Справа № 947/1797/25
Провадження № 1-кс/947/3598/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.03.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовомузасіданні вм.Одесі клопотанняпрокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, в рамках кримінального провадження № 12024160000000971 від 01.08.2024 року відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Нова Ковалівка Одеського району Одеської області, українця, громадянина України, з середньою освітою, одруженого, на утримані неповнолітня дитина ІНФОРМАЦІЯ_2 , не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
І. Суть клопотання.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України, земля та її надра, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 4 Кодексу України «Про надра», надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України «Про надра» визначає, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
Відповідно до ст. 19 Кодексу України «Про надра», право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до ст. 17 Кодексу України «Про надра», гірничий відвід - це частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин. Гірничий відвід надається виключно для гірничих об`єктів, розробка родовищ корисних копалин на яких здійснюється підземним способом, а саме шахт та рудників. Користування надрами за межами гірничого відводу на таких об`єктах забороняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про надра», надра надаються у користування для: 1) геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ); 2) видобування корисних копалин; 3) будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; 4) створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення; 5) виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Відповідно до ст. 20 Кодексу України «Про надра», дослідно-промислова розробка корисних копалин здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 24 Гірничого Закону України, якою визначено, що гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт повинно мати: спеціальний дозвіл на користування надрами; акт про надання гірничого відводу; технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми).
Відповідно доп.4Постанови КабінетуМіністрів Українивід 27.01.1995№ 59«Про затвердженняПоложення пропорядок наданнягірничих відводів» (надалі Постанова), згідно якого гірничі відводи можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, іноземним юридичним особам, об`єднанням юридичних осіб, створеним в Україні чи за її межами, а також громадянам України, іноземцям та особам без громадянства лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, а також затвердженого в установленому порядку проекту розробки родовища корисних копалин або будівництва гірничодобувного об`єкта чи підземної споруди.
Положеннями пункту 12 вказаної Постанови передбачено, що гірничий відвід на розробку родовищ корисних копалин надається з урахуванням меж об`єкта надрокористування, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, та з дотриманням вимогпункту 18цього Положення.
Згідно з п. 18 Положення, межі гірничого відводу розраховуються для розробки родовищ корисних копалин - контурами їх запасів, оцінених ДКЗ, у тому числі запасів категорії С2, з урахуванням зон зрушення гірських порід.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» від 12.12.1994 №827 вапняк, що придатний для виготовлення пиляних стінових каменів визначається як сировина, що входить до переліку корисних копалин загальнодержавного значення.
Відповідно до п. 21 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 432, зі змінами та доповненнями внесеними на підставі Постанови Кабінету Міністрів від 19.09.2018 № 764, за ступенем підготовленості до промислового освоєння виявлені родовища корисних копалин поділяються на: підготовлені до проведення розвідувальних робіт та підготовлені до промислового освоєння з метою видобування корисних копалин.
Відповідно до п. 23 вказаної Класифікації розвідані родовища (ділянки) корисних копалин вважаються підготовленими до промислового освоєння, якщо: балансові запаси затверджені Державною комісією України по запасах корисних копалин (надалі ДКЗ).
Державну реєстраціююридичної особиМАЛЕ ПІДПРИЄМСТВО«РУБІН» ТОВАРИСТВОЗ ОБМЕЖЕНОЮВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ,код ЄДРПОУ13892193(даліза текстом-ТОВ МП «РУБІН»), проведено 19.01.1995. Основними видами діяльності підприємства за КВЕД є: 08.11. «Добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю.
Учасниками та бенефіціарними власникамигірничодобувного підприємства є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Директором ТОВ МП «РУБІН»на підставірішення загальнихзборів йогоучасників від01.08.2019призначено ОСОБА_7 з 02.08.2019.
Державною службоюгеології танадр Українивтретє наданоТОВ МП «РУБІН»спеціальний дозвілна користуваннянадрами №5224від 07.06.2021.Дозвіл наданийна 5років зметою геологічноговивчення вапняку Тихівської ділянкив якостісировини длявиробництва стіновогокаменю,у томучислі дослідно-промисловоїрозробки родовищ,затвердження запасівДКЗ Україниза промисловимикатегоріями за наступнимикоординатами усистемі Pulkovo42:Т.146°41'44''30°36'47',Т.246°41'43''30°36'57'',Т.346°41'33''30°36'53'',Т.446°41'34''30°36'45''.
Площа родовища складає 6,1 га і розташоване на відстані 2 км на північний схід від с. Тихе.
Відповідно до Програми робіт з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення вапняку Тихівської ділянки, яка є додатком № 2 до угоди про умови користування надрами від 07.06.2021, що є невід`ємною частиною угоди та дозволу, дослідно-промислова розробка проводиться, за умови складання та затвердження проекту ДПР, у тому числі проведення комплексу геологорозвідувальних робіт, лабораторних і технологічних випробувань, плану розвитку гірських робіт.
До цьогоТОВ МП «РУБІН» надавався спеціальний дозвіл на користування надрами № 4500 від 18.02.2014 на 5 років з тією ж метою - геологічного вивчення вапняку Чапаєвської ділянки, яка розташована на відстані 2 км на північний схід від села Чапаєве, площею 6,1 га, в якості сировини для виробництва стінового каменю за тими ж координатами, що визначені у дозволі № 5224 від 07.06.2021. Назву родовища змінено через процес декомунізації: населений пункт, який знаходиться поруч перейменувано у 2016 році з с. Чапаєво на с. Тихе Біляївського району Одеської області (назву родовища у 2021 році визначено з назви села поруч із яким воно географічно розташовується).
Отже мета Спеціального дозволу № 4500 від 18.02.2014 та Програма робіт до нього виконані не були.
ТОВ МП «РУБІН» на підставі Спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами № 136 від 20.04.1994 (родовище - Іллінське за координатами всистеміWGS84: Т.1 46°43'00'' 30°36'00'') раніше користувалось вказаним родовищем протягом попередніх 16 років з іншим видом користування, а саме: видобування корисних копалин (вапняку) - промислова розробки родовища. Відповідно до Акту гірничого відводу площа родовища складала 27 га, відомості про запаси щодо якого затверджені протоколом Української територіальної комісії по запасам УРСР від 28.12.1947, а саме: за категоріями «А», які визначаються як достовірно розвідані - 403тис.куб.м та «В», які визначаються як вірогідні - 290тис.куб.м, усього 693тис.куб.м.
Ділянка Тихівська, як потенційне родовище вапняку виділена шляхом екстраполяції (поширення висновків, приближення) геологічних даних розвіданого родовища Іллінського родовища вапняку.
ОСОБА_7 ,виконуючи повноваженнядиректора ТОВ МП «Рубін»,будучі обізнанимпро діяльністьпідприємства,мету наданогоСпеціального дозволуна користуваннянадрами № 5224від 07.06.2021,графік тапорядок виконанняпрограми робіт,а такожпро результатиі хронологіюздійснення господарськоїдіяльності гірничо-видобувногопідприємства,вступив упопередню змовуз інженеромпо виробництвута зохорони безпекина виробництві,технічним керівником ОСОБА_8 , що мав забезпечити виконання робіт за програмою робіт та проектом ДПР «Проектом геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки вапняку Тихівської ділянки Одеського району», який розроблений ТОВ «Новайн ЛТД» і затверджений 20.07.2023, а також працівниками-шахтарями та ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , та іншими невстановленими на даний час особами направлену на незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
У розпорядженні підприємства наявна матеріальна база з устаткуванням, що складається з каменерізних машин «Кмаз-188», електрокарів «ЕП-006», у тому числі інше технологічне обладнання (система рейок для вагонеток та каменерізних машин, електрощитова, мережа освітлення, вентилятори, опори та підпорки камерно-стовбової системи обробки, кріплення), які розміщені у Північно-Східній частині підземних лабіринтів колишнього родовища «Ільницьке», видобування залишків корисних копалин у якому фактично не завершено.
Доступ довказаного виробничогообладнання здійснюєтьсячерез спільнийвхід закоординатами площиниділянки:5176077,10.,6317888,07що такожведе лабіринти,які утворенівнаслідок підземноїгірничої виробки,до шахтовогополя таробочого майданчикашахти №8Тихівської ділянкиз координатами у системі Pulkovo42: Т.1 46°41'44'' 30°36'47', Т.2 46°41'43'' 30°36'57'', Т.3 46°41'33'' 30°36'53'', Т.4 46°41'34''30°36'45''. Вказана ділянка фактично розташована у 2 км на північний схід від с. Тихе Одеського району Одеської області та 1 км від Ільницького родовища.
Вхід на поверхні землі, який веде у штольні, облаштований
ТОВ МП «РУБІН» металевими воротами(дверима)із замками, що об`єднуються підземними ходами між вказаними ділянками (блоками) надр.
Через розгалужену мережу лабіринтів та ходів у різні сторони від входу, ОСОБА_7 і шахтарі гірничого підприємства дістаються виробничих потужностей, у тому числі від нього простягається дальній хід до Тихівської ділянки надр за вище вказаними координатами.
Утім, ОСОБА_7 ,діючи уперіод з27.12.2024по 30.12.2024,замість геологічноговивчення ТОВ МП «РУБІН» корисних копалинТихівської ділянкита затвердженняїх запасіву встановленомузаконом порядку,що фінансовоє затратним,через необхідністьпроведення низкидосліджень (комплексугеологорозвідувальних робіт,лабораторних ітехнологічних випробувань), дотримання процедури затвердження відомостей про запаси, їх обсяги та якості у ДКЗ, що у сукупності вимагає переміщення устаткування у інші блоки штольні на відстань понад 1 км, з прокладанням нової лінії електрозабезпечення, рейок для ваганеток, із переміщенням каменерізних машин до об`єкту дослідження, організовано і забезпечено здійснення незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення за фактичним розташуванням вказаного промислового обладнання, яке використовується як знаряддя злочину, а саме за географічними координатами 5175737,21., 6318041,32 та 5175536,24., 6318269,96 та 5175536,24, 6318269,96.
Переслідуючи мету власного незаконного збагачення, ОСОБА_7 , знаючи про високий попит і використання каміння вапняку (надр) в якості будівельного матеріалу для зведення об`єктів будівництва І та ІІ категорія складності, з метоюреалізації йогоу великихобсягах, побоюючись бути викритим правоохоронними органами та Державною службою з геології та надр України, налагодив промислове видобування пиляних стінових каменів вапняку із гірських порід, що відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.7-246:2010 «Будівельні матеріали. Камені бортові і стінові з гірських порід. Технічні умови», конспіруючи власні незаконні дії під геологічне вивчення і проведення ДПР за спеціальним дозволом на користування надрами № 5224 від 07.06.2021.
Так, він достовірно знаючи про відсутність підстав для промислового видобутку каміння вапняку організував та забезпечив за допомогою вказаних пристосованих знарядь злочинів здійснення незаконного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення у родовищі за наступними координатами: 5175737,21., 6318041,32 та 5175536,24., 6318269,96, 6318269,96 та 5175536,24, 6318269,96.
Реалізуючи злочинний план ОСОБА_7 , у період з 27.12.2024 до 12:10 год. 30.12.2024, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого збагачення, достовірно знаючи про відсутність у них передбачених законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин загальнодержавного значення та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 17, 19 Кодексу України «Про надра», ст. 24 Гірничого Закону України, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», тобто за відсутності рішень та дозвільних документів, що видаються Державною службою геології та надр України та Державної служби України з питань праці, а саме Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення (промислова розробка родовищ) каміння вапняку, Акту про надання гірничого відводу, переслідуючи метунезаконного збагаченнявід незаконно видобутку та продажу корисних копалин загальнодержавного значення, надавши усні вказівки зазначеним співучасникам, здійснив в межах географічних координат: 5175737,21., 6318041,32 та 5175536,24., 6318269,96, 6318269,96 та 5175536,24, 6318269,96. незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення каміння вапняку черепашника пиляного для стін у кількості 1000 одиниць.
Крім того, ОСОБА_7 30.12.2024 о 12:10 год., перебуваючи поряд із входом до штольні на земельні ділянці з кадастровим номером 5121082800:01:002:0281, діючи з метою особистого збагачення, переслідуючи корисливий мотив, маючи кримінально-протиправний намір спрямований на легалізацію (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, попередньо дистанційно узгодивши умови продажу каміння-вапняку ОСОБА_10 та надаючи усні вказівки співучасникам щодо завантаження каміння до кузову самоскиду, розпорядився корисною копалиною загально-державного значення камінням вапняком-черепашником у кількості 1000 одиниць на користь ОСОБА_10 .
Вказане каміння за розпорядженням ОСОБА_7 завантажено до кузову самоскиду.
При цьому, ОСОБА_7 достовірно знав, що каміння вапняку-черепашника у кількості 1000 одиниць одержано злочинним шляхом, зокрема всупереч вимог ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 17, 19 Кодексу України «Про надра», ст. 24 Гірничого Закону України, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», за відсутності спеціального дозволу на користування надрами (видобування корисних копалин), який видається Державною службою геології та надр України, Акту пронадання гірничоговідводу,що видається Державною службою України з питань праці, був незаконно видобутий вмежах за географічними координатами: 5175737,21., 6318041,32 та 5175536,24., 6318269,96, 6318269,96 та 5175536,24, 6318269,96.
Отже, ОСОБА_7 діючи за попередньою змовою з наразі невстановленими особами, вчинив правочин з майном одержаним злочинним шляхом корисною копалиною загальнодержавного значення, а саме купівлю-продаж каміння вапняку - черепашника у кількості 1000 одиниць на користь ОСОБА_10 , достовірно знаючи про одержання надр, які є будівельною сировиною, прямо та повністю злочинним шляхом.
Продаж незаконного видобутого каміння вапняку-черепашника з кар`єру здійснено покупцю ОСОБА_10 та доставлено за адресою: АДРЕСА_2 автомобілем марки «Мерседес » з реєстраційним номером « НОМЕР_1 ».
Так, ОСОБА_7 одержав від ОСОБА_10 кошти у розмірі
26000 (двадцять шість тисяч) грн шляхом безпосередньої передачі йому о 12:10 год. 30.12.2024 готівки у сумі 6000 (шести тисяч) гривень та зарахування 20000 (двадцять тисяч) грн, шляхом проведення безготівкового платежу о 12:05 год. 30.12.2024, на банківський рахунок відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_7 за реквізитами його банківської карти № НОМЕР_2 .
За вищевикладених обставин, 15.01.2025 ОСОБА_4 , було затримано органом досудового розслідування в порядку ст. 208 КПК України та повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
На даний час відносно підозрюваного ОСОБА_4 діє запобіжний захід у вигляді застави із покладенням обов`язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, строк яких закінчується 14.03.2025 року.
У даномукримінальному провадженнівиконано рядслідчих дій,спрямованих наотримання таперевірку отриманихдоказів уньому,проте завершитидосудове розслідуванняу зазначеномукримінальному провадженнідо закінченнястроку діїпокладених напідозрюваногоОСОБА_4 обов`язків не являється можливим, оскільки необхідно виконати ряд процесуальних дій, проведення яких потребує додаткового часу, а ризики, передбачені ст. 177 КПК України, не зменшились та продовжують існувати. Відповідно до чого прокурор звертається до слідчого судді із клопотанням про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України відносно підозрюваного.
ІІ. Позиція учасників судового засідання.
Прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання у повному обсязі, посилаючись на обставини та доводи викладені у письмовому вигляді клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_4 проти задоволення клопотання не заперечували.
ІІІ. Встановлені обставини, мотиви і оцінка слідчого судді.
Дослідивши клопотання та долучені в його обґрунтування матеріали, заслухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Згідно ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбаченічастинами п`ятоюташостоюцієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченомустаттею 199цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Як вбачаєтьсяз матеріалівклопотання, за обставин викладених у письмовому вигляді у клопотанні 15.01.2025 ОСОБА_4 , було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, за кваліфікуючими ознаками: незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення у значному розмірі, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Викладені обставини щодо суті повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, в повній мірі обґрунтовуються отриманими стороною обвинувачення, в порядку визначеному КПК України доказами, а саме:
Рапортом оперуповноваженого УСР в Одеській області ДСР НПУ про виявлення кримінального правопорушення;
Заявою ОСОБА_11 про вчинення кримінального правопорушення;
Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 про обставини вчинення кримінального правопорушення від 05.12.2024;
Протоколом ідентифікації (огляду) та вручення грошових коштів ОСОБА_11 для здійснення контрольованої закупки від 30.12.2024;
Протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_11 від 31.12.2024 року про обставини вчинення кримінального правопорушення;
Протоколом ідентифікації (огляду) та вручення грошових коштів заявнику ОСОБА_12 від 13.01.2025;
Протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 06.01.2024 про обставини вчинення кримінального правопорушення;
Висновком судової гемологічної експертизи від 02.01.2025, якою встановлено, що видобуте каміння є корисною копалиною загальнодержавного значення каміння вапняком-черепашником;
Висновком судової гемологічної експертизи від 30.01.2025, якою встановлено, що видобуте каміння є корисною копалиною загальнодержавного значення каміння вапняком-черепашником;
Технічним звітом спеціалістагеодезиста ОСОБА_13 , яким виконано суміщену схему з нанесенням меж спеціального дозволу на користування надрами, просторового положення підземних лабіринтів, каменерізних машин та земельних ділянок на поверхні в адміністративних межах Усатівської сільської громади Одеського району Одеської області за межами населеного пункту Іллінка, згідно якого межі Спеціального дозволу на користування надрами № 5224 від 07.06.2021 знаходиться на відстані 1,5 км від встановлених КМАЗів у забоях по видобутку каміння вапняку;
Технічним звітом спеціалістагеодезиста ОСОБА_13 від 20.01.2025 , яким виконано суміщену схему з нанесенням меж спеціального дозволу на користування надрами № 5224 від 07.06.2021, просторового положення підземних лабіринтів, каменерізних машин та земельних ділянок на поверхні в адміністративних межах Усатівської сільської громади Одеського району Одеської області за межами населеного пункту Іллінка;
Листом Державної служби геології та надр України від 13.09.2024 № 57779/03-4/2-24 про відсутність у ТОВ МП «Рубін» спеціального дозволу на здійснення промислового видобування надр каміння вапняку, а також відображені межі виданих спеціальних дозволів на користування надрами, а також позначені межі Ільницького родовища щодо якого дозвіл не видавався;
Листом Державної служби з питань праці від 29.11.2024 щодо відсутності Акту гірничого відводу у ТОВ МП «РУБІН»;
Листом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) розмірів збитків № 846/2 від 10.02.2025;
Листом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) розмірів збитків № 722/2 від 04.02.2025
Листом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) розмірів збитків № 798/2 від 06.02.2025;
Листом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) розмірів збитків № 797/2 від 06.02.2025;
Листом Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) розмірів збитків № 1136/2 від 24.02.2025;
Протоколом обшуку від 15.01.2025 штольні та прилеглої території до входу в Іллінське родовище, які розміщуються на території земельної ділянки з кадастровим номером 5121082800:01:002:0281 прощею 516,3971 га. Виявлено та вилучено незаконно видобуту корисну копалину, транспортний засіб, який використовувався для перевезення корисної копалини з місця видобутку до місця збуту, а також камінорізні машини, мобільний телефон, який використовувався для підтримання злочинних зв`язків, чорнові записи (зошити) щодо кількості видобутої корисної копалини, відібрані зразки корисної копалини;
Протоколами про результати негласних слідчих (розшукових) дій відносно підозрюваних за період з 12.10.2024 по 15.01.2025, у яких зафіксовано здійснення незаконного видобування надр за допомогою каменорізних машин поза межами наданого спеціального дозволу на користування надрами ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ;
Протоколом про результати негласних слідчих (розшукових) дій від 26.12.2024 - обстеження публічно недоступних місць та отримання зразків, в ході якого за участю спеціалістагеодезиста поведено та встановлене фактичне положення підземного видобування корисної копалини та відібрано зразки корисної копалини з місць розташування забоїв;
Протоколами допитів свідків ОСОБА_16 від 15.01.2025 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , яких ОСОБА_7 періодично залучав для проведення окремих робіт з завантаження каміння та прибирання на території штольні;
Протоколами допитів підозрюваних ОСОБА_7 від 07.02.2025 ,
ОСОБА_8 від 16.01.2025, ОСОБА_4 від 03.02.2025, ОСОБА_14 від 12.02.2025, ОСОБА_9 від _03.02.2025, які надали викривальні свідчення щодо діяльності групи та обставини вчинення кримінальних правопорушень, які співпадають із обставини, які були встановлені під час проведення досудового розслідування;
Протоколом про проведення слідчого експерименту від 03.02.2025 із підозрюваним ОСОБА_4 . Під час слідчої дії підозрюваний показав місця де здійснювалось незаконне видобування каміння, яким чином відбувався вхід до штольні, напрямки роботи, на місцевості підтверджені надані раніше свідчення;
Висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ -19/116-25/3797-ФХЕД від 26.02.2025 року, якою підтверджується розрахунок екологічної шкоди внаслідок самовільного користування надрами на суму 1427816 гривень;
Висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ -19/116-25/3797-ФХЕД від 26.02.2025 року, якою підтверджується розрахунок екологічної шкоди внаслідок самовільного користування надрами на суму169776 гривень;
Висновком судової інженерно-екологічної експертизи № СЕ -19/116-25/3797-ФХЕД від 25.02.2025 року, якою підтверджується розрахунок екологічної шкоди внаслідок самовільного користування надрами на суму 472826,16 гривень;
іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності
Обґрунтованість пред`явленої ОСОБА_4 підозри перевірялася також під час обрання запобіжного заходу.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 17.01.2025 застосовано до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Державній установі Одеський слідчий ізолятор, строком до 14.03.2025 року , в межах строку досудового розслідування та визначено розмір застави, як альтернативного запобіжного заходу, достатнього для забезпечення виконання підозрюваним обов`язків, передбачених КПК України, у розмірі 27 (двадцять сім) розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 2025 рік, що становить 81756 (вісімдесятодна тисячасімсот п`ятдесятшість) гривень.
У зв`язку із внесенням застави, 20.01.2025 підозрюваного ОСОБА_4 звільнено з ДУ «Одеський слідчий ізолятор» з-під варти під заставу у розмірі визначеною слідчим суддею як альтернативного запобіжного заходу, у зв`язку з чим на останнього було покладено зазначені процесуальні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Згідно абзацу 3 ч. 4 ст. 202 КПК України, з моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний, обвинувачений вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Підставою для продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст.194КПК України відносно підозрюваного ОСОБА_4 є ризики, які у відповідності з вимогами п. 1 ст. 184 КПК України, встановлені під час досудового розслідування та до теперішнього часу не змінились, а саме: передбачені п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, враховуючи обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 злочину, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винною у його вчиненні, слідчий суддя вважає доведеним прокурором продовження існування ризику передбаченого п. 1 ч. 1ст. 177 КПК України, а саме: ризику можливого переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та суду.
Розглядаючи ризик переховування підозрюваного в контексті практики Європейського суду з прав людини, слід звернути увагу на наступне: ОСОБА_4 підозрюється незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення, а також обставини ймовірного вчинення інкримінованого ОСОБА_4 кримінального правопорушення та характер такого кримінального правопорушення підтверджують ймовірну регулярність та перманентність здійснюваної неправомірної діяльності підозрюваним.
Крім того, як вбачається з клопотання досудове розслідування передбачає проведення великого обсягу слідчих дій, пов`язаних з встановленням місцезнаходження та вилучення відповідних документів, які можуть містити відомості про незаконний видобуток корисних копалин та подальше їх реалізація, що під час проведення обшуків органом досудового розслідування виявлені не були, а тому є вірогідність того, що підозрюваний має можливість знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження (п.2 ч. 1 ст. 177 КПК України).
Також, оскільки підозрюваному ОСОБА_4 відомі анкетні дані свідків на показання яких сторона обвинувачення посилається в обґрунтування пред`явленої їй підозри та які в подальшому будуть допитуватися безпосередньо судом, у випадку направлення обвинувального акту до суду, слідчий суддя приходить до переконання про продовження існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: ризику можливого незаконного впливу підозрюваним ОСОБА_4 на свідків, схиляючи їх до надання неправдивих показань з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Як зазначає прокурор, у даному кримінальному провадженні виконано ряд слідчих дій, спрямованих на отримання та перевірку отриманих доказів у ньому, проте завершити досудове розслідування у зазначеному кримінальному провадженні до закінчення строку покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов`язків не являється можливим, так як необхідно виконати ряд слідчих (розшукових) заходів, зокрема:
-отримати 2(два)висновка судовоінженерно-екологічноїекспертизи заекспертною спеціальністю10.19«Дослідження обставинта організаційно-технічнихпричин інаслідків впливутехногенних джерелна об`єктидовкілля», щодо підтвердження розрахунку Державної екологічної інспекції завданих збитків;
- отримати висновок судово- почеркознавчої експертизи;
-за результатамивищевказаного вручитинові підозри ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ; - здійснити розсекречування матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій.
Ухвалою слідчого судді від 12.03.2025 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024160000000971 від 01.08.2024 за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 209, ч. 3 ст. 240 КК України, до 4 (чотирьох) місяців, тобто до 13.05.2025 року, включно.
Таким чином, враховуючи обґрунтованість клопотання прокурора, беручи до уваги думку учасників судового засідання, наявність обставин, передбачених ч. 3 ст. 199 КПК України, слідчий суддя приходить до переконання про задоволення поданого прокурором клопотання.
Керуючись ст. ст. 177,182,194 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотанняпрокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 задовольнити.
Продовжитистроком до 12 травня 2025 року, в межах строку досудового розслідування, дію обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу прокурора, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватися від спілкування зі свідками в рамках кримінального провадження;
- здати на зберігання до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого суді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2025 |
Оприлюднено | 17.03.2025 |
Номер документу | 125840733 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Федулеєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні