Рішення
від 14.03.2025 по справі 740/6944/24
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/6944/24

Провадження № 2/740/353/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2025 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Карпуся І.М.,

із секретарем судового засідання Кубрак Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Вертіївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа - Десята Київська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просить визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Позов аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_2 , після смерті якої залишилось спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , та інше майно.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складала, інших спадкоємців першої черги за законом немає.

Померла була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , а проживала у АДРЕСА_3 .

Спадщина, на яку претендує позивач будинок АДРЕСА_1 , що знаходиться на території земель Вертіївської сільської ради Ніжинського району.

Він не звернувся у шестимісячний строк до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки стан його здоров`я погіршився і він був змушений проходити лікування, крім того, не був обізнаний про правила та порядок прийняття спадщини.

Вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини є поважними і такими, що дають йому право на надання додаткового строку.

Ухвалою судді 09.12.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі.

Ухвалою суду 03.02.2025 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися.

Представники сторін та третьої особи надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ч. 3ст.211ЦПКУкраїни учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6).

Позивач доводиться чоловіком померлої ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 (а.с. 7).

Згідно копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, ОСОБА_2 на праві власності належав житловий будинок в АДРЕСА_1 (а.с.8 зворот).

Як вбачається з відповіді відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 05.02.2025, станом на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 27).

Відповіддю за №3295/01-16 від 20.12.2024, наданою Десятою київською державною нотаріальною конторою, підтверджується, що спадкова справа після ОСОБА_2 не відкрита, жоден зі спадкоємців із заявою про прийняття спадщини не звертався (а.с. 16).

Отже, спадщина після смерті ОСОБА_2 ніким не прийнята.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

За змістом ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини і протягом якого відповідно до ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Законодавство України не містить вичерпного переліку поважних причин пропуску строку на прийняття спадщини, а також чітко не вказує які причини є поважними. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд дослідив поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними факторами для спадкоємця щодо неможливості вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Як зазначив позивач, причинами пропуску встановленого законом строку для прийняття спадщини були погіршення стану здоров`я та необхідність проходження лікування, на підтвердження чого надав довідку лікаря амбулаторії сімейної медицини № 6 КНП «Ніжинський міський центр первинної медико-санітарної допомоги», з якої вбачається, що протягом період з 14.05.2019 по 19.06.2020 ОСОБА_1 декілька разів звертався за медичною допомогою та перебував на лікуванні. Вказані причини пропуску строку для прийняття спадщини позивачем визнаються судом поважними.

Враховуючи викладене, зважаючи, що позивач, який є спадкоємцем за законом першої черги, не зміг з поважної причини в межах строку, відведеного для звернення, звернутися з відповідною заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що у встановленому порядку не спростовано, інші спадкоємці, які б прийняли спадщину відсутні, а відтак визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини не порушить прав та інтересів інших осіб, встановлення додаткового строку для прийняття спадщини є єдиним шляхом отримання спадкового майна, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.М. Карпусь

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення14.03.2025
Оприлюднено17.03.2025
Номер документу125844904
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —740/6944/24

Рішення від 14.03.2025

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Карпусь І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні