Господарський суд міста києва
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
17.03.2025Справа № 910/8118/21За заявою Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал" про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 910/8118/21
За позовом Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал"
до Державного підприємства завод "Арсенал"
про стягнення 196432,66 грн.
Суддя І.В. Усатенко
Представники сторін: не з`явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Казенне підприємство спеціального приладобудування "Арсенал" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства завод "Арсенал" про стягнення 196432,66 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором № 1/23-35-19 від 21.01.2019.
Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі № 910/8118/21, постановлено, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи, надано відповідачу строк у 15 днів з дати отримання ухвали на подання відзиву.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.09.2021 позов задоволено частково. Вирішено стягнути з Державного підприємства завод "Арсенал" (місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, код ЄДРПОУ 14310520) на користь Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал" (місцезнаходження: 01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, код ЄДРПОУ 14307357) суму основного боргу у розмірі 173458 (сто сімдесят три тисячі чотириста п`ятдесят вісім) грн. 69 коп., 3% річних у розмірі 6857 (шість тисяч вісімсот п`ятдесят сім) грн. 95 коп., втрати від інфляції у розмірі 16044 (шістнадцять тисяч сорок чотири) грн. 93 коп. та судовий збір у розмірі 2945 (дві тисячі дев`ятсот сорок п`ять) грн. 42 коп. В частині позовних вимог про стягнення 3% річних у розмірі 71,09 грн - відмовлено.
27.10.2021 на виконання рішення видано відповідний наказ.
25.02.2025 до суду від Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал" надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 910/8118/21.
Ухвалою суду від 06.03.2025 заяву призначено до розгляду на 17.03.2025.
В судове засідання 17.03.2025 учасники справи не з`явились, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
Неявка учасників справи не перешкоджає розгляду заяви по суті.
Відповідно до частини 3 статті 334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши матеріали заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 910/8118/21, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для її задоволення, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що обов`язковість виконання рішення є однією із засад здійснення виконавчого провадження.
Частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема: верховенство права; обов`язковість судового рішення.
За змістом статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 року № 18-рп/2012). Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
У рішенні від 10.12.2009 року в справі "Янголенко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що провадження у суді та виконавче провадження є відповідно першою і другою стадією загального провадження. Таким чином, виконавче провадження не має бути відокремлене від судового, і ці обидва провадження мають розглядатись як цілісний процес.
Таким чином, оскільки виконання рішення суду є невід`ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження", який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до приписів статті 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження (частина 5 статті 334 Господарського процесуального кодексу України.)
Судом встановлено, що постановою від 25.11.2021 року державний виконавець Печерського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Левіцька Алла Сергіївна відкрила виконавче провадження № НОМЕР_1 з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 27.10.2021 року № 910/8118/21, боржником в якому є Завод.
У той же час, з матеріалів справи вбачається, що наказом Державного космічного агентства України від 25.12.2023 року № 220 "Про створення акціонерного товариства "Завод "Арсенал" припинено Завод у зв`язку з його перетворенням в Акціонерне товариство "Завод "Арсенал" та зобов`язано директора Заводу Волощука Ігоря Вікторовича, з урахуванням покладених на нього функції комісії з припинення Заводу (наказ ДКА від 07.02.2023 року № 35), забезпечити державну реєстрацію припинення Заводу та вчинити дії з державної реєстрації новоутвореної юридичної особи - Акціонерного товариства "Завод "Арсенал".
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 08.02.2024 року був внесений запис про припинення юридичної особи Заводу (код ЄДРПОУ 14310520) (підстава: рішення щодо реорганізації), а також запис № 1000707770001100629 про утворення в результаті перетворення Акціонерного товариства "Завод "Арсенал" (код ЄДРПОУ 14310520).
Отже, Акціонерне товариство "Завод "Арсенал" є правонаступником прав і обов`язків Заводу.
За приписами статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Таким чином, виходячи зі змісту наведеної вище норми, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні (відповідно до статей 512 і 520 Цивільного кодексу України). Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 Господарського процесуального кодексу України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим, для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 52 Господарського процесуального кодексу України - це перехід процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, для вирішення питання можливості правонаступництва необхідним є встановлення фактичних обставин заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником відповідно до норм матеріального права.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Відповідно до частин 1, 5 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення регламентовано статтею 107 ЦК України, за приписами якої кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Статтею 108 ЦК України передбачено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов`язки попередньої юридичної особи.
Отже, законодавець визначив дві форми припинення юридичної особи: в результаті реорганізації або в результаті ліквідації, а також визначив наслідки припинення юридичної особи в результаті реорганізації, які, на відміну від припинення юридичної особи в результаті ліквідації, полягають, зокрема, у переході майна, прав і обов`язків до правонаступників.
Як було зазначено вище, 08.02.2024 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було проведено державну реєстрацію припинення Заводу, код ЄДРПОУ 14310520 (боржника у справі № 910/8118/21 та у ВП № НОМЕР_1) та утворення в результаті перетворення Заводу Акціонерного товариства "Завод "Арсенал".
Частиною 6 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що у разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи.
При цьому, при перетворенні не має значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків, адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.01.2022 року в справі № 922/347/21.
Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий. Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 року в справі № 910/5953/17.
За таких обставин, встановивши, що Акціонерне товариство "Завод "Арсенал" є правонаступником усього майна, всіх прав та обов`язків Заводу, суд дійшов висновку, що відбулося універсальне правонаступництво, що свідчить про необхідність заміни боржника у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 27.10.2021 року № 910/8118/21 на його правонаступника.
З огляду на викладене, на підставі статей 52, 334 Господарського процесуального кодексу України, а також враховуючи відсутність у матеріалах справи доказів на підтвердження фактичного виконання Заводом рішення Господарського суду міста Києва від 30.09.2021 року в справі № 910/8118/21, суд дійшов висновку про необхідність здійснення заміни боржника у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 27.10.2021 року № 910/8118/21 - Заводу на його правонаступника - Акціонерне товариство "Завод "Арсенал".
Керуючись статтями 52, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1.Заяву Казенного підприємства спеціального приладобудування "Арсенал" про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником у справі № 910/8118/21 задовольнити.
2. Замінити боржника у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 з примусового виконання наказу Господарського суду міста Києва від 27.10.2021 у справі № 910/8118/21 з Державного підприємства завод "Арсенал" на його правонаступника - Акціонерне товариство "Завод "Арсенал" (01010, місто Київ, вулиця Острозьких Князів, будинок 8; ідентифікаційний код 14310520).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена порядку, передбаченому розділом IV ГПК України.
Суддя І.В.Усатенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2025 |
Оприлюднено | 19.03.2025 |
Номер документу | 125907932 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Усатенко І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні