Рішення
від 17.03.2025 по справі 529/737/24
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/737/24

Провадження № 2/529/43/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Чуб К.В.,

за участю секретаря с/з - Онищенко В.М.,

позивача прокурора Скубачевського П.П.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом виконувача обов`язків керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області, який діє в інтересах держави в особі Диканської селищної ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Державне спеціалізоване господарське підприємство Ліси України, про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природньому середовищу,

встановив:

До Диканського районного суду Полтавської області надійшла вказана позовна заява, яка обґрунтована тим, що 13.05.2022 ОСОБА_2 всупереч вимог лісового законодавства, з метою незаконної порубки дерев у лісових насадженнях разом з найманими за усною домовленістю працівниками, без наявності спеціального дозволу на використання лісових ресурсів лісорубного квитка та ордера на здійснення лісорубних робіт, маючи на меті здійснити незаконну порубку дерев у лісовому масиві, в кварталі 128 виділу 10 ДП Полтавське лісове господарство, розташованому в межах селища Диканька, та відноситься до земель регіонального ландшафтного парку Диканський, який відповідно до ст. 3 ЗУ «Про природно лісовий фонд України» відноситься до природно-заповідного фонду України, здійснив незаконну порубку 17 дерев породи Акація та 1 дерева породи Черешня, відділивши стовбур дерев від коріння до ступеня припинення росту. Унаслідок указаних дій ОСОБА_1 заподіяв навколишньому природному середовищу шкоду на загальну суму 53961,00 грн.

Вироком Диканського районного суду Полтавської області від 09.08.2022 по справі №529/502/22, який набрав законної сили 09.09.2022, відповідача визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України та призначено покарання у виді обмеження волі строком на 3 роки, та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням строком на 1 рік.

У ході досудового розслідування ОСОБА_1 частково відшкодовано завдану шкоду в сумі 3000 грн. Цивільний позов, заявлений у межах кримінального провадження залишено без розгляду.

Ухвалою судді від 06.09.2024 відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.

Представник Диканської селищної ради в судове засідання не з`явився, надав заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи у відсутність представника Диканської селищної ради.

Представник третьої особи Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України в судове засідання також не з`явився, надав заяву про розгляд справи за відсутності представника підприємства та про підтримання позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивача, відповідача та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що вироком Диканського районного суду Полтавської області від 09.08.2022 у справі №529/502/22 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 246 КК України. Вирок в апеляційному порядку не оскаржувався та набрав законної сили 09.09.2024.

Указаним вироком установлено, що 13.05.2022 ОСОБА_2 всупереч вимог лісового законодавства, з метою незаконної порубки дерев у лісових насадженнях разом з найманими за усною домовленістю працівниками, без наявності лісорубного квитка та ордера на здійснення лісорубних робіт, в кварталі 128 виділу 10 ДП Полтавське лісове господарство, розташованому в межах селища Диканька та який відноситься до земель регіонального ландшафтного парку Диканський, здійснив незаконну порубку 17 дерев породи Акація та 1 дерева породи Черешня, відділивши стовбур дерев від коріння до ступеня припинення росту. Унаслідок указаних дій ОСОБА_1 заподіяв навколишньому природному середовищу шкоду на загальну суму 53961,00 грн. (а.с. 6-9).

Згідно висновку експерта №СЕ-19/117-22/5610-ЕК від 18.05.2022 розмір екологічної шкоди, яка завдана навколишньому природному середовищу внаслідок порубки дерев складає 53 961,00 грн (а.с. 10-13).

При цьому судом встановлено, що відповідачем ОСОБА_1 частково відшкодовано завдану шкоду на суму 3000 грн, тому залишок невідшкодованої суми становить 50 961 грн. (а.с. 14).

Згідно листа Диканської селищної ради № 6249 від 19.08.2024, наданого на запит Диканської окружної прокуратури, Диканською селищною радою не вживались заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення з ОСОБА_1 шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Як встановлено ст. 13 Конституції України, ст. 324 ЦК України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема на землю та природні ресурси (ст. 142 Конституції України, ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Частиною 3 ст.23Закону України«Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ч. 6 ст.82ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ст.128КПК України цивільний позов в інтересах держави щодо відшкодування шкоди заподіяної злочином пред`являється прокурором. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч. 1 ст.1166ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 3 ст.7Закону України«Про природно-заповіднийфонд України» передбачено, що на землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може впливати на стан природних або історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Згідно ч.ч. 4, 5 ст.68,ч.1ст.69Закону України«Про охоронунавколишнього природногосередовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі .

Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища згідно зі ст.41Закону України«Про охоронунавколишнього природногосередовища» передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю. Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у сукупності, суд приходить до висновку, що між неправомірними діями відповідача та шкодою, завданою Диканській селищній раді є безпосередній причинний зв`язок, а тому вважає даний позов доведеним, обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню. При цьому суд ураховує позицію відповідача, який визнав позов, і таке визнання позову не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.

Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов виконувача обов`язків керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Диканської селищної ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Диканської селищної ради (Полтавська область, Полтавський район, селище Диканька, вул. Незалежності, 133, код ЄДРПОУ 21046503) шкоду, заподіяну навколишньому природньому середовищу в розмірі 50 961 (п`ятдесят тисяч дев`ятсот шістдесят одна) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий К.В. Чуб

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.03.2025
Оприлюднено20.03.2025
Номер документу125908769
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —529/737/24

Рішення від 17.03.2025

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Чуб К. В.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Чуб К. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Чуб К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні