Рішення
від 06.03.2025 по справі 557/256/23
ГОЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження 2/557/6/2025

Справа 557/256/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2025 року

Гощанський районний суд Рівненської області у складі:

судді Пацка Д.В.,

секретар судового засідання Довгалець Н.М.,

номер справи 557/256/23,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1

представник позивача адвокат Андріюк С.М.

відповідач ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в селищі Гоща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно, суд

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача адвокат - Андріюк С.М., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на майно.

В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 з 2006 року користується будинком АДРЕСА_1 . Окрім того, позивач зареєстрована у вказаному будинку з 01.04.1994 року по даний час, що підтверджує довідкою про зареєстрованих у житловому будинку осіб від 05.09.2022 року, видана відділом ЦНАП Гощанської селищної ради.

Позивачу відомо, що попередній власник ОСОБА_2 у 2006 виїхав до Автономної Республіки Крим та набув російське громадянство, де перебуває по даний час.

Посилаючись нанорми права,що містятьсяв ст.344,382,1272Цивільного кодексуУкраїни,просить,визнати занею правовласності занабувальною давністюна житловийбудинок знадвірними спорудами АДРЕСА_1 .

Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 22 лютого 2023 вказана позовна зава була залишена буз руху.

Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 09 травня 2023 року вказана позовна зава прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою судді Гощанського районного суду Рівненської області від 17 травня 2023 року, підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті.

Інші процесуальні дії у справі судом не здійснювалися.

ОСОБА_1 та її представник адвокат Андріюк С.М. в судове засідання не з`явився, подано до суду заяву в якій вказують, що позовні вимоги підтримують повністю та справу просить розглянути без їх участі.

Відповідач - ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином у передбаченому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до ч. 4ст. 248 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Суд вважає за можливе проводити розгляд справи за його відсутності в заочному порядку, на підставі документів та доказів, що є в матеріалах справи про права та взаємовідносини сторін, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Суд, встановивши фактичні обставини справи, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, приходжу до наступного висновку.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до переконання про обґрунтованість заявлених вимог і необхідність задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 належить житловий будинок з надвірними будівлями загальною площею 82,8 кв.м., житлова площа 51,8 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Дата прийняття рішення про державну реєстрацію 26.04.2006, розмір частки ціла 1/1, підстава набуття права власності: договір дарування №240 від 24.03.2006.

Відповідно до довідки виданої Гощанською селищною радою №09-03-03/972 від 05.09.2022, встановлено, що в житловому будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ,зареєстровані ОСОБА_1 з 01.04.1994 року по даний час, ОСОБА_3 з 29.10.2007 року по даний час.

Відповідно до Витягу про нормативну грошову оцінку Бюро технічної інвентаризації та незалежної оцінки ФОП ОСОБА_4 №082 від 14.10.2022, інвентаризаційна вартість житлового будинку, що за адресою: АДРЕСА_1 , становить 269 087 грн.

Позивач, вказує, що добросовісно, відкрито, та безперервно володіє житловим будинком з 2006 року, утримує будинок (що підтверджено товарними чеками), здійснює поточні ремонти, та оплачує комунальні послуги, у зв`язку з чим звернулася до суду.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Статтею 328 Цивільного кодексу України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.

Згідно зі статтею 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. Частиною 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» (далі - Закону) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав є обов`язковою.

Згідно статті 4 вказаного Закону обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, що належать, зокрема, фізичним та юридичним особам, у тому числі право власності на нерухоме майно. Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі.

Відповідно до частини 1 статті 344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Набувальна давність поширюється на випадки фактичного, без титульного (незаконного) володіння чужим майном. Порядок набуття права власності за набувальною давністю залежить від виду речей.

Пунктом 9 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 07.02.2014 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» визначено, що відповідно до ч.1 ст.344 ЦК України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено ЦК.

При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, повинно враховуватися, зокрема, таке:

- володіння є добросовісним;

- володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні;

- володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності.

Частиною 4 вказаної статті визначено таке, що право власності за набувальною давністю на нерухоме майно…набувається за рішенням суду. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, за набувальною давністю виникає з моменту державної реєстрації.

Велика Палата Верховного Суду України (справа №910/17274/17) визначила умови набуття права власності за набувальною давністю на підставі ст. 344 Цивільного кодексу України: зокрема, наявність суб`єкта, здатного набути у власність певний об`єкт; законність об`єкта володіння; добросовісність заволодіння чужим майном; відкритість володіння; безперервність володіння; сплив установлених строків володіння; відсутність норми закону про обмеження або заборону набуття права власності за набувальною давністю.

Для окремих видів майна (нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери) право власності за набувальною давністю виникає виключно на підставі рішення суду.

Крім того, суд нагадав, що за змістом ч. 1 ст. 344 Цивільного кодексу України добросовісність особи має існувати саме на момент заволодіння нею чужим майном, що є однією з умов набуття права власності на таке майно за набувальною давністю.

Крім того, ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Частиною 1 ст.344ЦК України передбачено, що особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захисту та визнання за позивачем права власності на оспорюваний об`єкт, у зв`язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частиною 4 ст.344ЦК України передбачено набуття права власності за набувальною давністю, зокрема, на нерухоме майно за рішенням суду.

Положеннями статей 15, 16 ЦК України, статтею 4ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

За змістом частини другої статті 16ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

Таким чином, оскільки позивач добросовісно заволоділа і більше десяти років володіє нерухомим майном, а саме житловим будинком, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , тому слід визнати за нею право власності на нього за набувальною давністю.

Питання щодо витрат позивачем не ставилось, таким чином такі витрати необхідно залишити за позивачем.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 60, 247, 258, 263-265, 354 ЦПК України, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно, задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , право власності за набувальною давністю на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленомуцивільним процесуальним кодексом України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (а після чого, безпосередньо до апеляційного суду).

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .

С у д д я Д.В. Пацко

СудГощанський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення06.03.2025
Оприлюднено18.03.2025
Номер документу125864377
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —557/256/23

Рішення від 06.03.2025

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

Ухвала від 17.05.2023

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

Ухвала від 09.05.2023

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Гощанський районний суд Рівненської області

Пацко Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні