. 30 хв. судових експертів Національного наукового центру Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України Луданного Анатолія Івановича, Бохонську Оксану Вікторівну для надання пояснень, відповідей на питання суду та учасників справи, щодо Висновку експертів № 20565/5261 від 25.07.2024 за результатами проведеної комісійної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою у справі № 920/54/23.
Ухвалою від 02.12.2024 господарський суд задовольнив заяву Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» Міністерства юстиції України (вх. № 5166 від 29.11.2024) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі № 920/54/23; доручив Ленінському районному суду м. Харкова забезпечити проведення судового засідання по справі № 920/54/23 12.12.2024 о 14 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв`язку з тим, що з 11 год. 34 хв. 12.12.2024 до 03 год. 56 хв. 13.12.2024 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 12.12.2024 не відбулось.
Ухвалою від 13.12.2024 господарський суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 15.01.2025, 11:00; доручив Ленінському районному суду м. Харкова забезпечити проведення судового засідання по справі № 920/54/23 15.01.2025 об 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції. У судовому засіданні в режимі відеоконференції братимуть участь судові експерти Національного наукового центру Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України Луданний Анатолій Іванович та Бохонська Оксана Вікторівна.
Ухвалою від 25.12.2024 господарський суд задовольнив клопотання представника Кабінету Міністрів України (вх. № 5534 від 24.12.2024) про участь у судовому засіданні у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою від 10.01.2025 господарський суд задовольнив заяву представника позивача (вх. № 85 від 09.01.2025) про участь у судовому засіданні у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою від 15.01.2025 господарський суд задовольнив клопотання прокурора (вх. № 162 від 15.01.2025) про участь у судовому засіданні у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У судовому засіданні 15.01.2025 господарський суд заслухав пояснення судового експерта, вступні слова учасників справи, постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 29.01.2025, 14 год. 30 хв., забезпечення участі прокурора, представників позивача та третьої особи - Кабінету Міністрів України у судовому засіданні 29.01.2024 о 14 год. 30 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС.
Ухвалою від 15.01.2025 господарський суд повідомив Міністерство оборони України та Сумську обласну державну адміністрацію про дату, час і місце судового засідання з розгляду справи по суті.
Ухвалою від 27.01.2025 господарський суд задовольнив заяву представника Міністерства оборони України (вх. № 356 від 27.01.2025) про участь у судовому засіданні у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою від 28.01.2025 господарський суд задовольнив заяву представника відповідача (вх. № 376 від 27.01.2025) про участь у судових засіданнях у справі № 920/54/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У судовому засіданні 29.01.2025 господарський суд постановив протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 18.02.2025, 14-30; протокольну ухвалу про визнання явки представника Сумської обласної державної адміністрації у судове засідання 18.02.2025 обов`язковою відповідно до ст. 120 ГПК України; протокольну ухвалу про забезпечення участі представників учасників справи у судовому засіданні 18.02.2025 о 14 год. 30 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС.
Ухвалою від 29.01.2025 господарський суд викликав представника Сумської обласної державної адміністрації у судове засідання на 18.02.2025, 14:30.
18.02.2025 позивач подав суду кольорові копії схем розташування земельної ділянки військового містечка № 12, що додані до позовної заяви (вх. № 897 від 18.02.2025).
У судовому засіданні 18.02.2025 суд постановив протокольну ухвалу про зобов`язання відповідача надати суду у дводенний строк докази, на які представник відповідача послався у судовому засіданні в обґрунтування клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку зі спливом строку дії повноважень як представника (копії договору про надання правової допомоги, додаткової угоди про продовження строку дії договору до 31.01.2025); протокольну ухвалу про повторний виклик у судове засідання представника Сумської обласної державної адміністрації; протокольну ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 03.03.2025, 14-30; протокольну ухвалу про забезпечення участі представникам учасників справи у судовому засіданні 03.03.2025 о 14 год. 30 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку ЄСІТС.
18.02.2025 представник відповідача подав на виконання протокольної ухвали суду копії договору про надання юридичних послуг з додатковою угодою № 1 до договору (вх. № 916 від 18.02.2025).
Ухвалою від 19.02.2025 господарський суд повторно викликав представника Сумської обласної державної адміністрації у судове засідання з розгляду справи по суті на 03.03.2025, 14:30.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до державного акту на право користування землею від 01.07.1965 року Сумському лісхоззагу в постійне користування відведено 28044 га землі згідно з планом та описом меж, зазначених в акті.
Прокурор та позивач вказують на те, що розпорядженням Ради Міністрів Української УРСР від 7 березня 1972 року № 155-с прийнято пропозиції Сумського облвиконкому, підтримані Мінсільгоспом УРСР та Мінлісгоспом УРСР про відведення Сумському вищому артилерійському училищу імені Фрунзе для організації учбового центру земель у Сумському районі. У відповідності до Розпорядження Ради Міністрів Української СРСР від 07 березня 1972 р. № 155-рс про прийняття пропозиції Сумського облвиконкому, підтриманої Мінсільгоспом УРСР і Мінлісгоспом УРСР про відведення Сумському вищому артилериському командному училищу імені Фрунзе для організації учбового центру 2095,3 га земель в Сумському районі для потреб збройних сил було відведено земель: 1) Лісгоспу імені Калінина 171 га, з них 78,3 га ріллі та 11,8 га садів - у постійне користування; Колгоспу імені Горького 384,3 га, з них 288 га ріллі і 17 га садів у постійне користування; Сумського лісгоспзагу /в кварталах № 17-24, 81,32, 39,40,47-51, 56-62-62,64-66 Іволжанського лісництва і в кварталах № і-а-5 Микільського лісництва/ Мінлісгоспу УРСР 7540 га, з них 1495,6 га вкритих лісом, у довгострокове користування, без виключення з держлісфонду, з правом вирубування лісу під габарити будівель, споруд, під`їзні шляхи і директриси. Загальна площа виділеної земельної ділянки становить 2095,3 га, з них - 1711,0 га держлісфонду, 555,3 га земель сільськогосподарського призначення, на підставі чого був виданий Державний акт на підтвердження права користування земельною ділянкою Б №018843. Дана інформація міститься у обліковому документі - індивідуальній картці обліку земельної ділянки.
Зазначене розпорядження ні прокурор, ні позивач, ні Міністерство оборони України не подали. Як пояснили прокурор та представники розпорядження у них відсутнє.
Відповідно до наявних в матеріалах справи листа щодо відведення земель училищу, довідки про погодження проекту розпорядження 1972 року відведення земель здійснювалось під будівництво учбового центру, в тому числі за рахунок земель держлісфонду Сумського району. Листом від 02.03.1972 Міністерство сільського господарства погодило відведення для потреб училища 2095,3 га, в тому числі в тимчасове користування за рахунок земель держлісфонду Сумського району 1540 га.
Водночас, відповідно до державного акту на право користування землею Б № 018843 1985 року, виданого Сумському вищому артилерійському училищу за землекористувачем закріплено у безстрокове та безоплатне користування 2095,3 га землі в межах згідно з планом землекористування. Земля надана для державних потреб. Додатком до акта є план землекористування, відповідно до якого земельна ділянка межує із землями Сумського спецлісхозу.
Земельна ділянка площею 2095,3 га перебуває на балансі Квартирно-експлуатаційного відділу міста Суми Міністерства оборони України, використовується військовою частиною, на земельній ділянці знаходиться військове містечко, закріплене за військовою частиною. Зазначені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а саме актом приймання (передачі) будівель, споруд та території військового містечка від 26.03.2019, згідно з яким будівлі та споруди військового містечка передані на баланс КЕВ м. Суми разом із земельною ділянкою площею 2095,3га; індивідуальною карткою обліку земельної ділянки; витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна; інформацією Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, щодо земель, які перебувають у користуванні військових частин, установ, організацій, підприємств Міністерства оборони України у додатку до листів від 18.09.2019, від 25.09.2020.
23.08.2019 позивач звернувся до Сумської обласної державної адміністрації з клопотанням про надання дозволу на розробку та виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 2095,3 га, яка перебуває у користуванні для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України, військового містечка, в межах державного акту серії Б№ 018843 від 1985 року.
Листом від 18.09.2019 № 01-222/9377 (а.с. 59, том 1) Сумська обласна державна адміністрація повідомила, що розпорядженням Сумської обласної державної адміністрації від 05.04.2018 № 218-ОД ДП «Сумське лісове господарство» був наданий дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності лісогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Стецьківської та Битицької сільських рад Сумського району Сумської області. Відповідно до даних Публічної кадастрової карти України земельна ділянка площею 2095, 3 га накладається на вже сформовані земельні ділянки за кадастровими номерами 5924756200:08:004:0070, 5924785900:20:001:0029.
Докази розроблення проектів землеустрою ДП «Сумське лісове господарство» в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, земельні ділянки за кадастровими номерами 5924756200:08:004:0070, 5924785900:20:001:0029 зареєстровані у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка виготовлена ТОВ Координат-БС на замовлення ДП «Сумське лісове господарство».
Дата державної реєстрації земельної ділянки 5924785900:20:001:0029 11.10.2018, площа 2373,6607 га, цільове призначення для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг; форма власності державна, власник Сумська обласна державна адміністрація.
05.12.2018 на земельну ділянку зареєстроване право постійного користування ДП «Сумське лісове господарство» (номер запису 29361544, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1706743459247). Право постійного користування зареєстроване на підставі технічної документації, яка виготовлена ТОВ Координат-БС, статуту, розпорядження № 29-р від 21.01.1981 Управління справами ради міністрів УРСР, акту на право користування землею від 01.07.1965.
Дата державної реєстрації земельної ділянки 5924756200:08:004:0070 28.01.2019, площа 571,0558 га, цільове призначення для ведення лісового господарства та пов`язаних з ним послуг; форма власності державна, власник Сумська обласна державна адміністрація.
05.03.2019 на земельну ділянку зареєстроване право постійного користування ДП «Сумське лісове господарство» (номер запису 30619373, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1782115659247). Право постійного користування зареєстроване на підставі витягу з Державного земельного кадастру, відомостей з ДЗК.
Правонаступником ДП «Сумське лісове господарство» є Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
В обґрунтування позову прокурор та позивач зазначають, що межі земельних ділянок за кадастровими номерами 5924756200:08:004:0070, 5924785900:20:001:0029 частково накладаються на межі земельної ділянки площею 2095,3 га, яка відноситься до категорії земель оборони, перебуває на балансі позивача та у користуванні військової частини. Внаслідок оформлення відповідачем речового права на земельні ділянки за кадастровими номерами 5924756200:08:004:0070, 5924785900:20:001:0029 відбулася втрата частини земель оборони шляхом накладання частини земельних ділянок на земельну ділянку військового містечка. Жодних рішень про надання згоди на припинення права користування земельною ділянкою військового містечка уповноваженим органом не приймалося.
Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Суми.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України» земля, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління.
Згідно зі ст. 137 Господарського кодексу України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб`єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб`єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
У відповідності до п. 25 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 22.12.1997 № 483, облік усіх земель, наданих для потреб Міністерства оборони України, здійснюється згідно з Керівництвом по обліку земель (земельних ділянок) в квартирно-експлуатаційній службі Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 1.3 Інструкції з обліку земельних ділянок в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 19.12.2017 №680 облік земельних ділянок ведеться у квартирно-експлуатаційних відділах, квартирно-експлуатаційних частинах районів, територіальних квартирно-експлуатаційних управліннях, Київському квартирно-експлуатаційному управлінні, Головному квартирно-експлуатаційному управлінні Збройних Сил України.
Відповідно до п. 1 Положення про квартирно-експлуатаційний відділ міста Суми, затвердженого наказом командування Сил логістики Збройних Сил України від 30.06.2021 №254 зі змінами від 09.09.2022 № 242 КЕВ м. Суми є державною установою, яка створена з метою організації виконання завдань з питань інженерно-інфраструктурного (квартирно-експлуатаційного) забезпечення військових частин, закладів, установ та організації (далі - військових частин) Збройних Сил України, в тому числі у Сумському районі Сумської області.
До основних завдань КЕВ м. Суми належить забезпечення військових частин фондами військового містечка та земельними ділянками, утримання та експлуатація фондів військових містечок, які перебувають в користуванні військових частин. КЕВ м. Суми здійснює ведення обліку та аналіз наявності, стану, ефективного та раціонального використання земель, організацію виготовлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та земельні ділянки, що належать до земель оборони, державної реєстрації прав на них.
За цих обставин суд дійшов висновку, що прокурор правомірно звернувся з позовом в інтересах держави в особі КЕВ м. Суми з метою захисту права користування земельною ділянкою.
У частині 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) однією з основних засад (принципів) господарського судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 13 цього Кодексу.
Відповідно до частин 3, 4 статті 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Відповідно до ст. 73, 76, 79, 104 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту ст. 79 ГПК України свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 92, частини другої статті 95 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без установлення строку. Порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, установленому законом.
За приписами ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок погоджується у разі, якщо земельна ділянка відноситься до земель оборони - з Міністерством оборони України або органом державної влади, що здійснює керівництво військовим формуванням, до сфери управління якого належить військова частина, установа, військово-навчальний заклад, підприємство та організація, яка використовує землі оборони на праві постійного користування.
Згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, крім перетворення державних підприємств у випадках, визначених статтею 120-1 цього Кодексу; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини; ж) передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії; з) припинення права користування надрами у разі закінчення встановленого спеціальним дозволом на користування надрами строку користування надрами (у разі передачі земельної ділянки державної, комунальної власності користувачу надр для здійснення діяльності з користування надрами); и) невиконання акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, вимог, визначених статтею 120-1 цього Кодексу.
Припинення права постійного користування земельними ділянками державного підприємства, установи, організації, органу державної влади не припиняє права власності держави на відповідні земельні ділянки.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Статтею 13 Земельного кодексу УРСР 1970 року, який був чинним на дату видачі державного акта 1985 року, встановлено, що земля в Українській РСР надається в користування, в тому числі промисловим, транспортним, іншим несільськогосподарським державним підприємствам, кооперативним, громадським підприємствам, організаціям і установам.
За приписами ст. 15 ЗК УРСР земля надається в безстрокове або тимчасове користування. Безстроковим (постійним) визнається землекористування без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування землею може бути короткостроковим - до трьох років і довгостроковим - від трьох до десяти років. По окремих видах користування землею Радою Міністрів Української РСР може бути встановлений і триваліший строк довгострокового користування, але не більш як двадцять п`ять років.
Відповідно до ст. 16 ЗК УРСР надання земельних ділянок у користування здійснюється в порядку відведення.
Відведення земельних ділянок провадиться на підставі постанови Ради Міністрів УРСР або рішення виконавчих комітетів обласної, районної, міської, селищної і сільської Рад депутатів трудящих в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР. У постановах або рішеннях про надання земельних ділянок вказується мета, для якої вони надаються, і основні умови користування землею.
Надання земельної ділянки, що є в користуванні, іншому землекористувачеві провадиться тільки після вилучення даної ділянки в порядку, передбаченому статтями 37-41 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 20 ЗК УРСР відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею.
Видача державних актів на право користування землею, а також актів на право довгострокового тимчасового користування землею провадиться виконавчими комітетами районних (міських) Рад народних депутатів (ст. 21 ЗК УРСР).
Таким чином, документом, який посвідчує наявність права є саме державний акт про право користування земельною ділянкою.
Як встановив суд, відповідно до державного акту на право користування землею Б № 018843 1985 року, виданого Сумському вищому артилерійському училищу за землекористувачем закріплено 2095,3 га землі в межах згідно з планом землекористування у безстрокове та безоплатне користування.
Державний акт є чинним, ніким не оспорювався, його правомірність презюмується.
Відповідно до пункту 5 постанови Верховної Ради РСР від 18 грудня 1990 року «Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР» установи, організації, які мають у своєму користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Земельного Кодексу Української РСР 1990 року, зберігають свої права на землекористування.
У прикінцевих та перехідних положеннях Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними. Земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У статті 70 Земельного кодексу Української РСР 1990 року було визначено, що землями для потреб оборони визнаються землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил і внутрішніх військ.
З 1 січня 2002 року набрав чинності Земельний кодекс України 2001 року.
Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються земельні ділянки, призначені для забезпечення діяльності Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства оборони України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, а також для розміщення військових частин, військових навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, що перебувають у сфері управління зазначених органів та/або входять до структури Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.
Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
За статтею 1 Закону України «Про використання земель оборони» землями оборони визнаються земельні ділянки, призначені для забезпечення діяльності Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства оборони України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, а також для розміщення військових частин, військових навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, що перебувають у сфері управління зазначених органів та/або входять до структури Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань (далі - військові частини).
Статтею 2 Закону України «Про використання земель оборони» визначено, що військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Виходячи з викладеного, держава є власником земель оборони за законом, при цьому наявність чи відсутність у землекористувача документів на користування земельною ділянкою не змінює її правового режиму, оскільки його вже визначено законом (подібний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 11 лютого 2025 року у справі № 920/1347/21).
Законодавець встановив особливий статус земель оборони. Такі землі перебувають у державній власності та постійному користуванні військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань.
Суд встановив, що земельна ділянка площею 2095,3 га, у 1985 році надана у безстрокове користування Сумському вищому артилерійському училищу перебуває на балансі Квартирно-експлуатаційного відділу міста Суми Міністерства оборони України, використовується військовою частиною, на земельній ділянці знаходиться військове містечко, закріплене за військовою частиною, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, в тому числі відомостями Головного управління Держгеокадастру у Сумській області щодо земель, які перебувають у користуванні військових частин, установ, організацій, підприємств Міністерства оборони України.
Жодні докази, які свідчать про припинення права користування земельною ділянкою площею 2095,3 га за державним актом 1985 року в матеріалах справи відсутні.
З урахуванням приписів ст. 77 Земельного кодексу України, ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України», ст. 1, 2 Закону України «Про використання земель оборони» землі військових частин, землі військового містечка відносяться за формою власності до земель державної власності, за цільовим призначенням - до земель оборони та перебувають на відповідному обліку в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України.
Поряд з цим, за приписами ст. 101 Лісового кодексу України ліси, розташовані на землях оборони, призначені для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.
Охорона, захист, використання та відтворення лісів на землях оборони проводяться спеціалізованими лісогосподарськими підрозділами з урахуванням режиму цих територій в порядку, встановленому Законом України "Про використання земель оборони", цим Кодексом та іншими актами законодавства.
З метою встановлення обставин накладання меж земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 на частину земельної ділянки площею 2095, 3 га господарський суд ухвалою від 22.05.2023 призначив у справі № 920/54/23 земельно-технічну експертизу та експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручив Національному науковому центру Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України.
Відповідно до висновку експертів № 20565/5261 від 25.07.2024 за результатами проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою: 1) фактичне місце розташування земельної ділянки, на якій розміщене військове містечко, відведеної згідно з Державним актом серії Б № 018843 від 1985 року, знаходиться поблизу с. Радьківка, Сумського району, Сумської області, більш докладніше наведено в дослідницькій частині висновку; 2) надати відповідь на питання Чи накладаються межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029, площею 2373,6607 га та межі земельної ділянки з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070, площею 571,0558 га, на межі земельної ділянки, площею 2095,3 га, на якій розміщене військове містечко № 12, відведеної згідно з Державним актом серії Б № 018843 від 1985 року? не уявляється можливим з причин, що вказані у дослідницькій частині висновку; 3) надати відповідь на питання Якщо так, то якою є площа накладки в натурі (на місцевості)? не уявляється можливим з причин, що вказані у дослідницькій частині висновку; 4) надана на дослідження копія Технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, розташованих за межами населених пунктів на території Кияницької сільської ради Сумського району Сумської області, (зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 5924785900:20:001:0029) та копія Технічної документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП Сумське лісове господарство, розташованих за межами населених пунктів на території Хотинської сільської ради Сумського району Сумської області (зокрема на земельну ділянку з кадастровим номером 5924756200:08:004:0070) за складом, змістом та правилами оформлення та їх затвердження, не відповідає вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, які діяли з 02.10.2018 по 28.01.2019.
Судовий експерт не надав відповіді на питання 2, 3, у зв`язку з відсутністю координат точок повороту межі земельної ділянки з кадастровим № 5924785900:20:001:0029 у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП «Сумське лісове господарство» та неповними, наведеними в іншій системі координат кутів повороту межі земельної ділянки з кадастровим № 5924756200:08:004:0070 у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що перебувають в постійному користуванні ДП «Сумське лісове господарство».
Водночас, судовий експерт встановив фактичне місце розташування земельної ділянки, відведеної згідно з державним актом серії Б № 018843 від 1985 року.
По координатам кутів поворотних точок земельної ділянки поворотних точок межі земельної ділянки військового містечка, з використанням програмного забезпечення для цифрової картографії та землеустрою був викреслений план фактичного місця розташування земельної ділянки, яка перебуває в користуванні згідно з державним актом серія «Б» № 018843, з прив`язкою до аерофотознімків місцевості.
Суд встановив, що відповідно до фактичного місце розташування на рис. 4 висновку земельна ділянка знаходиться між селами Іволжанське, Кияниця, Вакалівщина, Рибці, Радьківка, з лівого боку поблизу траси (автошляху Н07).
Відповідно до відкритих даних Публічної кадастрової карти земельні ділянки за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 знаходиться між селами Іволжанське, Кияниця, Вакалівщина, з лівого боку поблизу траси (автошляху Н07). Також обставини розташування земельних ділянок підтверджуються наявними в матеріалах справи кадастровими планами земельних ділянок.
Наявні в матеріалах справи схеми розташування військового містечка відповідно до державного акту свідчать про накладання меж земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 на частину земельної ділянки площею 2095,3 га. Також обставини накладання меж земельних ділянок підтверджено Сумською обласною державною адміністрацією у листі від 18.09.2019, яка відмовила позивачу у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за відповідних обставин - накладання меж.
З урахуванням критерію вірогідності, суд дійшов висновку, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт накладання меж земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 на частину земельної ділянки площею 2095,3 га, що перебуває у користуванні Квартирно-експлуатаційного відділу міста Суми Міністерства оборони України, використовується військовою частиною.
Суд не встановлює конкретну площу накладання меж земельних ділянок, оскільки до порушення прав позивача, як землекористувача, у даному випадку призводить сам факт включення до сформованих земельних ділянок на підставі технічної документації відповідно до акту на право користування землею від 01.07.1965 року частини земельної ділянки, що на підставі акту на право користування землею від 1985 року перебуває у користуванні (оперативному управлінні) позивача.
Реєстрація за відповідачем права постійного користування на сформовані земельні ділянки, частина яких на праві користування належить позивачу, позбавляє останнього можливості зареєструвати за собою право користування на частину земельної ділянки, що протиправно включена в межі земельних ділянок за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070.
Суд враховує, що земельні ділянки за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070 є об`єктами цивільний прав, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбачає можливості внесення запису про часткове скасування державної реєстрації прав, або щодо частини земельної ділянки.
Чинним законодавством не передбачено можливості формування нової земельної ділянки за рішенням суду у зв`язку із порушенням вимог законодавства щодо частини земельної ділянки, яка була сформована, як і можливості скасування державної реєстрації прав щодо частини земельної ділянки, сформованої як цілісний об`єкт майнових прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.
За викладених обставин, враховуючи встановлений судом факт порушення прав позивача на користування земельною ділянкою внаслідок реєстрації відповідачем права постійного користування на земельні ділянки за кадастровими номерами 5924785900:20:001:0029, 5924756200:08:004:0070, до яких включено частину земельної ділянки земель оборони, яка перебуває у користуванні позивача, суд вважає вимоги прокурора правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом: визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування відповідача земельною ділянкою кадастровий номер 5924756200:08:004:0070 площею 571 га (номер запису № 0619373, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1782115659247); визнання протиправною та скасування державної реєстрації права постійного користування відповідача земельною ділянкою кадастровий номер 5924785900:20:001:0029 площею 2373 га (номер запису 29361544, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1706743459247).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати прокуратури по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 13, 123, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державного підприємства Сумське лісове господарство (код ЄДРПОУ 00992964; правонаступник - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код ЄДРПОУ ВП 45101776) земельною ділянкою кадастровий номер 5924756200:08:004:0070 площею 571 га (номер запису № 0619373, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1782115659247).
3.Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державного підприємства Сумське лісове господарство (код ЄДРПОУ 00992964; правонаступник - Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", код ЄДРПОУ ВП 45101776) земельною ділянкою кадастровий номер 5924785900:20:001:0029 площею 2373 га (номер запису 29361544, реєстраційний номер об`єкту нерухомого майна 1706743459247).
4.Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Шота Руставелі, 9 А, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 44768034) в особі Філії "Сумське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Василя Огієвського, 37, м. Суми, 40010, код ЄДРПОУ ВП 45101776) на користь Сумської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері (вул. Гетьмана Мазепи, буд. 2, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 38347014) 5368 грн. витрат по сплаті судового збору.
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
6.Відповідно до ст. 241, 256, 257 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 13.03.2025.
СуддяД.В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2025 |
Оприлюднено | 17.03.2025 |
Номер документу | 125837342 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна