Ухвала
від 03.03.2025 по справі 705/538/25
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/538/25

2-о/705/74/25

УХВАЛА

03.03.2025 Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Піньковського Р.В.

присяжних Жупаник Т.В., Кузьменко Л.І.

при секретарі Заповітряній Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ладижинської сільської ради Уманського району, Черкаської області про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки,

У С Т А Н О В И В:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення йому опікуна.

В подальшому, від представника заявника ОСОБА_3 надійшло письмове клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, від його представника ОСОБА_4 надійшла заява, у якій просить суд розглянути справу у її відсутність та у відсутність її довірителя, клопотання про призначення експертизи підтримують.

Представник особи, відносно якої вирішується питання щодо визнання його недієздатним, адвокат Гупало М.М. в судове засідання не з`явився, на адресу суду подав заяву, у якій просить суд судове засідання проводити у його відсутність, заперечень щодо призначення експертизи не має.

Представник органу опіки та піклування в судове засідання не з`явився, на адресу суду подали письмову заяву, у якій просять суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника, за наявними матеріалами справи.

За вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути клопотання заявника та його представника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, у відсутність учасників судового розгляду, врахувавши їх позицію, викладену у заявах, поданих до суду.

Врахувавши позицію сторін у справі та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Також, згідно приписів ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Згідно ст. 7-1 Закону України «Про судову експертизу» підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначається судом у судовому засіданні, як це передбачено ст. ст. 103-105 ЦПК України.

Згідно п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє вказаний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Положенням ч. 1 ст. 39 ЦК України передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

З урахуванням наявних матеріалів справи, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-психіатричну експертизу оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, а саме обставин щодо психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його недієздатності потрібні спеціальні знання.

Згідно ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне доручити проведення вищевказаної експертизи експертам (спеціалістам) Черкаської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (20708, Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46).

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Оскільки проведення зазначеної вище експертизи потребує значного часу, то суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.

Крім того, вивчивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку про необхідність витребування доказів по цій справі з наступних підстав.

Відповідно до ч. ч.1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно положень ч.ч.2 та 3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.

Суд приймає до уваги, що метою процесуального інституту витребування доказів є допомога сторонам в отриманні доказів, які вони не можуть одержати самостійно, тому враховуючи утруднення щодо витребування медичної документації, яка є інформацією, що містить лікарську таємницю, суд приходить до висновку щодо необхідності витребування медичної документації (історії хвороби та медичної картки амбулаторного хворого) на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в КНП «Уманська психіатрична лікарня» Уманської міської ради, де останній згідно матеріалів справи проходив курс лікування.

Керуючись ст. ст. 84, 103-107, 252, 258-261, 294, 298, 299, 353, 354, 355, ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Витребувати у Комунального некомерційного підприємства «Уманська психіатрична лікарня» Уманської міської ради центральна районна лікарня» (юридична адреса: 20300, Черкаська область, Уманський район, м. Умань, пров. Паломників, буд. 2; електронна адреса: uman.psuh.lik@gmail.com) наявну медичну документацію (історії хвороби, амбулаторну картку тощо) на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витребувані докази слід надати до Уманського міськрайонного суду Черкаської області протягом 10 днів з дня отримання ухвали суду.

Призначити судово-психіатричну експертизу по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки.

На вирішення експертів поставити наступні питання:

- чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічне захворювання, якщо так, то яке саме та чи має таке захворювання стійкий та хронічний характер?

- чи здатний ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними?

- чи має ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичну можливість з`явитися в судове засідання та особисто дати пояснення по суті справи?

Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Черкаської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (20708, Черкаська область, м. Сміла, вул. Павлова, 46).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Надати для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 705/538/25 провадження № 2-о/705/74/25 та медичну документацію на ОСОБА_2 .

Провадження у справі на час проведення експертизи - зупинити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Ухвала в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня оголошення ухвали.

В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Р.В. Піньковський

Присяжні Т.В.Жупаник

Л.І.Кузьменко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення03.03.2025
Оприлюднено17.03.2025
Номер документу125845138
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —705/538/25

Ухвала від 03.03.2025

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Піньковський Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні