Справа № 752/11664/23
Провадження № 2/752/622/25
У Х В А Л А
іменем України
18 лютого 2025 року Голосіївський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді Хоменко В.С.,
за участю секретаря Павлюх П.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мода з доставкою»</a>, третя особа: Компанія «Бланко 20. ГМБХ УНД КО.КГ» про стягнення заробітної плати, -
встановив:
в провадженні Голосіївського районного суду м. Києва перебуває вищезазначена цивільна справа.
Ухвалою судді Хоменко В.С. від 05.02.2024 року після призначеного повторного автоматизованого розподілу цієї справи, її прийнято до свого провадження та призначено підготовче засідання.
В підготовче судове засідання позивач не з`явилася, про день час і місце його проведення повідомлена належним чином. Надіслала суду заяву, з якої вбачається, що справу просить слухати за її відсутності.
Відповідач та третя особа в підготовче судове засідання своїх представників не направили, хоча про день час і місце його проведення повідомлені належним чином.
Перевіривши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 цього ж Кодексу здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно з ч. 1ст. 55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Правонаступництво - це перехід суб`єктивного права (а у широкому розумінні - також і юридичного обов`язку) від однієї особи до іншої (правонаступника). Поняття «правонаступництво юридичної особи», «правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи» і «процесуальне правонаступництво юридичної особи-сторони у справі» мають різний зміст.
Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення (ч. 1 ст. 104 ЦК України).
У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов`язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов`язків юридичної особи (ч. 2 ст. 107 ЦК України).
Тому правонаступництво юридичної особи, так само як і спадкове правонаступництво (ст. 1216 ЦК України), завжди є універсальним, тобто передбачає одночасний перехід до правонаступника за передавальним актом або розподільчим балансом (ч. 1 ст. 104, ст. ст. 106-109 ЦК України) і прав, і обов`язків юридичної особи, яка припиняється шляхом реорганізації (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 року в справі № 910/5953/17).
Натомість правонаступництво прав та обов`язків юридичної особи не завжди є наслідком правонаступництва юридичної особи. А тому перше може бути не тільки універсальним (ч. 1 ст. 104 ЦК України), але й сингулярним, тобто таким, за якого до правонаступника переходить певне право кредитора чи обов`язок боржника.
Цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки (ч. 1 ст. 11 ЦК України).
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти (п.п. 1 і 4 ч. 2 другої вказаної вище статті).
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч. 3 ст. 11 ЦК України).
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події (ч. 6 ст. 11 ЦК України).
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього кодексу (ч. 2 ст. 509 ЦК України).
Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі, необхідне встановлення або правонаступника такої юридичної особи внаслідок її припинення шляхом реорганізації, або правонаступника окремих її прав чи обов`язків внаслідок заміни сторони у відповідному зобов`язанні.
В обох випадках для встановлення процесуального правонаступництва юридичної особи суд має визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.
Судом з`ясовано, що ухвалою Господарського суду м. Києва від 09.10.2024 року в справі № 910/233/24 про банкрутство ТОВ «Мода з доставкою» (ідентифікаційний номер 38406184) у зв`язку із наявною та непогашеною заборгованістю, зокрема, й ліквідовано банкрута ТОВ «Мода з доставкою» (01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, 19, оф. 52, код ЄДРПОУ 38406184) як юридичну особу у зв`язку з банкрутством.
Згідно з відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (посилання: https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result) щодо ТОВ «Мода з доставкою» (ідентифікаційний номер 38406184) внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи 25.10.2024 року, номер запису: 1000741170031106244.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 91 ЦК України юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч. ч. 1, 5, 6 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Порядок припинення юридичної особи в процесу банкрутства встановлюється законом.
Отже, суд дійшов висновку про те, що юридична особа ТОВ «Мода з доставкою» (01054, м. Київ, вул. Ярославів Вал, 19, оф. 52, код ЄДРПОУ 38406184) припинило свою діяльність шляхом ліквідації у зв`язку із визнанням його господарським судом банкрутом, що унеможливило правонаступництво в спірних правовідносинах з виплати належної ОСОБА_1 заробітної плати.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Враховуючи наведене вище та встановлені обставини, суд вважає, що наявні підстави для закриття провадження у вказаній справі, адже припинено юридичну особу та спірні правовідносини (спір виник із правовідносин щодо виплати заробітної плати) не допускають правонаступництва, а тому провадження в указаній справі підлягає закриттю відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.255,256,258-261,353,354, ЦПК України, суд
постановив:
провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мода з доставкою»</a>, третя особа: Компанія «Бланко 20. ГМБХ УНД КО.КГ» про стягнення заробітної плати - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення відповідно до вимог, встановлених ст. ст. 353-356 ЦПК України.
Суддя Хоменко В.С.
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2025 |
Оприлюднено | 20.03.2025 |
Номер документу | 125879239 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Хоменко В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні