Рішення
від 31.12.2024 по справі 376/1507/24
СКВИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/1507/24

Провадження № 2-о/376/159/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" грудня 2024 р. Сквирський районний суд Київської області в складі:

Головуючого судді - Коваленка О.М.,

при секретарі - Таранчук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Сквирської міської ради, Сквирський психоневрологічний інтернат про звільнення від повноважень опікуна та призначення іншого опікуна,

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з вищевказаною заявою.

В обґрунтування своїх вимог заявники вказали, що відповідно до рішення Ставищенського районного суду Київської області № 2-о-2,2010 року від 03 червня 2010 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний недієздатним .

ОСОБА_3 під час проходження військової служби отримав захворювання хвороба «Блейлера» і йому з 1 квітня 2006 року встановлена друга група інвалідності довічно, за станом здоров`я перебуває в Сквирському психоневрологічному інтернаті Київської області з 19.01.2013 року. Має діагноз: «Шизофренія параноїдна форма, непреривно прогресуючий тип протікання». Через хворобу не може розуміти значення своїх дій, керувати ними .

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 10.03.2021 року № 376/358/21 призначено опікуном над ОСОБА_3 - ОСОБА_1 .

На даний час ОСОБА_1 , як опікун, через свою хворобу, має другу групу інвалідності, встановлена 05.10.2023 року, що підтверджується Довідкою про інвалідність серія АВ № 1103785 видана 09.10.2023 року Білоцерківською МСЕК Київської області.

Недієздатна особа не має права вчиняти будь-який правочин . Всі правочини від її імені вчиняє опікун, але за станом здоров`я ОСОБА_1 позбавлена можливості захищати немайнові та майнові права недієздатного ОСОБА_3 . Фактично всі правовстановлючі дії виконує син ОСОБА_1 - ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 , має задовільний стан здоров`я, працює, матеріально забезпечений. Інших близьких ОСОБА_3 немає.

Однак, для можливості офіційного підтвердження такого догляду з метою надавати допомогу й представляти ОСОБА_3 , в медичних закладах, органах місцевого самоврядування та органах державної влади, а також з приводу реалізації соціальних прав потрібно бути офіційним опікуном недієздатного.

За наведених обставин ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звертаються до суду з заявою, в якій просять:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити недієздатному ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Нойштреліц, Німецька Демократична Республіка, який зареєстрований та фактично проживає в АДРЕСА_1 , опікуна його племінника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Біла Церква Київської області, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 для захисту прав та інтересів недієздатного.

В судове засідання заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 не з`явилися, надали до суду заяви, в яких просили справу розглянути в їх відсутність, свої заявлені вимоги підтримують в повному обсязі (а.с.22,23).

В судове засідання представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Сквирської міської ради не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, відзив до суду не надсилали, причини неявки не повідомили, представником заявників адвокатом Гривачевською Л.М. до суду було надіслано копію Рішення про затвердження висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Сквирської міської ради про можливість ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 виконувати обов`язки опікуна ОСОБА_3 (а.с.28) та копію Висновку опікунської ради (а.с.29-31).

Представник Сквирського психоневрологічного інтернату в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідоми, про розгляд справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні судового засідання на підставі вимог ст. ст. 223,247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Ставищенського районного суду Київської області у справі № 2-о-2, 2010 року від 03 червня 2010 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатним (а.с.7).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Оскільки, судовим рішенням ОСОБА_3 визнано недієздатним та з урахуванням його стану здоров`я суд вважає за можливим не викликати цю особу в судове засідання.

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 10.03.2021 року № 376/358/21 призначено опікуном над ОСОБА_3 - ОСОБА_1 (а.с.8-9).

На даний час ОСОБА_1 , має другу групу інвалідності, встановлена 05.10.2023 року, що підтверджується копією Довідки про інвалідність серія АВ № 1103785 видана 09.10.2023 року Білоцерківською МСЕК Київської області (а.с.13-14).

Наразі ОСОБА_1 хворіє, має злоякісне ураження молочної залози, що підтверджується копією Консультативного висновку виданий Київським обласним онкологічним диспансером (а.с.15) та не може здійснювати обов`язки опіку, та сама потребує постійної допомоги.

У зв`язку з захворюванням ОСОБА_1 . ОСОБА_2 останнім часом виконує обов`язки опікуна недієздатного ОСОБА_3 .

Однак, для можливості офіційного підтвердження опіки ОСОБА_2 на д недієздатним ОСОБА_3 з метою надавати допомогу й представляти ОСОБА_3 , в медичних закладах, органах місцевого самоврядування та органах державної влади, а також з приводу реалізації соціальних прав потрібно бути офіційним опікуном недієздатного.

Висновком опікунської ради при виконавчому комітеті Сквирської міської ради про можливість ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 виконувати обов`язки опікуна недієздатного ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №12/30 від 26.12.2024 року де орган опіки та піклування виконавчого комітету Сквирської міської ради вважає за доцільне призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 опікуном недієздатного ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.28-31).

Відповідно до вимог ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Частиною 1статті 76 ЦПК Українипередбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно достатті 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Згідност.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1ст. 39 Цивільного кодексу Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та(або) керувати ними.

Відповідно до ч.1ст.41 ЦК Українинад недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Згідност. 55 ЦК Україниопіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ч.1ст.60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

У відповідності до ч. 4ст. 63 ЦК Україниопікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

ОСОБА_2 є племінником недієздатного ОСОБА_3 та єдиним родичом, який може здійснювати опіку над ним..

Частиною 1 ст. 67 ЦК України передбачено, що опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.

Частиною 3 ст. 69 ЦК України передбачено, що піклувальник зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Відповідно до ст.75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.

Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.

Звільнення опікуна від повноважень вчиняється, насамперед, для захисту прав та інтересів підопічного, або за наявності певних обставин (хвороба опікуна або піклувальника, яка перешкоджає йому виконувати свої повноваження, погіршення матеріального становища, що негативно позначається на утриманні підопічної особи, тривалі службові відрядження, відсутність взаєморозуміння з підопічною особою, тощо).

У відповідності до ч. ч. 2, 5 ст.300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу. Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника. Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Враховуючи викладене та приймаючи до уваги інтереси недієздатного ОСОБА_3 , беручи до уваги те, що ОСОБА_1 за станом свого здоров`я не може здійснювати догляд, як опікун за недієздатним ОСОБА_3 та те, що опікою ОСОБА_3 на даний час займається ОСОБА_2 , а орган опіки та піклування Сквирської міської ради вважає за доцільне призначити ОСОБА_2 опікуном над недієздатним ОСОБА_3 , суд приходить до висновку про необхідність звільнення ОСОБА_1 від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 та призначення опікуном над останнім ОСОБА_2 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,4,12,13,76,77,81, 82,223,247,258,259,263 - 256,299,300,351,352,354 ЦПК України, ст. ст.39,41,55 , 60, 63, 67,69, 75 ЦК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Сквирської міської ради, Сквирський психоневрологічний інтернат про звільнення від повноважень опікуна та призначення іншого опікуна- задовольнити в повному обсязі.

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від повноважень опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити недієздатному ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю м. Нойштреліц, Німецька Демократична Республіка, який зареєстрований та фактично проживає в АДРЕСА_1 , опікуна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Біла Церква Київської області, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 для захисту прав та інтересів недієздатного.

З текстом рішення можливо ознайомитися за адресою: court.gov.ua

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через суд першої інстанціїпротягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення справи) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя: О.М. Коваленко

СудСквирський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення31.12.2024
Оприлюднено18.03.2025
Номер документу125863552
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —376/1507/24

Рішення від 31.12.2024

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

Ухвала від 15.05.2024

Цивільне

Сквирський районний суд Київської області

Коваленко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні