Справа № 185/3386/24
Провадження № 2-о/185/8/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2025 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Перекопського М.М.,
з участю секретаря судового засідання Маковської Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Павлоградська міська рада, Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Батькова Людмила Григорівна, про встановлення факту сумісного проживання, -
встановив:
У травні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, в якій з урахуванням уточнених вимог, просить суд встановити факт її проживання однією сім?єю з першої половини 2004 року по 09.07.2023 року з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Павлоград Дніпропетровської області.
Заява обґрунтована тим, що з першої половини 2004 року по 09.07.2023 року позивач та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживали однієї сім`єю та вели спільне господарство у будинку АДРЕСА_1 . Місце проживання позивача та ОСОБА_2 було зареєстровано у зазначеному будинку. Після смерті ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 . Оскільки заявник проживала з ОСОБА_2 більше п`яти років однією сім`єю, то вона відноситься до четвертої черги спадкоємців за законом. Приватним нотаріусом було відмовлено заявнику у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , по причині ненадання документів, які підтверджують її родинний зв`язок або факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем. У зв`язку з викладеним, заявник змушена звернутись до суду для встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем.
В судове засідання з`явилась заявниця та представник заінтересованої особи.
Заявниця заявлені вимоги підтримала, просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи просив відмовити у задоволенні заяви, оскільки відсутні докази проживання однією родиною.
В судовому засіданні було допитано свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які підтвердили факт проживання заявниці з ОСОБА_2 однією сім`єю близько двадцяти років, як батька та доньки. Заявниця годувала ОСОБА_2 , доглядала за ним, стирала, прибирала а також займалася похованням померлого ОСОБА_2 .
З`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази у справі та заслухавши показання свідків, суд приходить до висновку, що вимоги заявника підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 87 років.
Постановою приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області Батової Л.Г. заявнику відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ненадано документів, які підтверджують її родинний зв`язок або факт проживання однією сім`єю зі спадкодавцем.
Як вбачається з довідки про склад сім`ї, заявниця на момент смерті ОСОБА_2 , проживала з ним однією сім`єю з 30.10.2003 року та до його смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
До матеріалів справи надано нотаріально засвідчену заяву ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , в якій підтверджено факт проживання заявниці з ОСОБА_2 однією сім`єю з 2003 року по день смерті, а також те, що заявниця забезпечувала ОСОБА_2 одягом, харчуванням, медикаментами, утримувала будинок за власні кошти, робила ремонти, відвозила ОСОБА_2 на відпочинок, в лікарню.
Відповідно до ч.ч.2,4 ст.3 Сімейного кодексу України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Як зазначено у пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року № 7, При вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Той факт, що заявник проживала з померлим ОСОБА_2 однією сім`єю не менше п`яти років підтверджується письмовими доказами у справі та показами свідків.
Таким чином, суд, враховуючи те, що обставини, на які посилається заявник, знайшли своє підтвердження, вважає заявлену вимогу такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 293,294,315,319 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Павлоградська міська рада, Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Батькова Людмила Григорівна, про встановлення факту сумісного проживання - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 однією сім`єю як донька та батько з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2004 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до часу смерті.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Павлоградська міська рада, ЄДРПОУ: 33892721, місцезнаходження: вул. Соборна, 95, м. Павлоград.
Суддя М. М. Перекопський
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 20.03.2025 |
Номер документу | 125895468 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Перекопський М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні