Справа № 587/4400/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2025 року 11березня 2025 року Сумський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Вортоломей І. Г., за участю секретаря судового засідання Бондаренко О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області, третя особа: Сумська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом та заявлені вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_2 та після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, до якої входить: житловий будинок з земельними ділянками, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Державним нотаріусом Сумської районної державної нотаріальної контори на ім`я позивача були видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме: житловий будинок та земельну ділянку площею 4,0 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: АДРЕСА_1 . Але при зверненні до державного нотаріуса Сумської районної державної нотаріальної контори Блошенко В. І. про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) площею 0,0600 га з кадастровим номером 5924780900:04:001:2068 та для ведення особистого селянського господарства площею 0,1600 га з кадастровим номером 5924780900:04:001:2067, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нерухоме майно, що унеможливлює оформлення позивачем спадкових прав після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 . Тому просить суд ухвалити рішення, яким визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924780900:04:001:2068 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та земельну ділянку площею 0,1600 га, кадастровий номер 5924780900:04:001:2067 для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в АДРЕСА_1 в порядкуспадкування після ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання позивач не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з`явився, від селищного голови надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради, щодо прийняття рішення покладається на розсуд суду.
Третя особа державний нотаріус Сумської районної державної нотаріальної контори Блошенко В. І. в судове засідання не з`явилася, направила заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справиздійснюється судомза відсутностіучасників справи,фіксування судовогопроцесу задопомогою звукозаписувальноготехнічного засобуне здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що
Відповідно доАрхівного витягу№ 183/04-01від 12серпня 2024року рішенням Бездрицької сільської ради народних депутатів Сумського району Сумської області від 04 листопада 1993 року ОСОБА_2 передано у безкоштовну приватну власність на підставі запису в земельно-кадастровій книзі та акта інвентаризації земельну ділянку площею 0,22 га, з якої 0,06 га для обслуговування житлового будинку та 0,16 га ведення особистого підсобного господарства. Площа присадибних земельних ділянок, які передаються у приватну власність, підлягає уточненню при видачі державних актів (а.с. 14).
15 січня 2009 року ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений Бездрицькою сільською радою і зареєстрований в реєстрі за №1, яким він на випадок його смерті все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що йому належить за законом чи за заповітом на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів своєму сину ОСОБА_1 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 13).
За життя державний актна правовласності назазначену земельнуділянку ОСОБА_2 не отримав.
Як вбачається з копії спадкової справи № 530/2010, заведеної після померлого ОСОБА_2 , 1942 року народження, виданої Сумською районною державною нотаріальною конторою 28 жовтня 2010 року, спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_1 (а.с. 42-56).
Постановою нотаріуса від 22 жовтня 2024 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадібна ділянка) площею 0,0600 га з кадастровим номером 5924780900:04:001:2068 та для ведення особистого селянського господарства площею 0,1600 га з кадастровим номером 5924780900:04:001:2067, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане нерухоме майно (а.с. 33).
Документи, що посвідчували право на земельну ділянку, були визначеністаттею 23 ЗК України1993 року. Проте, дію статті 23 було зупинено відносно власників земельних ділянок, визначенихстаттею 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про приватизацію земельних ділянок» від 26 грудня 1992 рокуза №19-52.
Пунктом 3 Декрету було визначено, що право власності на земельну ділянку посвідчувалося самим рішенням уповноваженого органу про передачу у власність земельної ділянки. Згідно з пунктом 7Перехідних Положень ЗК України 2001 рокугромадяни, що одержали у власність земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Відповідно до ч. 1 ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч. 4 ст.3Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.
Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ч. 1 ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст.1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.1297ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень ст.328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ч. 1 ст.1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст.126ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30 травня 2008 року № 7, про те, що відповідно до статті 1225ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акту на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_2 володів спадковим майном, а саме вказаними земельними ділянками на законних підставах, а тому вимоги позивача в частині визнання права власності на спадкове майна підлягають задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись, ст. ст. 10-13, 81, 89, 200, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , право власності на земельну ділянку площею 0,0600 га, кадастровий номер 5924780900:04:001:2068 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) та земельну ділянку площею 0,1600 га, кадастровий номер 5924780900:04:001:2067 для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в АДРЕСА_1 в порядкуспадкування після ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І. Г. Вортоломей
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 17.03.2025 |
Номер документу | 125843629 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Вортоломей І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні