Справа №705/4521/24
2-о/705/12/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2025 року Уманський міськрайонним суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Піньковського Р.В.
при секретарі Романовій О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Підвисоцька сільська громада Голованівського району Кіровоградської області, про встановлення юридичного факту перебування в родинних відносинах,
У С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення юридичного факту перебування в родинних відносинах, яку обґрунтовує наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Берестівець Уманського району Черкаської області померла його мама ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, в тому числі на земельну ділянку площею 4,29 га, розташовану на території Небелівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
За життя, 03.05.2019 мати склала заповіт, яким усе своє майно заповіла йому, ОСОБА_1 .
Він своєчасно, у встановлені законом строки, звернувся до нотаріуса із заявою для оформлення спадщини, але нотаріус пояснив, що здійснити нотаріальне оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_2 не можливо через недоведеність його родинних відносин із спадкодавцем, оскільки у свідоцтві про його народження мати записана за дівочим прізвищем ОСОБА_3 , що не відповідає запису у свідоцтві про її смерть.
Таку розбіжність можна пояснити тим, що мати одружилась з його батьком уже після його народження, а у свідоцтві про його народження відомості про батька відсутні.
Нотаріус рекомендував йому звернутися до суду для встановлення його родинних відносин з його померлою матір`ю.
Метою встановлення факту, про який він просить у цій заяві є отримання можливості реалізації свого права на вступ у спадщину після смерті його матері та одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт, який має юридичне значення, зокрема встановити, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Берестівець Уманського району Черкаської області у віці 79 років, є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, на адресу суду подав письмову заяву, у якій просить суд розгляд справи проводити у його відсутність, вимоги заяви підтримує та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Підвисоцької сільської громади Голованівського району Кіровоградської області в судове засідання повторно не з`явився, про розгляд справи повідомлялись у встановленому порядку, про причини неявки суд не повідомляли.
Суд, врахувавши позицію заявника та вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту родинних відносин.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.
Згідно п. 1 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Положеннями ст. ст.80, 81 ЦПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом достовірно встановлено, що у відповідності до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 18.03.1961 Небелівським сільзагсом Ново-Архангельського району Кіровоградської області, матір`ю заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , записана ОСОБА_4 . Відомості про батька у вказаному свідоцтві відсутні. Актовий запис про народження № 8 від 18.03.1961.
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , виданого 10 січня 1965 року Небелівським сільбюро ЗАГС (с. Небелівка), ОСОБА_4 , 1939 року народження, уродженка с. Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області, 04.12.1964 одружилася з ОСОБА_5 та після реєстрації шлюбу прийняла його прізвище ОСОБА_6 . Актовий запис про одруження № 17 від 04.12.1964.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого виконавчим комітетом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уроджена с. Небелівка Новоархангельського району Кіровоградської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 79 років, у селі Берестівець Уманського району Черкаської області, актовий запис про смерть № 54.
Згідно заповіту, складеного 23 травня 2019 року, у с. Берестівець, Уманського району, Черкаської області, зареєстрованого в реєстрі за № 20, посвідченого ОСОБА_7 , старостою села Берестівець Паланської сільської ради, ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Небелівка, Новоархангельського району, Кіровоградської області, зареєстрована в АДРЕСА_1 , але фактично проживаючої в АДРЕСА_2 , заповіла належний їй житловий будинок та прилеглу до нього земельну ділянку (город), а також належну їй земельну ділянку для ведення товарно-сільськогосподарського виробництва на підставі державного акту на право приватної власності на землю, а також все належне їй майно, що буде їй належати на день смерті, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалося, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У відповідності до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) виданої 06.12.2024 за № 79443144, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 , заведена спадкова справа у Новоархангельській районній державній нотаріальній конторі Кіровоградської області за № 100 у нотаріуса та за № 64976076 у спадковому реєстрі.
Відповідно до п. 2Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно п. 7Пленуму Верховного Суду України за №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Аналіз даних норм законодавства дає підстави для висновку, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них повинні залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, що засвідчує факт, що має юридичне значення; 4) чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Судом встановлено, що заявник, як спадкоємець за заповітом після смерті своєї матері ОСОБА_2 , позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом, оскільки у свідоцтві про його народження, його мати записана по дівочому прізвищу ОСОБА_8 , яка змінила своє прізвище на ОСОБА_6 через три роки після народження заявника. При цьому, за життя мати склала заповіт, вказавши єдиним спадкоємцем саме заявника ОСОБА_1 , але не вказала, що останній є її сином. Але у зв`язку з тим, що прізвище матері у свідоцтві про народження заявника не збігається із прізвищем, записаним у свідоцтві про її смерть, заявник позбавлений можливості.
У відповідності до витягу зі спадкового реєстру та інформаційної довідки державного нотаріуса, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 відкрита, але інформації про будь яких інших спадкоємців та видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом чи за законом, така довідка не містить.
Факт, про вставлення якого просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки надає правові підстави для реалізації спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , яка заповіла усе своє майно заявнику ОСОБА_1 .
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість та достовірність безпосередньо досліджених наданих заявником доказів в їх сукупності, врахувавши пояснення свідків, суд вважає їх достатніми та взаємопов`язаними для встановлення факту родинних відносин, а тому суд дійшов висновку, що оскільки заявлений факт спорідненості матері та сина, а саме заявника ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_2 має юридичне значення для охорони прав, свобод та інтересів заявника, зокрема реалізації права на спадкування, то у зв`язку з цим заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухвалені судом рішення при розгляді справ окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 81, 89, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315-319, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Підвисоцька сільська громада Голованівського району Кіровоградської області про встановлення юридичного факту перебування в родинних відносинах задовольнити.
Визнати встановленим факт про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Берестівець Уманського району Черкаської області у віці 79 років, є рідною матір`ю ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Черкаськогоапеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Р. В. Піньковський
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2025 |
Оприлюднено | 18.03.2025 |
Номер документу | 125865674 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Піньковський Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні